Bim Mimari Tasarım Kullanımıyla İlgili Görüşler Sorular

Re: ideCAD Mimari 7 kullanımıyla ilgili görüşler sorular

Merhabalar ,
Öncelikle emeği geçen fikir veren alan herkese saygılar sevgiler teşekkürler.
Yazdıklarımda harf cümle hatası olursa şimdiden çok özür dilerim.
hızlıca gözüme çarpan olması gerekn ve hata veren vb. durumlar şunlar :
İLGİLİ KONUNUN MADDELRİNİN SONUNA ( MİMARİ + STATİK ) TALEBİMİN HANGİ PROGRAMA DAİR OLDUĞUNU BELİRTMEK İÇİN.

Bu sürümler malum beta olduğu için yeni çıkacak olan ilave sürüm ve finale kadar eklmlerin yapılmasını saygılarımızla arz ederiz.s

1-kutupsal izlemenin :eklenmesi süper olmuş ama kısıtlı işler için yapılmış
sadece döşme kenarı perde kiriş çizgi için değil çizimle alaklaı mesafe ve açı girilebilecek bütün işlerle ekelenmeli birkaç örnek : ilk olrak rotada ve rota takviyeli komutlarda kesin olmalı sonra temel ve çeşitleri tarama, ,profil objesi ,korkuluk ölçü , merdiven , döndürme ve benzeri bütün işlemlerde devreye alınması ve seçmlei olarak eklenmesi çok güzel olacaktır. MİMARİ + STATİK

2-merdiven ayarlarında 2,kolun ayarlarına giremiyorum program kapanıyor. MİMARİ + STATİK

3- benim çok kullandığım katman sakla göster - kilitle çöz komutları sadece değiştir menüsünde var
Araç çubuklarına eklediğimde yazı olarak görünüyor ve değişmiyor ve kocaman bir yer işgal ediyor . bütün komutların resmiz/ yazı görünümlerini kelnmesş ve değiştirlebilmesi çok kullanışlı olacaktır. MİMARİ + STATİK

4- donatı seçiminde hiçbirini seçme butonu konması. Okadar çok donatı işareti yapılıyorki zaman kaybı bence. STATİK

5-merdiven çizimi çok karışıyor özellikle kesit yeri işaretlerini bir ayarı falan yokmu benmi bulmadım acaba? STATİK

6-HIZLI TAŞI komutunda pence ile seçme seçeni olursa daha iyi olacak. Örneğin blok olan bir detayın kesitini yada gövde çizimini daha kolayca taşınması hızlı taşı komutunu dahada hızlı yapacaktır. STATİK

7-merdivenin kalıp ve beton metrajı görünmüyor. STATİK

8-ilkel objeler için renk ile veya layer ile seçme özelliği olsa MİMARİ + STATİK

9-yazıların üzerine çift tıkladığımızda Yazı özellikleri penceresi ve Yazı Değiştir penceresinin gelmesi bu iki pencerenin birleştirilmesi daha iyi olacaktır.
Biçimli yazıyı fazla kullna yok sanırım. Çünkü yazı yı değiştirmek için seçiyoruz. Sonra pence içerisinde tekrar seçmek gerekiyor. Uzun bir yazım işleminde kısmı değişiklikler için biçimli yazı farklı oluyor. Yani normla yazıyla paragraflar halinde yazılmış bir yazıyı obje parçala komutuyla parçlayım satır satır düznleme taşıma yapıla bliyor ama biçimli yazı olmuyor.

10- ölçü işaretlerindede daha fazla seçenek oması gerekli. Ok işareti , kalın çentik içi dolu daire vb benzeri. MİMARİ + STATİK

11- simetri alırken yazıların yönünün değişip değişmemesinin seçenekli olması. MİMARİ + STATİK

12-komut satırındaki kısayolara biz tarafında ilave yapılması değiştirilmesi. Ve burdaki ingilizce türkçe dil karışıklığının giderilmesi( ben 12 yıllık bir kullanıcı olarakzum pencere komutunu ctrl+z olarak kullnadım ve parmak ezberliği oluştu. Vebenzeri ir sürü kullnadığım komut var. Şimdi komut satırna alışacağım daha bol seçnek ve değiştirme imkanı olursa tabiki.) MİMARİ + STATİK

13- özellikle rendedaki ingilizce terimlerin giderilmesi yada daha kolay yoldan yardım menüsüyle açıklnması en kolaya çzöüm olacak. Tabiki bu yardım menüsünde grefik resim vb açıklmalarla anlatılırsa daha iyiolur MİMARİ + STATİK

14- blok yap komutuyla blok yaptığımız objlerin renklerini blok ayarlarında değiştirebiliyoruz renk kalınlık çizgi tip gibi. Daha zınradan bu bloğu parçalamamız gerektiğnde ilk olarak verilmiş özelliklerine dönüyor. Neden bu şekilde çalıştığı ve ne işimize yadığını çözemedim.
Parçala yaptığızda mevcıt özelliklerini koruyup parçalanması daha kullanışlı olackatır.
MİMARİ + STATİK

15--Donatı hesap akslarının etki mesafesini kat planında görebilme ve mouse ile kolay değiştirebilme ve -Opsiyonel olarak kalıp planında donatı akslarının geçerlilik mesafesi gösteriminde aks taşıma yapınca veya düğüm noktası ile taşıma yapınca hesap aks ları değişiyor fakat ok ile gösterilen geçerlilik mesafesi eskis gib kalıyor. STATİK

16-Toolbardan herhangi bir tuşa baştığımızda komut satırında da bu komutun gözükmesi hem komutlara atanan tanımlamaları öğrenmemizi kolaylaştırır. Hemde kullanışlılığı arttırır MİMARİ + STATİK

17-Ofset , Fillet gibi komutların komut satırında özelliklerinin ayarlanabilmesi MİMARİ + STATİK

18-

şimdilik fark ettiğim ve eklenmesini talep ettiğim işlemler bunlar.
Statikle ve renderla alakalı tebrik ve isteklerimizi kullandıkça iletmeye açlışacağız.
Saygılar.

autocad gibi derken, programı kopya yapmak yerine daha fazla özellik ekleyerek kullanılabilir hale getirebiliriz. autocad gibi olması demek autodesk in veritabanına girmesi demek. ancak autocad arayğüzü olması elbette kullanışlı olur. kullanıcılara kolaylık sağlar ancak autocad de olmayan veya diğer programlarında olan özelliklerin enazından idecad de olması tabi ki faydalı olacaktır. mesela revit sizin dediğiniz gibi bir program. autocad in 3d çizim programı. fakat idecad tamamıyle bir bütün olarak çok farklı bir program. idemimar-idestatik ve iderender bu üçü tümleşik bir program. sadece idemimari kullanan arkadaşlar bunu farketmekte biraz zorluk çekebilir. ancak statikle entegre çalıştıkları zaman idecad in farkı açıkça ortaya çıkıyor. program her geçen gün yönetmeliklere ve yeniliklere kullanıcıların görüşleri alınarak yenileniyor. autocad le tamamıyle farklı kulvarlarda yarışıyor. paket olarak ele aldıgımızda ve bir türk yapımı oldugunu dikkate alırsak idecad 1 numara diye düşünüyorum.

benim en çok ihtiyaç duydugum özellik özellikle mimaride, polygon komutu. bu komutu sürekli bir çizgiyi planın etrafında çizdiğimiz zaman area veya alan hesabını otomatik göstermesi. yani yine malum programda olan özellik defpoints layer ı ile bu alan hesabını yapmak bana çok büyük kolaylık saglıyor. projede bir değişiklik yaptıgımda yeniden alan hesabı yapmak zorunda kalmıyorum. üstelik mimarlar odasında ve belediye de zaman kaybına mahal vermiyor. ordaki arkadaşlarımızda bu polygonu kullanarak alan hesabını kolayca ve pratik bir şekilde çıkarıyor.

ideCad 7 mimaride öncelikle kapı-pencere çeşitlerinin daha fazla ve artık yıllardır kullanılan kapı pencerelere yenilerinin katılmasının zamanı olarak düşünüyorum.Ayrıca birleşik materyeller bölümünde atatıgımız duvarların kesitte ( döşemeye kesitte verdiği lejant gibi )malzeme bilg.göstermesi kullanıcı için işi kolaylaştırcagını düşünüyorum.yıllardır kullanılan kütüphanenin de tarafınızdan yenilenmesi yada kullanıcı tarafından yeni kütüphane oluşturulması olanagı saglanması daha kullanışlı hale getirecegini düşünüyorum.ide mimari olsun ide statik olsun kesit aldıgımızda egik bir aks var ise bunu kesitlerde göstermiyor.ide statikte egik aksı göstermediği gibi dış aks ölçülerinide vermiyor. bu konuda da düzenlemeler yapılacagını umuyorum.şimdiden teşekürler..

Merhaba,
6 versiyonda şu ana kadar, eski kütüphanlerimize ilave olarak 1055 adet yeni modern kütüphane eklenmiştir. Mutfak, banyo, bahçe elemanları,aydınlatmalar gibi pek çok başlıkta kütüphaneler zenginleştirilmiştir. Bunlardan bazı grupların
pdf'lerini aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz. Kullanıcılarımız kendi kütüphanlerini oluşturmak için ideCAD Render'ın katı modelleme olanaklarını kullanarak ya da web'den buldukları dwg, 3ds, obj formatlı hazır modelleri import edip ktp2 uzantılı ideCAD kütüphanlerine çevirip çalışabilirler. Bir sonraki versiyonda kapı pencerelere yönelik yeni düzenlemeler getirmeyi planlıyoruz. Belirttiğiniz diğer konuları da notlarımıza aldık.
cem":2m3ta7co' Alıntı:
Yıllardır kullanılan kütüphanenin de tarafınızdan yenilenmesi yada kullanıcı tarafından yeni kütüphane oluşturulması olanagı saglanması daha kullanışlı hale getirecegini düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• çocuk ve bebek odası mobilyalar ve aksesuarlar bölüm 01.pdf
    6.2 MB · Görüntüleme: 498
  • SALON AKSESUARLAR VE ELEKTRONİK CİHAZLAR.pdf
    3.7 MB · Görüntüleme: 572
  • mutfak aksesuarlar.pdf
    3.5 MB · Görüntüleme: 522
  • banyo aksesuarları bölüm 01.pdf
    1.6 MB · Görüntüleme: 468
Re: ideCAD Mimari 7 - Render Kullanım Kılavuzu

kamera yolu tanımladım öngörüntü yaptım. jpeg olarak kaydet dedim ve program kapandı.

balkon duvarı veya parafet komutu şart. bu komutta kalkan duvarı var veya yok. var ise yükseklik tanımlanabilecek. duvar üzerine küpeşteyi otomatik atayacak ancak genişliğini sağa sola kaçıklıgını ve yüksekliğini ayarlayabileceğiz. üzerine korkuluk malzemelerinin seçimiyle oluşacak korkuluk objesi. ve bunlara paralel olarak profil objeye dönüştürdüğümüz ilkel obje çizimlerini program hata verip kapatmayacak şekilde kullanabilme seceneği mutlaka olmalı. küpeşte ve korkulugu ayrı çizmek bir dert. çizdikten sonra ise duvar-küpeşte-korkulukların aynı düşey eksende birbirinden farklı kaçıklıklarda görünmeleri ise ayrı bir dert

BU DEDİKLERİNİZİ BİRAZ UĞRAŞIRSANIZ ŞU ANDA Kİ SİLME-PPROFİL-KORKULUK KOMUTLARI İLE YAPMANIZ MÜMKÜN AMA YENİ VERSİYONDA BUNLAR OTOMATİK KONURSA DAHA UGUN OLUR KATILIYORUM

mümkün oldugunu biliyorum ancak duvarı mecburen çizmemiz gerekiyor. mahal kenarı çiz diyebilirsin bunuda değişiklik yaptıgında seçmek sıkıntılı. üstelik herbiri farklı obje oldugu için önce korkuluk ve profil sonra duvar objesini değiştirmek gerekiyor. ayrıca mahal tanımlamak zorunda kalıyoruz. duvar çizsek bu kezde yükseklik ayarı yapmazsan materyaller birbirine karışıp çirkin bir görüntü oluşuyor. veya o bölgede kırık bir çizgi varmış gibi bir görüntü çıkıyor. yani kulagımızı tersten tutuyoruz. ben bunları duvar objesi ile 5 versiyonda çok ugrasarak yaptım. korkulukları ve camlarını bile duvar objesi ile tek tek ugrasarak yaptım ancak tabi sıkıcı ve uzun zaman istiyor. üstelik mimari projelerde balkon duvarı çizgisini farklı göstermek gerekiyor. farklı bir komut ve layer bu yüzden çok işe yarıyor.

şekildeki gibi bir görüntü çıkıyor. duvar egrilik derecesini artırsak bir nevi azalıyor. ancak yeterli olmuyor. gördüğünüz şekilde duvar üzerine profil objesi ile küpeşte yerleştirip korkulugu üzerine yerleştirdim. bunları yapabiliyoruz. ancak neden amatörce ugraşalım? bizler artık yeni versiyonla birlikte profesyonelliğe yönelmek zorundayız.

SELAM. SON ÇALIŞTIĞIMIZ PROJEYİ AÇMAK İÇİN PROJE İKONU ALTINDAKİ SON AÇILAN PROJELER LİSTESİNE TIKLADIĞIMDA .İDECAD MİMARİ EXE ÇALIŞMAYI DURDURDU YAZISI ÇIKIP KAPATIYOR.DOSYA İÇİNDEN AÇTIĞIMDA HERHANGİ BİR SORUN ÇIKMADAN AÇILIYOR

projemdeki bazı kütüphane objelerini bir başka projeden kopyalayıp kullanmak istedim. dolayısıyla ktp uzantıları libraries klasöründe yok. bu yüzden objelerin özelliklerinin değiştirilmesi, kopyalama, klonlama ve kat kopyalama gibi işlemleri yapmak istediğimizde bu şekilde hata verip kapanıyor.
ayrıca bu tür projelerde yine render alırken 1. render i alıp bir müddet sonra iptal ederek, 2. kez projeden render almak istediğimizde kd agacı hatası veriyor.
programdan beklentim libraries klasöründe olmasa bile kütüphane-profil objeleri ve kapı-pencere gibi objeleri birebir tanıması. boyutların büyük olması nedeniyle kendi oluşturdugum kütüphaneleri idecad mimari>libraries klasöründe değil, tüm yedekleriyle birlikte taşınabilir hdd de veya bilgisayarımın D sürücüsü içinde herhangi bir klasörde saklıyorum. bu konumdan kütüphane objelerini kullanmam gerekli. tekrardan C ye kopyalamak bilgisayara 10-12 gb yük demek. ayrıca istendiğinde bu projede geçen tüm obje ve materyalleri yine materyallerde oldugu gibi paketleyerek bir başka bilgisayarda kullanımını kolaylaştırmak istiyorum. çok şey mi istiyorum :)

7.013 versiyonunda kullanılan "komut satırı" komutlarını, program klasörü içerisinde var olan "idecadalias.txt" dosyasını editleyererek özelleştirebilirsiniz.

SCETCHER":nb1okcsi' Alıntı:
projemdeki bazı kütüphane objelerini bir başka projeden kopyalayıp kullanmak istedim. dolayısıyla ktp uzantıları libraries klasöründe yok. bu yüzden objelerin özelliklerinin değiştirilmesi, kopyalama, klonlama ve kat kopyalama gibi işlemleri yapmak istediğimizde bu şekilde hata verip kapanıyor.
ayrıca bu tür projelerde yine render alırken 1. render i alıp bir müddet sonra iptal ederek, 2. kez projeden render almak istediğimizde kd agacı hatası veriyor.
programdan beklentim libraries klasöründe olmasa bile kütüphane-profil objeleri ve kapı-pencere gibi objeleri birebir tanıması. boyutların büyük olması nedeniyle kendi oluşturdugum kütüphaneleri idecad mimari>libraries klasöründe değil, tüm yedekleriyle birlikte taşınabilir hdd de veya bilgisayarımın D sürücüsü içinde herhangi bir klasörde saklıyorum. bu konumdan kütüphane objelerini kullanmam gerekli. tekrardan C ye kopyalamak bilgisayara 10-12 gb yük demek. ayrıca istendiğinde bu projede geçen tüm obje ve materyalleri yine materyallerde oldugu gibi paketleyerek bir başka bilgisayarda kullanımını kolaylaştırmak istiyorum. çok şey mi istiyorum :)

veya diğer bir deyişle kütüphane ve diğer objelerin materyallerini tanımladıktan sonra varsayım olarak söylüyorum;
proje dosyasını setup mantıgında kabul edersek, materyaller ve ayarlarıda exe uzantısı mantıgında düşünebiliriz. yani bir programın kurulumunda diğer dosyaları paket olarak bulunduruyorsa, bu objelerde de aynı mantık olabilir mi?
buna benzer bir kolaylık var programda ancak yine de fazlaca pratik değil. örneğin şablon proje oluşturmak, materyalleri imt olarak kaydetmek vb. ancak obje ile bir bütünlük söz konusu olamaz mı?

7.013 ü şimdi gördüm.

Merhabalar.

ideCAD Mimari 7.013 32 bit tam cd download :763 MB.

Dosya boyutu çok fazla (rar. dosyası) ana dosyalar linki verebilirmisiniz?

Teşekkürler..

Bolvadinim":ykbvgint' Alıntı:
Merhabalar.

ideCAD Mimari 7.013 32 bit tam cd download :763 MB.

Dosya boyutu çok fazla (rar. dosyası) ana dosyalar linki verebilirmisiniz?

Teşekkürler..

Paketi indirmenizi tavsiye ediyoruz; özellikle klasör yapısı itibariyle belirlenen düzende paketi kurmanız uygun olacaktır.

7.013 İNDİRDİM PC ' YE YÜKLEDİM.ANCAK ESKİ PROJELERİMİ AÇACAĞIM SIRADA ( İDECAD MİMARİ _7X64 EXE ) ÇALIŞMAYI DURDURDU DİYE YAZI ÇIKIYOR VE KAPANIYOR

bende de oluyor arasıra. biraz aç kapat kendine gelir. bilgisayar yabancı geliyor o yüzden biraz çekingenlik var :)
bu sorun genel kitlede olmuyormuş. özellikle bazı laptoplarda optimus ekran kartı belası yüzünden yapabilir. asus yetkilileriyle de idecad yöneticileri ile de soruna çözüm aradım. enson genel ayarlar sekmesindeki 3 boyutlu çizim seceneklerini kaldırarak bikaç gün sorunsuz kullandım. ancak eski projelerde kullandıgımız ayarlardan dolayı yeni versiyonda da aynı sorunlar devam ediyor. 3 gündür cuda-pysix-direct 3D-gpu adına ne varsa indirdim. windows home premium u windows profesional e çevirdim biraz önce. 7.13 versiyonu yükledim. bikaç kez ilk açılışta dediğiniz gibi yaptı. ancak genel ayarlardan 3 boyutlu çizim seceneklerinide kaldırdım yine aynı sorun var. ben artık kesin kez kanaat getirdim. tamamıyle ekran kartının optimus özelliğine geçiş esnasında sıkıntı vermesi diye düşünüyorum. optimus adı altında 4096 mb a kadar ekran kartını ram ile destekliyor diyorlar ancak bende 12 gb ram var ekran kartı buna ragmen 256 mb a bile eşdeğer değil. birdaha ASUS mu tövbeeeeee :? yakın zamanda değiştiricem. acer i verdim birisine, bunuda veririm.
laptop deyince toshiba- dekstop deyince toplama. gerisini koy torbaya salla çöp bidonuna.

teknikressam_orhan":1ni4lb3o' Alıntı:
7.013 İNDİRDİM PC ' YE YÜKLEDİM.ANCAK ESKİ PROJELERİMİ AÇACAĞIM SIRADA ( İDECAD MİMARİ _7X64 EXE ) ÇALIŞMAYI DURDURDU DİYE YAZI ÇIKIYOR VE KAPANIYOR
Açarken sorun yaşadığınız projenizi gönderir misiniz?

Geri