sıcaklık farkından dolayı kiriş nmax hatası

ibrahim eken

Yeni Üye
2bodrum+9 normal katlı binada ısı farkı 55 derece, bundan dolayı kirişler nmax hatası veriyor çözemiyorum. yardımcı olursanız sevinirim. Dosyayı ekledim

Ekli dosyalar

• sıkışık proje.cde
    17.2 MB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
ACI'de sıcaklık farkına hassas 3 tip yapı için ayrı yönetmelik vardır. Bunlar beton kuleler ACI 307, nükleer tesisler ACI 349, ve sıvı gaz petrol tankları ACI 359. EN 1991-1-1-5'de (Eurocode) genel bir hesaplama yöntemi vardır. Yalnız bu tip basit yapılar için bu kadar fazla sıcaklık yüklemesi istenmez.

Eurocode 'da sıcaklık yüklemesinde temel mantık yapının imalat ( montaj ) sıcaklığı +- ilgili bölgenin genellikle 50 yılda aşılma olasılığı %2 olan bir ortam sıcaklık farkı ile yükleme hesaplanır. Tabi yapı iç dış sıcaklığı, dış kaplaması vb çeşitli farklarda dahil edilir.

Şimdi kabaca siz 55 derecelik bir sıcaklık farkına ulaşmak için yapınızı yazın 40 derece sıcakta imal edip, herhangi bir ısı yalıtım vs yapmayıp, kış sıcaklığının da -15 dereceye düştüğü bir yerde bu işi yapıyor olmanız lazım.

Belkide idareyi yanlış anladınız. İdare size ilgili bölgenin en düşük ve en yüksek sıcaklık farkını söylemiş olabilir. Bu durumda yaklaşık yükleme sıcaklığınız 26-27 derece civarında olur.

Merhaba . Yapı, Sivas Merkez de inşa edilecek. Meteoroloji sıcaklık haritasından kışın -25 derece yazın +30 derece en düşük ve en yüksek hava sıcaklıkları değerlerini tespit ettik. Yapı, modelden de görüleceği üzere 45 mt ye 40 mt ebatlarında ve diletasyonsuz olarak inşa edilecek. 12 katlı . Herhangi bir yalıtım yapılmadan , daha inşa (imalat) halinde iken bu sıcaklık değerlerine ( ve aradaki değerlere sırasıyla ) maruz kalacak. Sivas , ortalama 7 ay inşaat yapılan , böyle büyük inşaatlarda da genellikle kolonların , döşemelerin , kirişlerin vs .. kalıpta bırakılarak ilkbaharda yeniden bina inşaatının devam ettirildiği bir şehir. Doğu illerinin hepsi aşağı yukarı böyle.. Yaklaşık 2 sene içinde kaba inşaatın bitip yalıtımın da yapıldığını varsaysak bile bu sefer de şu soru akla geliyor : Dışarı -25 dereceyken ( ya da +30 ) kolon - kiriş yüzeylerinde 10 cm taş yünü ( sivas ta 10 cm isteniyor ) uygulandığında hissedilen sıcaklık ne olur ? Biz bu soruyu makine mühendislerine de sorduk yalıtım hesaplarında böyle bir hesap yapabilir misiniz diye , hesapla bir neticeye ulaşmanın zor olduğunu , yerinde kızılötesi kamera ile imalat sonrasında gerçek değerlerin ölçülerek tespitinin daha doğru sonuçlar vereceğini söylediler. TS500 ün dediği "yalıtılmış bina" hakkında da net bir bilgiye ulaşamadım fakat yalıtılmış bina ile ilgili bir belgesel izlemiştim , aynı şey mi bilmiyorum fakat aklıma bu geldi , ısıtılma ya da soğutulma bir kere yapıldıktan sonra , dışarıdan hiç bir müdahale olmadan 48 saat boyunca binanın ısısını korunduğu binaya ısıca yalıtılmış bina diyorlar ?
Yazdıklarım doğrultusunda tekrar yardımcı olabilirseniz sevinirim

Merhaba . Yapı, Sivas Merkez de inşa edilecek. Meteoroloji sıcaklık haritasından kışın -25 derece yazın +30 derece en düşük ve en yüksek hava sıcaklıkları değerlerini tespit ettik. Yapı, modelden de görüleceği üzere 45 mt ye 40 mt ebatlarında ve diletasyonsuz olarak inşa edilecek. 12 katlı . Herhangi bir yalıtım yapılmadan , daha inşa (imalat) halinde iken bu sıcaklık değerlerine ( ve aradaki değerlere sırasıyla ) maruz kalacak. Sivas , ortalama 7 ay inşaat yapılan , böyle büyük inşaatlarda da genellikle kolonların , döşemelerin , kirişlerin vs .. kalıpta bırakılarak ilkbaharda yeniden bina inşaatının devam ettirildiği bir şehir. Doğu illerinin hepsi aşağı yukarı böyle.. Yaklaşık 2 sene içinde kaba inşaatın bitip yalıtımın da yapıldığını varsaysak bile bu sefer de şu soru akla geliyor : Dışarı -25 dereceyken ( ya da +30 ) kolon - kiriş yüzeylerinde 10 cm taş yünü ( sivas ta 10 cm isteniyor ) uygulandığında hissedilen sıcaklık ne olur ? Biz bu soruyu makine mühendislerine de sorduk yalıtım hesaplarında böyle bir hesap yapabilir misiniz diye , hesapla bir neticeye ulaşmanın zor olduğunu , yerinde kızılötesi kamera ile imalat sonrasında gerçek değerlerin ölçülerek tespitinin daha doğru sonuçlar vereceğini söylediler. TS500 ün dediği "yalıtılmış bina" hakkında da net bir bilgiye ulaşamadım fakat yalıtılmış bina ile ilgili bir belgesel izlemiştim , aynı şey mi bilmiyorum fakat aklıma bu geldi , ısıtılma ya da soğutulma bir kere yapıldıktan sonra , dışarıdan hiç bir müdahale olmadan 48 saat boyunca binanın ısısını korunduğu binaya ısıca yalıtılmış bina diyorlar ?
Yazdıklarım doğrultusunda tekrar yardımcı olabilirseniz sevinirim

Kolon - kiriş yüzeylerinde uygulanacak ısı yalıtımı sadece dış yüzeylerde olacaktır. Dolayısıyla henüz kabada bulunan ve kapı pencecere duvar vb yapıyı dış etkilerden koruyacak elemanların olmadığı bir yapıda bu tek yüzey kaplamanın yapıyı sıcaklık farkından koruması söz konusu olmaz. Kolonun bir yüzü kaplı diğer 3 yüzünden soğuk yada sıcak işleyecek zaten.

Özetle Burada 2 durum söz konusu ;
1-) Yapının imalat halinde maruz kalacağı sıcaklık farkı.
2-) Yapı kullanımda iken maruz kalacağı sıcaklık farkı.

1. durumu hesaplamak kolay değil çünkü şantiye şartları çok değişken. Zaten sizin yapınız bu durumu inceleyemeye değecek önemde ve boyutta bir yapı değil. İnşaat mühendisliğinde "inşa aşaması yüklemesi" diye bir yükleme durumu var. Ancak bu yükleme durumu genelde geniş açıklıklı köprülerde yahut yapım aşamasında yük akışının çok değişkenlik gösterdiği yapılarda dikkate alınır. İdare bu durumunun ısrarla irdelenmesini isterse şöyle bir yol izleyebilirsiniz.

Ortalama bir yapım sıcaklığı kabul edersiniz .Örneğin 5 derece. Max min sıcaklık farkına göre 5-(-25) = 30 derece T1 (Soğuma durumu olduğu için -30 alınır) ve 30-5 = 25 derece T2 yüklemesi yaparsınız. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey yapıyı henüz kabada kabul etmeniz. Bu durumda döşeme hareketli yüklerini 0 alabilir, kaplama şap vs ölü yüklerini yine 0 kabul edebilirsiniz. Hatta eğer duvarlar kabanın tamamı bittikten sonra örülecekse kiriş duvar yüklerini bile 0 alabilirsiniz. Tabi genelde biten katlardan örüme başlarlar kiriş duvar yüklerini almanızda fayda var. Ancak bu durumda bile duvarların dış sıva yükleri vs olmayacaktır. Aslında Eurocode'da biraz daha karmaşık ancak bu şekilde yapmanızda sakınca olmaz.

Eğer idare daha hassas bir yaklaşım isterse 2 senelik inşaat sürecinde binayı aşamalara bölersiniz. Her aşamada yapılan kat adedi ve o aşamada hangi mevsimde iseniz yukarıdaki yöntemle hesapladığınız sıcaklık farkını çıkılan kat sayısı kadar idede modelleyip aşama aşama hesap yapabilirsiniz. Örneğin yapıma nisanda başlandı. Ortalama sıcaklık 10 derece ağustosta maksimum sıcaklığa ulaşıldı sıcaklık 30 derece. Bu esnada 3 kat çıkıldı. Ide'de 3 katlı bir modeli bu sıcaklık farkına göre hesaplatırsınız. Daha sonra 4. kat imalat atıyorum şubatta başladı ortalama sıcaklık 0 derece ve yine ağustosta mak. 30 derece ulaşıldı. Bu esnada 3 kat daha yapıldı. Katlar arasında ide de farklı sıcaklıklar tanımlayabilirsiniz.

Bu analizi yaptıktan sonra 2. durum için ısı farkından korunmuş yapı kabulu yapıp Eurocode'a göre sıcaklık farklarını hesaplayabilirsiniz. Bu durumda İlgili yönetmeliğin linki;

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Sanırım türkçe çeviriside yapıldı. Bende yok.

Son olarak unutmadan şunuda ekleyeyim tüm analizlerinizi binanın tamamı bitmiş kesit ve donatılara göre (bu donatıları kilitletip) yaptırmalısınız. Eğer sıcaklık yüklemelerinde olumsuz bir durum çıkarsa (Pek olası değil) ilgili elemanla oynarsınız ve tekrar analiz edersiniz.

Kolay gelsin.

100 metre dilatasyonsuz 4 katlı bir okul projesinde aynı durumla karşılaştım. Araştırmalar ve idare ile istişare sonucunda en düşük ve en yüksek sıcaklık değerleri yerine, ortalama sıcaklıklar arasındaki değişim farkını uyguladık.

Geri