Kaset döşemede "muhtemelen hatalı tipik diş sürekliliği hatalı" ve "kaset döşeme tipik kiriş tanımlaması hatalı"

akellibes

Yeni Üye
Selamlar. 5 yıldan fazladır statik proje müellifliği yapıyorum. Bu yılbaşına kadar çıkarılması gereken bir ruhsat projesinin statik projesini yaptım. Tasarımımı hakkını vererek hiçbir kısmını şişirmeden yaptığıma inanıyorum. Yapı denetim firması tarafından projenin onaylanma sürecinde iyi niyetli olarak kendilerine projenin IdeCAD formatındaki versiyonunu da gönderdim ancak projemi özellikle başlıkta yazmış olduğum hataları ve başka birkaç şeyi daha (çıkmalar, asansör boşluğu vs.) öne sürerek kabul etmediler ve ruhsata imza atmadılar. Ben tabi ki her şeyi bildiğimi iddia etmiyorum ama her konuda çok araştırmacı ve sürekli yeni şeyler öğrenmeye açık-öğrenen biriyim. Sizlerden ricam projemi kaset döşemenin hem yönetmelikte hem de uygulamada tüm gerekliliklerini hesaba katarak projem için genel bir kritik yapmanız ve başlıkta yazan hataları nasıl gidereceğim konusunda bana yardımcı olmanız. Herkese mutlu yıllar dilerim.

Ekli dosyalar

• Gölevi 1258 - 9 Statik Radye Full Kaset cde.cde
    3.3 MB · Görüntüleme: 32
projemi kaset döşemenin hem yönetmelikte hem de uygulamada tüm gerekliliklerini hesaba katarak projem için genel bir kritik yapmanız ve başlıkta yazan hataları nasıl gidereceğim konusunda bana yardımcı olmanız.
önerilerim;
--beton değeri c30 alınabilir,
--asansör kulesi katını, asansör makine dairesi olarak işaretleyebilirsiniz,
--merdiven mesnetlenmemiş, mesnetleyip bina ile birlikte çözünüz,
--merdivenin mesnetlendiği kiriş kolona basarsa uygun olur, (sarı)
1672477894027.png
--asansör boşluğu kenarına kiriş konulmalı, (yeşil)
--kirişlerin ortasından konsol yapmayın,
--duvar yüklerini duvar komutu oluşturmak daha uygun,
--konsol kaset döşemelerin önü açık, kiriş dönün veya dişleri ayarlayın kapalı olsun,
--konsol kasette açılım çizimi ve max pursantaj kontrolü program yapmaz,
--ikinci kat kalıp planında işaretlediğim yerlere (simetriğinde de) kiriş konulmalı, (amaç yapıda çerçeve oluşturmak olmalı)
1672477929621.png

Öncelikle hızlı dönüşünüz için teşekkür ederim.
Bu yazdıklarınızın tamamı öneri midir yoksa aralarında yönetmelik gereği zorunlu olanlar var mıdır, varsa hangileridir?
Bir de başlıkta yazdığım hataları gidermemin bir yöntemi var mıdır? Gidermemem projenin çözümünü etkiler mi?

modelleme yaparken her şey yönetmeliklerde yazacak diye bir şey yok.
bunlar tecrübeye dayalı modelleme önerileri.
örnek vereyim benim bulunduğum ilde dış akslarda çerçeve oluşturmayan projeyi, alınan ortak kararlar doğrultusunda belediye ve yapı denetimler kabul etmiyor.

Geri