ideCAD Statik 7 kullanımıyla ilgili görüşler sorular

Merhaba;

Cevabı kendiniz vermişsiniz zaten. Radye üzerinde nekadar su yükü varsa okadar almalısınız. Ayrıca perdelere de su yükü vermeyi unutmayın.

2m proje":3dmwk3ho' Alıntı:
Merhaba;

Cevabı kendiniz vermişsiniz zaten. Radye üzerinde nekadar su yükü varsa okadar almalısınız. Ayrıca perdelere de su yükü vermeyi unutmayın.

O zaman 0.5 olarak alınan yükler yanlış oluyor doğru mudur ? yani yükseklik 1.5 metre olduğu durumda. Belediyeden geçmiş projeler hep 0.5 ile ben bu durumu anlamadım pek :D

evet perdelere su yükünü girdim.

Kiriş donatılarını otomatik olarak mesnet te birleştirme seçeneği var mı?
yoksa hepsini "Birleştir" e tıklayıp yapmak zorundayız.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    127.2 KB · Görüntüleme: 10,825
ryildiz":19knjygv' Alıntı:
Merhaba,
Kiriş donatıları müdahale edilmediği sürece otomatik birleştirilmektedir.
Eklediğiniz resimde üst donatı mesnette birleştirilmiş ancak boyuna donatı uzunluğu 12 m. yi geçtiği için bindirme yapılmış. Alt donatı uzunluğu ise iki kirişte toplamda 12 metreyi geçtiği için T.D.Y. 3.4.3.1.C) şekil 3.7' ye göre mesnette bölünmektedir.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    278.5 KB · Görüntüleme: 10,803
Levent Özpak":30f5y5u0' Alıntı:
ryildiz":30f5y5u0' Alıntı:
Merhaba,
Kiriş donatıları müdahale edilmediği sürece otomatik birleştirilmektedir.
Eklediğiniz resimde üst donatı mesnette birleştirilmiş ancak boyuna donatı uzunluğu 12 m. yi geçtiği için bindirme yapılmış. Alt donatı uzunluğu ise iki kirişte toplamda 12 metreyi geçtiği için T.D.Y. 3.4.3.1.C) şekil 3.7' ye göre mesnette bölünmektedir.

Kiriş alt donatıları hep mesnetlerde bölünürken üst donatılar neden bölünmez? ( çünkü birleşim veya bölünme mesnette olduğu zaman üst mesnet donatılarını da etkiliyor)
Opsiyon olarak sunulabilir mi? Yada ayarlardan birşey mi kaçırıyorum?
(elle tek tek düzeltmek büyük projelerde sorun olabiliyor)

Merhaba

Kiriş ayarlarındaki işaretli opsiyonları kullanarak donatının mesnette sürekli olmasını veya bölünmesini sağlayabilirsiniz. Tüm kirişleri seçip tek seferde bu ayarı yapabilirsiniz.
Analiz yaptığınızda donatılar bu durum dikkate alınarak düzenlenecektir.

Ekli dosyalar

• kirişdonatı.png
    kirişdonatı.png
    32.5 KB · Görüntüleme: 10,794
ryildiz":329cd3ke' Alıntı:
Kiriş alt donatıları hep mesnetlerde bölünürken üst donatılar neden bölünmez?
Üst donatıları mesnette bölmek istiyorsanız, Kiriş ayarları/Donatılar sekmesinde "Üst Donatıları sağ uçta komşu kirişle sürekli çiz" satırının işaretini kaldırıp, analiz yapınız. (Bu durum mesnette donatı artışına ve Birleşim kesme güvenliği (B) sorunlarına neden olabilir.)

Ekli dosyalar

• 2.PNG
    2.PNG
    48.3 KB · Görüntüleme: 10,794
Teşekkür ederim Levent Bey

Levent Özpak":35npqmnz' Alıntı:
ryildiz":35npqmnz' Alıntı:
Kiriş alt donatıları hep mesnetlerde bölünürken üst donatılar neden bölünmez?
Üst donatıları mesnette bölmek istiyorsanız, Kiriş ayarları/Donatılar sekmesinde "Üst Donatıları sağ uçta komşu kirişle sürekli çiz" satırının işaretini kaldırıp, analiz yapınız. (Bu durum mesnette donatı artışına ve Birleşim kesme güvenliği (B) sorunlarına neden olabilir.)

Ekteki projemde sürekli temellerin düğüm noktası aynı olmasına rağmen temeller çizimde ayrı çiziliyor. Geometri kontrolünde sorun yok. Ve bazı temellerde as hatasını gideremedim.

Normal katlarda ise k91-92 kirişleri aynı düzlemde aynı ölçülerde olmasına rağmen çizimde sıkıntı var.

Proje

Ekli dosyalar

• PROJE.cde
    3.9 MB · Görüntüleme: 596
  • kiriş.jpg
    kiriş.jpg
    157.1 KB · Görüntüleme: 10,663
  • süreksiz çizim.jpg
    süreksiz çizim.jpg
    129.4 KB · Görüntüleme: 10,663
Betonarme menüsü altındaki / parametreler bölümünde / genel betonarme parametrelerine girin. Aralarındaki açı farkı küçük kirişleri sürekli kabul et satırına bir açı değeri girin. Sürekli olacaktır.

ryildiz":3j6629l1' Alıntı:
Ekteki projemde sürekli temellerin düğüm noktası aynı olmasına rağmen temeller çizimde ayrı çiziliyor. Geometri kontrolünde sorun yok. Ve bazı temellerde as hatasını gideremedim.
-Tk99-Tk100 temellerinin aralarında açı farkı var.Betonarme/Parametreler/Genel Betonarme Parametreleri diyaloğunda "Arasındaki açı farkı küçük olan kirişleri sürekli kabul et" satırına temel kirişleri arasındaki açı farkını girip, analiz yapın.(Maksimum 30 derece girilebilir) Temeller sürekli çizilecektir.

-Sürekli temellerdeki AS(-) sorununun çözümü için, Sürekli Temel Donatı Seçimi Diyaloğunda daha büyük etriye çaplarını işaretleyiniz.
ryildiz":3j6629l1' Alıntı:
Normal katlarda ise k91-92 kirişleri aynı düzlemde aynı ölçülerde olmasına rağmen çizimde sıkıntı var.
K92 kirişinin ayarlarında "Sol uçta donatıyı kıvır" seçeneği işaretlenmiş. İşareti kaldırıp, analiz yapınız.

Not:
7 versiyonunda kirişli radye temel sisteminde üst yapı etkileşimli çözüm öngörülmemektedir.
Zemin grubu C veya D ise Tdy 2007 de üst yapı etkileşimli çözüm istendiği için program ve yönetmelik uyumu açısından temel sistemini Kirişsiz radye olarak tasarlamanız uygun olur.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• parametreler.PNG
    parametreler.PNG
    38.7 KB · Görüntüleme: 10,640
  • k92.PNG
    k92.PNG
    53.6 KB · Görüntüleme: 10,640
Geri