sistem çözülemiyor geometrik kontrol yapın uyarısı alıyorum

M.ali

Etkin Üye
iyi günler,
ekte belirtmiş olduğum projede sistem çözülemiyor geometrik kontrol yapın. uyarısı uyarısı alıyorum fakat geometrik kontrolde bir hata görünmüyor.sorun hakkında görüş ve önerilerde bulunabilir misiniz?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba,
-Sistem çözülemiyor- sorunu yarı rijit diyafram kabulüne göre çözümde saçak döşemelerde ağ oluşturulamamasından kaynaklanıyor. (D23-24-25-26 vb.) Bu aşamada tam rijit diyafram kabulüne göre çözüm yapmanızı önereceğim.
İyi çalışmalar

Merhaba

Zemin kat D10 ve bodrum kat D6 döşemesini kaldırırsan ve bordum kat rijitliğini kaldırıp hesap yaptırırsan hatasız sonuç veriyor.

Ünver ÖZCAN

unver":20rgsgvz' Alıntı:
Merhaba

Zemin kat D10 ve bodrum kat D6 döşemesini kaldırırsan ve bordum kat rijitliğini kaldırıp hesap yaptırırsan hatasız sonuç veriyor.

Ünver ÖZCAN

Teşekkür ederim. daha sonra o döşemeleri kalıp planında kendimiz düzenleyeceğiz değil mi?

Apokalips":2mi9zffs' Alıntı:
yine bir sistem çözülemiyor uyarısı ile karşı karşıyayım. acaba sorun neden kaynaklanıyor. proje ektedir.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
-Yarı rijit çözümdeki sistem çözülemiyor uyarısı Ünver Bey'in söylediği gibi zemin kattaki ismiyle D10 balkon döşemesinden kaynaklanıyor.
-Sorunun çözümü tam rijit çözüm yapabilirsiniz.
-Mutlaka yarı rijit çözmek istiyorum derseniz, D10 döşemesini silmek yerine , döşeme özelliklerinden Statik sekmesinde "Rijit diyafram oluşturma" seçeneğini işaretleyerek döşemeyi analiz modelinden çıkarabilirsiniz. (Bu durumda döşemenin yükü hesaplarda dikkate alınmış olur)
Not: Bu arada D10 döşemesi tanımlanmış ve nervür kirşlerinin her iki ucu da boşta görünüyor. Buraya plak döşeme tanımlanmasını öneririm.

İyi çalışmalar

Merhaba
Sistem çözülemiyor hatası alıyorum yardımcı olur musunuz
Önerilerim
--Zemin kat merdiveninden kaynaklanmakta silip yeniden modelleyip, mesnetleyin,
--1. katta d29-30 ağ oluşturulamıyor, silip yeniden girin,
--Döşeme boşluklarını döşeme kenarı ile oluşturun,
--Sonlu eleman genişliklerini 0.25 m,
--s02 kolonu kısa başlık perdesi olarak girip, p02 perdesi ile grup yapın,
--Balkon hareketli yüklerini artırın.
--döşemelerin üstünde duvar varsa, çizgisel yük olarak girin,
--3. kat (çatı) kullanmayacaksanız, duvar yüklerini kaldırabilir, döşeme hareketli yüklerini azaltabilirsiniz.

-Yarı rijit çözümdeki sistem çözülemiyor uyarısı Ünver Bey'in söylediği gibi zemin kattaki ismiyle D10 balkon döşemesinden kaynaklanıyor.
-Sorunun çözümü tam rijit çözüm yapabilirsiniz.
-Mutlaka yarı rijit çözmek istiyorum derseniz, D10 döşemesini silmek yerine , döşeme özelliklerinden Statik sekmesinde "Rijit diyafram oluşturma" seçeneğini işaretleyerek döşemeyi analiz modelinden çıkarabilirsiniz. (Bu durumda döşemenin yükü hesaplarda dikkate alınmış olur)
Not: Bu arada D10 döşemesi tanımlanmış ve nervür kirşlerinin her iki ucu da boşta görünüyor. Buraya plak döşeme tanımlanmasını öneririm.

İyi çalışmalar
ya aynı sorun benim projemde de var , bir bakabilirmisiniz . nasıl bir yol izlemem gerek

Ekli dosyalar

• tasarım3.cde
    3.2 MB · Görüntüleme: 9
Geri