Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

TÜRKİYE BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ KAPSAMINDA YAPILACAK BİNALARLA İLGİLİ UYGULAMA ESASLARINA DAİR TEBLİĞ

Selamlar. Ben bu maddeden yönetmelikteki 4.34a formülünün değiştiğini değil de, basitçe δ/h oranının 0,01 olarak limitlendiğini anladım.

Yani denklem 4.34a'daki 0,008 değeri 0,01 olarak revize edilmiyor. Siz de aşinasınızdır, formüldeki λ katsayısını genelde 0,4 mertebesinde çıkar. Bunu denklemin diğer tarafına atarsak (K=1 iken) göreli kat ötelemesi(δ/h) sınırımız 0,02 olarak bulunur. Bu madde ile bu limit yarı yarıya düşürülmüş şeklinde anladım ben.

Ekli dosyayı görüntüle 45047

Kolon en boy oranı ise ciddi problem. Bence 1,5 değil de 2 olarak revize edilmeli, yahut üstte de söylendiği gibi bu maddenin başına BYS>6 gibi bir sınırlandırma lazım. Yoksa mimarlar ile birbirimizi boğma noktasına geliriz.

Diğer tüm maddeleri ise naçizane beğendim. İnsanlara saatlerce laf anlatmak yerine, "yönetmelikte yazıyor kardeşim" deyip hesap kitaba daha fazla zaman ayırabileceğiz sanırım.
Selamlar. Arkadaşım da göreli kat ötelenmesi değişikliğini aynen sizin dediğiniz gibi anladı. Zaten her şeyi limitlerken bunu niye gevşetsinler diye düşününce bence de böyle olacak :)

Selamlar. Ben bu maddeden yönetmelikteki 4.34a formülünün değiştiğini değil de, basitçe δ/h oranının 0,01 olarak limitlendiğini anladım.

Yani denklem 4.34a'daki 0,008 değeri 0,01 olarak revize edilmiyor. Siz de aşinasınızdır, formüldeki λ katsayısını genelde 0,4 mertebesinde çıkar. Bunu denklemin diğer tarafına atarsak (K=1 iken) göreli kat ötelemesi(δ/h) sınırımız 0,02 olarak bulunur. Bu madde ile bu limit yarı yarıya düşürülmüş şeklinde anladım ben.

Ekli dosyayı görüntüle 45047

Kolon en boy oranı ise ciddi problem. Bence 1,5 değil de 2 olarak revize edilmeli, yahut üstte de söylendiği gibi bu maddenin başına BYS>6 gibi bir sınırlandırma lazım. Yoksa mimarlar ile birbirimizi boğma noktasına geliriz.

Diğer tüm maddeleri ise naçizane beğendim. İnsanlara saatlerce laf anlatmak yerine, "yönetmelikte yazıyor kardeşim" deyip hesap kitaba daha fazla zaman ayırabileceğiz sanırım.
TBDY2018 madde 4.9.1.2 de etkin göreli kat ötelemesi δi, madde 4.9.1.3 te δi,max tan bahsedilmektedir. sizin yazdığınız haliyle bakarsak bu değerlerin 0.01 gibi birimsiz bir değer olması mümkün değil.
siz sanırım hi ye bölünmüş halinin 0.01 den küçük olması gerektiğini kastediyorsunuz ama yönetmelikteki "etkin göreli kat ötelemesi" tanımı hi ye bölünmemiş halini belirtiyor.
sonuç olarak bu madde de hatalı yazılmış gibi, yada açıklanmaya ihtiyacı var.

TBDY2018 madde 4.9.1.2 de etkin göreli kat ötelemesi δi, madde 4.9.1.3 te δi,max tan bahsedilmektedir. sizin yazdığınız haliyle bakarsak bu değerlerin 0.01 gibi birimsiz bir değer olması mümkün değil.
siz sanırım hi ye bölünmüş halinin 0.01 den küçük olması gerektiğini kastediyorsunuz ama yönetmelikteki "etkin göreli kat ötelemesi" tanımı hi ye bölünmemiş halini belirtiyor.
sonuç olarak bu madde de hatalı yazılmış gibi, yada açıklanmaya ihtiyacı var.

ben h ile bölünmüş halinden bahsediyorum evet. zaten önceki mesajımda yazdığım cümle aynen şu; "basitçe δ/h oranının 0,01 olarak limitlendiğini anladım", bu gözünüzden kaçtı sanırım.

"drift" dediğimiz şeyi limitlemeye çalışmışlar kısacası ama haklısınız gibi yazımda bir hata/eksiklik var. bu kontrolü yaparken genelde birim değil de oran konuştuğumuz için açıkçası ona takılmamıştım ben. madde içerisinde bir yerlere "oran" gibi bir kelime eklenirse sanırım problem çözülür.

ben h ile bölünmüş halinden bahsediyorum evet. zaten önceki mesajımda yazdığım cümle aynen şu; "basitçe δ/h oranının 0,01 olarak limitlendiğini anladım", bu gözünüzden kaçtı sanırım.

"drift" dediğimiz şeyi limitlemeye çalışmışlar kısacası ama haklısınız gibi yazımda bir hata/eksiklik var. bu kontrolü yaparken genelde birim değil de oran konuştuğumuz için açıkçası ona takılmamıştım ben. madde içerisinde bir yerlere "oran" gibi bir kelime eklenirse sanırım problem çözülür.
bekleyip göreceğiz ama sizin söylediğiniz gibiyse çok zor neredeyse imkansız gibi bir durum karşımıza çıkar, kusura bakmayın ama inşallah sizin söylediğiniz gibi değildir :):) iyi çalışmalar dilerim.

bekleyip göreceğiz ama sizin söylediğiniz gibiyse çok zor neredeyse imkansız gibi bir durum karşımıza çıkar, kusura bakmayın ama inşallah sizin söylediğiniz gibi değildir :):) iyi çalışmalar dilerim.
valla 30x60 kolon yapılmasını yasaklamışlar görüyorsunuz:) 30x60 elimiz ayağımız bizim. o yasaklandıysa, bu limit de düşmüştür. böyle yorumluyorum ve esasen olumlu görüyorum bunu. yumuşak kat meselesini kökten çözen bir madde. diğer maddeler olmasa, sadece bu madde yürürlüğe girse o bile yeterli.

sizlere de iyi çalışmalar, selamlar.

göreli öteleme kontrolünün aşağıya çekilmesi oldukça makul bir yaklaşım.. ancak burada "etkin göreli kat ötelemelerinin kat içndeki en büyük değeri < 0,01" ifadesini ilgili bağıntılarda çalıştırınca, bir problem olması lazım sanki...
aşağıdaki örnekte, bir yeri ıskalamadıysam, sonuç şu:
0,004 seviyesinde göreli ötelemeye sahip yapıda (ki iyi bir orandır) tebliğin getirdiği 0,01 sınırlamasıyla bu oranın 0,0012 olması gerektiği ortaya çıkıyor... yani tebliğe göre göreli kat ötelemeleri 3.3 kat aşılmıştır!.. bu hiç normal bir şey değil...

teblig 5.5.PNG

acaba? deprem sonrası yapılan hasar/risk tespit çalışmalarında, Alper ve Erdem Hocaların hazırladığı hızlı gözlemsel hasar tespit metodu vardı, orada "bir yapıda katlar arası yerdeğiştirme (Delta/h) 0,01 ise yapı ağır hasarlıdır" gibi bir değerlendirme yaklaşımı vardır.
acaba bu maddeyi yazarken buradan mı esinlendiler?

umarım yanlış hesaplama yapıyor ve yanlış anlıyorumdur...

Merhaba, paylaşım için teşekkürler..

TBDY 2018 hazırlanırken de üzerinde konuşulmuş ancak 6 şubattan sonra çok daha sık şekilde dillendirilmiş konular..
Şili modeli veya Japon Yönetmeliğinde de benzer yaklaşımlar var... pratiğe döküldükçe bazı eksiklik/aksaklıklar yaşanacaktır elbet ancak genel yaklaşım mantığı açısından isabetli olmuş...
Ülkemiz proje standardına bakınca böyle eli sopalı bir yönetmelik gerekliydi...

nonlineerite/şekildeğiştirme gibi anlaşılması uygulaması meşakkatli konulara girmeden de çok daha basit ampirik bağıntılarla yapı güvenliğini sağlamanın yöntemi bu...

statik tasarımın mantığını kavramış, hassas ve ödün vermeden çalışan meslektaşlarım için sınırlayıcı gelecektir ancak ülkede üretilen statik proje stoğuna bakarsak "mimar/mütahhit böyle istiyor veya istemiyor" un karşısına konabilecek bir koz verilmiş, iyi de olmuş...

uygulama pratiği geliştikçe eksiklikler/aksaklıklar belirlenir giderilirse, ülkedeki mühendislik ve proje kalitesi belirli bir irtifa kazanana kadar iş görecektir..

ek olarak: şu asmolen/kaset/nervür saçmalığını çözecek net bir madde eklenseydi iyi olurdu, zira çevrede görüyorum patır patır çok katlı binalar yapılıyor kaset diye...

Not: tebliğ yayınlandığı tarihte yürürlüğe girmiş..
Ek olarak: şu asmolen/kaset/nervür saçmalığını çözecek net bir madde eklenseydi iyi olurdu, zira çevrede görüyorum patır patır çok katlı binalar yapılıyor kaset diye...

Adana'daki yapılan 6 Şubat depremi sempozyumunda Alper Hoca ile sohbetimizde Asmolen konusunu sizin gibi bende soruduğumda Hoca yapamadık ama asmolen yapıyorsan bazı şartlarımız olacak dedik ve elimize tabiri caiz ise sopa aldık ucunu gösterdik dedi.

göreli öteleme kontrolünün aşağıya çekilmesi oldukça makul bir yaklaşım.. ancak burada "etkin göreli kat ötelemelerinin kat içndeki en büyük değeri < 0,01" ifadesini ilgili bağıntılarda çalıştırınca, bir problem olması lazım sanki...
aşağıdaki örnekte, bir yeri ıskalamadıysam, sonuç şu:
0,004 seviyesinde göreli ötelemeye sahip yapıda (ki iyi bir orandır) tebliğin getirdiği 0,01 sınırlamasıyla bu oranın 0,0012 olması gerektiği ortaya çıkıyor... yani tebliğe göre göreli kat ötelemeleri 3.3 kat aşılmıştır!.. bu hiç normal bir şey değil...

Ekli dosyayı görüntüle 45056

acaba? deprem sonrası yapılan hasar/risk tespit çalışmalarında, Alper ve Erdem Hocaların hazırladığı hızlı gözlemsel hasar tespit metodu vardı, orada "bir yapıda katlar arası yerdeğiştirme (Delta/h) 0,01 ise yapı ağır hasarlıdır" gibi bir değerlendirme yaklaşımı vardır.
acaba bu maddeyi yazarken buradan mı esinlendiler?

umarım yanlış hesaplama yapıyor ve yanlış anlıyorumdur...
merhaba,yanlışım varsa düzeltin siz burda direk δi,max 0.01 ile sınırlandırmışsınız ama yanlış hatırlamıyorsam alper hoca seminerinde kat yatay ötelenmeyi 0.01 ile sınırlandırmıştı.bu da şu oluyor sanırım 3m kat yükseliğinde max 3cm yerdeğiştirmeye izin veriyor.
yukarıda meslektaşımızın dediği gibi δi,max/h ı 0,01 ile sınırlandırıyor.

merhaba,yanlışım varsa düzeltin siz burda direk δi,max 0.01 ile sınırlandırmışsınız ama yanlış hatırlamıyorsam alper hoca seminerinde kat yatay ötelenmeyi 0.01 ile sınırlandırmıştı.bu da şu oluyor sanırım 3m kat yükseliğinde max 3cm yerdeğiştirmeye izin veriyor.
yukarıda meslektaşımızın dediği gibi δi,max/h ı 0,01 ile sınırlandırıyor.
yazımda bir sorun olmalı... tebliğdeki metinden sizin dediğiniz ifadeyi çıkaramıyorum... siz yorumluyorsunuz, yorumunuz yanlıştır demiyorum, mantıklı ve tutarlı kabul ediyorum ancak hukuki normlar kaleme alınırken mümkün mertebe yoruma kapalı olmalıdır... özellikle de bu kadar net bir teknik terimi ifade ederken daha dikkatli olunmalı..

tebliğdeki ifade "etkin göreli kat ötelemelerinin kat içindeki en büyük değeri"... bu da "δi,max" tır.... yazım sorunlu...

teblif.PNG

aynı ifade TBDY'de şu şekilde;

tbdy.PNG

kontrol mekanizmasından bir meslektaşımız çıkıp, işaret ettiğim şekilde anlasa, ben tebliği yorumlamam açık ve net olarak budur dese, "öyle demek istememişler aslında kastedilen budur" demekten başka cevabımız var mı? benim yok...

tebliğdeki ifade "etkin göreli kat ötelemelerinin kat içindeki en büyük değeri"... bu da "δi,max" tır.... yazım sorunlu...
Tebliğ sorunlu ancak tebliği 2018 yönetmeliği ile birlikte yorumlamak gerekiyor.
TBDY 2018 madde 4.9.1.3 'te bu husus açıkça belirtilerek “etkin göreli kat ötelemelerinin en büyük değeri” şeklinde vurgu yapmıştır. Bu değerin simgesi de "δi,max" dır. Bu madde bu haliyle yönetmeliğin en açık maddelerinden biridir.
1725075144127.png
Güncelleme ile birlikte önceden 0.008 olan sabit (birimsiz) olan değer Tebliğ ile 0.01 yapılarak 0.25 rahatlatılmış.

yazımda bir sorun olmalı... tebliğdeki metinden sizin dediğiniz ifadeyi çıkaramıyorum... siz yorumluyorsunuz, yorumunuz yanlıştır demiyorum, mantıklı ve tutarlı kabul ediyorum ancak hukuki normlar kaleme alınırken mümkün mertebe yoruma kapalı olmalıdır... özellikle de bu kadar net bir teknik terimi ifade ederken daha dikkatli olunmalı..

Ekli dosyayı görüntüle 45088

aynı ifade TBDY'de şu şekilde;

Ekli dosyayı görüntüle 45085

kontrol mekanizmasından bir meslektaşımız çıkıp, işaret ettiğim şekilde anlasa, ben tebliği yorumlamam açık ve net olarak budur dese, "öyle demek istememişler aslında kastedilen budur" demekten başka cevabımız var mı? benim yok...
Selamlar,
bilgilendirme için teşekkür ederim,ben yanlış yorumlamışım.
bu madde bu haliyle en acımasız maddelerden biri olmuş, zd,ze gibi nispeten kötü zeminlerde bu oranı yakalamak pek olası gözükmüyor.
umarım esneme yaparlar.

Kat sayısı: 7,
kat alanı: 200 m2 ve
SDS=1.14 olan
bir bina için gereken perde;
(Σ) / /≥min (0.002 ,0.02) denklemiyle hesaplarsak
0.002 * 7 * 1.14= 0.01596
0.01596 * 200= 3,192 m2
her yön için perde gerekiyor.
Minimum perde en kesit alanı 0,25 * 1,5 = 0,375 m2
3,192 / 0,375 = 9 adet
Bu hesaba göre 200 m2 kat alanı olan bir bina için her yöne 25/150 ebatlı 9 adet, toplam 18 adet perde koyulması gerekiyor.
iki gündür buna kafa yoruyorum acaba yanlış hesap mı yapıyorum diye. Forumdaki arkadaşların bu konudaki görüşlerini merak ediyorum.

SDS=1.14 olan
(Σ) / /≥min (0.002 ,0.02) denklemiyle hesaplarsak
0.002 * 7 * 1.14= 0.01596
0.01596 * 200= 3,192 m2
3,192 / 0,375 = 9 adet
Bu hesaba göre 200 m2 kat alanı olan bir bina için her yöne 25/150 ebatlı 9 adet, toplam 18 adet perde koyulması gerekiyor.
iki gündür buna kafa yoruyorum acaba yanlış hesap mı yapıyorum diye. Forumdaki arkadaşların bu konudaki görüşlerini merak ediyorum.
Doğru anlamışsınız ve doğru hesaplamışsınız BYS<=6 olan binalarda bu kadar perde gerekecek. büyük ihtimalle kolon kullanmadan çözeriz projeleri. :)

200 m2 kat alanı olan bir bina için her yöne 25/150 ebatlı 9 adet, toplam 18 adet perde koyulması gerekiyor.
sn lozhan keşke 18 adet olsa,
ikinci hesaba göre (0.02)
SDS=1.14 olan
(Σ) / /≥min (0.002 n , 0.02) Sds denklemiyle hesaplarsak
0.02 * 1.14= 0.0228
0.0228 * 200= 4.56 m2

4.56 / 0,375 =12.16=~13 adet
Bu hesaba göre 200 m2 kat alanı olan bir bina için her yöne 25/150 ebatlı 13 adet, toplam 26 adet perde koyulması gerekiyor.
sonuç;
sn
2m proje'nin dediği gibi kolon kullanmadan her yeri perdeli bina yapacağız.
tuğla duvar yapımından kurtulacağız.:)

Geri