Deprem Yönetmeliği Taşıyıcı sistem türüne göre r ve d katsayıları 4.3.2.4

Re: Deprem yönetmeliği 4.3.2.4 Maddesini nasıl anlamak gerek

Ismail Hakki Besler":he19oxzg' Alıntı:
Çıkacak ilk güncellemede Analiz Ayarları Dialoğunda 4.3.2.4 Maddesini BA perde ve Çaprazlı çelik çerçeve içeren tüm sistemlere uygula seçeneği eklenecek. Ve defaoult olarak işaretlenmiş (uygula) olarak gelecek.
Bu seçeneğin kullanıcı tarafından işaretlenmesi veya işaretlenmemesi raporlarda açıkça belirtilecek.

ideYAPI bu maddenin yönetmelikte yazımı bu haliyle kaldığı durumda, kullanıcılarına bu opsiyonu işaretlemelerini önerecek ve yönetmeliği bu şekilde anladığını deklare etmiş olacak.

İSMAİL BEY SON VERSİYON VAR BENDE 4.3.2.4 Maddesini BA perde ve Çaprazlı çelik çerçeve içeren tüm sistemlere uygula ŞECİLİ AMA RAPORDA 4.3.2.4 Maddesinin değerlerini göremiyorum. kontrolü yapmıyor nerden kontrol edebilirim. kontrol etsin ki şeçip seçmemek bana kalsın. yanlış mı yapıyorum anlayamadım!!!! :?:

@HRS0571":3cj23o89' Alıntı:
Ismail Hakki Besler":3cj23o89' Alıntı:
Çıkacak ilk güncellemede Analiz Ayarları Dialoğunda 4.3.2.4 Maddesini BA perde ve Çaprazlı çelik çerçeve içeren tüm sistemlere uygula seçeneği eklenecek. Ve defaoult olarak işaretlenmiş (uygula) olarak gelecek.
Bu seçeneğin kullanıcı tarafından işaretlenmesi veya işaretlenmemesi raporlarda açıkça belirtilecek.

ideYAPI bu maddenin yönetmelikte yazımı bu haliyle kaldığı durumda, kullanıcılarına bu opsiyonu işaretlemelerini önerecek ve yönetmeliği bu şekilde anladığını deklare etmiş olacak.

İSMAİL BEY SON VERSİYON VAR BENDE 4.3.2.4 Maddesini BA perde ve Çaprazlı çelik çerçeve içeren tüm sistemlere uygula ŞECİLİ AMA RAPORDA 4.3.2.4 Maddesinin değerlerini göremiyorum. kontrolü yapmıyor nerden kontrol edebilirim. kontrol etsin ki şeçip seçmemek bana kalsın. yanlış mı yapıyorum anlayamadım!!!! :?:

Merhaba;
Teknik servise göndermiş olduğunuz projenizde, sizin de tespit ettiğiniz gibi, yapınız DTS=3a sınıfında olduğu için programda 4.3.2.4 maddesi kontrolü yapılmamaktadır.

Yönetmelik gereği bu kontrol sadece DTS 1, 1a, 2, 2a olan projelerde yapılır.

Ekli dosyalar

• 4.3.2.4.PNG
    4.3.2.4.PNG
    28 KB · Görüntüleme: 8,857

Merhaba,

TBDY-2018 Eğitim el kitabında yer alan, BA-1 (Süneklik düzeyi yüksek 6 katlı perdeli/çerçeveli bina, DTS=1.) ve BA-2 (Süneklik düzeyi karma 8 katlı Perdeli/çerçeveli bina, DTS=1.) Örneklerinde 4.3.2.4 kontrolü yapılmamış. Sadece BA-3 Örneğinde
(Süneklik düzeyi yüksek 12 katlı perdeli/kirişsiz döşemeli bina, DTS=1.) Bu kontrole yer verilmiş. Kontrol öncesi açıklamada ''Deprem yüklerinin tamamının betonarme perdelerle karşılanmasından dolayı'' ifadesi yer alıyor.

İyi çalışmalar dilerim...
k. yalvaç

Herkese merhaba;
4.3.2.4 maddesinde geçen "DTS = 1, 1a, 2, 2a olan betonarme perdeli ve/veya çelik çaprazlı çerçeveli binalarda, herhangi bir doğrultuda aşağıda (a) ve (b)’de tanımlanan iki koşuldan birinin sağlanamaması durumunda, o doğrultuda Taşıyıcı Sistem Davranış Katsayısı R yerine (4/5)R göz önüne alınacaktır" cümlesinde siyahla işaretlediğim kısımda perdeli çerçeveli ve/veya çelik çaprazlı çerçeveli binalar manasında anlamadı mı? çünkü çerçeveli bina olması demek kolon ve kirişten oluşması demek değil mi? eğer perdeli çerçeveli bina anlamında diyorsa kirişsiz döşemeli sistemlerde(mantar döşeme) 4.3.2.4 maddesini uygulayamayız. arkadaşlar yazdığım konuyu yorumlayabilir misiniz?

Herkese merhaba;
4.3.2.4 maddesinde geçen "DTS = 1, 1a, 2, 2a olan betonarme perdeli ve/veya çelik çaprazlı çerçeveli binalarda, herhangi bir doğrultuda aşağıda (a) ve (b)’de tanımlanan iki koşuldan birinin sağlanamaması durumunda, o doğrultuda Taşıyıcı Sistem Davranış Katsayısı R yerine (4/5)R göz önüne alınacaktır" cümlesinde siyahla işaretlediğim kısımda perdeli çerçeveli ve/veya çelik çaprazlı çerçeveli binalar manasında anlamadı mı? çünkü çerçeveli bina olması demek kolon ve kirişten oluşması demek değil mi? eğer perdeli çerçeveli bina anlamında diyorsa kirişsiz döşemeli sistemlerde(mantar döşeme) 4.3.2.4 maddesini uygulayamayız. arkadaşlar yazdığım konuyu yorumlayabilir misiniz?
Merhabalar
DTS= 1, 1a, 2, 2a olan ve çerçeve olup olmamasına bakılmaksızın, yapıda eğer perde bulunuyorsa 4.3.2.4 maddesini uygulamalıyız diye anlıyorum. Aksi halde ilgili madde "perdeli çerçeveli ve/veya çelik çaprazlı çerçeveli binalarda" olarak yazılmalıydı diye düşünüyorum.

Ayrıca inşaat mühendisleri odası TBDY2018 eğitim elkitabında BA-3/16 sayfasındaki kirişsiz döşemeli bir yapının örnek çözümünde de 4.3.2.4 maddesi uygulanıyor.

Bana bu maddede acayip gelen kısım, eğer kanar aksta perde yok ise, otomatik olarak ∑Mdev >= Mo / 6 denetimini geçmiş oluyoruz.

Bir kullanıcımız teknik destek portalına aşağıdaki yazıyı gönderdi aynen yayınlıyorum:

“Selam

TBDY 2018 ile birlikte örnek çözümler anlatan TBDY 2018 eğitim kitapları da satıldı,
Dünya yönetmenlikleri ve karşılaştırılmasını anlatan bir tez çalışmasında en iyi yönetmeliğin Yeni Zelanda yönetmeliği olduğunu, çünkü bir konuyu anlattıktan sonra örnek çözümlerle de açıklandığını okumuştum bizim yönetmenliğin bu bakış açısı ile yazıldığını düşünürsek,
Bizim TBDY 2018 de ek eğitim kitabının betonarme örnek çözümlerinin ilk 2 örneğinde Taşıyıcı sistemin R ve D sayılarının belirlenme kısmında 4/5 R Kontrol edilmemişken, 3 üncü kirişsiz döşeme çözüm örneğinde deprem yüklerinin tümünün perdelere taşıtılması 4.3.4.4 nedeniyle kontrol edilmiş ve R kat sayı 4/5 katsayısı ile çarpılarak azaltılmıştır, ve açıkça sadece deprem kuvvetlerinin perdeler tarafından taşınan binalarda yapılması gerek denmiştir.
4.3.2.4 ü böyle anlamak doğrumu
Revizyon kurulu bu konulara açıklık getirir ve bu tür (asmolen) gibi konuların açıklandığını görecek kadar yaşarım.”

Bu tartışmanın başlangıç forum linki:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Taşıyıcı Sistem Türüne Göre R ve D katsayıları
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Geri