Kolon kiriş kesme güvenliği

Kolon kiriş kesme güvenliğini sağlamıyor. sebebii nedirrr ?..yardım ederseniz sevinirimm....şimdiden tsekkürler herkesee...

Re: KOLON KİRİŞ KESME GÜVENLİĞİ

bence betonu c25 ten c 30 a cıkart. hem kolon kiriş kesme güvenliği sorununu çözmüş olursun hemde çok fazla şişmiş olan kolonların var onları biraz inceltirsin.ayrıca kiriş yüklerini heryerde 13.5 luk tugla yükü almışssın iç duvarların hepsi 15 cm kalınlığındamı? 10 cm kalınlıgında olanları için kiriş duvar yüklerini azaltabilirsin. sonra bütün döşemeler karo kaplama yapıp döşeme yükünü fazla girmişssin muhtemlen burası iş yeri felan değildir yoksa hareketli yüjklerin daha farklı olması gerekir. eğer konutsa neden karo kaplama yükü aldın fayans alsan bile yulkerın 40tf/m2 azalır ve bu kiriş ve döşeme yuklerını azaltmak seni rahatlatabilir.ayrıca döşeme kalınlığın 15 cm bunu 12 ye düşürünce yine yüklerin hafifliyor.
beton seçimini değiştirmeyip kiriş ve döşeme yüklerini düzenleyip döşeme kalınlığını 12 cm yaparsan sorunun çözülür, ama en mantıklısı beton dayanımınıda artırıp şişen kolonlarınıda normale çevirmektir.diyeceksinki döşeme kalınlığını 12 ye düşürünce kalınlık kurtarmıyor. bunun içinde döşeme donatı yerleştirmeni hesap aksı edit menusunden değiştirirsen sorunun çözülür.
son olarak donatı seçimin çok düzensiz bütün donatılar seçili durumda. bu hiç bir uygulamacının hoşuna gitmez en önemlisi statik olarakta seni etkiler. kiirşlerde doğru çapı seçmezsen bu B düzensizliğine sebep olabilir. çünki min gerekli pursantajı sağlamak için senin seçtiğin donatıları koyacaktır belki 3fi12 de halledebilecekken 2fi16 koyman gerekecen 2 si arasındaki donatı alan farkı belli. bu alan farkı kolon kiriş kesişimindeki hesaplara etki eder.
hasılı bu kolon kiriş sorununu çözmek demek başlı başına bi projeyi düzgünce yapmak demek. daha bunun burda sayamadığım bir sürü sebebi var.
kolay gelsin, iyi çalışmalr diliyorum.

Öncelikle vermiş oldugun bilgiler için cok tsekkür ediyorum...döşeme yükünü bilerek karo sectim daha güvenli tarafta kalmak için...kirişlerde de aynı mantıkla gittim çünkü insanlar yapıyı yapılıs amaclarına uygun kullanamaya biliyolar...içinde dısında hiç sormadan kafalarına göre tadilat yapabiliyolar...tabi ki bunu bu haliyle vermicem optimizasyonunu yapıcam senin sölediklerini dikkate alarak değişikli yapcam bakalımm ne olucak...?

sistem cok düzgün görünüyo ama bir türlü S40 il S42 kolonu kesme güvenligini sağlamıyo...beton sınıfınıda arttırdımm..mimarii acıdan oraya poligon kolonda koyamıyorumm....nasıll olcak yaaa yardım ederseniz sevinirimm :(((...projee ektedirrr...

muhendis35":1c43179k' Alıntı:
sistem cok düzgün görünüyo ama bir türlü S40 il S42 kolonu kesme güvenligini sağlamıyo...beton sınıfınıda arttırdımm..mimarii acıdan oraya poligon kolonda koyamıyorumm....nasıll olcak yaaa yardım ederseniz sevinirimm :(((...projee ektedirrr...
Mimari proje elveriyorsa S40 ve S42 kolona akslarına göre 5 cm kaçıklık vermeniz birleşim güvenliği sorununu çözer. İlgili kolonların X boylarını Birleşim daha küçük boyutta tanımlayabilirsiniz. Ayrıca Kolonlarda 14 lük ten küçük boyuna donatı çapı kullanmayın.

muhendis35":2bhjhrqh' Alıntı:
ewtt neden dairesel kolonlarda böle bi sonuç ikilemi varr...ben bu kolonlara fazla demir mii attırayım yanii..ne olucakk ?
İlgili kolonlarda 6 tane donatı yeterli , Kolon aplikasyon planı aldıktan sonra çizimlere müdahale edebilirsiniz, Çizimlere müdahale etmek istemezseniz, Betonarme diyaloğunda kolon donatı adedini artırabilirsiniz.

Selamlar ... yapmış olduğun projede 3 adet kolonun B hatasını gideremedim. ayrıca 29 - 30 - 31 nolu kirişleri de ne yaptıysam çözüm alamadım. acaba ben mi yanlış yaptım. dosyayı ekte sunuyorum 4 blok bi bina bodrum katı arazinin eğimli olması sebebi ile 4 m yaptım. şimdiden teşekkürler....

tasarim":3suvyx3u' Alıntı:
Selamlar ... yapmış olduğun projede 3 adet kolonun B hatasını gideremedim. ayrıca 29 - 30 - 31 nolu kirişleri de ne yaptıysam çözüm alamadım. acaba ben mi yanlış yaptım. dosyayı ekte sunuyorum 4 blok bi bina bodrum katı arazinin eğimli olması sebebi ile 4 m yaptım. şimdiden teşekkürler....
Merhaba,
Projede Kolon ve kirişler dışında bazı perdelerde de kayma sorunu var.
Ayrıca dikkatimi çeken bazı hususları da belirtmek isterim.
-Etkin yer ivme katsayısı (A0)= 0.51 girilmiş. Deprem bölgesi 1 seçildiğinde yönetmelik gereği A0=0.4 seçilir. (Etkin yer ivme katsayısını 0.51 girmek demek, 0.4 a göre yapıya %27.5 daha fazla deprem kuvveti etkitmek demektir.)
-1.bodrum katta bence çevre perdeleri katı rijit kabul edecek rijitliğe sahip değil. Bu yüzden Analiz ayarlarında Bodrum Rijit kat numarasını -2 girmek uygun olur.

Foruma incelemeniz için kesit yetersizliği sorunlarının çözüldüğü örnek bir proje ekliyorum. Projede yapılan değişlikler;
-1. bodrum katta bulunan ve üst kata devam etmeyen P1-P2-P3-P4-P5 panellerinin özelliklerinden -kabuk olarak modelle- ve -su basman/üst kata devam etmeyen panel- satırları işaretlendi.
-Üst rijit bodrum kat numarası -2 girildi.
-R katsayısı 7 girildi.
-40/80 olan kolon boyutları 50/85 yapıldı.
-Kiriş boyutları düzenlendi.
-Perde genişlikleri 30 cm yapıldı.
-Perde donatı seçiminde daha büyük çaptaki donatılar seçildi.
-1.bodrum kattaki D14-19-21 kasetleri sürekli olarak tanımlandı.
-Radye döşeme donatı aksları ve geçerli olduğu mesafeler uygun şekilde tanımlandı.

Not: Proje üzerinde daha detaylı çalışma yapılırsa daha ekonomik çözümler elde edilebilir.

selam kolon kırıs kesme guvenllıgınde hata var benım nasıl duzeltcem yardım eder mısnınız donatıları kafama gore gırdım donatı eksık hatası verıodu sımdı dee bu hatayıı verıyo

ben yeni mezunm eski projeleri çizerek öğrenmeye çalışıyorum elimde bir proje vvar ve s02 diye kolonun kolon kiriş kesme güvenliği sağlanmıyor hatasını düzeltemedim acaba projeyi atsam yardımcı olur musunuz ve hatalarım varsa söyler misiniz?

Ekli dosyalar

• İSİMSİZ PROJE.ide10
    2.6 MB · Görüntüleme: 46
Merhaba
i.m furkan":21m84xw1' Alıntı:
gönderen i.m furkan » 30 Kas 2020, 14:42
ben yeni mezunm eski projeleri çizerek öğrenmeye çalışıyorum elimde bir proje vvar ve s02 diye kolonun kolon kiriş kesme güvenliği sağlanmıyor hatasını düzeltemedim acaba projeyi atsam yardımcı olur musunuz ve hatalarım varsa söyler misiniz?
Önerilerim;
Bina giriş parametrelerini TBDY2018 Analiz ayarları Sihirbazını kullanarak oluşturun.
Binanın yerinin koordinatlarını kontrol edin.
proje ekte.

Ünver Özcan
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

merhaba,
projemde bir kolonda bir türlü kolon kiriş birleşim kesme güvenliği hatasını aşamıyorum. kolon boyutlarını artırdığımda ise başka kolonlarda da aynı hatayı veriyor. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

cvlngnr":1a75we3l' Alıntı:
merhaba,
projemde bir kolonda bir türlü kolon kiriş birleşim kesme güvenliği hatasını aşamıyorum. kolon boyutlarını artırdığımda ise başka kolonlarda da aynı hatayı veriyor. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Merhaba

K21 / K22 kirişleri kaçıklıklarında ötürü aynı aksta değil ve donatı dizaynında da sürekli kiriş olarak tasarlanmamalı.
K21 Kirişi için Kiriş ayarları Donatılar sekmesinde "Sağ uçta kirişi sürekli kabul et" opsiyonunu pasif yapın. Tekrar analiz yapın.
Donatı dizaynını kontrol edin. Düzeltilmiş proje ektedir.

Ekli dosyalar

• süreklikiriş.png
    süreklikiriş.png
    82.9 KB · Görüntüleme: 1,272
  • proje_dosyası-2.cde
    3 MB · Görüntüleme: 49
Merhaba, çalıştığım projede kolon kiriş birleşim bölgesi hatası alıyorum, mimari açıdan sorun olacagından bina dış kenarlarına denk gelen kolonlarda açıklık değiştirmeden çözüm yapılabilir mi? yardımcı olursanız sevinirim

Geri