ZF Zemin Göreli Kat Ötelemesi

damlaozgur

Etkin Üye
Merhabalar, zf zemin 2 katlı bir villa projem var. Mimariden dolayı sistemin deformasyonun çok fazla olduğu sol uç kısımda büyüme yapamıyorum. Farklı bir bakış açısına ihtiyacım var önerisi olan bir meslektaşım yardımcı olabilirse çok memnun olurum.

Ekli dosyalar

• 1.cde
    3.2 MB · Görüntüleme: 21
Teşekkür ederim değerli yorumlarınız için fakat mimari açıdan o üst kısıma perde modelleyemiyorum.

Teşekkür ederim değerli yorumlarınız için fakat mimari açıdan o üst kısıma perde modelleyemiyorum.
olayın aslı şu ki öteleme aldığınız yönde rijitlik artırmanız gerekiyor.
mimari projede çok büyük bir değişikliğe neden olmayacaksa değişim isteyin.

yada mimariyi bozmadan ilgili yönde rijitliği artırın.

iyi çalışmalar...

Merhabalar, projenizdeki zemin parametreleri bana garip geldi, 17 ton m2 zemin taşıma gücü zf sınıfı için yüksek görülüyor, keza yatak katsayısıda öyle, ayrıca zf sınıfında tanımladığınız spekturumda d:2,5 ve R:7 'ye göre mi düzenlendi yoksa standart r:8 d:3 olarak mı kullandınız, buradaki spekturumun tepe noktasıda düşük gözüküyor, 0,34'lerde. TA ve TB değerlerini de giriniz standart olarak bırakılmış, ayrıca Lambda değeri 0,7 olarak girilmiş bu kısımda gerekli hesaplamayı yaptınız mı periyoda karşılık gelen elastik tasarım spektrumun dd3/dd2 hesabını? Sorunuza gelince, X yönünde özellikle s101 kolonunda öteleme problemi alıyorsunuz bunu x yönünde rijitleştirmek gerekiyor, başta s101 olmak üzere kolon boyutlarını x yönünde büyütünüz yada perdeye çevirebilirsiniz, bir diğer önerim radye temelde x yönünde ampatmanlarınızı büyütmeniz, diğer bir önerim eğer düşey taşıyıcı elemanlarınızın kapasitesi şu anda düşük gözüküyorsa bu durumlarda R katsayısını isteğe bağlı düşürebilirsiniz 5 veya 6 gibi tabi bu durumda spekturumunuzuda düzenlemeniz gerekir. Göreli kat ötelemeniz azalacaktır.

Merhabalar, zf zemin 2 katlı bir villa projem var. Mimariden dolayı sistemin deformasyonun çok fazla olduğu sol uç kısımda büyüme yapamıyorum. Farklı bir bakış açısına ihtiyacım var önerisi olan bir meslektaşım yardımcı olabilirse çok memnun olurum.
merhaba,öncelikle meslektaşlarımın bahsettiği gibi zemin parametrelerini(zf zemin sınıfı için yüksek değerler),tanımlanan tepki spektrumunu kontrol etmenizde fayda var ki bu zemin sınıfı için köşe periyotları olan ta ve tb nin daha yüksek olması gerekmektedir.ardından merdivenleri de yapıyla birlikte modelleyip yeniden yapıyı analiz edin.ilgili yönde(x yönü) göreli kat ötelemesi hatası alırsanız sizlerin de bildiği o yönde sistemi rijitleştirmek adına perde,kolon ilavesi yapılabilir veyahut var olan kolon ve perdenin o yönde boyutları arttırılabilir.sorun halen daha devam ederse ve mimariyi de etkileyecek bir duruma evrilirse zemin iyileştirmesini talep etmek doğru bir opsiyon olacaktır.

Geri