Re: Yeni Deprem Yönetmeliği 2018

Bir kere piyasada iş yapan hiç kimse bu işe bulaşmasın demiş: çünkü doktora ve yüksek lisans ayrıca makale yayınlamak 50 puanın üzerinde. Piyasada çalışan mühendis (yüksek lisans, doktora yada makalesi yoksa) en fazla 50 puan alabiliyor. Yeter şart ise 60 puan.
Gerisini varın siz düşünün.
Yani: Çok okumuş olsun, tez yazmış olsun, ama uygulamada çok bulunmasına gerek yok ?!

Yalnızca bu belgeyi alana kadar sorunu çözmek için aşağıdaki geçici maddeyi koymuşlar.

.

Ekli dosyalar

• TG Geçici.png
    TG Geçici.png
    33.6 KB · Görüntüleme: 20,941
  • Puanlama.png
    Puanlama.png
    183 KB · Görüntüleme: 20,939

TBDY ilk taslağında gördüğüm zaman, inşallah bunu da "Yetkin Mühendislik" veya "Yapı Denetim Yönetmeliği"ne benzetmezler diye düşünüyordum ki korktuğum başıma geldi...

Proje Uygulama Denetçisi olmak için bilmeniz gerek birşey yok, mesleki tecrübeniz (ki o da sadece yıla endeksli) yeterli...
İlk haliyle "Yetkin Mühendis"lik de yıla bağlı mesleki tecrübe istiyordu...
Bu tebliğde biraz daha süsleyip akademik çalışma vs istenmiş.. (ki bana kalırsa adres gösterilmiş sadece)

Bir sınav mekanizması olsaydı...(bu sınavı da saygın bir kurum yapsaydı, OSYM/YÖK/MEB...vs.)
içerik olarak da bahsedilen "özel konular"ın yanısıra TBDY 2018/TS500/TS498 ...vb.. meri mevzuat olsaydı
Bu sınava (mühendisin yıllanmışlığına bakılmaksızın) herkes girebilseydi,
Sınavdan asgari şu puanı alanlar bu belgeyi almaya hak kazanır,
ve Bu hakkın muhafazası için her 3 yada 5 yılda bir sınav tekrarlanarak bilginin güncelliğini koruması sağlansaydı.. (bir kere aldım belgeyi kim tutar beni diyip de tembellik etmenin önü alınsaydı)

daha tutarlı bir iş yapmış olurdu kanun koyucu...

açıkçası hüsran oldu bu tebliğ...

Yapı Denetim sistemine dönüşeceği muhakkaktır!...Bu Gözetmenler de yarın sadece noter görevi görecektir bu tebliğe göre...

Sn NYILMAZ, çok güzel özetlemişsiniz...
Bir kere piyasada iş yapan hiç kimse bu işe bulaşmasın
Yani: Çok okumuş olsun, tez yazmış olsun, ama uygulamada çok bulunmasına gerek yok ?!

Bu arada bir hatırlatma; öyle yüksek lisans/doktoranız var diye 20 puan gelmiyor... tez konunuz bahsedilen özel konularda olmak zorunda...
diyelim ki bu konularda yapmışsınız, yine 20 puan banko değil, bu çalışmanın uygunluğuna da komisyon karar veriyor...

Yani Uni hocalarınız Prof, Doç... vs farketmez onların tezi imzalamış/onaylamış olması çalışmanız için yeterli görülmüyor... komisyon onaylayacak!...

saygılar...

Mirza":3uzvzrew' Alıntı:
T

Proje Uygulama Denetçisi olmak için bilmeniz gerek birşey yok, mesleki tecrübeniz (ki o da sadece yıla endeksli) yeterli...
İlk haliyle "Yetkin Mühendis"lik de yıla bağlı mesleki tecrübe istiyordu...
Bu tebliğde biraz daha süsleyip akademik çalışma vs istenmiş.. (ki bana kalırsa adres gösterilmiş sadece)

saygılar...

Yukarıda yazdıklarıma bakılırsa (aslında benim değil yönetmeliğin yazdığına) yaşınızın fazla olması da yetmiyor.

Sizin dediğiniz gibi bir adrese teslimlik var.

Ya ilk anda indirdim baktım ne oluyor acaba dedim biraz bekleyeyim dedim ama siz daha hızlı çıktınız sadece iki tane şekil değiştirmeye dayalı proje yapmış olan akademik kişi diyor. Her akademik ünvana sahip olmanız yetmiyor bu işe belirtilen adreste oturman gerekiyor.

saridurmus":q9yllv2j' Alıntı:
Ya ilk anda indirdim baktım ne oluyor acaba dedim biraz bekleyeyim dedim ama siz daha hızlı çıktınız sadece iki tane şekil değiştirmeye dayalı proje yapmış olan akademik kişi diyor. Her akademik ünvana sahip olmanız yetmiyor bu işe belirtilen adreste oturman gerekiyor.
:D :lol:

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum göz önüne alındığında zaten 1-2 yıl boyunca yüksek bina analizi yapacak iş olmaz gibi geliyor. Yüksek bina olmayıp kamu kurumu olduğu için doğrusal olmayan analiz yapılacak işler olur ancak.

Gözetmen bir kişinin teknik alt yapısı olmadan, işin temelini bilmeden, sırf pratiği olduğu için bu hakkı kazanmasına da sıcak bakmıyorum. Ama unvan ve akademik yayının da ağırlığı daha az olmalıydı. Her neyse, ben bu zamana kadar piyasadaki gözlemlerimi anlatayım. Bugüne kadar 30 katın üzerinde olan bir çok yapı yaptım. Bunlardan birisi de 50 katlı ve o taslak olarak kalan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yüksek Yapılar Yönetmeliği'ne (TBDY 2018 Bölüm 13'e çok benzerdir) göre analiz ve tasarımını yaptım. Diğerlerinin hepsi TBDY 2007'ye göre tasarlandı. Ne yalan söyleyeyim, bu tür yapıların analiz ve tasarımında mutlaka ETABS ve SAP2000'i birinci planda kullandım. Şu an o binalar ayakta ve kullanılıyor, umarım bir depremde de beklenen performansı sağlarlar.

Bu zamana kadar doğrusal olmayan analizi zorunlu kılan yürürlükte bir yönetmelik yoktu. Ancak özellikle bazı kurumlar yüksek binalarda bu işi zorunlu koşuyordu. İstanbul için konuşuyorum, bu işin danışmanlık ayağını bir iki hoca ele almış ve onlar dışında kimse ile çalışılmıyordu. Üstelik yazılım şartı da koşup Perform kullanmayı mecbur hale getiriyorlar. Perform'u bilenler bilir, kullanıcı arayüzü dost olmayan ve hatalı kullanıma çok açık bir yazılım. Zaten kullananlar da SAP2000'den aktarım yaparak analize devam eder. SAP2000'de doğrusal olmayan analiz olanağı olmasına rağmen, kendilerince "Perform daha doğru yapıyor" kuralı getirerek bu yazılımı şart koşuyorlar. Halbuki tek avantajı, kullandığı yöntemlerde sonuca yakınsama çözümleri sebebiyle hızlı analiz gerçekleştirmesi. Her neyse, işte bu yazılımı mecbur ederek zaten bir çok proje ofisini eleyip kendileri ile hali hazırda çalışan proje ofislerine o işlerin kaymasına sebep oldular. Doğrusal olmayan analiz yapanlar beni anlayacaktır, o analizleri adam akıllı kontrol etmek pek mümkün değil, sadece ana hatlarda sorun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Manipülasyona çok açıktır.

ideCAD ve diğer yerli yazılımlar doğrusal olmayan analizi yazılımlarına dahil etmek için çalışıyorlar. Yarın, bu komisyonda yerli yazılıma karşı nasıl bir tutum sergileyecekler merak ediyorum. Ellerinde yasal bir dayanak olmasa da illa ki bu yazılım kullanılacak dediklerinde mecbur kalıyorsunuz yoksa iş yürümüyor.

Doğrusal olmayan analiz gerçekten zor, yerli yazılımlar bunu gerçekten de hakkıyla yapabilecek mi bilmiyorum. Ama yapsa bile -ki ben ideCAD'in arkasındaki teknik ekibe güveniyorum- kullanılması ile ilgili yukarıda bahsettiğim engel ile karşılaşılması mümkün. Özellikle bazı kurumlarda kök salmış danışmanlar sebebiyle...

Söz konusu "tayfa" Perform 3d'nin distribütörlüğünü alırsa şaşırmayın derim...
Kullandığımız yerli yazılımlarımız Nonlineer analiz konusunda ağızlarıyla kuş tutsalar da bu "gözetmenler" kontrol ettikleri projeler için perform 3d zorunluluğu dayatacaklardır veya yokuşa süreceklerdir süreci... (hakları olmamasına rağmen) nitekim anlattığınız ve yaşadığım tecrübeler bu öngörüyü destekler nitelikte..
hasılı kelam çok pis kokular geliyor bu tebliğden..

Bir kere yeni yönetmeliğin (TDY 2018) yazılımında yerli yazılım firmalarıyla yakın işbirliği içinde olunmayışı zaten diğer yabancı menşeili yazılımlara dolaylı olarak yönlendirmekten başka bir şey değildir.
Bu yönetmeliği yazanlar, yerli yazılımcılara "gelin bakalım arkadaşlar, ne yapıyorsunuz? biz sizden şöyle bir çalışma bekliyoruz. Durumunuza ve önerilerinize göre yönetmeliği değiştirebilir ve hatta yürürlük tarihini ele alabiliriz" demişler midir? Hayır. Oysa yerli yazılımda (her alanda) neler yapılabileceği gösterilmiştir. Bunların da mutlaka desteklenmesi gerekir. Sonuçta 2007 yönetmeliği çok da yabana atılacak yönetmelik değildir. Şimdi ben çok merak ediyorum; hangi yerli yada yabancı yazılım TDY 2018'i karşılamaktadır.

NYILMAZ":1d9e0z1u' Alıntı:
Bu yönetmeliği yazanlar, yerli yazılımcılara "gelin bakalım arkadaşlar, ne yapıyorsunuz? biz sizden şöyle bir çalışma bekliyoruz. Durumunuza ve önerilerinize göre yönetmeliği değiştirebilir ve hatta yürürlük tarihini ele alabiliriz" demişler midir? Hayır.

Bu soruyu sormuşlar mı bilemiyorum ama yerli yazılımlardan birisi web sitesinde yönetmelik komisyonundaki çalışmalarda bulunduklarını belirtmiş. ideYAPI da bulundu diye aklımda kalmış. İsmail Bey bizi aydınlatır.

MaFiAMaX":1c1ftpip' Alıntı:
NYILMAZ":1c1ftpip' Alıntı:
Bu yönetmeliği yazanlar, yerli yazılımcılara "gelin bakalım arkadaşlar, ne yapıyorsunuz? biz sizden şöyle bir çalışma bekliyoruz. Durumunuza ve önerilerinize göre yönetmeliği değiştirebilir ve hatta yürürlük tarihini ele alabiliriz" demişler midir? Hayır.

Bu soruyu sormuşlar mı bilemiyorum ama yerli yazılımlardan birisi web sitesinde yönetmelik komisyonundaki çalışmalarda bulunduklarını belirtmiş. ideYAPI da bulundu diye aklımda kalmış. İsmail Bey bizi aydınlatır.

Ben komisyonda bizzat bulunmadım, Komisyonda görev alan hem çelik hem betonarme ile ilgili komisyonlarda bulunan hocalardan sürekli bilgi aldık ve bilgi döndük. İlk aşamada bütün konsantrasyonumuzu Nonlineer hesaba ayırdık. Açıkçası ideCAD altyapısı açısından yeni yönetmelik adaptasyonu bizim için sorunlu görünmedi. Fakat ortalama bir ideCAD kullanıcısını goz onune aldığımızda çok sayıda önlem alınması ihtiyacı hasıl oldu ve enerjimizi bu yonde kullandık çok fazla zamanımızı aldı. Daha önce çelik yapılar yönetmeliğini (Dayanıma göre hesap esaslı) programa entegre etiğimiz için zaten aşına olduğumuz bir husustu.

Kurulun bizden görüş almasını bırakın bir tarafa, Türkiyede yaygın kullanılan ETABS ile bu yönetmeliğe uygun proje yapmak çok daha zahmetli hale getirildi. Birtane proje oluşturarak bu program ile proje üretemezsiniz. Hele kirişssiz döşemli ve bodrumlu bir yapı çözüyorsanız , oluşturacağınız proje sayısı daha da artacaktır.

MERHABA, HERKESE İYİ ÇALIŞMALAR DİLİYORUM...
YÖNETMELİK KONUSU BELLİ BİR SÜRE SONRA RAYINA OTURACAKTIR. GÖZLEMLEDİĞİM KADARIYLA TÜRKİYE DE ÇOK FAZLA PROJE ÜRETEN OFİS VAR. ÇOK FAZLA OFİS OLDUĞUNDAN DOLAYI MESLEKİ KALİTE GELİŞMİŞ ÜLKELERE GÖRE ÇOK GERİDE. ÇÜNKÜ ÜLKEMİZDE USTA ÇIRAK İLİŞKİSİ OLMADAN KENDİNİZİ BİR ANDA PROJELERİN ORTASINDA BULUYORSUNUZ. BEN ŞAHSEN İYİ BİR USTANIN YANINDA YETİŞMEK İSTERDİM AMA MÜMKÜN OLMADI. ÇOK SAYIDA YETİŞMİŞ MÜHENDİS OLDUĞUNU BİLİYORUM, AMA ELEMANLARIN PURSANTAJ HESABINI DAHİ BİLMEYEN PROJECİLER OLDUĞUNU DA GÖRDÜM HEMDE ÇOK FAZLA :)
İYİ GÖZETMENLERDEN BİR ŞEYLER ÖĞRENEBİLME İMKANIMIZ OLACAKSA NE ALA. BENCE TÜRKİYE DE MÜHENDİSLİK DERNEĞİ YA DA BİRLİĞİ GİBİ BİR ŞEYLER OLMALI VE BİLGİLER PAYLAŞILMALI. ÖĞRENMEK İSTEYENLER BİR ŞEYLER ÖĞRENSE BİLENLERDE KENDİNE BAŞKA BİR ŞEYLER KATSA NE GÜZEL OLUR.
MESLEKTAŞLARIMA SELAMLAR SAYGILAR...
SAĞLICAKLA KALIN...

Geri