Merhaba
Önerilerim
civilization":13v49nm3' Alıntı:
Binanın 4 köşesindeki kolon ve kirişlerle ilgili bir sıkıntı olmadığını anlıyorum doğrumudur.
Sizin yaptığınız gibi kolondan konsol çıkılması uygun bir çözüm değil değiştirmelisiniz,
civilization":13v49nm3' Alıntı:
Son olarak galeri boşluğuna asansör yerleştirilecek ve 2 tarafı da perde olacak. Ama bu perdenin bina ile hiç bir bağlantısı olmuyor bunu ayrı olarak çözmem mi daha mantıklı olur yoksa bina ile birlikte mi çözmem mantıklı olur.
asansör perdesini binaya bağlayarak yatay kuvvetleri de alması için beraber çözülmesi daha uygun, ayrı çözümde her ikisi de farklı hareket edeceği için araya yeterli boşluk (dilatasyon) konmalı.

Ünver ÖZCAN

Re: İlk modda burulma ve proje hakkında öneri.

civilization":21phgh2r' Alıntı:
Binanın kullanım amacı yurt olacak. Yurt yönetmeliği de kalacak öğrenci sayısını belirlerken hacime bakıyor bundan dolayı net yüksekliğin azalmasını istemiyorlar.
Mimarinin ilk geldiği halinde perde yoktu olanı da ben yerleştirdim perde miktarının az olduğunun farkındayım ama mimari çok izin vermyor.
Binanın 4 köşesindeki kolon ve kirişlerle ilgili bir sıkıntı olmadığını anlıyorum doğrumudur.
Son olarak galeri boşluğuna asansör yerleştirilecek ve 2 tarafı da perde olacak. Ama bu perdenin bina ile hiç bir bağlantısı olmuyor bunu ayrı olarak çözmem mi daha mantıklı olur yoksa bina ile birlikte mi çözmem mantıklı olur.

Bina dört kenarına yerleştirilen kolonların bağlanmamış olması hiç güzel değil. Hele bir de yurt binası diyorsanız bir kez daha düşünmek gerek. Bunları birleştirin. Yatakhanelerin içinde kolon oluyor da mimari gereği tavanda kiriş neden olmuyor. Bana kalırsa hiç olmazsa 35 cm yüksekliğinde kirişlerle dört tarafı bağlayın. S38, S30, S31,S32 kolonlarının ebatlarını küçültün. (S38 kare olabilir.) Buna karşılık S27, 28, 33, 34 kolonlarını perdeye çevirebilirsiniz.

Döşeme sabit yüklerini gözden geçirin. Neden böyle bir değer girdiğinizi bilemiyorum. (0.369 + beton ağırlığı) Döşeme kalınlıklarını düşürüp yük tasarrufunda bulunabilirsiniz. 17cm döşeme kalınlıkları fazla. Taşıyıcı sistemde efektif olan kolon ve kirişlerdir. Döşemenin kalın olmasının taşıyıcılık etkisi genel olarak negatiftir.Bu nedenle kirişle bölmek, sonrasında döşeme kalınlığını düşürmek, sehim, kiriş sayısı ve yük olarak artı sağlar. Temel çözümleri açısından da gereksiz zorlanmanızı engeller.

Ortadaki asansörü sisteme dahil etmenin yolunu arayın. Örneğin mimarla konuşup sola doğru aks hizasına gelebilir mi? böylelikle kirişle bağlayıp sisteme dahil edebilirsiniz. Aksi halde dediğiniz gibi o kadar perdenin sistemde varmış gibi çözülmesi doğru değil.

Yurtlarda iç hacmin öğrenci sayısıyla bağlantılı olduğunu biliyorum. Bu nedenle kat yüksekliklerinin artırılma durumunun söz konusu olup olmayacağını mimarla değerlendirin. Kiriş sisteminizi doğal olarak etkileyecek bir konudur. Ama yukarıda da belirttiğim gibi 3 öğrenci fazla alacağız diye bu şekilde bir tasarım yapmayınız. Başka çözüm yöntemi bulunuz. Bu tür durumlarda belediyeler yurt konusunu bir toplum hizmeti olarak gördüğü için her ne kadar bireysel ticari bir yatırım gibi görünse de esneklik gösterebiliyor.

N. YILMAZ

ASMOLEN BETONARME

MERHABALAR ASMOLEN PROJEM EKTEDİR.SİZDEN RİCAM VAKTİ OLAN ARKADAŞLAR BAKIP YORUM YAPABİLİRLER Mİ.

Ekli dosyalar

• ASMOLEN.cde
    1.4 MB · Görüntüleme: 613
MEHMET123":ojqfn00x' Alıntı:
MERHABALAR ASMOLEN PROJEM EKTEDİR.SİZDEN RİCAM VAKTİ OLAN ARKADAŞLAR BAKIP YORUM YAPABİLİRLER Mİ.
Merhaba
--Karma çözüm yapabilmeniz için her iki istikamette perde koymanız,
--Rx ve Ry yi 7 değil 5 almanız lazım.
--Merdiven modellenmemiş,
--Zemin kat K57 kirişini merdiven sahanlığına alın,
--Geometri kontrolündeki hataları düzeltin.

Ünver ÖZCAN

TEŞEKKÜRLER ÖZCAN BEY.
TİPİK NERVÜR KİRİŞ HATASI VERİYOR.
İŞLEMİ ŞU ŞEKİLDE YAPIYORUM
1 DÖŞEME SEÇ/ TİPİK KİRİŞ BELİRLE DEDİKTEN SONRA KİRİŞ SEÇİYORUM.AYNI YÖNDE ÇALIŞANLAR İÇİN SÜREKLİ OLMASINA DİKKAT EDİYORUM.FAKAT GEOMETRİK KONTROLDE AYNI HATA VAR.

Re: ASMOLEN BETONARME

MEHMET123":1rvg4g3h' Alıntı:
Merhaba,
-Proje tespit ve önerilerimiz;
-TBDY 2018 Analiz Ayarları Sihirbazından veri girişi yapınız.
-Deprem yer hareketi düzeyini DD-2 seçmelisiniz.
-Döşeme tipi "Tek doğrultulu dişli döşeme" seçilmeli.
-Taşıyıcı sisteminiz çerçevelerden oluşuyor. Taşıyıcı sistem tipinin karma seçilmesi uygun değil. DTS=3, BYS=8 olduğu için sınırlı seçilebilir.
-Bodrum katta üst kot vererek tanımlanan S36-S37-S38 kolonlarını kot vermeden kiriş bağlanmayan katlarda da tanımlayınız.
-Nervür diş yükseklikleri 35 cm., taşıyıcı kiriş yükseklikleri 30cm. girilmiş.
-S47-48-49-50 kolonlarının altında kalacak şekilde sürekli temel tanımlamayınız.

MEHMET123":1rvg4g3h' Alıntı:
TİPİK NERVÜR KİRİŞ HATASI VERİYOR.İŞLEMİ ŞU ŞEKİLDE YAPIYORUM.1 DÖŞEME SEÇ/ TİPİK KİRİŞ BELİRLE DEDİKTEN SONRA KİRİŞ SEÇİYORUM.AYNI YÖNDE ÇALIŞANLAR İÇİN SÜREKLİ OLMASINA DİKKAT EDİYORUM.FAKAT GEOMETRİK KONTROLDE AYNI HATA VAR.
-Sürekli olan nervürlü döşemelerin dişlerini ve hesap kirişlerini(tipik kiriş) sürekli tanımlayınız.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• örnek_veri.cde
    1.1 MB · Görüntüleme: 704
Re: Perde kesme güvenliği sağlamıyor

MERHABALAR.. PROJEMDE RADYE TEMEL ZEMİN EMNİYET GERİLMESİ OLUMSUZ VE DONATI YETERSİZ HATASI,PERDE KESME GÜVENLİĞİ,BALKON DÖŞEMELERİNİN BİR KISMINDA DONATI YETERSİZ HATASI VE ANALİZ YAPTIRIRKEN 1. KAT D12 DÖŞEMESİNDE ÇALIŞMA ŞEKLİ BELİRLENEMEDİ DİYE BİR HATA ALIYORUM .
ŞİMDİDEN YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: Perde kesme güvenliği sağlamıyor

s1, s48 gibi perde şartına uyan elemanları kolon olarak tanımlamışsınız. ide7'de program perde gibi donatılandırıyordu ama artık hem donatılandırmıyor hemde çubuk eleman olarak modellenmiş oluyor. perde olarak tanımlamanızı öneriyorum.
kat holü olduğunu düşündüğüm h ve j aksları arasında döşemenin uzunluğu beni düşündürdü açıkçası
döşemedeki as hatasını bende merak ediyorum. donatıyı arttırmama rağmen değerler değişmiyor benim başıma da gelmişti aynı durum bende merak ediyorum neden olduğunu.
temelde hesap aksinin yerini temelde oluşan momentlere göre ayarladığınız zaman as hatası gideriliyor fakat zq hatası için bence zemincinizle görüşün. 13t/m2 değeri sanki eski usulmüş gibime geldi. hansen ile hesaplanıp yönetmelikteki güvenlik katayısı ile tekrar hesaplanmalı bence.

enesss":2vpjce0i' Alıntı:
MERHABALAR.. PROJEMDE RADYE TEMEL ZEMİN EMNİYET GERİLMESİ OLUMSUZ VE DONATI YETERSİZ HATASI,PERDE KESME GÜVENLİĞİ,BALKON DÖŞEMELERİNİN BİR KISMINDA DONATI YETERSİZ HATASI VE ANALİZ YAPTIRIRKEN 1. KAT D12 DÖŞEMESİNDE ÇALIŞMA ŞEKLİ BELİRLENEMEDİ DİYE BİR HATA ALIYORUM .
ŞİMDİDEN YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.

Döşeme mesnetlenme koşulları ve geometrisi itibariyle az da olsa döşeme ucunda moment oluşmaktadır. Konsol diye tabir ettiğimiz bir uçta momentin sıfır oluştuğu tipik momet diyagramı oluşmamaktadır. Eksik As veren döşemelerin 1 aksı yönündeki hesap aksının donatı tipini tüm katlarda konsol donatı yerine, üst düz+ alt düz donatı seçerseniz eksik As mesajı oluşmayacaktır. (D13,D14,D17,D20)

Perde kesme güvenliği mesajı ise perdeler için yetersiz etriye çapı seçiminden kaynaklanmaktadır. (Vr<Ve) Donatı seçiminde, perde etriyesi için programın daha büyük çaplı donatı kullanmasına müsade etmeniz durumunda perde kesme güvenliği kontrolü sağlanacaktır. (Vr>=Ve)
Olması gereken donatı seçimi:

Analiz sonrası perde donatıları:

Bazı perdelerde başlık bölgesi uzunları sıfır girilmiş. Bilerek ve isteyerek sıfır vermediyseniz, Program bulsun seçeneğini ile kullanmanız daha uygun olacaktır.

Diğer notlar:
1. P2-P9-P4 perdesinin bulunduğu grupta katlar arasında kayma var. P2 perdesi 1.kat tavanında 315 cm, zemin kat tavanında 320 cm görünüyor. Benzer şekilde P9 perdesi 1. bodrum kat tavanın 265 cm, zemin kat tavanında 270 cm, 1. kat tavanında 255 cm olarak görünüyor. Bu bağlamda veri girişlerinizi kontrol etmeniz gereklidir.
2. Birbirinden bağımsız olan her bir perde grubu için ayrı grup ismi vermeniz daha uygun olur.
3. Perde boyutunda olan elemanlar perde komutu ile girilmelidir.
4. Analiz ayarlarında verilen "Zemin taşıma gücü" değerini gözden geçirmeniz gereklidir.

Ekli dosyalar

• 1.PNG
    1.PNG
    11.2 KB · Görüntüleme: 20,287
  • 2.PNG
    2.PNG
    59.7 KB · Görüntüleme: 20,288
  • 3.PNG
    3.PNG
    50 KB · Görüntüleme: 20,287
  • 4.PNG
    4.PNG
    64.7 KB · Görüntüleme: 20,286
  • 6.png
    6.png
    59.1 KB · Görüntüleme: 20,285
DAHA ÖNCEDEN VERDİĞİNİZ CEVAPLAR İÇİN TEŞEKKÜRLER.

RADYE TEMELDE DEĞİŞİKLER YAPMAMA RAĞMEN OLUMLU SONUÇ ALAMADIM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜRLER.

unver' Alıntı:
Önerilere uygun olarak Kolon dar kenarlarını niye düzeltmediniz?[/

ÖNCELİKLE DAHA ÖNCEDEN VERMİŞ OLDUĞUNUZ CEVAPLAR İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
KOLON DAR KENARI SİZİNDE DEDİĞİNİZ GİBİ YÖNETMELİK GEREĞİ 30 CM OLMALI.
İDECAD PROGRAMINI YENİ ÖĞRENDİĞİM İÇİN BU PROJE TAMAMEN EĞİTİM AMAÇLI VE EN BAŞTA 25 CM ÇİZMİŞ BULUNDUĞUM İÇİN YENİDEN DÜZENLEME YAPMADIM AMA EĞER KOLONLARIN 30 DEĞİLDE 25 OLMASI TEMELDEN SONUÇ ALAMAMAMIN SEBEBİ İSE GEREKLİ DÜZELTMELERİ YAPAYIM.
TEŞEKKÜRLER.

merhaba, üzerinde çalıştığım bir proje ile ilgili yorumlarınızı istemekteyim.
eski yönetmeliğe göre çözülecek. 4. derece deprem bölgesinin olduğu bir bölgede yapılacak yapı. döşeme ve duvar yüklerini tam olarak tanımlamadım programa şu anda ama bodrum katta 4 kolonla ilgili sıkını var. bu koklonlarda sürekli as hatası veriyor fakat rapor kısmında neyden dolayı bu eksiklik var bir türlü göremedim. acaba bu kolonlardaki donatı hatasının sebebi ne olabilir.
genel olarak da değerlendirebilirseniz sevinirim.
şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• rev_01.cde
    3.4 MB · Görüntüleme: 566
Re: KESME GÜVENLİĞİ SORUNU

mustafadisci":1vozcpyg' Alıntı:
projedeki göreli kat ötelemsi ile ilgili yardımcı olabilirmisiniz?

1. Yapınız Y yönünde kısa(tek açıklıklı çerçeve) ve zayıf, attırılmasına ihtiyaç var.
Zayıf taşıyıcı sistem projenizin tipik plan görüntüsü:

2. Bu nedenle yapının alt bölgesinde bulunan S11, S10, S9 ve S8 kolonlarının uzun kenarını(y yönünü) yeterince attırmalısınız. 120/40 yaparsanız sistem rahatlayacaktır.
Düzenleme yapıldıktan sonra tipik plan görüntüsü:

3. Bu yapıda, devrilme momenti kontrolü %75 sağlanmadığı için süneklik düzeyi karma çözemezsiniz. Bu nedenle deprem sihirbazından süneklik düzeyi yüksek ve A15 seçmelisiniz.
Düzeltilmiş sistemde devrilme momenti kontrolü ve uygulanan yönetmelik koşulları:

4. Düzeltilmiş sistemde K017 kirişinde 8'lik etriye yeterli gelmemektedir. Donatı seçiminden 10'luk etriye kullanımına izin vermelisiniz.

5. Düzeltmiş sistemde sağlanan göreli kat ötelemesi kontrolü:

6. Düzeltilmiş sistemde sağlanan "tüm yetersizlikler" kontrolü:

Düzeltilmiş projenizin linki:

Ekli dosyalar

• 2.PNG
    2.PNG
    68.7 KB · Görüntüleme: 19,878
  • 1.PNG
    1.PNG
    78.3 KB · Görüntüleme: 19,878
  • 3.PNG
    3.PNG
    39.6 KB · Görüntüleme: 19,879
  • 4.PNG
    4.PNG
    13.2 KB · Görüntüleme: 19,878
  • 5.PNG
    5.PNG
    50.2 KB · Görüntüleme: 19,880
  • 6.png
    6.png
    439.2 KB · Görüntüleme: 19,881
Göreli kat ötelemesi ve grup perde

göreli kat öteleme sorununu çözemedim. birde perde grubu tanımlarken asansör perdesindeki başlık kısmını gruba dahil ettiğimde perde boyu eninin 6 katı olmalı uyarısı veriyor. kolon tanımlasam yönetmeliğe uymuyor yardımlarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum.

Re: Göreli kat ötelemesi ve grup perde

oleanders:m3zncc1g' Alıntı:
göreli kat öteleme sorununu çözemedim.
Merhaba,
Öncelikle projede veri girişine yönelik tespit ve öneriler aşağıdaki gibidir;
-TBDY 2018 sihirbazında süneklik düzeyini sınırlı seçilmiş ve taşıyıcı sistem tipi seçilmemiş. Süneklik düzeyinin yüksek taşıyıcı sistem tipinin A15 seçilmesi uygun olur.
-TBDY 2018' de 3.3.1.1' de verilen koşulların ikisi birden sağlandığında tamamı rijit kabul edilebilir. Projede sadece 2. ve 1. bodrum kat sadece X yönünde rijit kabul edilmiş. Madde 3.4.1.1.a sağlanmadığı için rijit kabul edilmemesi gerekir.
-Asansör kuyusunu radye temel ve perrdelere kot vermeden düz olarak modellenmesini öneririz.
-3. kattaki D28 döşemesinin kotu bağlandığı perdelerler uyumlu değil. Döşemeyi bir üst katta -kot vererek tanımlayınız. Ayrıca bu döşemenin özelliklerinden "rijit diyafram oluşturma" seçeneğinin işaretlenmesi uygun olur.
-Projede kesme güvenliği sağlanmayan perdeler ve eksenel yük, maksimum pursantaj ve birleşim kesme güvensizliği olan kolonlar Madde 7.11.3'ü sağlamayan döşemeler de bulunuyor.
Göreli kat öteleme ve kesit yetersizlikleri sorunlarının aşılması için taşıyıcı sistem rijitliğinin artırılması gerektiği görülüyor.
oleanders:m3zncc1g' Alıntı:
birde perde grubu tanımlarken asansör perdesindeki başlık kısmını gruba dahil ettiğimde perde boyu eninin 6 katı olmalı uyarısı veriyor. kolon tanımlasam yönetmeliğe uymuyor yardımlarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum.
TBDY 2018 madde 7.6.1.2'ye perde uzun kenarının 1/6 oranını sağlaması yeterlidir. Kollardan biri oranı sağlıyorsa diğer kolun/kolların sağlamaması durumunda verilen uyarıyı dikkate almayabilirsiniz. (Modelinizdeki S14 ve S19 kolonlarının perde olarak girilip, perde grubuna eklenmesi uygun olur)

İyi çalışmalar

Re: Göreli kat ötelemesi ve grup perde

ilginiz için tesekkür ederim. önerilerinizi inceledim. uyguladım. ama hala ne kadar daha nereden rijit hale getirebilirim bilmiyorum. hala sorunlar devam ediyor. revize hali ektedir.

Geri