bodrum kat perde kesme güvenliği ve donatı yetersiz hatası

Krtk

Yeni Üye
Merhaba;
Projemde bodrum katlardaki perdelerde kesme güvenliği ve donatı yetersiz hatası alıyorum. Etriye çaplarını Ø12 ye kadar açmama ve donatıyı artırmama rağmen hatayı düzeltemedim. Yardımcı olabilir misiniz? Proje dosyası ektedir.

Ekli dosyalar

• ykproje.cde
    1.4 MB · Görüntüleme: 13
Temel altındaki işaretlediğim bölge toprak altında kalacağı için perde yapmanız uygun olur.
Örnek modelde G aksındaki bodrum kat kirişleri, perdeye çevrildi.
"Batar kat" katındaki yarım temel sınırı, alt katın perdesinin üstüne taşındı böylece temelin perdeler ile bağlantısı sağlandı
Model bu şekilde düzenlendiğinde perdedeki kesme güvenliği hataları düzelmektedir.
Ekteki projeyi inceleyebilirsiniz.

1673353723595.png

Ekli dosyalar

• örnek modelleme.cde
    7 MB · Görüntüleme: 17
Projemde bodrum katlardaki perdelerde kesme güvenliği ve donatı yetersiz hatası alıyorum. Etriye çaplarını Ø12 ye kadar açmama ve donatıyı artırmama rağmen hatayı düzeltemedim. Yardımcı olabilir misiniz? Proje dosyası ektedir.
İlave önerilerim;
--teras katında döşeme yüklerini azaltıp duvar yüklerini kaldırabilirsiniz,
--esnek derz (4.9.1.3.b) seçimi yapmışsınız, TBDY 2018 de esnek derzlerin kullanıldığı çerçevelerde, detayın yeterliliği deneyle kanıtlanması şartı da bulunmaktadır. deneyle ispat yapabilirseniz 4.9.1.3.b seçin,
--kapasite oranları birin üzerine çıktığı için gereken donatıyı fiber modeli kullanarak hesapla ile kolon, kiriş parametrelerini işaretleyip hesap yaptırınız, yetersiz olanların donatılarını artırınız,

1673354439914.png

Merhaba;
Projemde perdelerdeki kesme hatasını gideremedim ve zemin kattaki tek kollu merdivenlerdeki hatayı nasıl giderebilirim.

Ekli dosyalar

• M.K.cde
    20.8 MB · Görüntüleme: 0
Geri