Kolonlarda yetersiz donatı

Aynı zamanda sanırsam yanlışlıkla bişey işaretledim programda sonradan oluşturduğum kolon, perde ve döşeme gibi elemanlarda hep yetersiz donatı sorunu veriyor. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Selamlar,
su basman katındaki S06 kolonunda donatı yetersiz hatasını ve merdivende sahanlık kısmındaki donatı yetersizliği hatasını bir türlü gideremedim yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• proje.cde
    1.4 MB · Görüntüleme: 5
su basman katındaki S06 kolonunda donatı yetersiz hatasını ve merdivende sahanlık kısmındaki donatı yetersizliği hatasını bir türlü gideremedim yardımcı olursanız sevinirim.
--su basman katında döşemeniz olmadığı için bu katı silin su basman perdelerini zemin kattan giriniz,
--merdiven mesnetlenmemiş,
--merdiveni mesnetlemek için radye temelde su basman perdesi ilave ediniz.

Ünver bey merhabalar,
Projemde kalan son 10 adet hatayı ne yaptıysam çözemedim. Bu hatalar;
Yetersiz Donatı,
Maksimum Pursantaj aşıldı,
Kesme güvenliğini sağlamıyor,
Perde grubu kapasite oranını aşıyor, hatalarını alıyorum Dediğimim gibi ne yaptıysam bu hataları çözemedim. Acaba yanlışıkla bilmediğim bir şey seçmiş olabailir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• .....cde
    9.6 MB · Görüntüleme: 3
Projemde kalan son 10 adet hatayı ne yaptıysam çözemedim.
--geometri kontrolündeki "üstte hatalı kolon yerleşimi" hataları düzeltilmeli, (üstteki kolonların ebatları alttakinden büyük olmuş)
--grup perde yaparken birbirine bitişik olanlar grup perde yapılır, toplu giriş olmaz, bitişik olanları ayrı ayrı isimlendirin, p19-p48 (p48 kısa başlık perdesi olacak), p23-p47, p16-p17-p18-p52-p53 ayrı grup olsun
--p12 perdesinde s8 ve s9 kolonları silip perde girin bu perdeleri de kısa başlık perdesi olarak işaretleyin, aynı uygulamayı p31 persinde de yapın

Ünver Bey merhaba,
Dediklerinizi projemde uyguladım fakat ekte de gözüken p57-p58 perdesi için kesme güvenliğini sağlayamadım. Perde donatı modeli ekte mevcuttur. Ne yapmam gerekir?

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    409.3 KB · Görüntüleme: 15
  • 2.png
    2.png
    71.5 KB · Görüntüleme: 16
Dediklerinizi projemde uyguladım fakat ekte de gözüken p57-p58 perdesi için kesme güvenliğini sağlayamadım. Perde donatı modeli ekte mevcuttur. Ne yapmam gerekir?
--Daha önce öneride bulunduğum gibi s02 kolonunu silip kısa başlık perdesi olarak girin, grup perde ismi verin, zemin kat tavanına da çıksın,
--p57 ile p58 perdesini birleştir komutu ile birleştirip hesap yaptırın,

S02 kolonunu silmem uygun olur mu? Çünkü 1-2-3-4-5-6-7 normal katlarda asansör perdesi sönüp sadece ucundaki s02 kolonu çıkıyor. Tam emin değilim ama yalnis bir uygulama yapmış olmaz mıyız hocam?

Projemde s06 kolonundaki zımbalama hatasını ve perdelerdeki kesme güvenliği hatalarını bir türlü gideremedim önerileriniz var mıdır ?

Ekli dosyalar

• proje hatalar.cde
    20.4 MB · Görüntüleme: 2
Projemde s06 kolonundaki zımbalama hatasını ve perdelerdeki kesme güvenliği hatalarını bir türlü gideremedim önerileriniz var mıdır ?
önerilerim:
--1 numarada; S7 kolonunu grup perde içine katın,
--2. numarada: p18 perdesi ile s1 kolonunu grup yapın
--3 numarada; perdeleri grup yapın,
--mavi ile işaretlediğim yerlerde mesafe az olduğundan perdeyi uzatmak veya arayı açarak kiriş koymak çözüm olabilir,
--döşeme boşluklarını döşeme kenarı ile girin,
--merdiven mesnetlemesini düzeltin,
1659824941103.png

Ünver Bey merhabalar,
Perdelerdeki hataları bir türlü düzeltemedim yardımcı olursanız çok sevinirim

Ekli dosyalar

• hatalar.cde
    21.4 MB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Geri