Bim Mimari Tasarım Kullanımıyla İlgili Görüşler Sorular

Re: ideCAD Mimari 7 kullanımıyla ilgili görüşler sorular

Yüksek çözünürlüklü texture'lar ekleyeceğimizi söylemedik. Aşağıdaki adreslerden özellikle arroway'İ tavsiye ederim.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

... vb ücretsiz güzel texture'lar indirebileceğiniz adreslerden birkaçı. Google'dan free textures diye aratırsanız yüzlerce adres bulabilirsiniz.

SCETCHER":22aol61o' Alıntı:
SCETCHER":22aol61o' Alıntı:
birde şuan yeni bir villa 3D si yapıyorum. yüksek çözünürlüklü yeni texture ler eklenecek denmişti ancak textures klasörü içinde bazı yeni dokular haricinde fazlaca birşey göremedim. elimde 10.000 e yakın doku var ancak çogu düşük çözünürlüklü.
2mb dan büyük dosyaları ekleyemiyoruz sanırım. link gönderiyorum

ş_3D.cde
ş_tex.rar

Pojenizi indirdim. Yatak odası projesindeki tüm kütüphaneleri projenizi kopyaladım. Özelliklerini değiştirdim. Taşıdım, kopyaladım.Tekrar özelliklerine girdim. Herhangi bir kapanma durumu ile karşılaşmadım.
Kütüphanede olmayan elbise objesinde dahi özelliklere girip değştirebilir, kopyalayıp boyutlarını veya materyalini değiştirip kullanabilirsiniz. Özetle problem olmaması lazım. Kapanma yaşadığınız senaryoyu adım adım yazarsanız
aynı durumu oluşturup hatayı yakalayabiliriz.

SCETCHER":15h2runs' Alıntı:
örneğin sizin mutfak-yatak odası- salon çalışmalarınızdaki tefriş elemanlarını proje içinden kopyalayıp bu projeye atıp yerlerini düzenledikten sonra özelliklerini değiştirmek istediğimde program hata verip kapanıyor. bunun sebebi libraries klasöründe objelerin olmayışından mı kaynaklanıyor.

ARKADAŞLAR BEN 7 VERSİYONUNU YENİ KULANMAYA BAŞLADIM 64 BİT WİN.7 İŞLETİM SİSTEMİ İLE ÇALIŞIYORUM FAKAT 7 VERSİYONUNDA PROGRAM ÇOK YAVAŞ ÇALIŞIYOR NEDEN BİLEMİYORUM

MEHMETSIRAY":u7gcu2rg' Alıntı:
ARKADAŞLAR BEN 7 VERSİYONUNU YENİ KULANMAYA BAŞLADIM 64 BİT WİN.7 İŞLETİM SİSTEMİ İLE ÇALIŞIYORUM FAKAT 7 VERSİYONUNDA PROGRAM ÇOK YAVAŞ ÇALIŞIYOR NEDEN BİLEMİYORUM

Mousu yukarıda menu uzerine getirip sağ clik yapın. Burada cıkan menude komut satırı yanındaki işareti kaldırın. Sorun çozülür.

Ekli dosyalar

• komut satırı.jpg
    komut satırı.jpg
    288.9 KB · Görüntüleme: 15,369

Arzu Dural Gök":35sx1hef' Alıntı:
Pojenizi indirdim. Yatak odası projesindeki tüm kütüphaneleri projenizi kopyaladım. Özelliklerini değiştirdim. Taşıdım, kopyaladım.Tekrar özelliklerine girdim. Herhangi bir kapanma durumu ile karşılaşmadım.
Kütüphanede olmayan elbise objesinde dahi özelliklere girip değştirebilir, kopyalayıp boyutlarını veya materyalini değiştirip kullanabilirsiniz. Özetle problem olmaması lazım. Kapanma yaşadığınız senaryoyu adım adım yazarsanız

SCETCHER":35sx1hef' Alıntı:
örneğin sizin mutfak-yatak odası- salon çalışmalarınızdaki tefriş elemanlarını proje içinden kopyalayıp bu projeye atıp yerlerini düzenledikten sonra özelliklerini değiştirmek istediğimde program hata verip kapanıyor. bunun sebebi libraries klasöründe objelerin olmayışından mı kaynaklanıyor.

fakat o objeler zaten sizin kütüphanenizde vardı sanırım. yani yaşadıgım sorunları ve projeleri an ve an eklemeye çalışıyorum genelde. ancak şu olaydan dolayı sorun veriyor diyemiyorum. bilgisayar dan dedik servise açtım agzımı yumdum gözümü anakart ve hdd yi değiştirdiler (yasadıgım sıkıntıyı anlattım ve net bir sorun olmamasına ragmen) yani bu laptop ta soruyn var dedik baskaca 2 adet laptop ve bir masaüstünde denedik ama yine aynı sorunlar devam etti. hakan beyin uzak masaüstü baglantısından sonra genel ayarlardan 3D çizim özelliklerini kapattım. 2 gün sorunsuz çalıştım. ama 3. gün yine sorun oldu. elimde 3-4 adet acil proje var onları bir şekilde yetiştirdikten sonra şantiyeye başlama durumum var. o zaman laptop u merkezinize göndereceğim. 1 hafta boyunca siz kullanır test edersiniz. belki o zaman sorun özellikle şundan yanıtını alabiliriz. üstelik size gönderirken fabrika ayarlarına geri yükleyip göndereceğim. herhangi bir programla çakışma ihtimaline karşın. sistem dosyalarından diğer programlarla ortak kullandıgı bir dosyadan veya windows un bir dosyasına erişememekten mi kaynaklanıyor artık kafam iyice karıştı.

open gl kapalı iken perspektif penceresini tam ekran yaptıgımda bu şekilde bir görüntü oluşuyor.
aynı şekilde deneyip bir yanıt veren olursa sevinirim.

buyrun buradan yakalım. linki izleyin lütfen

cassabotanic":a0sivodk' Alıntı:
MEHMETSIRAY":a0sivodk' Alıntı:

Mousu yukarıda menu uzerine getirip sağ clik yapın. Burada cıkan menude komut satırı yanındaki işareti kaldırın. Sorun çozülür.

birşey dikkatimi çekti?

Mehmet Bey günaydın,
dün probleminizi maille bildirmeniz üzerine size sorunu bulabilmemiz için bilgisayarınızı göndermenizi rica ettiğim bir mail gönderdim. Yanıt alamayınca ofisinizden ulaşmaya çalışıp not bıraktım, dönüş yapmadınız.
Bugün forumda sıkıntıyı tekrar dile getirdiğinizi görünce şaşırdım. Size ve bu problemi yaşadığını yazan kullanıcılarımıza sizin mesajınız aracılığıyla tekrar söylemek isterim ki; Bursa ve İstanbul ofislerimizdeki onlarca notebook ve bilgisayarda
bu sıkıntıyı maalesef yaşamıyoruz. Maalesef diyorum çünkü problemi göremezsek, çözümüne yönelik bir düzenle yapabilmemiz mümkün olmayacak. Lütfen en azından biriniz sadece problem bildirmekle kalmayıp notebook'unu birkaç günlüğüne İstanbul ofisimize kargo yapsın. İnceleyelim, bakalım, sorunu tespit edip en yakın güncellemede düzeltelim ki siz de başkaları da problem yaşamasın.
Saygılarımla

MEHMETSIRAY":us8ym4yv' Alıntı:

Hayır o kütüphaneler bende yoktu ve sorun çıkmadı. Size bende çıkmadıysa sizde de çıkmaz demiyorum. Aynı şeyi yapmadığımız için sorunu bulamadığımı söylüyorum. Tam olarak gönderdiğiniz projede şu kütüphanenin özelliklerine girdim kapandı gibi net bir tanımlama yapmazsanız yardımcı olacak bir verimiz olamayacak...

SCETCHER":n8td1i40' Alıntı:
Arzu Dural Gök":n8td1i40' Alıntı:

SCETCHER":n8td1i40' Alıntı:

fakat o objeler zaten sizin kütüphanenizde vardı sanırım. yani yaşadıgım sorunları ve projeleri an ve an eklemeye çalışıyorum genelde. ancak şu olaydan dolayı sorun veriyor diyemiyorum. bilgisayar dan dedik servise açtım agzımı yumdum gözümü anakart ve hdd yi değiştirdiler (yasadıgım sıkıntıyı anlattım ve net bir sorun olmamasına ragmen) yani bu laptop ta soruyn var dedik baskaca 2 adet laptop ve bir masaüstünde denedik ama yine aynı sorunlar devam etti. hakan beyin uzak masaüstü baglantısından sonra genel ayarlardan 3D çizim özelliklerini kapattım. 2 gün sorunsuz çalıştım. ama 3. gün yine sorun oldu. elimde 3-4 adet acil proje var onları bir şekilde yetiştirdikten sonra şantiyeye başlama durumum var. o zaman laptop u merkezinize göndereceğim. 1 hafta boyunca siz kullanır test edersiniz. belki o zaman sorun özellikle şundan yanıtını alabiliriz. üstelik size gönderirken fabrika ayarlarına geri yükleyip göndereceğim. herhangi bir programla çakışma ihtimaline karşın. sistem dosyalarından diğer programlarla ortak kullandıgı bir dosyadan veya windows un bir dosyasına erişememekten mi kaynaklanıyor artık kafam iyice karıştı.

Sn. scetcher,

Cg textures'daki texture'ların free olanları 1024*768 ortalamasında. Her texture'ın altında çözünürlüğü yazıyor zaten. Nacizane önerim; 1 Gb indirmeden önce bakıp işinize yarayacak çözünürlükte olanları seçip indirmeniz yönünde olacak...
Bakın aşağıdaki resimde görüldüğü gibi çözünürlükleri yazıyor.

"CG TEXTURES TEN bazı texture lar indirdim. yani bazı derken 1 gb a yakın. ancak özellikle genel renkler konusunda fazla tex bulamadım. buldujlarımda 250*250 veya 300*400 gibi çözünürlükte"

Ekli dosyalar

• cgtex.png
    cgtex.png
    374.8 KB · Görüntüleme: 15,398

Yaptığınızda elbette bir anormallik yok ama foruma problem yaşıyorum diye eklediğiniz proje dosyası bu değildi. bektaş-3d.cde dosyasını göndermiştiniz. Onun içinde de sorun yaşadığınızı söylediğiniz kütüphaneler yoktu. Bu videoyu seyretmek yaptığınız adımları görmek açısından kesinlikle çok faydalı ama aynı proje bizde olmazsa aynı adımları yapıp hatayı nasıl bulabiliriz? Şimdiye kadar bize bildirdiğiniz problemlerin ve "gelişügüzel oluyor, her projede yaşıyorum, windows 7'yle uyumlu değil veya donanımdan diye kendinizi inandırdığınız" problemlerin; doğru tarif edildiğinde, problemle beraber mutlaka projesi eklendiğinde, sebebi ar-ge tarafından kolaylıkla bulunabilen 2-3 net, program kaynaklı hatadan oluştuğunu tespit ettik ve düzelttik ki bu beta test sürecinin normal bir parçasıdır. Mesaj sayısının daha çok olması, problemi bulmamıza yaramayacak ayrıntılar verip, asıl ihtiyaç duyduğumuz çok net 2 verinin " adım adım hatanın çıktığı senaryo ve aynı proje dosyası" paylaşılmaması; kullanıcı testi/yaşanan problem/hatanın bildirilmesi/ hatanın tespit edilip düzeltilmesi ve kullanıcıya ulaştırılması zincirinin akışını yavaşlatıp çözümü geciktirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Sakın yanlış anlamayın, uyarılarım sadece sizi hedef alan veya sizi eleştirmek için değil. Doğru sorun bildirme/ sorun gidermenin nasıl olması gerektiğiyle ilgili herkesi ilgilendiriyor. Hatta bunu duyurular kısmına forumda hata bildirme yöntemleri ve forum kuralları şeklinde genel bir uyarı olarak yazıp, bu şekilde bildirilmeyen hataların dikkate alınmayacağını da yazacağız.

Videosunu paylaştığınız projeyi bekliyorum. (texturelarıyla birlikte)

İyi çalışmalar dilerim...

SCETCHER":1o0v4yri' Alıntı:
buyrun buradan yakalım. linki izleyin lütfen

ARZU HANIM FORUMDAKİ ARKADAŞIN DEDİĞİ GİBİ ALT KOMUT SATIRINI KALDIRINCA HERŞEY YOLUNA GİRDİ. 6 VERSİYONUNDAKİ PERFORMANSIMLA ÇALIŞMAYA BAŞLADIM YANİ KISACASI SORUN KOMUT SATIRINDA. ÇOK YOGUN ÇALIŞTIĞIM İÇİN NOTEBOOK UMU YOLLAMAM MÜMKÜN DEĞİL HALLEDEMESEYDİM BİZZAT BEN BİLGİSAYARIMLA KENDİM GELECEKTİM. İLGİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. EKRAR SORUN YAŞARSAM SİZİ MUTLAKA ARARIM. SAYGILARIMLA- SIRAY MİM. TASARIM-LTD. MEHMET SIRAY

dün arzu hanım ve kaan bey le uzak baglantı yapılıp bilgisayarım ve sorunlu oldugunu söylediğim projeler incelendi. bilgisayarımın performansından şüphe yok bunu hep birlikte gördük. kütüphane objesindeki sorun kendi bilgisayarlarındada aynı hatayı verdi. bu objeler incelenmeye alındı. ancak bu sabah yine açtıgım projeden birşey kopyalayıp diğerine yapıştırmak istedim yine kapandı. tekrar açtım projeyi ve kopyala yapıştır işlemini sorunsuz yaptı. bilgisayarı dün gönderecektim ancak bu durumda beklemeye aldık ve sorunlar yine devam ederse kesin kez göndereceğim. aynı bilgisayardan zaten ellerinde varmış. şuan komut satırı ve genel ayarlardaki 3D çizim özelliklerini kapatarak kullanmaya çalışıyorum. versiyon 8 de bu tür aksaklıkların giderileceği ve hazır baglantı kurmuşken bazı kullanım alışkanlıklarının da eklenmesi konusunda hemfikir olduk ve inşallah onlarda 8 versiyonla birlikte kullanıcıların işini daha da kolaylaştıracaktır.
iyi çalışmalar...

kolon isimleri

merhaba
mimari pafta da çizdiğim kolonların ad ve ölçüleri mimari pafta da gözükmüyor. yapı denetim firmaları mimari pafta da kolonların ad ve ölçülerini görmek istiyor. kiriş pozisyonuna geçtiğimde orada kolon bilgileri var. ide 6 da da aynısı vardı 7 sürüm de de aynısı var. mimari pafta da da otomatik olarak kolon ad ve ölçülerini nasıl görüntülüleyebilirim? her yeni projede manuel olarak yazmak zorunda kalıyorum.
saygılarımla.

Re: kolon isimleri

libertad":3ks2hz02' Alıntı:
merhaba
mimari pafta da çizdiğim kolonların ad ve ölçüleri mimari pafta da gözükmüyor. yapı denetim firmaları mimari pafta da kolonların ad ve ölçülerini görmek istiyor. kiriş pozisyonuna geçtiğimde orada kolon bilgileri var. ide 6 da da aynısı vardı 7 sürüm de de aynısı var. mimari pafta da da otomatik olarak kolon ad ve ölçülerini nasıl görüntülüleyebilirim? her yeni projede manuel olarak yazmak zorunda kalıyorum.
saygılarımla.

Manuel olarak yazmak için uğraşmanıza gerek yok. Kalıp planı modundayken Araçlar/2B çizim oluştur yapın. Oluşan çizimde kolon katmanı hariç hepsini kapatın. Yazı/Hepsini seç/kopyala daha sonra mimari plana git/ yapıştır. Böylelikle tek tek yazmadan bütün kolon ad ve ebatlarını yazabilirsiniz. Sonrasında 2B çizimi silebilirsiniz. Sadece boyutlarını istiyorsanız Katman Ayarları/Obje Çizim detayları sekmesi/Kolon Adı kutucuğundaki işareti kaldırabilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur.

merhaba
cephe kaplamasında bize sunulan kesitlerin dışına çıkamıyoruz sanırım..farklı söve çeşitlerine ihtiyacım var..bu sorunu nasıl çözebiliriz?
iyi çalışmalar..

Merhaba,
söve kesiti/profili olarak kullanmak istediğiniz kapalı poligonu planda rota komutuyla çizin. Çizdiğiniz rotayı seçip, mouse çizimin üzerindeyken sağ tuşa basın.
Açılan sağ tuş menüden dönüştür----poligonal profile (söve) yi seçin ve bir isim vererek kaydedin. Söve ayarlarında alt, üst ve yanlara yeni oluşturduğunuz bu kesiti atayıp
kullanabilirsiniz. İyi çalışmalar...

Ekli dosyalar

• söve.png
    söve.png
    29 KB · Görüntüleme: 15,223

Merhabalar..

Panel'e sıva olanağının güncellemelerde dikkate alınmasını talep ediyorum..

Teşekkürler..

Geri