Performans analizi ile ilgili sorulariniz

Performans analizini tabiki 3 kata göre yapmanız gerekiyor.ilk katın beton değeri ne çıkıyorsa o şekilde tanımlayın yapmak istediğiniz yeni iki katida tanimlayip o şekilde performans analizi yapmanız gerekir.

M.sa":2duijyde' Alıntı:
Performans analizini tabiki 3 kata göre yapmanız gerekiyor.ilk katın beton değeri ne çıkıyorsa o şekilde tanımlayın yapmak istediğiniz yeni iki katida tanimlayip o şekilde performans analizi yapmanız gerekir.
Tamam o şekilde yaptım ancak normal analizde sıkıntı çıkmıyor kurtarıyor performans analizinde göçme çıkıyor yukarıda projeyi eklemiştim eğer zahmet olmazsa sizde bir bakarmışsınız yanlış birşey mi yapıyorum ilginiz için teşekkür ederim iyi akşamlar

Merhaba
Önerilerim:
Mesut Turan":i8q1358e' Alıntı:
ideCAD programı ile ilk güçlendirme projemi yaptım çok uğraştım datayı sağlatabilmek için en sonunda bu haliyle sağladı. Rica etsem datayı kontrol edebilirmisiniz ?

İyi Çalışmalar ...

Saygılarımla...
--Geometri kontrolündeki üstü hatalı kolon yerleşiminde verilen hataları düzeltin,
--Mümkünse kolonlara mantolama yapmayın perde ilave ederek çözün, kolon mantolamalarında birleşim bölgesinde imalatta problemler oluyor,
--Güçlendirme perdelerini yukarı çıkarken boylarını küçültmeyin, aşağıdan en üst kata kadar aynı boyutta çıksın
--İlave güçlendirme perdeleri altında temel yoksa temel yapın.
--Çatı katında döşeme hareketli yükleri azaltabilirsiniz.

Ünver ÖZCAN

Merhaba
SNLYAPI":7d6l2ide' Alıntı:
iyi günler 2012 yılında ide statik ile tek katlı yapılan projeye şimdi 2 kat ilave yapmak isteniyor. Mevcut binanın projesinin girişini yaptık karotlarını aldık ve yeni yönetmeliğe göre analizini yaptık projede sıkıntı yok 2018 yönetmeliğini kurtarıyor ancak performans analizi alınca göçme durumu çıkıyor.hatalı bir giriş yaptığımı düşünmüyorum, Performans analizini 3 kat girilmiş hali ile mi yoksa tek kat olan mevcut kata mı yapacağız. yardımcı olursanız sevinirim herkese kolay gelsin iyi günler...
Önerilerim:
2018 yönetmeliğine göre iki kat ilavesinde herhangi bir hatalı durum olmadığı için performans analizi yapmanıza gerek yok.
Çıkan sonuçları önceden yapılan tek katlı yapının donatıları ile karşılaştırın. Donatılar tek katlı yapının donatılarını sağlamazsa/geçerse o zaman aşağıdaki mevcut katın donatılarını girip sabitleyip (üst katları da) performans analizi yaparsınız.

Ünver ÖZCAN

Bugun 09/07/2019 tarihi itibariyle v10.12 sürümü beta gurupta yayinlanmistir.

Programa acil ihtiyaci olan kullanicilarimiz Bursa ofisten Hakan Sahin beye mail adreslerini ilettiklerinde beta kullanici olup olmadiklarina bakilmaksizin download linki kendilerine ulastirilacaktir.

manyaksel":23o18om3' Alıntı:
merhaba.. performans analizi 10.09 versiyonda yapıyor ama rapor vermiyor.. yada ayarmalam gereken bişey mi var. bi bakıven gari :D

Ismail Hakki Besler":23o18om3' Alıntı:
Bugun 09/07/2019 tarihi itibariyle v10.12 sürümü beta gurupta yayinlanmistir.

Programa acil ihtiyaci olan kullanicilarimiz Bursa ofisten Hakan Sahin beye mail adreslerini ilettiklerinde beta kullanici olup olmadiklarina bakilmaksizin download linki kendilerine ulastirilacaktir.

BYS=4 için performans analizi yapmamız gerekiyor. Doğrusal olmayan performans analizi yapamıyoruz sanırım idecad ile yapma durumu olacak mı ya da olabilir mi?

Bugun 22/07/2019 tarihi itibariyle v10.13 sürümü beta gurupta yayinlanmistir.

ideCAD v10 ile Doğrusal Performans Analizi (v10.13) :

Ekli dosyalar

• ideCAD V10 ile Doğrusal Performans Analizi.pdf
    1.2 MB · Görüntüleme: 325
SNLYAPI":1se5lada' Alıntı:
SNLYAPI":1se5lada' Alıntı:
Projenin linki
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
arkadaşlar bu projede zemin kat mevcut üzerine 2 kat yapılmak isteniyor 2012 yılında yapılan bir bina 2018 yönetmeliğine göre analiz edince mevcut haliyle sistem kurtarıyor Ancak performans analizi göçme çıkıyor. Bir de Performans analizi 3 kat girilip mi yoksa mevcut tek kat olarak mı yapılacak?

Merhaba.
Sorunuza ışık tutarmı bilmiyorum ancak düşüncelerimi iletmek istedim.
Bahsettiğiniz konu ile ilgili olarak herhangi bir yönetmelikte tam olarak yanıt bulabileceğinizi düşünmüyorum. Ancak çözüm şöyle olabilir ( Bende aynı yöntemi kullanıyorum.) Mevcut yapının performans analizi yeterli
ise ilave kat yada katları güncel yönetmeliğe göre çözüp kesit ve donatılarını belirledikten sonra bu ilave katlardan oluşan yükleri mevcut yapıdaki hesap kombinasyonlarına girecek şekilde verebilirsiniz.
Bu yüklerle birlikte yapılacak olan performans analizi sonucu kontrol edilirse çözüme ulaşılabilir diye düşünüyorum.
Aksi takdirde ilave katlarla birlikte oluşan yeni binanın performans analizinin aranılan şartları sağlaması absürt modellemeler haricinde neredeyse imkansızdır. Mevcut yapının 2007 DBYBHY şartlarına göre çözülmüş olması sorununuzu maalesef çözmeyecektir. Bu uzun bir konu gerçekten.

Performans Analizi

Merhabalar ekteki projemde performans analiz raporunda neden göçme durumunun dışına çıkamadığımı anlayamadım. yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• LAZOĞLU İNŞAAT.cde
    487.8 KB · Görüntüleme: 391
Re: Performans Analizi

Projede perde koşulunu sağlayan taşıyıcılar kolon olarak girilmiş. Performans analizide perde ve kolonlar için ayrı koşullar var. Bu kolonları perde olarak girin.

Geri