Re: proje hataları

projemde hataları çözmeye çalıştım fakat emin olamadım. yorum ve yönlendirmelerinize ihtiyacım var.

Ekli dosyalar

• örnek b+z+1 katlı.rar
    511.6 KB · Görüntüleme: 505
Merhaba Sinan2358
Önerilerim;
--Kat genel ayarlarından bodrum kat rijitlik tiklerini kaldırın,
--2. kat asansör makine dairesinin tikini işaretleyin,
--İnşaat koordinatlarını İstanbul görünüyor,
--Asmolen binayı Karma veya Sınırlı çözebilmeniz için perde ilave etmelisiniz,
--8 ve 6 aksındaki kirişlerin sehimlerini önlemek için rijitliklerini artırın,
--Bodrum kat döşemesini tek parça veremezsiniz kiriş aralarında döşeme modelleyin,
--Zemin sınıfınız ZA ise münferit temel bile yapabilirsiniz.

Ünver ÖZCAN

Mantar döşeme tasarımı

Kolay gelsin arkadaşlar.

Mantar döşeme yapılması istenilen bir proje geldi elime fakat daha önce hiç böyle bir tasarım yapmadım. Mantar döşeme çözebilmem için nasıl bir tasarım gerekiyor ve nelere dikkat etmem lazım bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

Re: Maksimum pursantaj asildi uyarisi aliyorum

Kolay gelsin tekrardan üstteki halini biraz daha düzenleyip yaptım ancak bağzı kolonları çözemiyorum. Yardım edermisiniz. Bu kolonlar : S4-S5-S14-S15-S16-S26-S37-S38 kolonları donatılar çok fazla.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Kolon pursantajları %2'den az. Yönetmelik sınırlarının altındadır. Sistemde y yönünde göreli kat ötelemesi kontrolü sağlanmamaktadır. Sağlamak için kolon boyutlarını arttırmalı veya taşıyıcı sistem iyileştirmesi yapmalısınız. Ancak sorduğunuz pursantaj konusundan önce:

Sistemi süneklik düzeyi sınırlı çözemezsiniz. BYS=6 olduğu için ve her iki yönde perde devrilme oranı %75 sağlamadığınız sürece karma da çözemezsiniz. Analiz sihirbazından süneklik düzeyi yüksek seçip, X yönünde hiç perde olmadığı için taşıyıcı sistem tipi A11 olarak, y yönünde ise A15 olarak seçmeniz uygundur. Bu seçimlerden sonra tekrar analiz yapıp, göreli kat ötelemesi sağlanmıyorsa ve kolon purtajlarını %1'e daha da yakınlaştırmak istiyorsanız gerekirse taşıyıcı sistem iyileştirmesi yapmayı düşünmelisiniz. Ayrıca süneklik düzeyi yüksek çözüm yapacağınız için kolon-kiriş kesme güvenliği kontrolleri için de önlem almanız gerekecektir.

Not: 3 tarafı bodrum çevre perdesi olan sisteminizde TBDY Madde 3.3.1.1b koşulu sağlandığı için rijit bodrum kabulü yapabilirsiniz. Kontorlün sağlanıp sağlanmadığı dinamik analiz raporunda verilmektedir.

HakanŞahin":3dssdmw0' Alıntı:
Kolon pursantajları %2'den az. Yönetmelik sınırlarının altındadır. Sistemde y yönünde göreli kat ötelemesi kontrolü sağlanmamaktadır. Sağlamak için kolon boyutlarını arttırmalı veya taşıyıcı sistem iyileştirmesi yapmalısınız. Ancak sorduğunuz pursantaj konusundan önce:

Sistemi süneklik düzeyi sınırlı çözemezsiniz. BYS=6 olduğu için ve her iki yönde perde devrilme oranı %75 sağlamadığınız sürece karma da çözemezsiniz. Analiz sihirbazından süneklik düzeyi yüksek seçip, X yönünde hiç perde olmadığı için taşıyıcı sistem tipi A11 olarak, y yönünde ise A15 olarak seçmeniz uygundur. Bu seçimlerden sonra tekrar analiz yapıp, göreli kat ötelemesi sağlanmıyorsa ve kolon purtajlarını %1'e daha da yakınlaştırmak istiyorsanız gerekirse taşıyıcı sistem iyileştirmesi yapmayı düşünmelisiniz. Ayrıca süneklik düzeyi yüksek çözüm yapacağınız için kolon-kiriş kesme güvenliği kontrolleri için de önlem almanız gerekecektir.

Not: 3 tarafı bodrum çevre perdesi olan sisteminizde TBDY Madde 4.3.1.1b koşulu sağlandığı için rijit bodrum kabulü yapabilirsiniz. Kontorlün sağlanıp sağlanmadığı dinamik analiz raporunda verilmektedir.

Kat ötelemesi şartını sağlayamıyorum. Birde analiz sonucunda 3d de bağzı kolon-kirişler kırmızı yansa bile raporlara tıkladığımda hataları göstermiyor.
Hakan Bey linki bırakıyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

İ2.rar.html

Göreli kat ötelemesi Y yönünde yönünde sağlanmıyor. Y yönünde kolon boyutlarını yeterince attırmalısınız veya taşıyıcı sistem iyileştirmesine gitmelisiniz. (Belki yapının solunda buluınan perdelerin benzerini, yapınım sağına da koymalısınız.). Bir yönü oldukça uzun, diğer yönü oldukça kısa sistemlerde kısa yönde rijitlik arttırması gerekli görünmektedir.

Analiz sonucunda 3B'de kırmızı görünen elemanlar kolon-kiriş kesme güvenliği sağlamayan elemanlardır. Sünekliği yüksek sistemlerde sağlamakla yükümlüsünüz.
Sıkça sorulan sorularda 9.sorunun yanıtını inceleyiniz:
Kolon kiriş kesme güvenliği raporu aldığınzda sağlamayan elemanlar kırmızı (x) olarak verilir. Ayrıca kolon betonarme diyalogunda B hatası olarak görülürler. Raporda "hatalar kısmında" da ayrıca bu uyarıların verilmesi notlarımız arasındadır.

batuhann28522":22mch9jr' Alıntı:
Kare kolon kullanmak daha faydalı olurmu sizce ? 60x60 ?

Tek başına yeterli olmamaktadır. Projeniz üzerinde biraz çalışarak sağlamayan durumları giderdim.
Yaptığım değişikler kabaca:

Göreli kat ötelemesi kontrolünün sağlanması için:
1. Projenin sağında bulunanan kolonların boyutlarını, soldaki perdeleri dengeleyecek şekilde büyüttüm(uzun kenarları 120 cm oldu).
2. Bazı kolonların yönlerini değiştirdim.

Kolon kiriş kesme güvenliği kontrolünün sağlanması için:
3. Kolon kısa kenarları 40 cm yaptım.
4. Kirişlerin genişlikleri 40 cm yaptım.
5. Beton sınıfını C35 seçtim.

Tipik kat planı:

Sağlanan göreli kat ötelemesi raporu:

Sağlanan TBDY 2018 Madde 4.3.2.4a ve 4.3.4.5 kontrolleri:

Sağlanan tüm yetersizlikler kontrolü:

Değişikliklerin uygulandığı projenizin datası... Mevcut projenizle karşılaştırabilirsiniz. Gerekirse konuyu mimarla, proje sahibiyle görüşerek farklı taşıyıcı sistem seçimi deneyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    39 KB · Görüntüleme: 13,212
  • 2.png
    2.png
    27.5 KB · Görüntüleme: 13,213
  • 3.PNG
    3.PNG
    279.6 KB · Görüntüleme: 13,211
  • 4.PNG
    4.PNG
    30.1 KB · Görüntüleme: 13,214
HakanŞahin":1c8lltis' Alıntı:
batuhann28522":1c8lltis' Alıntı:

Tek başına yeterli olmamaktadır. Projeniz üzerinde biraz çalışarak sağlamayan durumları giderdim.

1. Projenin sağında bulunanan kolonların boyutlarını, soldaki perdeleri dengeleyecek şekilde büyüttüm(uzun kenarları 120 cm oldu).
2. Bazı kolonların yönleri değiştirim.

Tipik kat planı:

Değişikliklerin uygulandığı projenizin datası... Mevcut projenizle karşılaştırabilirsiniz. Gerekirse konuyu mimarla, proje sahibiyle görüşerek farklı taşıyıcı sistem seçimi deneyebilirsiniz.

Hakan Bey çok teşekkürler ilginiz için. C35 kullanamıyoruz maalesef. ben kolonları büyüterek bir çalışma yaptım ama ufak bir problemim var bir bakabilirmisiniz yardımcı olabilirmisiniz. birde asmolen döşemeye dönsek nasıl olur ? birde üst tarafki perdeden dolayı rijitliği sınırlı seçiniz diyor

İ_4444.rar.html

iyi çalışmalar,
ekteki proje ile iligli görüş ve önerilerinizi istiyorum.
yapılacak olan binanın dilatasyon ile ayrılan ve ana yapının olduğu kısım ektedir. devrilme momenti malesef 0.35'lerin üzerine çıkmıyor. perde koymaya da mimari pek müsade etmiyor. (eksenel yük, döşeme kalınlığı hatalarının farkındayım onları düzelteceğim)
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

batuhann28522":3f2s1ug6' Alıntı:
HakanŞahin":3f2s1ug6' Alıntı:
batuhann28522":3f2s1ug6' Alıntı:

2. Bazı kolonların yönleri değiştirim.

Tipik kat planı:

Hakan Bey çok teşekkürler ilginiz için. C35 kullanamıyoruz maalesef. ben kolonları büyüterek bir çalışma yaptım ama ufak bir problemim var bir bakabilirmisiniz yardımcı olabilirmisiniz. birde asmolen döşemeye dönsek nasıl olur ? birde üst tarafki perdeden dolayı rijitliği sınırlı seçiniz diyor

İ_4444.rar.html

Hakan bey tek zemin katta üst taraftaki perde den dolayı sünekliği sınırlı alınız hatası kaldı onu nasıl giderebilirim ? kesme güvenliği hatasını oradaki kolonu perdeye dönüştürerek hallettim.

HakanŞahin":x8nnu9p8' Alıntı:

Not: 3 tarafı bodrum çevre perdesi olan sisteminizde TBDY Madde 4.3.1.1b koşulu sağlandığı için rijit bodrum kabulü yapabilirsiniz. Kontorlün sağlanıp sağlanmadığı dinamik analiz raporunda verilmektedir.

Hakan bey kırmızılı ifadeniz maksimum pursantaj değerinin altındandır manasında değil mi?

A.E.Y.":jb1a8sny' Alıntı:
Hakan bey kırmızılı ifadeniz maksimum pursantaj değerinin altındandır manasında değil mi?

Evet. Ekteki yönetmelik maddesini inceleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    84.8 KB · Görüntüleme: 12,621
30/65 Kolonda 30 tane 14'lük donatı

Öncelikle kolay gelsin herkese iyi akşamlar,

Projede 30/65 S08 kolonunda 30 adet 14'lük demir veriyor. Ne yaptıysam değiştiremedim bunu nasıl düzeltebilirim.

Merhaba
Barış64:2xshsl17' Alıntı:
Projede 30/65 S08 kolonunda 30 adet 14'lük demir veriyor. Ne yaptıysam değiştiremedim bunu nasıl düzeltebilirim.
Önerilerim;
--1. bodrumda S1-2-3-4-11-18-19-20 kısa kolon oluşmuş,
--Su basman perdelerini Hakan ŞAHİN beyin forumda izah ettiği şekilde yapın,
--Dolgu duvarlarda 4.9.1.3.a maddesini işaretleyin,
--DB115 döşemesini silip radye temel veri girişinden girin.
--B hatalarını giderin,
--Merdiveni mesnetleyerek yapı ile beraber çözün, merdiven döşeme kalınlığı 15 cm den az olmasın,
--Yukarıdakileri yaptıktan sonra S08 kolonu donatısı fazla çıkarsa kolonu ebadını büyütürsünüz.

Ünver ÖZCAN

Geri