idecad V11'e geçen var mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sayın Yetkili;

Konu: Araba Model Güncellemesi ve Değişim Talebi

Bir yıl önce satın aldığım aracın yeni modelinin çıktığını ve bu modelde birçok yeni özellik, ek güvenlik önlemleri, sürüş konforunda iyileştirmeler, lastik basıncı ve hız kontrolü gibi yenilikler olduğunu öğrendim. Bu yüzden, mevcut aracımı yeni modelle değiştirmek istiyorum.

Ancak, bir yıl önce detaylı inceleyip aldığım modelde bu özellikler yoktu. Bu nedenle, mevcut aracımı yeni modele yükseltmek için bir yol arıyorum ve bu değişiklik için ekstra ücret ödemek istemiyorum.

Bu değişim talebimi dikkate almanızı ve gerekli işlemleri başlatmanızı rica ediyorum. Yeni modele geçiş için gereken adımlar ve süreç hakkında bilgi almak istiyorum.

Saygılarımla,

Alman otomotiv devinin, ABD'de 261 binden fazla aracı, yakıt deposunun içindeki emme jet pompası contasındaki sorunlar nedeniyle geri çağırdığını duyurdu.

Sorunun emisyon kontrol sistemindeki bir kömür kutusundan yakıt sızmasına neden olabileceğini belirten bayilerin pompayı hiçbir ücret talep etmedenn değiştireceğini bildirdi.

Sayın Yetkili;

Konu: Araba Model Güncellemesi ve Değişim Talebi

Bir yıl önce satın aldığım aracın yeni modelinin çıktığını ve bu modelde birçok yeni özellik, ek güvenlik önlemleri, sürüş konforunda iyileştirmeler, lastik basıncı ve hız kontrolü gibi yenilikler olduğunu öğrendim. Bu yüzden, mevcut aracımı yeni modelle değiştirmek istiyorum.

Ancak, bir yıl önce detaylı inceleyip aldığım modelde bu özellikler yoktu. Bu nedenle, mevcut aracımı yeni modele yükseltmek için bir yol arıyorum ve bu değişiklik için ekstra ücret ödemek istemiyorum.

Bu değişim talebimi dikkate almanızı ve gerekli işlemleri başlatmanızı rica ediyorum. Yeni modele geçiş için gereken adımlar ve süreç hakkında bilgi almak istiyorum.

Saygılarımla,
Ben hak olan bir şeyden bahs ediyorum.örnek verdiğin şeyle alakası yok ama örnek verdiğin örnek ile yola çıkarak örnek vereyim.meseleyi biraz daha iyi anlamak için.ben bi proje çizdiğimde(v10 göre) eğer deprem yönetmenliğin bi maddesi yoksa ilgili kurum bu çözülen projeyi kabul etmez istediğin hedefe ulaşamassın bu yüzden zorunlu versiyon değişliğe neden olur.eğer bunu bi araç olarak düşünürsen eski aracını alıp eve gitmek istiyorsan eve gidebilirsin istediğin hedefe ulaşabilirsin zorunlu bi model yükseltmeye gitmeye bilirsin tercih var.

Paket programlar bir araçtır, kullanılan tüm programlar yaptıklarıyla/yapmadıklarıyla fiyatlanır ve her türlü sorumluluk kullanıcıya aittir. Eğer bir proje yapıyorsak onu eksiksiz ve hatasız yapmak zorundayız. Program bunu yapmıyor/yapamıyor demek bizi sorumluktan kurtarmaz.

IdeYAPI çok geniş bir aile, bizlerde onların ürettiği programı satın alıp kullanarak işimizi kolaylaştırıyoruz.

Açıklanan fiyat pahalı gelebilir ancak ortada ciddi bir emek var, bunu da görmezden gelemeyiz.

Örneğin toprak yükleri, versiyon 10.94 de bunu yapmak mümkün, ama yeni versiyonda bunu otomatik yapıyor.

Örneğin v10.94 de her türlü betonarme merdivenin mesnet tanımlarını doğru yapmak kaydı ile analizini yapmak mümkün. Ama yeni versiyonda mesnetleti program otomatik tanıyor.

Bunlara benzer bir çok örnek verebiliriz. Uzun bir liste yayınlandı.
Son olarak örneğin Performans analizinde tartışmasız en iyi program haline geldi…

Paket programlar bir araçtır, kullanılan tüm programlar yaptıklarıyla/yapmadıklarıyla fiyatlanır ve her türlü sorumluluk kullanıcıya aittir. Eğer bir proje yapıyorsak onu eksiksiz ve hatasız yapmak zorundayız. Program bunu yapmıyor/yapamıyor demek bizi sorumluktan kurtarmaz.

IdeYAPI çok geniş bir aile, bizlerde onların ürettiği programı satın alıp kullanarak işimizi kolaylaştırıyoruz.

Açıklanan fiyat pahalı gelebilir ancak ortada ciddi bir emek var, bunu da görmezden gelemeyiz.

Örneğin toprak yükleri, versiyon 10.94 de bunu yapmak mümkün, ama yeni versiyonda bunu otomatik yapıyor.

Örneğin v10.94 de her türlü betonarme merdivenin mesnet tanımlarını doğru yapmak kaydı ile analizini yapmak mümkün. Ama yeni versiyonda mesnetleti program otomatik tanıyor.

Bunlara benzer bir çok örnek verebiliriz. Uzun bir liste yayınlandı.
Son olarak örneğin Performans analizinde tartışmasız en iyi program haline geldi…
Şükrü abicim,

Abi diyorum, çünkü son anda tanıdım. Özelden yazdım.

Olay parası değil. Verdiğin örnekten gidersek;

Merdivenin otomatik mesnetlenmesi V11 in işi. Arzu eden alır.

Toprak yükü hesabı 2018 den sonra V10 un işi olmalıydı.

Selamlar...

Araba ile örneğede güzel bir örnek eklicem :),

Rüzgar hesabı yapıyoruz excelde. Kaplamaları parça parça tanımlıyoruz falan filan

Tüvtürke gidiyoruz. Aa sağ far yanmıyor. Tam kusur yazacakki, el fenerini açıyorsun. Bu varya diyorsun ve gidip bantla farın yanına yapıştırıyorsun :)))

Arkadaşlar kaçırdığımız bir nokta var. Bizler bir lisans eğitimi alıyoruz ve bazılarımız ben bu yapıların analizini yapmak projelerini hazırlamak istiyorum diyerek yola çıkıyoruz. Şükrü Bey'in örneği üzerinden gidersek. Biri arkadaş sen bir hedefe gideceksin ben sana becerim seviyesinde istersen yardımcı olurum diyor sizde memnuniyetle diyorsunuz yola çıkıyorsunuz. Verilen bilgi yeterli ise tam hedefe varıyorsunuz yetersizse yetersiz olduğu noktada başka çareler arıyorsunuz. Yani bir araç alıyorsunuz yola çıkıyorsunuz. Size yardımcı olan arkadaş belli zaman sonra size geliyor aracımın konfor ve kapasitesini artırdım yardımcı olabilirim diyor tercihi size bırakıyor. Yönetmelikler size şu veya bu programı kullanarak hesaplarınızı yapın demiyor bizler bunu istiyoruz.
İyi çalışmalar herkes.

Şükrü abicim,

Abi diyorum, çünkü son anda tanıdım. Özelden yazdım.

Olay parası değil. Verdiğin örnekten gidersek;

Merdivenin otomatik mesnetlenmesi V11 in işi. Arzu eden alır.

Toprak yükü hesabı 2018 den sonra V10 un işi olmalıydı.

Selamlar...
V10 da bunları biraz zahmetli de olsa yapabiliyoruz, hatta toprak yükünün nasıl tanımlandığını anlatan başlık bile açmıştım.

Tartışmak iyidir, ufkumuzu genişletir, Bursa ya geldiğiniz de beklerim, başarılar, selamlar.

V11'de Asansör kuyusu ile ilgili bir geliştirme olmadı. V11 içerisinde bu geliştirme olmayacak
V11'de yapılan geliştirmeler arasında yazmadığımız geliştirmeler v11 de yok.

V11 de yapılan geliştirmeler :
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ben olaya iki taraftan da bakıyorum.kendi çıkarım için değil bireysel düşünmüyorum.yaptıkları işin emeğinin farkındayım bunu maddi bi değer biçerek az yada çok yorumlamıyorum istediği değer biçe bilir ve hakıdır.kullanıcılar hakkı olarakta dile getiriyorum sonuçta kullanıcılar de emek vererek elde edip almıştır..biraz ince ayrıntılı düşündüğümüzde daha iyi anlaşılabileceğimi düşünüyorum.

Öncelikle yeni versiyon için emek veren meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu yenileme için bir ücret talep edilmesi de doğaldır. Piyasada kabul gören 3 yerli firma var ve hepsinin birbirine göre artı ve eksileri de mevcut olabilir . Ben bugün yeni betonarme-çelik farklı bir program satın almak istediğimde 80 bin lirayı taksitle ödemem gerekirken kullanıcısı olduğum program güncelleme için 50 bin lira istemektedir ve taksit olup olmadığı bilgisine de sahip değilim. Emeğin bedeli şu kadar bu kadar konusunun dışında piyasa şartlarına bakıldığında güncelleme bedelinin ve yeni programa oranını fazla bulmaktayım. Bu yüzden versiyon yükseltme fiyatında revizyona gidilmesi hususunu ve taksit yoksa eklenmesini sadece rica edebilirim.

Son düzenleme:
Meslektaşlarımız yüzünden bu küçük meblayı düşünmek zorunda kalıyoruz. Bizim oda temsilcimiz, piyasayı düşüren mesela komik bir şekilde :)

En ucuz 4milyon TL'lik dairenin emlak komisyonu 160bin TL. 10 daire olsa 1milyon 600bin TL ediyor.

Projeyi kaça çiziyorlar? Hala 5bin TL, 10bin tlye proje çizen var.

Şu işi ruhsat çıktığındaki %10luk Hakediş ile proje müelliflerinin ücreti de(oda ücretinden faturalı) mal müdürlüğünden hesaba geçse aslında hiç problem kalmayacak. (bunu odaya mail atacağım, belki hayata geçirebiliriz, bu şekilde kdv de kaçırma da olmaz :) )

İnşaat taki betondan alınan numunenin içine koyulan çip ücreti bile 60 70bin liraları buluyor sadece 1000m2 lik işte.

Aşırı traji komik, şaka gibi. Ama gerçek.

Tekrardan idecad ailesi ve forum kullanıcılarına teşekkür ederiz, bu güncellemede hepimizin payı olduğuna inanıyorum.

Taksit işi gelirse süper olur, tabi önce kredi kartını temizlemek gerekecek :)

Herkese hayırlı betonla, iyi çizimler.

(gelelim bugünkü anıma. Şantiye şefi olduğum inşaatta beton dökümü vardı. Caddeye uzakta parketmiş beton mixer leri çaktırmadan hala betona su katıyor usta istiyor diye. Alın bir trajikomiklik daha :) )

Son düzenleme:
Sevgili meslektaşlarım sayın idecad yönetimi mevcut güncelleme bir deprem yönetmeliği değişimi vb durum değil olsa ücret ödenmesi doğal o bir kenara mevcut güncellemeye de hadi ödeme yapalım ama bu güncelleme bedeli 30 bin tl çok yüksek rakam bu güncelleme kaldıki yurt dışı yönetmeliklerini daha çok kapsarken bu ödeme piyasa şartlarında çok fazla yeni deprem yönetmeliği değişecek biz orda da yine para ödemesi güncelleme yapacağız günümüz şartların da biz piyasa mühendislerine bu fiyat çok ağır gelmektedir tekrar ücret gözden geçirilip revize yapılmalıdır

Sevgili meslektaşlarım sayın idecad yönetimi mevcut güncelleme bir deprem yönetmeliği değişimi vb durum değil olsa ücret ödenmesi doğal o bir kenara mevcut güncellemeye de hadi ödeme yapalım ama bu güncelleme bedeli 30 bin tl çok yüksek rakam bu güncelleme kaldıki yurt dışı yönetmeliklerini daha çok kapsarken bu ödeme piyasa şartlarında çok fazla yeni deprem yönetmeliği değişecek biz orda da yine para ödemesi güncelleme yapacağız günümüz şartların da biz piyasa mühendislerine bu fiyat çok ağır gelmektedir tekrar ücret gözden geçirilip revize yapılmalıdır
Merhaba. Aslında kendiniz söylemişsiniz, deprem yönetmeliği güncellenmedi. Güncellenene kadar beklemeyi tercih edebilirsiniz. Şu an kullandığınız v10 sürümünü güncellemeden de proje yapmaya devam edebilirsiniz.

Sonuçta şöyle düşünün bu v11 çıkmasaydı v10 ile yolumuza devam edebiliyorduk.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri