Bilgisayar bileşenlerinin analiz süresine etkisi

saridurmus,

Sizin işlemci ile İsmail Bey'in işlemcisi aynı olmasına rağmen analiz süreniz 2 katı. Kullanılan işletim sistemlerini sormadım ama acaba onu da belirtmek gerek mi diye düşünmeye başladım.

Analiz sırasında, işlemciyi yoran başka bir işlem daha mı vardı acaba?

Son durum şu şekilde:

Sonuç tablosu:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• 190222-analiz-sonucu.png
    190222-analiz-sonucu.png
    23 KB · Görüntüleme: 15,235
Evet MaFiAMaX başka programlar işlem yapıyormuş yeniden analiz yaptığımdaki sonuç aşağıdaki gibidir.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    183.6 KB · Görüntüleme: 15,166
i9-9900k 1.51 sn.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    51.7 KB · Görüntüleme: 14,997
  • Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    90.8 KB · Görüntüleme: 14,997
Intel Core i7-4790K, 4400 MHz
Anakart Adı MSI Z97A Gaming 7 (MS-7916)
Sistem Belleği 32716 MB (DDR3-1333 DDR3 )

Ekli dosyalar

• analiz süresi.jpg
    analiz süresi.jpg
    166 KB · Görüntüleme: 14,991
Intel Core i7-4790K, 4000 MHz
Anakart Adı MSI Z97A Gaming 7
Sistem Belleği 16Gb

Muvayapi'nin işlemci OC sanırım
Ram farkımız da var ama benim sonuç 2:51 - Kaspersky açıkken sonuç 3:29 onu da belirteyim

Ekli dosyalar

• 222.JPG
    222.JPG
    23.1 KB · Görüntüleme: 14,973
  • a.JPG
    a.JPG
    144 KB · Görüntüleme: 14,973
siromar":3fmt0dtr' Alıntı:
Sistem Belleği 16Gb

Ram farkımız da var ama benim sonuç 2:51 - Kaspersky açıkken sonuç 3:29 onu da belirteyim
RAM DAN OLMA İHTİMALİ DE VAR RAM İN MODELİ BİLE FARK EDER O ANKİ İŞLEMCİ SICAKLIĞI BİLE BİR ETKEN CPU OC DEĞİLDİ ANALİZ YAPARKEN BENDE 4000 MHZ DE ANALİZ ETTİM SSD NİN HIZIDA ÖNEMLİ

muvayapi":1pg22wek' Alıntı:
siromar":1pg22wek' Alıntı:
Sistem Belleği 16Gb

RAM DAN OLMA İHTİMALİ DE VAR RAM İN MODELİ BİLE FARK EDER O ANKİ İŞLEMCİ SICAKLIĞI BİLE BİR ETKEN CPU OC DEĞİLDİ ANALİZ YAPARKEN BENDE 4000 MHZ DE ANALİZ ETTİM SSD NİN HIZIDA ÖNEMLİ

İşlemci hızı 4400MHz yazmışsınız. Ona binaen OC demiştim. Zamanının efsane işlemcisiydi, sonuçlara bakınca hala da gideri var.

siromar":2o0b03dp' Alıntı:
İşlemci hızı 4400MHz yazmışsınız. Ona binaen OC demiştim. Zamanının efsane işlemcisiydi, sonuçlara bakınca hala da gideri var.

Büyük ihtimalle maksimum turbo frekansı belirtti. Intel işlemcilerde son 7-8 yıldır gerektiğinde temel frekans değeri otomatik olarak hız aşırtılıyor. i7 4790K'nın da turbo frekansı 4.4 GHz.

Tabloda i9 9900K nın en tepeye oturması da turbo rekansının 5.0 GHz olması. ideCAD analiz yaparken, Windows Görev Yöneticisi'ne bakıldığında torbo frekansa çıktığını görebiliyoruz.

Katılan herkese teşekkür ederim, bilgisayarını yükseltmek isteyenlere güzel bir rehber olacaktır.

Sonuç tablosu:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

ide7'de yaptığım bazı büyük projelerde fark ettiğim bir durum var. biz işlemci ve ram üzerinden bir yorum yapıyoruz fakat analiz yaparken şunu gördüm. program analiz süresi boyunca program belli aralıklarla depolama birimini de çok kullanıyor. hdd yada ssd olması durumu analiz süresini değiştirebiliyor. biraz karmaşık gibi olacak ama test yaparken depolama bilgisini sata arayüzünü de belirtmekte fayda var. ismail bey analiz süresi boyunca programın süreç algoritması hakkında kısa bir bilgi verebilirse en optimum sistemle ilgili daha doğru bilgiler toplanabilir diye düşünüyorum.

civilization":1kuz32wp' Alıntı:
ide7'de yaptığım bazı büyük projelerde fark ettiğim bir durum var. biz işlemci ve ram üzerinden bir yorum yapıyoruz fakat analiz yaparken şunu gördüm. program analiz süresi boyunca program belli aralıklarla depolama birimini de çok kullanıyor. hdd yada ssd olması durumu analiz süresini değiştirebiliyor. biraz karmaşık gibi olacak ama test yaparken depolama bilgisini sata arayüzünü de belirtmekte fayda var. ismail bey analiz süresi boyunca programın süreç algoritması hakkında kısa bir bilgi verebilirse en optimum sistemle ilgili daha doğru bilgiler toplanabilir diye düşünüyorum.
ideCAD, analiz sırasında sistem rijitlik ve yük matrisleri, bilgisayarın belleğine sığmayacak kadar büyük olur ise parça parça diske kaydederek çözüm yapar. Bu sebeple depolama biriminin kullanıldığını görmuş olabilirsiniz. Eğer bu durum oluşuyor ise, diskin SSD olması HDD olmasından daha hızlı olacaktır. Ancak tercih edilen, tüm matrislerin sistem belleği bellek üzerinde kurulması ve çözülmesidir. Sistem belleği kullanma, disk kullanımına oranla kıyaslanamayacak hızlıdır (1000'lerce kat).

Sonuç olarak : Sistem belleği yetersiz ise en iyi sonucu belleği arttırmak verir. SSD, proje yükleme/kaydetme vs gibi işlemleri hızlandırır. Bellek çözüme yeterli ise, fazladan bellek eklemek herhangi bir hızlanma getirmez. (Görev yöneticisinden analiz sırasında sistem belleğinin ne kadar kullanıldığını takip edebilirsiniz). Ekran kartı ise analiz sürecinde kullanılmamaktadır.

Ekli dosyalar

• ide analiz süresi.PNG
    ide analiz süresi.PNG
    41 KB · Görüntüleme: 14,798
Yeni gördüm bende paylaşmak istedim.

Nvidia Quadro 4000 2GB Ekran Kartı

Ekli dosyalar

• özellikler.jpg
    özellikler.jpg
    15.2 KB · Görüntüleme: 13,811
  • Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    122.5 KB · Görüntüleme: 13,810
Analiz Süresi : 2.55

İşlemci: Intel Core D07 - 7700HQ (6MB Cache Turbo Boost 3.8 Ghz)
RAM: 32GB DDR4 2400MHz
Ekran kartı: Nvidia GeForce GTX1060 ekran kartı hafızası : 6 GB
depolama : SSD + HDD: 256GB SSD + 1TB 7200RPm

Ekli dosyalar

• ide analiz.PNG
    ide analiz.PNG
    815.7 KB · Görüntüleme: 13,726
İşlemci: İntel Core i5-4670K 3.40 Ghz
Ram: 16 GB DDR3
Ekran: NVIDIA Quadro K600 1 gb DDR3
Analiz Süresi: 11:01
:(