Subasman perdesi

yapımızın zemin kat kotunu yükseltmek için subasman perdesi koyduğumuzda (örneğin kat yüksekliği 5 mt, 1 mt subasman perdemiz var.) kolon etkili boyu kısalıyormu, burada etriye sıklaştırması subasman perdesinin içinde kaldığı için kesmeye çalışan bölgede sıklaştırma olmuyor, ne yapabiliriz.
Subasman perdesi içinde kalan sıklaştırma bölgesi, subasman perdesi üstünde olmuyor, program notlarımız arasında var demiştiniz. Yapımızın temel üst kotunu subasman perdesinin üstünü versek, problem çözülür mü acaba

Düzeltme yapayım, kolonlarda alt sarılma bölgesi uzunluğunu kolon ayarlarındaki aşağıdaki opsiyon ile düzenleyebilirsiniz.
Kolon filiz boyları için subasman perdesi dikkate alınmamaktadır. Bu durum notlarımızda kayıtlıdır. Kolon düşey açılımları alındıktan sonra 2B çizim düzenleme araçları ile düzenlenebilir.
1677758653158.png

merhabalar kolay gelsin.Benim bu projemde 90 cmlik subasman perdesi var ve burda kurum mühendisi kısa kolon etkisi oluşcağını söylüyor benm de incelediğim kadaryla subasman seviysesine kadar kolon alt bölgesinde sıklaştırma var acaba yalnnş mı biliyorum sizden rica etsem projeyi inceleyip bilgilendirir misiniz ?

Ekli dosyalar

• proje1.cde
    2.1 MB · Görüntüleme: 24
Kat içinde subasman perdeleri tanımlayacaksanız subasman perdelerini kolonlardan 3-5cm kadar ayırarak modelleme yapılabilir. Uygulamada Kolon ve perde arasına strofor gibi bir yalıtım mazelmesi konularak bu işlem yapılmaktadır.
1680851210333.png

TBDY 2018 7.3.8 Kısa kolonlara ilişkin koşullarda kısa kolon tanımı ile ilgili net bir ifade (en/boy oranı gibi) verilmemiştir.
Subasman perdelerinin kolonlarda oluşturduğu kesme kuvvetleri incelenerek karar verilmesini öneririz.

Kısa kolon durumu ile ilgili forum sayfası incelenebilir
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

=KOLON MİN. VE MAX. ETRİYE ARALIKLARI=
MRB. İYİ ÇALIŞMALAR. KOLON PARAMETRELERİ AYARLARINDAN KOLON MİN. VE MAX. ETRİYE ARALIKLARINI 10 CM YAPTIM, FAKAT KOLON APLİKASYON ÇİZİM YAZILARINDA 57Ø10/10/10/13 OLARAK GÖZÜKÜYOR. NORMALDE 57Ø10/10/10/10 OLMASI GEREKİYOR. KOLON DÜŞEY AÇILIMINDA ÇİZİMDE 57Ø10/10/10/10 OLARAK GÖZÜKÜYOR, FAKAT ÇİZİM YAZISINDA YİNE 57Ø10/10/10/13 OLARAK GÖZÜKÜYOR. PROGRAMDAN KAYNAKLI BİR PROBLEM Mİ BU ACABA?

Kolon betonarme parametrelerindeki;
Min. etriye aralığı
Kolonun orta bölgesine konulacak etriyenin aralığı bu parametrede belirtilen değerden az olmayacak şekilde seçilir. Sarılma-birleşim-orta bölge aralıkları için verilen koşullar yönetmelik şartlarından az olmayacak şekilde ayrıca otomatik kontrol edilir.
Max. etriye aralığı
Kolonun orta bölgesine konulacak etriyenin aralığı bu parametrede belirtilen değerden fazla olmayacak şekilde seçilir. Sarılma-birleşim-orta bölge aralıkları için verilen koşullar yönetmelik şartlarından az olmayacak şekilde ayrıca otomatik kontrol edilir.

Kolon betonarme diyaloğuna girerek aralıkları manuel azaltabilirsiniz.

ARALIKLARI MANUEL OLARAK AZALTTIM, 20 CM DEN 10 CM YE DÜŞÜRDÜM. FAKAT PROGRAMDA KOLON APLİKASYON PLANINDA ÇİZİM YAZISINDA 57ø10/10/10/13, EN SONDA 13 CM OLARAK ÇIKIYOR. ÇİZİMDE KOLON DÜŞEY AÇILIMINDA 10 CM OLARAK ÇİZİYOR AMA YAZIDA 13 CM OLARAK KALIYOR.

Paylaştığım yardımdaki adımları deneyin. Dosya yüklemi işlemi bitmeden göndermiş olabilirsiniz

Betonarme diyaloğunda donatılar kilitli değildi aşağıdaki şekilde düzenledim. çizimlerde bir sorun görülmüyor
1681222741016.png

Ekli dosyalar

• HASANGAZİ.cde
    1.9 MB · Görüntüleme: 18
Kat içinde subasman perdeleri tanımlayacaksanız subasman perdelerini kolonlardan 3-5cm kadar ayırarak modelleme yapılabilir. Uygulamada Kolon ve perde arasına strofor gibi bir yalıtım mazelmesi konularak bu işlem yapılmaktadır.
Ekli dosyayı görüntüle 33212

TBDY 2018 7.3.8 Kısa kolonlara ilişkin koşullarda kısa kolon tanımı ile ilgili net bir ifade (en/boy oranı gibi) verilmemiştir.
Subasman perdelerinin kolonlarda oluşturduğu kesme kuvvetleri incelenerek karar verilmesini öneririz.

Kısa kolon durumu ile ilgili forum sayfası incelenebilir
subasman perdeleri gibi bodrum kat çerçeve perdeleri de bu şekilde boşluklu mu yapılmalıdır? @Yasin TEZEL

Rijit kat olarak tanımlanmış bodrum kat çevre perdelerinde kesinlikle derz boşluğu bırakılmamalıdır.

YASİN BEY MRB. BENİM İKİ TANE PROJEM VAR, PROJELERİMDE SUBASMAN PERDELERİM VAR. PROJEMİN BİR TANESİNDE YÜKSEK SÜNEK TAŞIYICI SİSTEMİ SEÇTİĞİMDE RAPORLARDA "X VE Y YÖNLERİNDE PERDELER VAR, TAŞIYICI SİSTEM TİPİ A11 SEÇİLEMEZ" DEYİP PERDELİ SİSTEM A15 ÇÖZDÜRÜYOR VE R KATSAYISINI DÜŞÜRÜYOR. DİĞER PROJEMDE DE SUBASMAN PERDESİ OLDUĞU HALDE TAŞIYICI SİSTEM TİPİ A11 SEÇİP ANALİZİNİ YAPTI.

Sistemde subasman perdeleri haricinde perde yoksa A11 çözümü yapılabilir.
Perde ayarlarında "Subasman / tüm katlarda devam etmeyen perde" seçimi yapılmamış olabilir.
Subasman perdelerinde bu opsiyonun seçildiğini tekrar kontrol edin.
1684828285958.png

Sorun düzelmez ise projenizi ekleyin

Ekli dosyalar

• ADEM HASANGAZİ.cde
    963.2 KB · Görüntüleme: 3
Geri