Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız
daha önce eski sürümde çizdiğim bir elemanı aynı ayarları yaparak çizdiğimde oluşturamıyorum. yeni programda üçgen makas kaldırıldı mı ben mi yapamıyorum( en alttaki resim eski sürümde oluşturduğum yeni sürümde oluşturmak istediğim elemandır)

Ekli dosyalar

• eski sürüm.png
    eski sürüm.png
    774.7 KB · Görüntüleme: 1,848
  • yeni sürüm.png
    yeni sürüm.png
    742.9 KB · Görüntüleme: 1,848
mehdiduman":3pw1jgmx' Alıntı:
daha önce eski sürümde çizdiğim bir elemanı aynı ayarları yaparak çizdiğimde oluşturamıyorum. yeni programda üçgen makas kaldırıldı mı ben mi yapamıyorum( en alttaki resim eski sürümde oluşturduğum yeni sürümde oluşturmak istediğim elemandır)

Eğim değerleri faklı, denemedim , ondan kaynaklanabilir.

Merhaba;

Makas özelliklerinde sağa yanaşık sola yanışık ve ortalanmış olarak 3 farklı opsiyon bulunur, eski sürüm isimli görseldeki geometri için sağ veya sola yanaşık seçimi yapmalısınız.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    39.6 KB · Görüntüleme: 1,832
arkadaşlar şu kapanma sorununu çöezmeme yardımcı olur musunuz? makas kolon birleşimi atacam bir tanesine attım diğerlerine atmak için her tıklayışımda program kapanıyor.

Ekli dosyalar

1- Çelik kolon -makas birleşimlerini tanımlarken, makas alt başlığı ile son dikme ve diyagonali bağlaya birleşimi silin. Alın levhalı makas birleşimini seçin. Hızlı modu kapatın. Hızlı mod birleşim araç çubuğunda en sağda yer alır, turuncu renkli ise aktiftir. Bir defa üzerine tıklarsanız kapanır. Ardından önce kolonu seçin sağ tuş yapın sonra makas alt başlığı ve diyagoneli seçin ve sağ tus yapın. Önrmek olması için ön bölümdekiler girildi. Programda kapanma olmuyor.

2- Betonarme kolon - makas alt başlığı için mesnet birleşimini kullanın. Bunun içinde hızlı mod kapalı iken önce betonarme kolon sonra makas alt baslığını seçiniz. Bu şekilde de kırılma olmuyor. Hızlı mod aktifken mouse hareketine program hassastır, hatalı bir birleşim tanımlıyor ve fark etmiyor olabilirsiniz. Hızlı modu kullanırken bu hassasiyet düşünülerek modelleme yapılmalıdır.

3- Çelik kiriş tek parça tüm kolonlar boyunca. Her bir aralık için bölündü ve kolonlar vasıtası ile yük aktaracak şekilde kotları düzenlendi. Örnek olarak sadece ilk aralığa tek kayma levhalı birleşim girildi. Bu birleşim aynı zamanda bağlı olduğu kirişin kapasitesi kadar yük taşıyacak şekilde gelir. Tasarımı hazırdır yani.

4- Tabi bu kirişler bu şekilde mafsallı olacak ise ilgili doğrultuda düşey çapraz kullanmanız gerekir.

5- Kren kesitlerini kontrol ediniz. Düşük kesit kullanırken tersinir moment etkilerini de alması önemli. HEA kesit tavsiye ederiz.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    63.6 KB · Görüntüleme: 14
Ekteki döşeme sehim yapar mı

Merhabalar
ekteki projede D01 döşemesinde yer alan boşluk merdiven için açılmış boşluktur. Yırtık olan kısmın üst kısmı konsol olarak çalışacağını düşündüğüm için her iki yönde pilyesiz fi10/13 alt/üst düz donatı olarak tasarladım. Sistem bu şekilde kurtarıyor.
1) Döşeme sehim yapar mı ?
2)Sizin bu döşeme ile ilgili görüş ve önerileriniz nedir ? (Orta kısımda mal sahibi kiriş istemiyor)
Şimdiden teşekkürler...

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba
Önerilerim,
--Döşeme boşluğunu döşeme kenarı ile oluşturan,
(döşeme kalınlığı şartı sağlamıyor. konsol donatısı vermişsiniz, döşeme işaretle-Sağ tuş betonarme aksı edit-üstte ve altta donatı-çift yön uzun seçimi yapın.)
--Merdiveni de modelleyip/mesnetleyip beraber çözün,

Ünver ÖZCAN

arkadaslar merhaba.

30 a 60 kirislerda sigmayan donatilari biraz asagi atma imkanimiz var mi bu programda. tabi ki faydali yuksekligi de hesaba katilmasi kaydiyla. prota structure de vardi bu ozellik ama burada ben goremedim sanirim. kirisi genisletmek ya boyutlari ile oynamak istemiyorum. baska cozum ne olabilir.

tesekkur ederim simdiden.

saygilarimla..

selamlar. projemin kapsamı açısından biraz fazla çelik malzeme kullandığımı düşünüyorum ama yine de yönetmelik bazında istenilen düzeye getiremedim. yapı simetrik olmadığı için ayrı ayrı tanımladığım aşıklar üst üste binme uyarısına sebep oluyor. çelik konusuna hakim arkadaşlardan yorum bekliyorum. ayrıca seçilecek "kren sınıfı" kısımında ne kastediliyor

Merhaba;

1- X yönü kirişlerinizdeki birleşim mafsallı ancak siz o bölgeye çapraz da girmediğiniz için stabilite olarak yapı yeterince iyi enerji sönümlemiyor. Bu akslara çapraz girildi.
2- Aşıklarda çakışmalar var, yerleşim sekmesinden kaçıklık girmeniz gerekir.
3- Kren sınıfı, krenin mekanik özelliklerinden biridir. Krenin kullanım ömrü, günlük ve yıllık çevrim adedine göre belirlenir. A ve B ağır sınıfa girer, C ve D orta, E ve F de hafif krenlerdir. Bunları sipariş verdiğiniz krenin kılavuzundan veya firmadan elde etmeniz gerekir. Kren sınıfı kategorileri ve tasarımı için
linkindeki videoya göz atınız.

Projenizi linkten indirebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• ab.png
    ab.png
    22.9 KB · Görüntüleme: 1,555
Zımbalama güvenliğini gideremedim

İYİ GÜNLER .
YENİ ÇİZDİĞİM PROJEDE HATALARI HİÇ BİR ŞEKİLDE ÇÖZEMEDİM YARDIMCI OLURMUSUNUZ .
SİSTEMDE KOLON VE PERDE ORANIYLA ALAKALI BİR SORUNMU VAR ANLAMADIM .

Merhaba.
Merdiven mesnetlemesinden dolayı aşırı bir şekilde rijitlik değişiyor. Bu normal midir? Acaba mesnetlemeyi yanlış mı yapıyorum? Projeyi ekledim. Onun dışında sorun var mı acaba? Farklı bir gözün bakması ve yorumlarınız benim için çok önemli.
Teşekkür ediyorum.

Re: Zımbalama güvenliğini gideremedim

orhan günay:1juii8me' Alıntı:
İYİ GÜNLER .
YENİ ÇİZDİĞİM PROJEDE HATALARI HİÇ BİR ŞEKİLDE ÇÖZEMEDİM YARDIMCI OLURMUSUNUZ .
SİSTEMDE KOLON VE PERDE ORANIYLA ALAKALI BİR SORUNMU VAR ANLAMADIM .
Projenizde kesit yetersizlikleri sorunu ve olası çözümleri için aşağıda linkler inceleyebilirsiniz.
-Kiriş kenetlenme boyu koşulu sağlanmadı
-Kolon kiriş birleşim kesme güvenliği sorunu
Kiriş Nmax eksenel yük sorunu
-Radye zımbalama güvenliği sorunu

Bazı tespit ve öneriler de aşağıdaki gibidir;

-P16-17 perde grubu olarak tanımlanması uygun olur.
-Projede rijit bodrum kat var. analiz Ayarlarında İki yükleme durumlu analiz yönteminin seçilmesini öneririz.
-Nihai analizde döşeme perde ve radye sonlu eleman genişliklerinin küçültülmesini öneririz.
-Y yönünde R katsayısının 6 alınmasına gerek yok .(TBDY sihirbazından seçildiği gibi 7 alınması yeterli)
İyi çalışmalar

ingegnere":37iu7e3g' Alıntı:
Merhaba.
Merdiven mesnetlemesinden dolayı aşırı bir şekilde rijitlik değişiyor. Bu normal midir? Acaba mesnetlemeyi yanlış mı yapıyorum? Projeyi ekledim. Onun dışında sorun var mı acaba? Farklı bir gözün bakması ve yorumlarınız benim için çok önemli.
Teşekkür ediyorum.
Merhaba,
İki kollu ara sahanlıklı merdivenin kolları ara sahanlığa bağlanmıyor.

Merdiven oluşturma ve mesnet koşullarının belirlenme ile ilgili aşağıdaki linklerden bilgi edinebilirsiniz.
-Merdivenin oluşturulması

-Merdiven mesnet koşullarının belirlenmesi

Ekli dosyalar

• m1.png
    m1.png
    21.8 KB · Görüntüleme: 1,463
Kuyu temeli istinat perdesi ile modelleyebilir miyiz acaba? Sanırım kuyu temel için tbdy2018 uyumluluğu şimdilik yok

Geri