idecad V11'e geçen var mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
valla vade farksız 3 taksit olayı güzel olmuşta keşke olabileceğini tahmin etseydim beklerdim bende, baktımda qnb finansbank sonradan ücretli bile taksitlemiyor.

Merhaba. Aslında kendiniz söylemişsiniz, deprem yönetmeliği güncellenmedi. Güncellenene kadar beklemeyi tercih edebilirsiniz. Şu an kullandığınız v10 sürümünü güncellemeden de proje yapmaya devam edebilirsiniz.

Sonuçta şöyle düşünün bu v11 çıkmasaydı v10 ile yolumuza devam edebiliyorduk.
merhaba evet tabikide devam edebilirz ama çalıştığımız belediyeler güncelleme istiyorlar bu durumda bizi şuanlık zor duruma sevk ediyor

V10 yeni tamamladığım onaylanmış proje V11 de hatalar verdi, belediye personeli haklı derken bu anlamı da çıkarabiliriz. O zaman bugüne kadar V10 ile yapılmış projeler geri çağrılsın, gerekirse ruhsat almış projelere performans analizi yapılsın mı demeliyiz?
v10.94 de hatasız olan projeyi paylaşabilir misiniz merak ettim v11.02 de hangi hataları veriyor.

Yazılım versiyonları arasında farklı sonuçlar çıkması can sıkıcı. Diğer yazılımları da kullanan birisi olarak onlarda da aynı durumu yaşadım.
v10.94 sürümüne gelene kadar v10 sürümünün içindeki ara versiyonlarda da bu durumla karşılaşmıştık ama yeni yönetmelik olduğu için zamanla oturmasını bekledik ve bu anlaşılabilir bir durumdu.

Ancak artık oturmuş bir versiyon olan v10.94'te kolon-kiriş birleşim bölgesi hatası vermiyor ama v11'de hata veriyorsa bunu irdelemek gerek. Acaba v10.94'ten v11'e donatı vs ayarlar mı doğru gelmedi? Her şey doğru gelmiş ancak analizde farklılık varsa kullanıcının bundan şikayet etmesinde haklı.

Daha önce yapılmayan artık v11 ile yapılan kontrollerde ise yapacak bir şey yok. Sonuçta hangi kontrolleri yapmadığını bilinçli kullanıcılar ve belediyeler biliyordu. Bilgi bankasında da yapılmayan kontrol belirtiliyor. Bazı belediyelere ve yapı denetimlere elle hesap vermişliğimiz var. v11'de en çok uğraşılacak şey sürtünme kesmesi kontrolü olacak.

Ünver Bey sakıncası yoksa projeyi paylaşır mısınız?

Son düzenleme:
v10.94 de hatasız olan projeyi paylaşabilir misiniz merak ettim v11.02 de hangi hataları veriyor.
nerdeyse tüm projelerimde hatalar alıyorum versiyon farkından dolayı. açıklama yapıldı ama maalesef açıklama pek çözüm olmadı, genelde tüm projelerde birleşim güvenliği hatası aldım (kiriş hesaplarında iyileştirilme yapılmış) ve ardından güçlü kolon kontrolleri hataları, bazı projelerimde ise kolonlarda ciddi donatı artışı oldu. maalesef v10.94 den devam ediyorum revize yapılmazsa da v10.94 den devam edecek gibiyim

Şükrü Bey Merhaba
Yapı denetime gelen İDECAD 10.94 çözümünde hata vermeyen bir projeyi deneme İDECAD 11.02 sürümü ile çözdüm.
78 tane hata verdi. bu durumda ne yapacağız?
İDECAD ne yapmamızı önerir.
Ekli dosyayı görüntüle 43043
Ekli dosyayı görüntüle 43044
Proje müellifi izin verirse Datayı forumda değil de teknik destek portalından paylaşabilir siniz? Erhan Bey in de yazdığı gibi Ts500Sürtünme kesmesi kontrolü yeni, diğer hata mesajlarının irdelenmedi lazım,

Merhaba,

hem v10 hem v11 sonuçları doğrudur çıkan farklar , v11'e eklenen kontroller ve geliştirmelerden kaynaklanıyor.

-sürtünme kesmesi kontrolü v11 sürümünde eklenmiştir.
-analiz ayarlarında "konsol ve basit kirişleri dikkate al" seçeneği "konsol kirişleri dikkate al" olarak değiştirilmiştir. basit kirişler birleşim kesme güvenliği kontrolüne otomatik dahil edilmektedir.
-kirişlerde negatif açıklık momenti kontrolüne göre donatı tasarımı v11'de eklenmiştir bundan dolayı kiriş donatılarında değişiklikler olabilmekte ve bu durum kolon kiriş birleşim kesme güvenliği sonuçlarına yansımaktadır.

iki versiyonun da yaptığı donatılandırma kendi kabulleri içinde doğrudur, 2 farklı mühendisin aynı projeye farklı yaklaşımı gibi düşünebilirsiniz.
ayrıca analiz modelinde daha hassas hesap yapmak için bazı değişiklikler yapılmıştır, shell'lerde mesh kalitesini arttırmak üzere geometrik farklar vardır.
bu tip yaklaşım farklılıklarından dolayı iki versiyonda farklı sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. bu tip durumlarda portal üzerinden proje gönderilirse daha detaylı olarak geri dönüş yapabiliriz.

-v10 ile v11 arasında analiz ve tasarım açısından sap2000 ve etabs ile yaptığımız karşılaştırmalarda yukarıda belirtilen farklar dışında fark tespit edilmemiştir.

Projeyi paylaşamıyorum fakat rapor başlığındaki hataları ekliyorum
Eklediğiniz rapordaki hataların sebepleri üst mesajda belirttiğim kontroller ve geliştirmelerden kaynaklanıyor olabilir.
Merhaba,

hem v10 hem v11 sonuçları doğrudur çıkan farklar , v11'e eklenen kontroller ve geliştirmelerden kaynaklanıyor.

-sürtünme kesmesi kontrolü v11 sürümünde eklenmiştir.
-analiz ayarlarında "konsol ve basit kirişleri dikkate al" seçeneği "konsol kirişleri dikkate al" olarak değiştirilmiştir. basit kirişler birleşim kesme güvenliği kontrolüne otomatik dahil edilmektedir.
-kirişlerde negatif açıklık momenti kontrolüne göre donatı tasarımı v11'de eklenmiştir bundan dolayı kiriş donatılarında değişiklikler olabilmekte ve bu durum kolon kiriş birleşim kesme güvenliği sonuçlarına yansımaktadır.

iki versiyonun da yaptığı donatılandırma kendi kabulleri içinde doğrudur, 2 farklı mühendisin aynı projeye farklı yaklaşımı gibi düşünebilirsiniz.
ayrıca analiz modelinde daha hassas hesap yapmak için bazı değişiklikler yapılmıştır, shell'lerde mesh kalitesini arttırmak üzere geometrik farklar vardır.
bu tip yaklaşım farklılıklarından dolayı iki versiyonda farklı sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. bu tip durumlarda portal üzerinden proje gönderilirse daha detaylı olarak geri dönüş yapabiliriz.

-v10 ile v11 arasında analiz ve tasarım açısından sap2000 ve etabs ile yaptığımız karşılaştırmalarda yukarıda belirtilen farklar dışında fark tespit edilmemiştir.

Destek merkezi üzerinden proje gönderilirse daha detaylı olarak geri dönüş yapabiliriz.

İlgili projeyi 10 Mayısta
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
numaralı başvuru yapmıştım fakat konu sürtünme kesmesi başlığı idi.
Mesajınıza geri dönüş yapılmıştır. Eklediğiniz proje V11 deneme sürümünde kayıt edilmiş. Modelinizin V10.94 kayıt edilmiş halini göndermeniz durumunda farklılıkları daha detaylı inceleyebiliriz. (Deneme sürümünüde eski versiyon olarak kayıt edilmemektedir.)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri