ideCAD Mimari'de nelerin olmasını isterdiniz?

İbrahim Bey merhaba,
ihtiyaç duyduğunuz olanak, arazi alt komutlarında alt bölge adıyla zaten bulunmaktadır. Alt bölge komutu ile arazi üzerinde tıkladığınız noktaların
kotuna otomatik snap edilir. Ayrıca arazi boşluğu veya platosu komutundayken arazi yüzer toolarındaki "araziden kot al" ikonunu seçili
hale getirirseniz, arazide tıklanan noktaların kotu bulunacaktır. Anlaşılır olması için, arazi doğal eğimine paralel uygulanan; araç yolu,
yaya yolu, bahçe duvarı, yol şerit çizgileri, kaldırım ve kaldırım kenarı bordür gibi örneklerin yer aldığı linkteki örnek projeyi inceleyebilirsiniz.

Bu projede dikkat ederseniz, arazi eğimine paralel bahçe duvarını (benzer şekilde istinat duvarı da oluşturabilirsiniz.) alt bölge komutu ile
çizip kot verdim. Duvar, girdiğiniz alt bölge yüksekliğinde oluşturulacaktır.
Havuzun oturduğu platform arazi boşluğu, bu platform ile yaya yolunu bağlayan ufak yol, yine arazi boşluğuyla oluşturulmuştur. Bu yolda özellikle
örneklemeye çalıştığım durum; platformla yolun farklı kotlarda olması ve bu kotları bilmememiz nedeniyle, arazi boşluğu komutundayken, "araziden kot al opsiyonu"
ile programın bu farklı kotları otomatik bulmasıdır. Arazide bu kadar esnekliğin pek çok programda bulunmadığını da belirtmeden geçemeyeceğim :)

İyi çalışmalar

ibrahim850":3lysywyh' Alıntı:
merhaba
korkuluk objesini eğimli bir yüzeye rahatlıkla uygulayabiliyoruz
öyle bir obje komutu olmalı ki bu objeyi istediğimiz yerde kullanabilelim kullanıldığı objeye uyum sağlasın mesala arazi komutunu kullanarak eğimli asfalt yol çiziyorum fakat kaldırım yapmakta yol işaret çizgilerini yapmakta çok zorlanıyorum

Ekli dosyalar

• arazi alt bölge.png
    arazi alt bölge.png
    476 KB · Görüntüleme: 22,489
  • alt bölge.png
    alt bölge.png
    6 KB · Görüntüleme: 22,489
  • kot al.png
    kot al.png
    5.6 KB · Görüntüleme: 22,489
  • arazi alt bölge.cde
    3.8 MB · Görüntüleme: 1,202
Yatayda eğrisel yüzeyler yapabilmemize rağmen düşeyde eğrisel yüzeyleri maalesef gerçekleştiremiyorum. Bu konu hakkında çalışır ise çok memnun olacağım.
3 boyutlu insan, araç ve çeşitli malzemelerin güncellenmesini istiyorum. Varolan linklerin çoğu inaktif olmuş durumdadır.

Tonoz çatının bir kısmını kesmek için ekstra çatı çizip çatı kes yaparak tonozu kesiyoruz ve tonozun kesilen yüzeyinde boşluk oluyor orayı doldurmak içinde kesitini çizip 3b objeye çevirip üstüne koyarak kapatıyoruz 1 işlem için on işlem yapıyorum anlıcanız böyle birşey olmazsa sevinirim mesela perspektif penceresinden direk boşluk açabilelim her hangi birşeye yada kesebilelim ekstra birşey çizmeden . Kolay Glsn.

merhaba
Sketchup programı ile veri alışverişinin sağlanmasını istiyorum. bu program çoğu programlar arasında veri alışverişinde köprü vazifesi görüyor ve 3b objelerin uluşturulmasında çok kolaylıklar sağlıyor. idecad de yaptığım bir projeyi Sketchup dosyası ( *.skp) olarak export edilebilirse çoğu şey daha mükemmel olacaktır diye düşünüyorum . idecad de 3ds,dwg ve obje olarak export edip Sketchup programında açtım fakat tamamen uyum sağlamıyor proje üzerinde değişiklik yapamıyorum sıkıntı yaşıyorum ve materyal özellikleri değişiyor.

1- Google Earth' e veri aktarımı ve arazi datalanırının alımı
2- Sketchup online kütüphanelerinin programa import edilebilmesi
3- 3D Görünümün kalabalık sahnelerde hızlandırılması.
4- 3 boyutta kat yatay kesitlerinin çatıyla kes komutu dışında ayrı bir kesit komutuyla kolayca işlenmesi
5- Kütüphanelerin (özellikle dış mekan) genişletilmesi
6- Kalabalık çizimlerde idecad render programına yapılan aktarımın hızlandırılması.
7- Animasyonda hareketli kütüphanelerin kullanımı.
8- Balkonlarda duvar üstü mermerlerin oluşturulması için ayrıca komut
9- Dokuların gruplandırılarak adedinin artırılması
10- Eklenen materyallerin Materyal editöründe alfabetik olarak sıralanması
11- Ağaç gibi çok poligona sahip kütüphanelerin. programda 3d ekranında ilkesel olarak gösterilmesi seçeneği
12- Bilgisayar uyku moduna girip çıktığında program mavi temaya geçiyor. Her seferinde yeniden siyah temayı seçmek durumunda kalıyoruz.
13- Perspektif görünüşte orjin noktasını kaybettiğimizde geri bulmak için çok uğraşıyoruz. Tek komutla perspektif orjini yapıyı ortalamalı.
14- Arazi komutunda planda münhanilerin oluşturulması seçeneği eklenmeli
15- Arazi komutunda kotlar 1.45 m ise 145 olarak görünmekte
16- Arazi köşe koordinat numaraları planda da gösterilmeli ayrıca plan üzerinde sadece ilgili koordinata çift tıklayarak veya sağ tıklayıp editleyerek lokal olarak müdahale edebilmeliyiz.
17- Mahalin içini boyama komutu çalışmamakta. Ayrıca planda dokuları gösterme seçeneği eklenmeli
18- Canlı kesit (Live section) , görünüş programa adapte edilerek yapılan revizyonların tüm idecad pencerelerinde görülebilmesi sağlanmalı
19- Makro ve parametrik sorgulamalar programa eklenmeli
Örneğin
2.10 m genişlikteki pencerelerin pencere açılımlarını 30 derece yap.
20 cm enindeki duvarlara birleşik material ata.
Material atanmamış kütüphaneleri seç.
İlgili katta zemin kotuna oturmayan kütüphaneleri ilgili kota getir.
20- Program Ribbon arayüzüne geçmeli. Bu sayede komutlar göz önünde ve boyutu itibarı ile daha görsel olacaktır.
21- Blok yapılan nesneler patlatılmadan editlenebilmeli.
22- Çizim diyalog ekranı yapı ağacı şeklinde görüntülenmeli.
23- Otomatik pafta bloğu oluşturulabilmeli.
24- Perpektif görünüş 3D PDF olarak aktarılabilmeli.
25- Arazi komutuna otomatik araç park yeri oluşturma, arazi üzerinde duvar vs. gibi işlevselliğini artıracak komutlar eklenmeli.
26- 3. boyutta SketchUP gibi push and pull, rotate vs. gibi komutların eklenmesi.

YAY ÖLÇÜLENDİRME - FARKLI ÖLÇÜ İŞARETERİ

Merhabalar, mevcut çizlmiş bir yayın veya diğer objelerin ( yay duvar, kriş, döşeme kenarı,panel kolon tonoz vb diğer yay şeklinde olan herşeye yay uzunluğunu ölçülendirmek iç bir komut talep etmektteyiz.
ayrıca 2 çeşit olan ölçülendire işaretlerine ek olarak farklı işretler talep ediyoruz.

Ekli dosyalar

• forum istek.JPG
    forum istek.JPG
    92.5 KB · Görüntüleme: 21,884
RauLWalker":1tlfppcf' Alıntı:
Tonoz çatının bir kısmını kesmek için ekstra çatı çizip çatı kes yaparak tonozu kesiyoruz ve tonozun kesilen yüzeyinde boşluk oluyor orayı doldurmak içinde kesitini çizip 3b objeye çevirip üstüne koyarak kapatıyoruz 1 işlem için on işlem yapıyorum anlıcanız böyle birşey olmazsa sevinirim mesela perspektif penceresinden direk boşluk açabilelim her hangi birşeye yada kesebilelim ekstra birşey çizmeden . Kolay Glsn.

16 gb DDR5 Ram (Extra işlem güçlü) 32 destek ;)
piyasada ddr5 ram varda bizim nie haberimiz yok yaf!

serbet ölçü kullanımında düğüm noktaları oluşturulması ve gerektiğinde ölçünün değiştirilmesi kolaylaştırılmalı (şu an herhangibir yanlış nokta seçtiğinizde düzeltemiyorsunuz)

görünüşlerde pencere açılış yönleri gösterilebilir mi ? birde odt de kapı pencere çizimi yapılabiliyor fakat ben biraz zorlandım kütüphaneye yeni kapı pencereler eklenebilir mi ?
teşekkürler.. iyi çalışmalar...

Elbette ekleyebiliriz. Kütüphanede görmek istediğiniz yeni tipleri plan/kesit/görünüş olarak gönderin lütfen.
Sık kullanılabilecek olanları modelleyip, tüm kullanıcılarımıza ulaşacak şekilde güncellemelerde paylaşırız.
İyi çalışmalar

Ahşap taraması

Merhabalar sayın ilgili

Ttarama türleri içinde ahşap deseni taraması bulamadım

aşağıdaki örnekte olduğu gibi ve benzeri taramaların eklenmesini istiyoruz.

Ekli dosyalar

• ahşap desen.JPG
    ahşap desen.JPG
    44 KB · Görüntüleme: 21,705
Merhabalar,
programda 2 boyutlu komutlarla çizdiğiniz taramaları, kullanıcı tanımlı tarama oluştur komutuyla tarama kütüphanesine kaydedebilir ve tarama olarak tüm projelerinizde kullanabilirsiniz.
Örneklemek adına istediğiniz tiplerden birinin nasıl tarama objesine dönüştürüleceğini inceleyelim:

1- Önce planda çizgi, yay, rota, spline gibi komutları kullanarak, taramamızın tekrarlayarak çizileceği birim deseni çiziyoruz.
Dikkat edilmesi gereken 1m x 1m, 2 m x 2 m gibi kare bir alanın içinde desen tasarlanmak. Aksi taktirde tarama tekrarlarında arada boşluk kalacaktır.

2-Tasarlanan 2d çizim seçilerek tarama komutuna girilir. Açılan yüzer toolbardan kullanıcı tanımlı tarama oluştur ikonu tıklanır.

3- Açılan diyalogta tarama adı verilerek kayıt yapılır. c: program data/ ideCAD / Hatch folder'ı otomatik açılacaktır. Buraya verdiğiniz isimde sty uzantılı olarak tarama kaydedilir.

4-Daha sonra herhangi bir projede tarama komutuna girip, kullanıcı tanımlı tarama listesinden ahşap kaplamanızı seçerek kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki linkten örneklediğimiz taramayı indirip, sty uzantılı dosyayı, c: program data/ ideCAD / Hatch klasörü altına kopyala/yapıştır yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• tarama.png
    tarama.png
    5.6 KB · Görüntüleme: 21,695
  • tarama2.png
    tarama2.png
    17.5 KB · Görüntüleme: 21,695
  • tarama3.png
    tarama3.png
    40.4 KB · Görüntüleme: 21,695
  • tarama0.png
    tarama0.png
    26.1 KB · Görüntüleme: 21,695
  • ahşap kaplama.rar
    27.3 KB · Görüntüleme: 699
Aşağıdaki olanaklarıda görmek isteriz.

1- Render işleminde GPU kullanımı.
2- Live render. (Thea - Vray - Corona vs gibi)
3- Vray gibi material setleri ve bunların diyalog üzerinde görüntülenmesi.
4- Fransız balkon gibi nesnelerin pencere gibi eklenmesi.
5- Canlı kesitler, görünüşler. (Live section). Yapılan revizyonların hazırladığımız çizimlere entegrasyonu (ArchiCAD, Revit vs... gibi)
6- Ribbon arayüzü.
7- DWG ye aktarımda objelerin renk ve kalınlık setleri seçilebilmeli.
8- DIO objelerinin çeşiltlendirilmesi ve detaylarının artılılması. (+ olarak dio için pratik bir editör)

İyi çalışmalar.

demir":37a1xe4q' Alıntı:
Herşeyden önce şu render geliştirsinler. Çok geride

Sayın demir ideCAD programıyla aldığınız bir sahnenin renderını bizimle paylaşıp eğer render kalitesinden bahsediyorsanız ,şu şu hususların gelişmesini istiyorum diye belirtin lütfen.
Yok eğer render kalitesi değil de, render fonksiyonuna eklenmesini istediğiniz hususlar var ise onları ayrıca belirtirseniz arge için daha faydalı olur.
Teşekkürler

Projelerimde bu şekilde sorunlar yaşıyorum birleşim yerlerini düzeltebildiğim yerler oluyor lakin çok vaktimi alıyor bazılarını ise düzeltemiyorum bununla ilgili çözümlerde olursa çok sevinirim

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    163 KB · Görüntüleme: 15,862
  • Adsız 2.jpg
    Adsız 2.jpg
    433.2 KB · Görüntüleme: 15,862
musti776":1evrdsye' Alıntı:
Projelerimde bu şekilde sorunlar yaşıyorum birleşim yerlerini düzeltebildiğim yerler oluyor lakin çok vaktimi alıyor bazılarını ise düzeltemiyorum bununla ilgili çözümlerde olursa çok sevinirim

Merhabalar, duvarın 20 cm genişliğinde olup 20cm'lik çıkmalar yapıldığında birleşimde problemler yaşanabiliyor. Size önerim çıkmanın yapıldığı kısımdaki pencerenin eklendiği duvarı 20cm' nin altında bir değerde yapmanız.Bunu ekteki dosyada oluşturup size sunuyoruz, bu şekilde olduğunda sorun çözülüyor. İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• İSİMSİZ PROJE.ide85
    523.2 KB · Görüntüleme: 539
cansahin":4ou2jfl6' Alıntı:
musti776":4ou2jfl6' Alıntı:

Merhabalar, duvarın 20 cm genişliğinde olup 20cm'lik çıkmalar yapıldığında birleşimde problemler yaşanabiliyor. Size önerim çıkmanın yapıldığı kısımdaki pencerenin eklendiği duvarı 20cm' nin altında bir değerde yapmanız.Bunu ekteki dosyada oluşturup size sunuyoruz, bu şekilde olduğunda sorun çözülüyor. İyi çalışmalar.

Ekteki dosyayı inceledim sıva birleşiminde azda olsa hata var bana göre güncellemede ufak bir sorun gözükse de bunu çözmeniz benim için çok iyi olur..

musti776":10kpbzz2' Alıntı:
cansahin":10kpbzz2' Alıntı:
musti776":10kpbzz2' Alıntı:

Ekteki dosyayı inceledim sıva birleşiminde azda olsa hata var bana göre güncellemede ufak bir sorun gözükse de bunu çözmeniz benim için çok iyi olur..

Merhabalar, karşılaşmış olduğunuz sorun notlarımız arasındadır.İyi çalışmalar.

Geri