Arkadaşlar merhaba,

Projemde çözemediğim sıkıntılar var, radye temelim 60 cm olmasına rağmen b+z+3 katlı bir yapıda güvenli tarafta kalamadım. ayrıca asansör önündeki döşemede döşeme kenarıyla çözdüğüm için döşemem kurtarmıyor , asansör ağzına kiriş yapılabilir mi emin değilim. Bodrum ve zemin katlarda dükkan kısımlarında L şeklinde merdivenlerim var sadece bu katlarda döşeme şartlarını sağlatmak için kiriş kullandım, uygunluğu konusunda emin olamıyorum, kısacası değerli çözüm ve önerilerinizi sunarsanız sevinirim.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Sayın e.zrl

Projenize baktım. Kolay çözülmesi gereken bir proje gibi görünüyordu. Bir kaç düzenleme ile sonuca ulaşıldı. Sırasıyla:

- Asansörün önüne kiriş yapınız. Arkasına merdivenin kenarına da kiriş yapmalısınız. Buralarda duvar yapılacaktır ve dolayısıyla duvarı merdivenin üzerine bastırmak zorunda kalabilirsiniz. Diğer taraftan P3 perdesi bir saplama kirişle de olsa y yönünde sisteme dahil edilmiş olacaktır.

- Gelelim asansör önündeki (D11) döşemenize; Bu döşemenin Y yönü hesap aksı döşeme kenarına denk geldiğinden program otomatik tanımlamada konsol döşeme olarak görüyor. Öncelikle (kiriş yapmayacaksanız) betonarme hesap aksını kaydırabilir yada betonarme hesap aksı edit ile düz+pilye şekline dönüştürebilirsiniz.

- Tüm katlarda döşeme yüklerini 0.500 girmişsiniz. Bu değer kullanıma uygun mu bilmiyorum. Belki alt katlarda (Bodrum, Zemin vs) böyle olabilir. Diğer katlarda böyle değilse yükleri kontrol ediniz. Ayrıca tüm döşemenin kalınlıklarını da 15 cm girmişsiniz. Buna bağlı olarak zati yükler ve binanın kütlesi artacaktır. Bu da sizi zorlayan sonuçlar elde etmenize sebep olacaktır. (deprem etkisi, temelde zımbalama filan gibi)

- Yine gerekli değilse çatı kattaki hareketli yükleri düşürebilir, kirişler üzerindeki duvar yüklerini de kaldırabilirsiniz. Zaten zemin gerlime değeri çok düşük, böyle bir durumda binayı gereksiz yüklemenin manası yok diye düşünüyorum.

-Son bir eleştiri yapmak isterim Kolonların çoğu aynı yönde görünüyor. Ben olsam şaşırtmalı dizerdim. Özellikle aynı aks üzerinde olanları.

Bu şekilde yapınca temel dahil hiç bir probleminiz kalmıyor. Genelde proje göndermek pek tercih ettiğim bir yönte değildir fakat size ekte projenizi gönderiyorum.

İyi Çalışmalar.
N. YILMAZ

Not: Kolon boyutunda olmasına rağmen P1 objesini perde olarak girme gerekçeniz sizde saklıdır sanırım.

Ekli dosyalar

• mustafa balaban NY.ide85
    447.2 KB · Görüntüleme: 1,124
Merhaba Nedim bey
Sn e.zrl bu soruyu iki yerde sormuş. Ben bu soruya dün açıklamalar yazdım.
İkimizde aynı sorunlara dikkat çekmişiz.
Yalnız bir fark var zemin gerilmesi kurtarmıyor.
Sizin yüklediğiniz linkteki projenin Temel-zemin seçeneklerini değiştirdiğimizde;
16.73>10 G+Q-EY2 Yüklemesi zemin emniyetini kurtarmıyor.
Bu sorun ile ilgili dün Sn e.zrl açıklama yazmıştım.

Ünver ÖZCAN

unver":2jsal43u' Alıntı:
Merhaba Nedim bey
Sn e.zrl bu soruyu iki yerde sormuş. Ben bu soruya dün açıklamalar yazdım.
İkimizde aynı sorunlara dikkat çekmişiz.
Yalnız bir fark var zemin gerilmesi kurtarmıyor.
Sizin yüklediğiniz linkteki projenin Temel-zemin seçeneklerini değiştirdiğimizde;
16.73>10 G+Q-EY2 Yüklemesi zemin emniyetini kurtarmıyor.
Bu sorun ile ilgili dün Sn e.zrl açıklama yazmıştım.

Ünver ÖZCAN

Ünver Bey,

Ben o mesajı gece yazmıştım. Sizin mesajı şimdi gördüm. Ben kullanıcının o linkteki gönderdiği dosyadaki parametreleri hiç birini değiştirmedim. Çünkü neyi niçin işaretlediğini bilemiyorum. Bu söylediğinizden anladığım kadarıyla iki farklı proje var ortada. Neyse sonuçta arkadaşımız gerekli uyarıları almıştır inşaallah.

N. YILMAZ

Sayın NYILMAZ ve sayın Ünver ÖZCAN

Kısıtlı bir zamanda yetiştirmem gereken bir proje olduğundan birden fazla defa çözüm arayışına girdim.Siz değerli meslektaşlarımın destekleriyle birçok problemin üstesinden geldim fakat zemin emniyet gerilmesiyle ilgili sıkıntıyı maalesef belediyenin almış olduğu bir karar sebebiyle (zemin emn.ger.=10t/m2 den fazla bir değer girilemez) projenin onaylanması açısından hala sıkıntı çekiyorum.Bodrumu tamamen toprağa gömülü, zemin. ve 1. katı dükkan son iki katı ise ofis şeklinde kullanılacak olan bir yapı olduğundan ve sonrasında bir kat daha eklenme ihtimali bulunduğundan döşeme ve kirişlerin hepsinde ve temelde hareketli yük olarak 'mağazalar:0.5 tf/m2' kullandım ( teyit edilirse sevinirim) ve döşemelerde 12 cm kurtarmadığı için uygulamada da kolaylık olsun diye düşünerek tüm döşemeleri 15 cm tanımlamıştım, ki anladığım kadarıyla bu girdiler yapının ağırlığını artırıp zaten çok düşük olan emniyet gerilmesini aştığı için sorun oluyor.Sayın Ünver ÖZCAN'ın önerisi üzerine bir jeoloji mühendisi arkadaşla görüştüğümdeyse belediyenin onların raporlarına da müdahale etiiğini ve yukarıda bahsettiğim değerden farklı bir zemin etüt sonucunu kabul etmediklerini söyledi.Şimdi sizlerin tavsiyeleri sonucu elde ettiğim bilgiler dahilinde bir proje sunacağım fakat yapının bu zemin değerlerinde bir kata daha müsaade edemeyeceğini bildireceğim.

Görüş ve önerileriniz için tekrar teşekkür ederim.

merhabalar,

Tek katlı betonarme bir yapı tasarımı için görüş ve önerilerinizi almak isterim.Dinamik analizde mod sayısı yetersiz hatası aldım.
Şimdiden teşekkürler

e.zrl:372oir0p' Alıntı:
merhabalar,
Tek katlı betonarme bir yapı tasarımı için görüş ve önerilerinizi almak isterim.Dinamik analizde mod sayısı yetersiz hatası aldım.
Şimdiden teşekkürler

Merhaba,
Subasman perdelerini tanımlamak için 80 cm yüksekliğinde döşemesiz 2. bir kat tanımlamışsınız. Yaptığınız veri girişi yanlış değil ancak yapınızda döşemesiz kat olduğu için Eigen vektörleri yönteminde, gerekli kütle oranının sağlanabilmesi için daha fazla mod gerekli olmaktadır.

Subasman perdelerini bu şekilde tanımlamak yerine, zemin kat yükseliğini 290+80=370 girin. Zemin katta perde ayarlarında üst kotu -290 cm vererek su basman perdelerinizi tanımlayın. Sürekli temelleri de zemin katta tanımlayın. Bodrum katı silin. Yapıyı bu şekilde 2 kat yerine 1 kat tanımlamış oluyorsunuz.
Subasman perde tanımı için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz:

HakanŞahin:p4lmeqfm' Alıntı:
e.zrl:p4lmeqfm' Alıntı:
merhabalar,
Şimdiden teşekkürler

Merhaba,
Subasman perdelerini tanımlamak için 80 cm yüksekliğinde döşemesiz 2. bir kat tanımlamışsınız. Yaptığınız veri girişi yanlış değil ancak yapınızda döşemesiz kat olduğu için Eigen vektörleri yönteminde, gerekli kütle oranının sağlanabilmesi için daha fazla mod gerekli olmaktadır. (mod analizde verilen Eigen 18 mod yerine gereken Eigen 36 mod, ritz ise 3 mod yeterlidir.)

Subasman perdelerini bu şekilde tanımlamak yerine, zemin kat yükseliğini 290+80=370 girin. Zemin katta perde ayarlarında üst kotu -290 cm vererek su basman perdelerinizi tanımlayın. Sürekli temelleri de zemin katta tanımlayın. Bodrum katı silin. Yapıyı bu şekilde 2 kat yerine 1 kat tanımlamış oluyorsunuz. Analiz sonrasında eigen 3 modda %90 kütle sağlanabilecektir.
Subasman perde tanımı için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz:

Merhaba,
Öncelikle tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, önerdiğiniz üzere kat ayarlarını değiştirdim fakat mod sayısı yetersiz hatası vermeye devam etti.Tekrar gözden geçirip dönüş yaparsanız sevinirim.İyi çalışmalar

e.zrl":10l1ugdf' Alıntı:
Merhaba,
Öncelikle tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, önerdiğiniz üzere kat ayarlarını değiştirdim fakat mod sayısı yetersiz hatası vermeye devam etti.Tekrar gözden geçirip dönüş yaparsanız sevinirim.İyi çalışmalar
Projenizde bir sıkıntı yok. Eigen ile 35, ritz ile 14 mod yeterli. Ritz ile çözüm yapabilirsiniz.
İyi çalışmalar

Merhaba kübrakprl
Önerilerim;
--Geometri kontrolündeki hatalarındaki giderin,
--Kirişlerin üzerindeki hareketli yükleri kaldırın,
--Çatı katındaki duvar yüklerini kaldırın hareketli yükleri azaltın,
--Bina önünde perdelerin altına radye temel yok radye temeli büyütün,
--Merdiveni mesnetleyerek yarı ririjit diyafram çözüm yapın,
--Bodrum perdeleri üzerindeki kirişleri kaldırın,
--Kolonlarda düşey süreklilik sorunu var (zemin kat altında 1. bodrum katta S32 kolonun altında K38 kirişi altında P36 perdesi bir uç tada S29 kolonu var ) S32 kolonu 1. bodrum katta aynen devam etmeli. Perdeler üst katta kirişlerin bağlandığı şekilde kolon uçlarına bağlanmalı. Bunun gibi kolonlar da düzeltilmeli,
--Hesap yaptığınızda kurtarmazsa beton değerini ve gerekirse mod sayısını artırabilirsiniz,
--Zemin grubu A olarak işaretlenmiş %50 zemin değeri artırılabilir,
--Merdivenleri çatıya çıkarmanıza gerek yok,
--Merdivenler baya büyük ara kat sahanlığına mesnetlemenizi tavsiye ederim,
--Bunlar yapıldıktan sonra kolonlardaki B hatalarını giderin.

Ünver ÖZCAN

İlk modda burulma ve proje hakkında öneri.

Merhaba,
Ekteki projeyle ilgili analiz modelinde ilk modda bina davranışı burulma eğilimi sergiliyor. her ne kadar kolon yerleşimi simetrik olsa da bina ortasındaki galeri boşluğu burulmaya sebep oluyor. mimaride hiç perde olmamasına rağmen modeldeki perdeleri ben ekledim. bina dış köşelerine doğru perde koyamıyorum. diğer bir sorum ise köşelerdeki kolon ve kirişler. açıkçası pek içime sinmeyen bir tasarım oldu ama kirişleri odaların ortasından geçirme imkanım da yok. döşemeyi dişli yapabilirim ama bu seferde yurt yönetmeliğinde istenen net hacim miktarı azalıyor. nasıl bir çözüm uygulamam mantıklı olur.
yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. iyi çalışmalar.

(DOSYA BOYUTU KÜÇÜLSÜN DİYE TAM RİJİT ANALİZ YAPILMIŞ HALİ)

WETRANSFER LİNKİ:
(YARI RİJİT ANALİZ AYARLI ŞEKİLDE)

Ekli dosyalar

• YURT1.cde
    2 MB · Görüntüleme: 666
Re: İlk modda burulma ve proje hakkında öneri.

Merhaba
Önerilerim,
--Binayı kirişsiz döşeme olarak çözün (döşeme kalınlıklarını 17 cm almışsınız kurtarmazsa biraz daha artırırsınız.) çizgisel duvar yüklerini unutmayın.
-- I-O ile C-F akslarına en az bina inşaat alanını %1 kadar her iki yönde perde koyun, (mimari değişiklik olursa mimar ile görüşebilirsiniz.)
-- Dış akslar kolon olabilir,
--Çatı katında hareketli yükleri azaltabilir duvar yüklerini kaldırabilirsiniz,
--Merdivenleri çatı katına çıkarmaya gerek yok,
--Merdivenleri mesnetleyerek bina ile birlikte çözün,
-- TS498 hareketli yük azaltma tikini işaretleyin,
--Temelde %50 zemin gerilmesini artırabilirsiniz,
--Bu çözümde çatı katında saçak yaparsanız köşe kolonlarda zımbalama fazla sorun çıkarmayabilir, 1 ve zemin katta köşe kolonlarda zımbalamayı dikkatli kontrol edin.

Ünver ÖZCAN

arkadaşlar hazırladığım proje ile ilgili sizlerden tavsiye bekliyorum inceleyip önerilerinizi söylerseniz sevinirim teşekkürler(tekil temel olarak çözmek istedim fakat 60 cm derinlikte bile kurtarmadığı için sürekli temele yöneldim,sürekli temelde bağ kirişli çözümle ilgili doğruluğu sorguluyorum esasen, yardımcı olursanız sevinirim.)

Merhaba Sn e.zrl
--Kat genel ayarlarından 1.bodrum katın rijitliğini kaldırın.
--150 cm lik 1. bodrum katı kullanmayacaksanız bina dışına su basman perdesi dönebilirsiniz.

Ünver ÖZCAN

Re: İlk modda burulma ve proje hakkında öneri.

unver":taobpb4g' Alıntı:
Merhaba
Önerilerim,
--Binayı kirişsiz döşeme olarak çözün (döşeme kalınlıklarını 17 cm almışsınız kurtarmazsa biraz daha artırırsınız.) çizgisel duvar yüklerini unutmayın.
-- I-O ile C-F akslarına en az bina inşaat alanını %1 kadar her iki yönde perde koyun, (mimari değişiklik olursa mimar ile görüşebilirsiniz.)
-- Dış akslar kolon olabilir,
--Çatı katında hareketli yükleri azaltabilir duvar yüklerini kaldırabilirsiniz,
--Merdivenleri çatı katına çıkarmaya gerek yok,
--Merdivenleri mesnetleyerek bina ile birlikte çözün,
-- TS498 hareketli yük azaltma tikini işaretleyin,
--Temelde %50 zemin gerilmesini artırabilirsiniz,
--Bu çözümde çatı katında saçak yaparsanız köşe kolonlarda zımbalama fazla sorun çıkarmayabilir, 1 ve zemin katta köşe kolonlarda zımbalamayı dikkatli kontrol edin.

Ünver ÖZCAN

Teşekkür ederim cevabınız için.

Binanın kullanım amacı yurt olacak. Yurt yönetmeliği de kalacak öğrenci sayısını belirlerken hacime bakıyor bundan dolayı net yüksekliğin azalmasını istemiyorlar.
Mimarinin ilk geldiği halinde perde yoktu olanı da ben yerleştirdim perde miktarının az olduğunun farkındayım ama mimari çok izin vermyor.
Binanın 4 köşesindeki kolon ve kirişlerle ilgili bir sıkıntı olmadığını anlıyorum doğrumudur.
Son olarak galeri boşluğuna asansör yerleştirilecek ve 2 tarafı da perde olacak. Ama bu perdenin bina ile hiç bir bağlantısı olmuyor bunu ayrı olarak çözmem mi daha mantıklı olur yoksa bina ile birlikte mi çözmem mantıklı olur.

unver":gx9146vf' Alıntı:
Merhaba Sn e.zrl
--Kat genel ayarlarından 1.bodrum katın rijitliğini kaldırın.
--150 cm lik 1. bodrum katı kullanmayacaksanız bina dışına su basman perdesi dönebilirsiniz.

Ünver ÖZCAN

Teşekkür ederim ilginiz için sn unver,
iyi çalışmalar dilerim.

Geri