V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

ideCAD 6.01 Çıktı . İndirin , deneyin , görüş bildirin .

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Hakan Şahin

Administrator
ideCAD Statik 6.01 programı BETA 1 test versiyonu olarak, denemeleriniz ve görüşleriniz için kullanımınıza sunulmuştur. Dileyen kullanıcılarımız programı, 6.0055 üzerine ücretsiz güncelleyebilirler. Programa ilişkin tespit ve önerilerinizi destek@ideyapi.com.tr adresine mail olarak gönderebileceğiniz gibi, forumda bu başlığın altına da yazabilirsiniz.

11.01.2010 Tarihinde BETA 2 Çıktı .

Lütfen aşağıdaki linkten indirip görüşlerinizi paylaşın.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

BETA 1 Programda yapılan işlerin listesi :
1. Yeni kolon aplikasyon planı çizimleri
2. Yeni kolon düşey açılımları
3. Yeni perde düşey açılımları
4. Kazıklı radye temeller
5. Mimari ve statik program içinde, eş yükselti eğrileri ve serbest kot noktalarını kullanarak 3 boyutlu arazi modellemesi
6. Kuyu temeller
7. Kolon düşey açılımında tüm donatıların gösterilmesi
8. Bodrum çevre perdelerinin kolon aplikasyonda gösterilmesi
9. Sürekli temel üst yapı etkileşimli çözüm
10. Dolgu hesabı da dahil, çok aşamalı hafriyat metrajı hesabı
11. Panellerde yırtık donatılarının çizilmesi
12. U, T, L gibi poligon perdelerin, tek perde olarak donatılandırılabilmesi hesabı ve çizimi
13. Perdelerin kolonlarla birlikte detaylandırılması ve çizilmesi
14. Bodrum çevre perdelerin tek perde olarak çizilmesi
15. Kolonlarda çift etriye opsiyonu
16. Poligon kolon donatı sayısı optimizasyonu
17. Dairesel kolonlarda etriyelerin otomatik çizilmesi
18. Kolon açılımı ile kolon kiriş birleşim detaylarının birlikte çizilmesi
19. Kolon düşey açılımda tip kolonları tek seferde düzenlenmesi
20. Kolon kapasite diyagramları
21. Kuyu temel ve istinat duvarı için toptan göçme kontrolleri
22. Kolon çizimlerinde antetler
23. Perde açılımlarında perde filizlerin çizilmesi
24. Kolon filiz boylarının 1.5lb ya da 75fi seçenekleriyle çizilebilmesi
25. Benzer kat kiriş açılımlarında montajların da dikkate alınması
26. Kolon ve perdeler detaylarında çiroz açılımları
27. Kolonların ölçeklerine müdahale edebilme olanağı
28. İstinat duvarında kohezyon etkisini dikkate alabilme
29. Arazide düzlükler, alanlar ve çukurlar tanımlayabilme
30. Arazinin herhangi bir noktasındaki kotu sorgulayabilme
31. Döşemelerde pilye şeklinde ilave seçeneği
32. Proje ayarları diyalogu ile proje ile ilgili bilgilerin ve firma logosunun düzenlenebilmesi
33. Tüm katlarda bir tuşla kolon aplikasyon planı alınabilmesi
34. Açılımlarda donatı yazı fontunun değiştirilebilmesi
35. Düğüm noktası göster/gizle komutu
36. Yapı ağacında/elemanlar/sağ klik/uç kuvvetleri göster komutu
37. Açılım ekranlarından kat planlarına dönmeden tekrar açılım alabilme olanağı
38. Yapı ağacı otomatik açılır kapanır hale getirilmesi ve tüm görünümler ile kullanılabilmesi
39. Yapı ağacı altına çizimler klasörü ile çizimlere daha rahat ulaşabilme
40. Açılım ekranlarından betonarme diyaloglarının çağrılabilmesi
41. Programın çeşitli aşamalarında çoklu çekirdek desteği
42. A2- A3 kontrolü ve raporu
43. Kirişlerin etriye boyu hesabında, üst bölgede komşu mesnetlerden gelen mevcut donatı çaplarının da dikkate alınabilmesi

6.01 BETA 1'e güncelleme yaptıktan sonra, 6.0055'e tekrar geri dönmek için isterseniz, 6.01 BETA 1 kaldırıp, 6.0055'i tam kurulum CD'sinden tekrar yükleyebilirsiniz.

veya

6.0055 versiyonu ile 6.01 BETA 1 versiyonunu aynı anda kullanmak isterseniz, güncelleme yapmadan önce 6.0055 programının yüklü olduğu klasörün bir kopyasını alabilirsiniz.

Her iki durumda da , dilediğiniz anda 6.01 ile çalışırken projenizi eski versiyon ( 6.0055 ) olarak kaydedip , ( 6.0055 ) versiyonuyla çalışmaya devam edebilirsiniz.

Re: 6.01 BETA 1 Tespit ve önerileriniz

Bu başlık altına sadece 6.01'e ilişkin öneri, tespit ve hata mesajlarınızı yayımlayın....

Mesajlarınızı mümkün olduğunca adım adım maddeler halinde düzenlemenizi ve gerekirse ekran görüntüleriyle destekleyerek yazmanızı rica ediyoruz...

Hemen indirip gözattım. Herleyden önce emeginiz icin tesekkürler yeni bir versiyon gibi olmuş
Farkettigim 2 hatayı hemen belirteyim
1. Bir hışımlar kazık temel girmek istedim ama kazık sekmesini tıkladıgımda programdan attı. (vista ultimate 32 bit. 4 çekirdek işlemci)
2. Kolon düşey acılımda tüm katlar alındıgında siyah ve beyaz fonlar için default seçimler olursa güzel olur. (şöyleki ben beyaz fonda calısıyorum ve ayarlar siyah fona gore ayarlanmıs, sadece arka fonu beyaz dedigimde dogal olarak cok bir sey gozukmuyor.) bu şık sadece bir oneri kullanım kolaylıgı acısından
3. Kolon Betonarme Diyalgunda köşe kenar yerine manor mijor yazması neden?
gene farkettigim seyler olursa yazmaya devam edecegim
iyi calısmalr

Bu versiyonda kolon ve perdelerin donatı mantığında bazı değişiklikler yapıldı.
Kolonlarda köşe/kenar yerine majör ve minör donatı mantığına geçildi.
Örnekte majör ve minör yöndeki donatıların ifadesini görebilirsiniz. Poligon kolonlar için ise artık tek çap ve sayı kullanılıyor (Raporlarda ve betonarmede majör olarak görünür.)
Perdelerde ise orta bölge donatıları artık sayı ile değil, çap ve aralık olarak veriliyor.

bende denedim ve siromar kardeşimn dediğ gibi katık temel ikonuna tıkladığımda kendi kendini kapattı. bunun dışında emeginize sağlık güzel olmuş. iyice inceleyip ona göre görüşlerimizi bildiririz. bu kadar yenilikten sonra örneğin iki boyut geçtiğimizde ölçü bloğunu patlatmadan küçük değişikliklere izin verebilsek mesafe düzeltmeleri yapabilsek iyi olur diyorum.

saridurmus":3nyy1926' Alıntı:
bende denedim ve siromar kardeşimn dediğ gibi katık temel ikonuna tıkladığımda kendi kendini kapattı.

Merhaba,
Sorunun çözümü için klavyenin sol tarafındaki Ctrl+Shift tuşuna basılı tutarak programı çalıştırır mısınız? Bu durumda karşınıza Registry giriş ve ayaları temizlendi şeklinde bir mesaj gelecek. Tamam ı tıklayıp devam edin. Bu şekilde programı çalıştırdığınızda kazık temel girebileceğinizi düşünüyorum. Bu işlemi 6.01 programını ilk çalıştırdığınızda bir defa yapmanız yeterlidir.
İyi çalışmalar

Selam Levent bey,

subasmanla ilgili vermis oldugunuz örnek proje üzerinde kazık temel modellemeğe çalıştım, analize geçtiğinde kazık kotları zemin katmanı ile uyumsuz mesajı verip analizi kesiyor kazık datasında kot ile ilgili bir bilgi girişide yok, radyeye otomatik bağlanıyor sanırım.Zemin katmanı ile kazıkları nasıl uyumlu hale getireceğiz?

Ayarlar->Zemin Katmanları menüsünden zemin etüdünüze göre zemin katmanlarınızı tanımlamanız gerekmekte.
Dikkat edilmesi gereken bir konu, bu menüdeki katman kotları, radye alt kotuna göre değil, proje genel sıfırına göre tanımlanmaktadır. Dolayısıyla kazıklı sistem analizi yapmak için kazıklarınızın bulunduğu derinliği kapsayan en az bir ya da birden fazla katman olmalı.
Kazıklar ise kotlarını tanımlandığı radyenin alt kotundan otomatik olarak alırlar, sadece yüksekliklerini girmeniz yeterli.

Programda aks çizerken bu durumun oluşacağı bir değişiklik yapılmadı.
*Task manager'da "işlemler" sayfasının ekran görüntüsünü koyabilir misiniz?
*Bu yavaşlamanın olduğu bir projeyi bizimle paylaşırsanız (projeyi açıp aks çizerken sorunu yaşadığınız bir proje), özel bir durum olup olmadığını anlayabiliriz.
*Sorun sadece aks çizerken mi oluyor? Yoksa genel bir sorun mu?
*Bir de programı ctrl+shift ile resetleyerek açıp dener misiniz?

gerek masa ustunde (XP) gerekse dizüsütünde (Vista) yavaşlama söz konusu deil, bilakis analiz hızlanmış.

daha önce hazırladığım bir projede analiz yapmadan kolon aplikasyon planı aldım. perde donatılarının aralıkları oldukça artmış. detayda çirozlar da çok abartılı çizilmiş. kolonlarda da techizat perde techizatı gibi olmuş. mesela 40/60 lık kolonun 40 cm kenar bölümüne 2 donatı atmış. 60'lık kısıma dağıtmış donatıları.

tevekkül":jmu2n1jr' Alıntı:
daha önce hazırladığım bir projede analiz yapmadan kolon aplikasyon planı aldım. perde donatılarının aralıkları oldukça artmış. detayda çirozlar da çok abartılı çizilmiş. kolonlarda da techizat perde techizatı gibi olmuş. mesela 40/60 lık kolonun 40 cm kenar bölümüne 2 donatı atmış. 60'lık kısıma dağıtmış donatıları.

Admin":jmu2n1jr' Alıntı:
Bu versiyonda kolon ve perdelerin donatı mantığında bazı değişiklikler yapıldı.
Kolonlarda köşe/kenar yerine majör ve minör donatı mantığına geçildi.
Örnekte majör ve minör yöndeki donatıların ifadesini görebilirsiniz. Poligon kolonlar için ise artık tek çap ve sayı kullanılıyor (Raporlarda ve betonarmede majör olarak görünür.)
Perdelerde ise orta bölge donatıları artık sayı ile değil, çap ve aralık olarak veriliyor.

Yeniden hesap yaptırmalısınız

Öncelikle emeği geçen herkese teşekürler.
1) Kazık Temel sekmesini tıkladığımda program hata verip kapandı.(Win XP SP3 kullanıyorum)
2)Kolon aplikasyon aldığımda Blok olarak geliyor, Bence 6.0055 versiyonundaki durum daha kullanışlıydı.
Kolon yazısına tıkladığımızda donatı çapı ve adedi ile etriye değerlerini birlikte seçiyorduk.

Kolay gelsin

Bu versiyonda kolon ve perdelerdeki donatı mantığı değiştiği için programa yeni duruma göre donatı seçmesi için tekrar hesap yaptırmanız gerekiyor.
Ayrıca donatısı sabitlenmiş elemanlarınız varsa, onların da donatılarını yeni mantığa göre (kolonlarda majör-minör, perdelerde aralık) bir kereye mahsus olarak ayarlamanız gerekmekte.
Kazık temelde sorun yaşayanlar acaba programı ctrl+shift'e basarak açıp resetleyince sorun düzeliyor mu?

Program ikonuna tıklarken klavyenin sol ctrl ve shift tuşunu basılı tutun, "registry ayarları temizlendi" şeklinde bir mesaj gelecek. (Bu mesaj gelene kadar tuşları basılı tutmanız, kaldırmamanız gerekmekte).

Dediğiniz gibi yaptım sorun çözüldü. Çok teşekkürler.
Kazık temellerin donatı açılımını alabiliyormuyuz.

Bu versiyonda sadece kazık temellerinizi üstyapı ile entegre tek taşıyıcı sistem olarak çözüp eleman bazında kazık raporu (kazık uç etkileri ve taşıma gücü kontrolü) alabiliyorsunuz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri