Kısa kirişlerde kirişe 4 sıra gövde ve ilave koyuyor

AUGURD

Üye
Merhaba
Kısa kirişlerde yaşadığım probleme çözüm arıyorum..
90cm-150cm arası iki kolonu bağlayan kirişlerde fazla kesme kuvvetinden dolayı çok fazla ilave ve şantiyede uygulanamayacak şekilde fazla donatı gerekiyor aynı zamanda 4 sıra gövde donatısı veriyor program 30-50 kirişte.
Döşeme kalınlığım 15 cm olduğu için kiriş yüksekliğini 45cm den aşağı indiremiyorum bir çözüm bulamadım bu kirişlere ne yapacağım.
Projemde bulduğum bir örnek kz06 ilgilenirseniz sevinirim teşekkür ederim..
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: Kısa kirişler

Merhaba
Önerilerim;
AUGURD":37lp0ath' Alıntı:
4 sıra gövde donatısı veriyor program 30-50 kirişte.
--Kirişinizin ebadını 30/50 olarak ifade etmek için yazdıysanız 30 cm kiriş ebadı projede yok,
--Merdivenlerin mesnetlemesi yapılmamış. Yapıldığında bir kolon ve bir perde de hata veriyor,
--Bu durum da yatay yükleri azaltmak için Çatı hareketli yükleri azaltılıp, duvar yükleri kaldırılabilir. Kaldırılıp hesap yapıldığında oluşan hatalar var düzeltirsiniz.
--Üst katlarda perde boyutu küçülmüş mümkünse küçültmeyin, küçültürseniz küçültülen yerde ankraj donatı kontrolü yapın.
--Donatı kesite sığmazsa çizimde ikinci sıraya koyun veya mesnet ilavesinde donatı çapını artırarak sayıyı azaltabilirsiniz.

Ünver ÖZCAN

30-50 olarak yanlış yazmışım zemin katta k06 kirişi 25-50 kesitinde benim için önemli olan bu kirişin donatılandırılması resim olarak ekledim yardımcı olursanız sevinirim çözüm bulamadım
Zaten 50 cm yüksekliğinde kirişte neden 4 sıra gövde donatısı konmuş onuda anlamadım.

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (20).png
    Ekran Görüntüsü (20).png
    51.8 KB · Görüntüleme: 364

AUGURD":ph1lidn8' Alıntı:
30-50 olarak yanlış yazmışım zemin katta k06 kirişi 25-50 kesitinde benim için önemli olan bu kirişin donatılandırılması resim olarak ekledim yardımcı olursanız sevinirim çözüm bulamadım
Zaten 50 cm yüksekliğinde kirişte neden 4 sıra gövde donatısı konmuş onuda anlamadım.
Merhaba,
Kiriş gövde donatıları için TBDY 2018 madde 7.4.4.1.1.c) de belirtilen koşullar uygulanır.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• 7.4.1.1.c).png
    7.4.1.1.c).png
    69.4 KB · Görüntüleme: 339
Geri