Bim Mimari Tasarım Kullanımıyla İlgili Görüşler Sorular

Re: ideCAD Mimari 7 kullanımıyla ilgili görüşler sorular

orhan; programı boş olarak çalıştırıp yeni bir sayfa aç. genel ayarlar sekmesinden 3 boyutlu çizim modu-ilkel objeler-antialasing ile ilgili şu üç kutucuğun işaretini kaldır. tamam dedikten sonra kapat ve projeni sorunsuz açman gerekir.

teknikressam_orhan":1mgkc684' Alıntı:
dediğiniz gibi yaptım ama yine aynen açamadan kapanıyor

Merhaba

Açamadığınız projenizi eklerseniz inceleyebiliriz. Proje dosyanızdada bir bozulma olabilir.

BÜTÜN PROJELERDE AYNISI OLUYOR.AMA PROJEYE SAĞ KLİK YAPIP BİRLİKTE AÇ KOMUTUNDAN 7.013 SEÇİNCE AÇIYOR

laptop mu kullanıyorsun?

ekran kartın cuda özellikli nvidia gt serisi olmalı? yani 128 bit derinliğine sahip 256 mb dan 2000-3000 mb a kadar ram ile desteklenir denilen optimus saçmalıgından olsa gerek. autocad veya max gibi programlar var mı pc de. birde onlarda da yüklü projelerde ekranda kasılma oluyordur kesinlikle. örneğin idecad in 40-50 mb bir dosyasını 3D dwg olarak export et ve autocad de aç bir dene kasılma-donma-hata vb. bir sorun oluyormu?

BİLGİSAYARIMIN ÖZELLİKLERİNİ AŞAĞIDA YAZDIM.BEN BİLGİSAYARDAN PEK ANLAMAM.YAPTIĞIM İŞİ SÖYLEYİNCE BANA BUNU VERDİLER.PC'DEN MEMNUNUM HİÇBİR ŞİKAYETİM YOK.RENDER ALIRKENDE ÇOK RAHATIM.
PC ÖZELLİKLERİ :İ7 İŞLEMCİ
1.73 GHZ TURBO İLE 2.93 GHZ İŞLEMCİ HIZI
6 MB İŞLEMCİ ÖN BELLEK
HAFIZA ( RAM ) : 4 GB ( ANAKARTTA 4 RAM SLOTU MEVCUT.ÜZERİNDE 2 TANE 2 GB DDR3 1333 MHZ RAM VAR.2 SLOT BOŞ )
DESTEKLENEN MAX.RAM MODÜLÜ : HERBİRİ 4 GB DAN 4X4 TOPLAM 16 GB YE YÜKSELTİLEBİLİR.
HAFIZA ( RAM ) TİPİ : DDR3 ( 1333 MHZ , 1066 MHZ )
SABİT DİSK KAPASİTESİ : 500 GB ( WESTERN DİGİTAL WD 5000 BEVT )
DÖNÜŞ HIZI : 5400 RPM
EKRAN KARTI : NVIDIA GT 420 M 2 GB PAYLAŞIMSIZ ( HARİCİ ) OLMAK ÜZERE TOPLAM MAX. 3808 MB DİRECTX 11 , TURBO CACHE ,PHYSX

teknikressam_orhan":1os8le0j' Alıntı:
BİLGİSAYARIMIN ÖZELLİKLERİNİ AŞAĞIDA YAZDIM.BEN BİLGİSAYARDAN PEK ANLAMAM.YAPTIĞIM İŞİ SÖYLEYİNCE BANA BUNU VERDİLER.PC'DEN MEMNUNUM HİÇBİR ŞİKAYETİM YOK.RENDER ALIRKENDE ÇOK RAHATIM.
PC ÖZELLİKLERİ :İ7 İŞLEMCİ
1.73 GHZ TURBO İLE 2.93 GHZ İŞLEMCİ HIZI
6 MB İŞLEMCİ ÖN BELLEK
HAFIZA ( RAM ) : 4 GB ( ANAKARTTA 4 RAM SLOTU MEVCUT.ÜZERİNDE 2 TANE 2 GB DDR3 1333 MHZ RAM VAR.2 SLOT BOŞ )
DESTEKLENEN MAX.RAM MODÜLÜ : HERBİRİ 4 GB DAN 4X4 TOPLAM 16 GB YE YÜKSELTİLEBİLİR.
HAFIZA ( RAM ) TİPİ : DDR3 ( 1333 MHZ , 1066 MHZ )
SABİT DİSK KAPASİTESİ : 500 GB ( WESTERN DİGİTAL WD 5000 BEVT )
DÖNÜŞ HIZI : 5400 RPM
EKRAN KARTI : NVIDIA GT 420 M 2 GB PAYLAŞIMSIZ ( HARİCİ ) OLMAK ÜZERE TOPLAM MAX. 3808 MB DİRECTX 11 , TURBO CACHE ,PHYSX

sanırım laptop unun markası acer 5745 g

yani benim laptopumla nerdeyse yakın özelliklere sahip sayılır. bende sadece ram 12 gb (8 gb sonradan aldım.) 16 ya kadar destekliyor.
İŞLEMCİ Intel Core i7-2630QM 2.0 GHz. Turbo Boost Teknolojisi 2.90 GHz. 6 MB Cache Bellek İşlemci
RAM 4 GB DDR3 1333 Mhz. Max.8 GB Ram (burada 8 gb demiş ancak eksik.)
SABİT DİSK 640 GB SATA 5400 Rpm HDD
OPTİK SÜRÜCÜ DVD-RW Double Layer & Blu - Ray Disc READ
EKRAN KARTI NVIDIA GeForce GT 540M Max. 3680 MB Ekran Kartı

ekran kartım ise gt 540 1 gb.
bende bilgisayar konusunda çok fazla bilgi sahibi olmama ragmen araştırdıgım biglilere göre, anladıgım kadarı şu şekilde;
optimus özellikli laptoplarda paylaşımsız diye birşey yok.
bu max. değerin 1808 mb ı zaten üzerinde onboard olan intel hd grafik kartı(max 1808 mb ı ram ile dogru orantılı). bu grafik kartının ayrıntıları performans bilgileri ile masaüstü aero kısmında incelenebilir.
ancak sistem ayrılmış video belleğine bakarsan çok düşük bir oran görürsün. 64mb veya 128 mb. tan başlar max. 1808 mb verir.
yüksek performanslı gt 420 ye gelince de optimus özelliği ile düşük performans tan başlar ve max. 2 gb verir denir ki bu hiç bir zaman 2 gb vermez.
aşagıdaki programı bilgisayarına kur ve render alırken çalıştır. sana ne kadar max. performans verdiğini gösteriyor.
mantıgı nedir dersen pek bir fikrim yok ancak ekran kartı performans sıralamasında gt 540 65. sırada. 3D mark testlerinde son seriler ile arasında nerdeyse 6-7 kat fark var. gt 420 ise 91. sırada ve gt 540 ile nerdeyse 2 kat fark var. (son 9 aylık ekran kartları listede yok)
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

şu harici dedikleri ekran kartını asus servisini aradım ve dedimki kardeşim ben bu laptop tan verim alamıyorum. harici ekran kartını değiştirin ben fiyat farkı neyse vereyim dedim. yani gtx 560-570-580 slı istedim ancak bana söyledikleri ekran kartı anakarta entegreli oldugu için değiştirilemez dediler. harici olmasındaki mantık sistem gerek gördüğü taktirde çalıştırıp yüksek performans sağlaması imiş.
benim bundan elde ettiğim sonuç programların her geçen gün gelişmesi nedeniyle artık sıradan ekran kartları ve sıradan işlemciler bizler için yetersiz kalacak demektir. hatta servisten bana keşke alırken servisi arasaydınız sizi G73-74 SERİSİNE YÖNLENDİREBİLİRDİK DEDİLER.
bahsi geçen laptop:
İŞLEMCİ Intel Core i7-2630QM 2.0 GHz. Turbo Boost Teknoloji 2.93 GHz. 6 MB Cache Bellek İşlemci
RAM 12 GB DDR3 1333 Mhz. Max.16 GB Ram
SABİT DİSK 640 GB SATA 5400 Rpm HDD
OPTİK SÜRÜCÜ DVD-RW Double Layer
EKRAN KARTI NVIDIA GeForce DDR5 GTX 560M Max.3322 MB Ekran Kartı
EKRAN BOYUTU 17.3" LED Ekran 1920 X 1080

yani kısacası İŞ İSTASYONU. bu yüzden pc veya laptop alacaklar özellikle bu tür işlemler için dizayn edilmiş iş istasyonlarını tercih etmeleri gerekir. aksi taktirde benim gibi 4000 tl ye bir i5-bir i7 laptop alırsınız ancak sonuç olarak hep sıkıntı ve hep hata raporu alırsınız. benim anladıgım biraz daha araştırıp almadan önce ne için kullanacağınızı firmayla görüşüp dogrudan firmadan alışveriş yapmak. birde özellikle profesyonel grafik kartları tercih edilmeli....

şekildeki gibi sürgülü bir pencere yapmak istiyorum. ancak kenar profilleri ve orta kayıtları dio ebatı ile orantılı olarak büyüyor. bu durumda çok çirkin bir görüntü oluşuyor. dio ları idecad mimari içinden özelleştirebilmek istiyorum. örneğin kenar profilleri 4 cm, orta kayıtları 1.5 cm yapmak istiyorum ancak eski versiyon idecad dio ile yapmam gerekiyor. aksine ben idecad proje menusunden düzenleyebilmek gerekir diye düşünüyorum.

program 1-2 defa hasp bulunamadı şeklinde hata verip kapandı. v7.13

ekteki proje 7.013 versiyonunda yapılmaya çalışılmıştır. ancak sorunlar:
1. program hata verip kapattıgında otomatik kayıt klasörüne genel ayarlardan klasörü açmak dışında ulaşamıyorum. program files yerine program data klasörünü açıyor. fakat C sürücümde öyle bir klasör göremiyorum.
2. projedeki pencere dio larının materyal ayarlarını her pencere için tekrar dan yapıyorum. objeden ayarları al diğerine ver veya ayarlarını aldıgım objeyi çizdiğimde materyal secenekleri boş çıkıyor. ayrıca dio yu seçtikten sonra tamam a tıklıyorum fakat kütüphane hata mesajı veriyor. tamam dedikten sonra materyalsiz olarak pencereyi yerleştiriyor.

ayrıca program hata verip kapat dediğimde bilgisayarı restart lıyor.

Yeni kapı pencere olanakları yeni versiyon iş listemizdedir. ( 7 vers'da değil)

SCETCHER":1bju58zu' Alıntı:
şekildeki gibi sürgülü bir pencere yapmak istiyorum. ancak kenar profilleri ve orta kayıtları dio ebatı ile orantılı olarak büyüyor. bu durumda çok çirkin bir görüntü oluşuyor. dio ları idecad mimari içinden özelleştirebilmek istiyorum. örneğin kenar profilleri 4 cm, orta kayıtları 1.5 cm yapmak istiyorum ancak eski versiyon idecad dio ile yapmam gerekiyor. aksine ben idecad proje menusunden düzenleyebilmek gerekir diye düşünüyorum.

Merhaba,
1. maddede belirttiğiniz durum windows'la ilgili ayarlarınızdan kaynaklanmaktadır. Folder ayarlarınızda don't show hidden files, folder or driver işaretli ise windows bu klasörü gizler. Biz de tam da bu nedenle, genel ayarlara otomatik kayıt klasörünü aç seçeneğini koyduk ki sıkıntısız bir şekilde açasınız. C sürücünüzde program data klasörünü görmek için; don't show hidden files, folder or driver seçeneğini show hidden files, folders or drivers olarak değiştirmelisiniz.
Aşağıdaki imajlar daha iyi anlatacaktır.

2. Kapı pencere ayarlarında, bir kapının parametresini (açı veya sürme değerini) veya materyalini değiştirdiğinizde, program yaptığınız değişikliği o kapının dio dosyasına yazar ki tekrar aynı tipi seçince yaptığınız değişiklikler gelsin.
windows güvenlik olarak, program files altına kurulu programların dosyalarına birşey yazma, değişiklik yapma hakkı vermez. Bu nedenle dosyaya yazamazsınız ve yaptğınız materyal ayarları tekrar komuta girince görünmez. Bunun için
programı admin olarak çalıştırmalı veya programı program files klasöründen taşımalısınız.
Run as administrator olarak çalıştırmak için:

İyi çalışmalar...

genel ayarlar klasörüne

SCETCHER":2wm9skit' Alıntı:
ekteki proje 7.013 versiyonunda yapılmaya çalışılmıştır. ancak sorunlar:
1. program hata verip kapattıgında otomatik kayıt klasörüne genel ayarlardan klasörü açmak dışında ulaşamıyorum. program files yerine program data klasörünü açıyor. fakat C sürücümde öyle bir klasör göremiyorum.
2. projedeki pencere dio larının materyal ayarlarını her pencere için tekrar dan yapıyorum. objeden ayarları al diğerine ver veya ayarlarını aldıgım objeyi çizdiğimde materyal secenekleri boş çıkıyor. ayrıca dio yu seçtikten sonra tamam a tıklıyorum fakat kütüphane hata mesajı veriyor. tamam dedikten sonra materyalsiz olarak pencereyi yerleştiriyor.

Ekli dosyalar

• program data.png
    program data.png
    38.6 KB · Görüntüleme: 15,707
  • hidden show.png
    hidden show.png
    45.2 KB · Görüntüleme: 15,707
  • run as.png
    run as.png
    26.4 KB · Görüntüleme: 15,707

programı her zaman yönetici olarak mı çalıştırmak gerekiyor? masaüstü kısayolundan nvidia profesyonel grafik kartı kullanarak aç şeklinde açıyorum. program özelliklerinde uyumluluk sekmesinde yönetici olarak çalıştır işaretli oldugu zaman yeterli olmuyor mu?

Olur tabi ki, ikisi de aynı şey...

SCETCHER":2pcq50qx' Alıntı:
programı her zaman yönetici olarak mı çalıştırmak gerekiyor? masaüstü kısayolundan nvidia profesyonel grafik kartı kullanarak aç şeklinde açıyorum. program özelliklerinde uyumluluk sekmesinde yönetici olarak çalıştır işaretli oldugu zaman yeterli olmuyor mu?

birde şuan yeni bir villa 3D si yapıyorum. yüksek çözünürlüklü yeni texture ler eklenecek denmişti ancak textures klasörü içinde bazı yeni dokular haricinde fazlaca birşey göremedim. elimde 10.000 e yakın doku var ancak çogu düşük çözünürlüklü.
2mb dan büyük dosyaları ekleyemiyoruz sanırım. link gönderiyorum

SCETCHER":rmvr1m6k' Alıntı:
birde şuan yeni bir villa 3D si yapıyorum. yüksek çözünürlüklü yeni texture ler eklenecek denmişti ancak textures klasörü içinde bazı yeni dokular haricinde fazlaca birşey göremedim. elimde 10.000 e yakın doku var ancak çogu düşük çözünürlüklü.
2mb dan büyük dosyaları ekleyemiyoruz sanırım. link gönderiyorum

ş_3D.cde
ş_tex.rar

örneğin sizin mutfak-yatak odası- salon çalışmalarınızdaki tefriş elemanlarını proje içinden kopyalayıp bu projeye atıp yerlerini düzenledikten sonra özelliklerini değiştirmek istediğimde program hata verip kapanıyor. bunun sebebi libraries klasöründe objelerin olmayışından mı kaynaklanıyor.

Geri