Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

TÜRKİYE BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ KAPSAMINDA YAPILACAK BİNALARLA İLGİLİ UYGULAMA ESASLARINA DAİR TEBLİĞ

sn lozhan keşke 18 adet olsa,
ikinci hesaba göre (0.02)
Kat sayısı: 7,
kat alanı: 200 m2 ve
SDS=1.14 olan
bir bina için gereken perde;
(Σ) / /≥min (0.002 n , 0.02) Sds denklemiyle hesaplarsak
0.02 * 1.14= 0.0228
0.0228 * 200= 4.56 m2

her yön için perde gerekiyor.
Minimum perde en kesit alanı 0,25 * 1,5 = 0,375 m2
4.56 / 0,375 =12.16=~13 adet
Bu hesaba göre 200 m2 kat alanı olan bir bina için her yöne 25/150 ebatlı 13 adet, toplam 26 adet perde koyulması gerekiyor.
sonuç;
sn
2m proje'nin dediği gibi kolon kullanmadan her yeri perdeli bina yapacağız.
tuğla duvar yapımından kurtulacağız.:)
Tüm projeleri tünel kalıp yapsak, kaç adet kaç m2 perde yapılacak diye hesap sıkıntısı yaşamayız. (buna uygun arsa ve mimari proje bulabilirsek)

Ünver Beyin dikkatinden kaçmış olabilir... bu bağıntıda ikinci bir hesap yok...
parantez içindeki 0,002 N ve 0,02 katsayılarından küçük olanının SDS ile çarpılması gerekiyor sadece...

ancak 2. denklemde kolon ve perde alanı toplamı sınır şartını kontrol edersek min. 9 adet 30x180 perde gerekiyor...
(*hiç kolon olmadığı varsayımıyla)

Son düzenleme:
Selam
Madde-2 de söz edilen BYS 6 dan büyük olan binalar perdesiz ise sadece ikinci formülü karşılamak la sorumlu, perde var ise elbette 1. formül de uygulanır.
ve madde 2 den sonraki maddeler (kolon boyutlar aks sürekliliği kiriş kolon birleşimi) BYS 1 dışındaki tüm binalara da uygulanacaktır, bu kesit ve aks sürekliliğinden kaçış mimari olarak gerekiyorsa yapı BKS 3 ise bile siz BKS yi 1 yada 2 çözerseniz bu sınırlamalar dan kurtulursunuz ancak bu sefer deprem kuvvetleriniz artar böylece yine de daha güvenli yapı yaparız.(Ben böyle anladım yanlış isem lütfen düzeltin)
yapı BKS 3 ise bile siz BKS yi 1 yada 2 çözerseniz bu sınırlamalar dan kurtulursunuz ancak bu sefer deprem kuvvetleriniz artar böylece yine de daha güvenli yapı yaparız.(Ben böyle anladım yanlış isem lütfen düzeltin)
Bolu Belediyesi Meclis Kararları 07/03/2023 tarihli 2023/128 numaralı kararını inceleyebilirsiniz. Şubattan hemen 1 ay sonra devreye almışlar. Ben şu an burada kendimiz için bir konut tasarlarken karşılaştım. Çok eleştirdim, kafalarına göre iş yapmışlar diye ancak dediğinizde haklıysanız eğer güzel iş yapmışlar demek oluyor. Fakat kimse sargı süneklik şartlarının tam sağlanıp da yıkıldığı bir yapı örnekleyemez sanırım. Bence asıl problemler bunlar değil. Bunlar çözüm de değil zira bir şeye akla ilk geldiği gibi ve çok hızlı ise 'çözüm' değil 'bela'dır. Zaten otoriteler üzerlerinden yük atmak ve imzalarını güvenle atmak için çabalamışlar başka açıklaması yok ve hatta siyasi dayatmalar bile söz konusu olabilir. Bakalım nelerle karşı karşıya kalacağız.

Tebliğ sorunlu ancak tebliği 2018 yönetmeliği ile birlikte yorumlamak gerekiyor.
TBDY 2018 madde 4.9.1.3 'te bu husus açıkça belirtilerek “etkin göreli kat ötelemelerinin en büyük değeri” şeklinde vurgu yapmıştır. Bu değerin simgesi de "δi,max" dır. Bu madde bu haliyle yönetmeliğin en açık maddelerinden biridir.
Ekli dosyayı görüntüle 45090
Güncelleme ile birlikte önceden 0.008 olan sabit (birimsiz) olan değer Tebliğ ile 0.01 yapılarak 0.25 rahatlatılmış.
e o kadar perde koydurmuşlar tabi rahatlatmaları lazım :D komik işler valla

sn lozhan keşke 18 adet olsa,
ikinci hesaba göre (0.02)
Kat sayısı: 7,
kat alanı: 200 m2 ve
SDS=1.14 olan
bir bina için gereken perde;
(Σ) / /≥min (0.002 n , 0.02) Sds denklemiyle hesaplarsak
0.02 * 1.14= 0.0228
0.0228 * 200= 4.56 m2

her yön için perde gerekiyor.
Minimum perde en kesit alanı 0,25 * 1,5 = 0,375 m2
4.56 / 0,375 =12.16=~13 adet
Bu hesaba göre 200 m2 kat alanı olan bir bina için her yöne 25/150 ebatlı 13 adet, toplam 26 adet perde koyulması gerekiyor.
sonuç;
sn
2m proje'nin dediği gibi kolon kullanmadan her yeri perdeli bina yapacağız.
tuğla duvar yapımından kurtulacağız.:)
Merhaba. Türkiye'de inşaat aşamalarında beton dökümünün basınçlı olmasından (yukarıdan aşağıya belli yükseklikten dökülüyor) ve donatı işçiliğinin düzgün olmayışından dolayı perdelerde boyuna donatıların filizlerinin doğrultuları anahtar vurularak yamulttuğu için betonarme perdelerin yerine sık kolon koymayı tercih ederim. Betonarme perdelerin rijitlik katkısı betonarme kolonlardan fazla olduğunu biliyorum ama düzgün yapılmayan bir imalat ne kadar faydalı olur onu bilemem. İlk önce betonarme perde koy diyenler (size değil @Ünver ÖZCAN Bey) bir kere betonarme perde imalatlarının nasıl olması gerektiğinin eğitimini çok iyi vermelidir. Betonarme sadece betondan değil aynı zaman donatıdan da oluşur. Donatıların da betonarme elemanlarda kuvvet aktarımına etkisi olur.

Ünver Beyin dikkatinden kaçmış olabilir... bu bağıntıda ikinci bir hesap yok...
parantez içindeki 0,002 N ve 0,02 katsayılarından küçük olanının SDS ile çarpılması gerekiyor sadece...

ancak 2. denklemde kolon ve perde alanı toplamı sınır şartını kontrol edersek min. 9 adet 30x180 perde gerekiyor...
(*hiç kolon olmadığı varsayımıyla)
bende sizin dedğiniz gibi anladım.

BKS = 3 olan yerinde dökme veya önüretimli betonarme çerçevelerin tüm kolonlarında;
a) uzun kenarın kısa kenara oranı 1.5’ten büyük olmayacak,

buna göre 30*60 kolon kullanımı olmayacak öyle mi anlıyorum

BKS = 3 olan yerinde dökme veya önüretimli betonarme çerçevelerin tüm kolonlarında;
a) uzun kenarın kısa kenara oranı 1.5’ten büyük olmayacak,

buna göre 30*60 kolon kullanımı olmayacak öyle mi anlıyorum
bu maddeye göre 60x120 kolon da yapamayacaksınız... ancak BKS <3 yani bina önem katsayısını 1.2 veya 1.5 alarak daha yüksek bir spektrum altında yapıyı çözüyorsanız bu madde sizi bağlamıyor..

Merhaba. Aslında ne kadar yönetmelikler revize edilirse edilsin tebliğler yayımlanırsa yayımlansın özellikle uygulamada olan durumlar ve sektördeki kişilerin bu işlere prosedür olarak baktığı sürece bu işler maalesef düzelmez. Biraz iyileştirme yapar. Kağıt üzerinde yapılanlar çok etkili olmaz. Bunlar uygulama sorunlarını çözmez ki. Asıl sorun uygulamada.

Adamlar kafalarına göre donatı bağlama (örneğin son katın kirişlerinin donatılarını kolon içine gönye yapmayıp döşeme saçaklarına kadar uzatması, saçma sapan çiroz uygulamaları, 135 derece kancaya uyulmaması gibi durumlar), kalıp işçiliğinden kaçma, projeye bakmadan yanlış yönlü asmolen koyma gibi durumlar için ben çareler aradım.

Zaten Nuray Hoca Fatih Altaylı programında deprem yönetmeliği yeterli demişti. Şimdi bu ne oluyor? Size soruyorum arkadaşlar yapılan sadece kağıt üzerinde kaldıkça depreme dayanıklı binalar üretebilir miyiz?
Son kat kiriş donatılarınin gönye yapilmasindaki amaç, kolon boyu yetmediği için kenetlenmeyi gönye yaparak sağlamak. Saçaga uzatılan kiriş donatısi kenetlenme boyunu sağladığı için saçaga gönye yapılmadan uzatılmasının sakıncası yok

Son kat kiriş donatılarınin gönye yapilmasindaki amaç, kolon boyu yetmediği için kenetlenmeyi gönye yaparak sağlamak. Saçaga uzatılan kiriş donatısi kenetlenme boyunu sağladığı için saçaga gönye yapılmadan uzatılmasının sakıncası yok
Ben size katılmıyorum. Boyuna donatılardaki eksenel çekme ve basınç kuvvetleri kolon - kiriş birleşim bölgelerine aktarılması lazım. Donatı yüzündeki aderans kayma kuvvetleri döşemelere uzatılınca döşemeye gidiyor. Zaten konsollarda firket donatıları olur. Sayın Prof. Dr. Zekai Celep'in Betonarme Yapılar kitabından aderans ile donatıdan betona kuvvet aktarımı var. Bu konuyu buradan okuyabilirsiniz. Bu konuda görsel dosya elde edip eke "aderans" isimli görsel dosyayı ve benzer durumu anlatan "çubuktaki gerilmeler" dosyanızı incelemenizi öneririm.

Ekli dosyalar

• aderans.png
    aderans.png
    9.1 MB · Görüntüleme: 24
  • çubuktaki gerilmeler.png
    çubuktaki gerilmeler.png
    28.5 KB · Görüntüleme: 24
Geri