Betonarme Tasarım kullanımıyla ilgili görüşler sorular

Taşıyıcı sistem tasarımını süreklilikler olacak şekilde yaparsanız daha iyi olur. Yapı zaten kirişli döşemeden oluşuyor. Merdiven dış aksı kolonlaryla (perdeyle) hiza olacak şekilde iki dış kolonu yukarı doğru kaydırın.
Merdiven kovasındaki iki tane kolonu birleştirip perdeye çevirin. Zaten tüm kolonlar Y yönünde dizilmiş. X yönü kolon ve perde yok. Dolayısıyla X yönünde bir perdeniz oluşur.
Kiriş ebatları ile ilgili İbrahim beyin tavsiyelerini dikkate alın. Orta aks kirişlerini de sarkık yapabilirsiniz. Yatık kirişlerin genişliklerini artırın (50cm filan)
Merdivenleri tasarlayın ve sistemle birlikte çözün.
İş yerindeki döşeme yüklerini gözden geçirin.
Katlarda döşemeye basan duvar yüklerini ihmal etmeyin.
Ünver beyin dediği gibi artık yeni yönetmelik hükümleri geçerli. Ancak tasarım bilginizin gelişmesi için yukarıdaki tavsiyeleri yaptım.
Ekteki resimleri inceleyin, iyi çalışmalar.

N. YILMAZ

.

Ekli dosyalar

• nr1.png
    nr1.png
    132.6 KB · Görüntüleme: 9,570
  • zm1.png
    zm1.png
    128.9 KB · Görüntüleme: 9,570
saridurmus":xsaa59k4' Alıntı:
galeri olan kısımlarda kirişleri sarkık yapınız. Ayrıca diğer kenarda kalan kirişlerinizide 25/60 gibi sarkık yapınız. Ayrıca S11 kolonunu poligon girmenize gerek yok normal kalon loarak girdikten sonra tirimleme yöntemi ile düzeltiniz. Modal analiz hesap yönteminde ritz vektörlerini çeşiniz.

Cevaplarınız için teşekkürler.Evet kirişler sarkık yapılsa daha iyi olur ancak kalıp açısından sonradan kapatılma durumu olduğundan bu şekilde ve kolonlar mimariden dolayı aynı aksa gelemiyor. O kolonda yüksek donatı çıkma sebebi nedir acaba o kolonu düzeltemiyorum 32 felan çıkıyor donatı sayısı.
V10 sürümü derken ? idecad kendi sitesinde v10 sürümü göremedim 8.62 var

Normal katlarda kirişler tamamda zemin katta galeri olduğundan kiriş boyutlandırma şartını sağlamıyor. Bunu Sağlaman lazım ve S11 kolonunu poligon kolon diye tanımlama dikdörtgen kolon olarak tanımlsa eğer alt köşe kirişle aynı olmasını istiyorsan kolon tirimleme komutu ile tririmle.

saridurmus":1gecnkpo' Alıntı:
Normal katlarda kirişler tamamda zemin katta galeri olduğundan kiriş boyutlandırma şartını sağlamıyor. Bunu Sağlaman lazım ve S11 kolonunu poligon kolon diye tanımlama dikdörtgen kolon olarak tanımlsa eğer alt köşe kirişle aynı olmasını istiyorsan kolon tirimleme komutu ile tririmle.
Teşekkür ediyorum. Ancak kirişleri ne yaptıysam başaramadım sarkıkta yaptım kirişleri aynı aksta olmayan kolonlarıda aynı aksa aldım ancak yine 32 donatı çıkıyor. Yardımcı olursanız çok sevinicem

saridurmus":ff3ly9m6' Alıntı:
Donatı sorununu çözdüm sanırım zımbalamadan dolayı öyle bir donatı çıkıyor radye temel kalınlığını 80 yapmam durumunda normale dönüyor donatı sayısı bitişik nizamdan dolayı olduğunu düşünüyorum sizcede doğrumu düşünüyorum ? Bir sorum daha olacak V10 versiyonunu almasak oluyormu çünkü daha 1 sene olmadan yeni versiyon geldi ve nerdeyse program ücreti kadar bir ücret isteniyor

01.01.2019 dan sonra TBDY 2018 e göre hesap yapılması yasa gereğidir, ilgili belediyenin izin vereceğini sanmam. Benim olduğum beldede 02.01.2019 dan itbaren istiyor. Yani yönetmeliğegöre çözeceksiniz. Kolay gelsin size

merhaba, ekteki projeyi analiz ederken 11.kat döşeme analizinde takılıp kalıyor. Kontrol etme şansınız varmı?

Ekli dosyalar

• DİKTAŞ A BLOK.rar
    975.8 KB · Görüntüleme: 110
Merhaba , v10 statik ile proje yaptım,yanlışlarım ve eksiklerim muhakkak vardır,kontrol etmenizi rica ediyorum ve bir iki sorum olucak.
Kolonlarda etriye sıkılaştırması göremedim,nedeni nedir?
Saplama kiriş birleşimlerinde pembe çizgi oluşuyor,tekrar silip tanımlıyorum ama değişmiyor.Bu bağlantının sorunlu olduğuna işaret mi?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

canerozen":52dcweji' Alıntı:
Merhaba , v10 statik ile proje yaptım,yanlışlarım ve eksiklerim muhakkak vardır,kontrol etmenizi rica ediyorum ve bir iki sorum olucak.
Kolonlarda etriye sıkılaştırması göremedim,nedeni nedir?
Merhaba,

Aslında tüm kolonlarınızda sıklaştırma yapılmış. 2018 deprem yönetmeliğinde kolon alt ve üst sarılma bölgesi uzunluğu 1.5 bmax olarak değiştirildi. TDBY 2007'de bmax idi. Kolonlarda boydan boya sıklaştırma olmasının nedeni ise kat yüksekliğin 295 cm(ln bir çok kolonda 235 cm oluyor) ve kolon en büyük 65 ile 75 cm olması bağlıdır.
Kolon sarılma bölgesi uzunluğu = 1.5*65 = 97.5 cm
Kolon temiz yüksekliği dolayısıyla orta bölgeye mesafe kalmıyor. Kolonda sıklaştırma bölgesi ve bindirme bölgesi oluşuyor.

Ancak sarılma bölgesinde etriye maksimum aralığı 6*fi=6*1.6 = 9.6 cm koşulu kontrol edilmemektedir. Bu nedenle tüm kolonlarda etriyeleri Ø10/10/10/10 yaparak tekrar analiz yapın.

canerozen":52dcweji' Alıntı:
Saplama kiriş birleşimlerinde pembe çizgi oluşuyor,tekrar silip tanımlıyorum ama değişmiyor.Bu bağlantının sorunlu olduğuna işaret mi?
Hayır, bahsettiğiniz kirişlerde yükseklik farkı var. 25/50'lik kirişe 30/32 kiriş bağlanıyor. Kalıp planına kat içinde alttan üste bakarız. Yükseklik farkından dolayı kiriş çizgisi(kiriş çizgisi pembe ayarlanmış) görmeniz normaldir.

Ekli dosyalar

• kolonetriye.png
    kolonetriye.png
    116.4 KB · Görüntüleme: 9,009
iyi günler. Girilmiş bir projenin performans analizini yapmam gerekiyor performans raporunu almam gerekiyor V10 sürümünde ancak doğrusal performans analize tıkladığımda sürekli sistemin analizini yaptırmanız gerekiyor uyarısı geliyor. Analizi yapıyorum tekrar aynı uyarıyı veriyor nasıl yapıcam yardımcı olabilirmisiniz.

batuhann28522:3agyz5ep' Alıntı:
iyi günler. Girilmiş bir projenin performans analizini yapmam gerekiyor performans raporunu almam gerekiyor V10 sürümünde ancak doğrusal performans analize tıkladığımda sürekli sistemin analizini yaptırmanız gerekiyor uyarısı geliyor. Analizi yapıyorum tekrar aynı uyarıyı veriyor nasıl yapıcam yardımcı olabilirmisiniz.

servany2:23cfyitm' Alıntı:

Performans raporu alamıyormuyum yani Çevre şehirciliğe vermem gerekiyor kentsel dönüşümden dolayı istiyorlar. Yada rapor alamıyorsam nasıl bir açıklama yapabilirim bir önceki sürümde vermiştim yeni yönetmeliğe göre istediler.Birde programa nezaman güncelleme gelir acaba riskli binalar ile ilgili bilginiz varmı ?

batuhann28522:1867apgj' Alıntı:
servany2:1867apgj' Alıntı:

Performans raporu alamıyormuyum yani Çevre şehirciliğe vermem gerekiyor kentsel dönüşümden dolayı istiyorlar. Yada rapor alamıyorsam nasıl bir açıklama yapabilirim bir önceki sürümde vermiştim yeni yönetmeliğe göre istediler.Birde programa nezaman güncelleme gelir acaba riskli binalar ile ilgili bilginiz varmı ?
Şu an bir güncelleme üzerine çalışıyoruz. Bu gelecek güncelleme Mart ilk haftası içerisnde kullanıcılara sunulacak. Yapılacak bu güncellemede performans analizi raporları olmayacak, bir sonraki güncellemede performans raporları bitmiş olacak. Nisan ayı içinde testlerin bitmesini ve güncellemenin yapılmasını planlıyoruz

Merhaba

Sadece DTS 3 ve 4 olan binalar perdesiz tasarlanabilir.

Ekli dosyalar

• sınırlı.png
    sınırlı.png
    54 KB · Görüntüleme: 7,915
Geri