Kullanıcı kaynaklı analiz hataları nasıl düzeltilir

Re: KULLANICI KAYNAKLI ANALİZ HATALARININ DÜZELTİLMESİ NASIL

evet idecad te yeniyim. eğitim almadım. donatı kısmını karıştırmışım haklısınız.o betonarme kısmıyla ilgili.burda dediğiniz gibi zemin gerilmesinin kontrolü yapılıyor.ankarada eğitim verecek bi kurs yok sanırım başka programların var ama bu program hoşuma gitti benim 6 versiyonuna bakamadım 5 deyim henüz ama kendim öğrendim hepsini kullanışlı ve kolay bi program ama tabi eksiklerimiz var onları da sizlere soruyoruz saolun yardımcı oluyorsunuz.

ben soru sordukça öğreniyorum umarım sizleri sıkmıyorumdur.benim için çok zevkli inanın.. umarım sizlerinin başını ağrıtmıyorumdur.

''bu 16noktanın bunu zemin gerilme yayılış15 inde 17 t / m2 gerilme varsa 1 tanesinde 35 t/ m2 olabilir. Siz bunu zemin gerilme yayılışında inceler ve iniyatif kullanıp ortalama zemin gerilmesine göre hesap yap diyebilirsiniz. Bu sıçramaları bertaraf etmenin başka yolları da vardır. Ust yapı ve alt yapıyı birlikte hesaplayabilirsiniz veya perdelerinizi shell eleman olarak tanımlayabilirsiniz. Veya radye de bölgesel yaylar tanımlayabilirsiniz. Ve hatta ust yapıda değişiklikler yapabilirsiniz.''

yani kısaca hesap yaptığımızda toplamda 17t/ m2 den fazla ama yakın bi değer olduğu ve max gerilmeyi aşmadığını düşünüp ortalama gerilmeye göre hesap yap yorumunu yapabiliyoruz demi?

Ust yapı ve alt yapıyı birlikte hesaplayabilirsiniz veya perdelerinizi shell eleman olarak tanımlayabilirsiniz.zemin gerilme yayılışını nasıl inceliyoruz? konularını açabilirmisiniz? bir de radye de bölgesel yaylar tanımlamak

idecad 6.oo51 demo versiyonunu indiridim sitenizden yine bu forumda yüklü bi projeyi açmak istedim mimaride açarken sorun yok hatta üzerine tıklayınca direk mimari de açılıyor ide statik demo hata veriyor yardımcı olursanız sevinirim

bir de rapor alınmıyor sanırım yoksa ben mi yanlış yükledim diyorum ama kaç defa yükledim sonuç aynı

-Projeyi üzerine çift tıklayarak değil de önce programı çalıştırıp sonra proje aç komutyla açmayı deneyin.
-v5 kurulum dizinine v5'i kaldırmadan yüklediyseniz problemler olabilir. 2 versiyonu da kaldırıp bir de tamamen değişik bir dizine (c:\idecad gibi mesela) kurmayı deneyin. Buna rağmen sorun devam ederse teknik servisimizi arayın, telefonla daha rahat yardımcı olurlar.

dediğiniz gibi idecad le ilgili programları kaldırdım ama yinede hata verdi şöyle propram açılıyor çalışıyor mesela 4 katlı yada 5 katlı bi yapıda katlar arası geçişte (zemin katan-1 kata ordan 3. kata)3-5 defa geçiş yaptığımızda program bi sorunla karşılaşıldı diyor ve kapatıyor kendini..benim open gl ekran kartım yok ati olması lazım ya da asus bilmiyorum bundan kaynaklanabilir mi...

bir de versiyon 5.14 demo da radye döşemede neden tek donatı gösteriyo çift donatı(altlı üstlü ) neden göstermiyor bunun bi ayarı var mı? bir de 5 versiyonunda çözülen proje 6.0051 de açar mı ayrıca 6 versiyonunda kesitler daha mı fazla çıkarak kurtarıyor 5 versiyonu na göre

teşekkürler

musamusa":7c4mio3a' Alıntı:
dediğiniz gibi idecad le ilgili programları kaldırdım ama yinede hata verdi şöyle propram açılıyor çalışıyor mesela 4 katlı yada 5 katlı bi yapıda katlar arası geçişte (zemin katan-1 kata ordan 3. kata)3-5 defa geçiş yaptığımızda program bi sorunla karşılaşıldı diyor ve kapatıyor kendini..benim open gl ekran kartım yok ati olması lazım ya da asus bilmiyorum bundan kaynaklanabilir mi...

bir de versiyon 5.14 demo da radye döşemede neden tek donatı gösteriyo çift donatı(altlı üstlü ) neden göstermiyor bunun bi ayarı var mı? bir de 5 versiyonunda çözülen proje 6.0051 de açar mı ayrıca 6 versiyonunda kesitler daha mı fazla çıkarak kurtarıyor 5 versiyonu na göre

teşekkürler

Ekran kartınızın son versiyon güncellemelerini yapın ve ayrıca gerekirse Ayarlar/Genel Ayarlar diyalogundaki OpenGl hızlandırıcısını iptal edin.

5.14 versiyondaki radye döşeme tanımlama mantığı farklıdır. Bir ayarı yok.

Ofisimizi arayarak iletişim bilgilerinizi bırakırsanız bu tarz sorularınızı kapsamlı olarak daha detaylı yanıtlama şansımız olabilir. Ayrıca İstanbul ofisimizde düzenlenen eğitim programlarından birine de katılabilirsiniz...

Düğüm noktaları üst üste gelmeyen kolonlar analiz sonrası ve betonarme menüsünde farklı değerlendiriliyor. mesela s101, s201 s301 alt alta verilirken s 401 s501 farklı yerlerde bulunuyor bu tam olarak ne demek ayrıca kolonları bi üst katta düğüm noktası farklı yerleştirsek te donatılar farklı çıkmıyor. düğüm noktalarının tüm katta aynı olması şartmıdır kolonlar için ? ayrıca kirişler içinde böyle bir durum var mı?

Düğüm noktalarının üstüste olması şart değildir. Kolonların kotları ve plandaki alanları çakışıyorsa program otomatik olarak bağlantı kurar. Kirişler için de aynısı geçerlidir, kirişin ucu kolna çakışıyorsa bağlantı kurulur.

yani kolonların farklı katlarda farklı algılanması ve hesaplarda bi sıkıntı v.s. yaratmaz demi?yani hiç bir önemi yok demi ?

1-analiz yaptıktan sonra betonarme menüsünde çıkan M,B,E VE OK(zayıf kolon kontrolü) M,K,B YETERSİZ KESİT VEYA AS(-) gibi hataları düzeltmede herhangi bir işlem sırası var mıdır?

mesela ben önce MKE lerden ve ok(zayıf kolon ) işaretinin bulunduğu hataları düzeltmekten (kesit arttırarak genelde) başlıyorum en son B hatalarını telafi etmeye çalışıyorum.(kolona kaçıklık vererek ,ortalı yerleştirerek (mimarinin izin verdiği ölçüde) bu şekildeki, sırayla mı düzeltme yapılmalıdır?

2-kabuk hesapları ve alteratif mesh algoritması seçeneğini ne zaman kullanıyoruz? ne için?(m,f,v,) alternatif mesh algoritması kullan

3-kolonun boyutlarını değiştirdikten sonra krişlerin kolonları yakalama noktalarında değişiklik olabiliyor uçundan değil de ortasından vs. yakalıyor boyut artınca analizden önce tekrar eski konumunu alması için kirişle kolonun bağlantısını gözden geçirip düzenlemek gerekli midir?

4-p delta etkilerinin dikkate alınması analizde ne ifade eder? niçin dikkate al seçeneğini niçin kullanırız?

1-analiz yaptıktan sonra betonarme menüsünde çıkan M,B,E VE OK(zayıf kolon kontrolü) M,K,B YETERSİZ KESİT VEYA AS(-) gibi hataları düzeltmede herhangi bir işlem sırası var mıdır?

mesela ben önce MKE lerden ve ok(zayıf kolon ) işaretinin bulunduğu hataları düzeltmekten (kesit arttırarak genelde) başlıyorum en son B hatalarını telafi etmeye çalışıyorum.(kolona kaçıklık vererek ,ortalı yerleştirerek (mimarinin izin verdiği ölçüde) bu şekildeki, sırayla mı düzeltme yapılmalıdır?

2-kabuk hesapları ve alteratif mesh algoritması seçeneğini ne zaman kullanıyoruz? ne için?(m,f,v,) alternatif mesh algoritması kullan

3-kolonun boyutlarını değiştirdikten sonra krişlerin kolonları yakalama noktalarında değişiklik olabiliyor uçundan değil de ortasından vs. yakalıyor boyut artınca analizden önce tekrar eski konumunu alması için kirişle kolonun bağlantısını gözden geçirip düzenlemek gerekli midir?

4-p delta etkilerinin dikkate alınması analizde ne ifade eder? niçin dikkate al seçeneğini niçin kullanırız?

musamusa":1ediscfa' Alıntı:
HAYIR

HAYIR

HER ZAMAN

HAYIR

HER ZAMAN

daha önce hazırlamış olduğum bir dosya açılmıyor. nedeni nedir acaba? dosya açılıyor tam ipucu notu gözüktükten sonra windows kapatıyor. ama aynı dosyayı idewrep te açıyorum problem yok .dosyayı ekte sunuyorum.

arkadaşlar az önce gönderdiğim dosyayı idewrep te açınca birde mimaride açayım dedim açıldı ve kaydettikten sonra problem olmadan statikte açtım. ben yinede programa ışık tutar diye gönderiyorum. saygılar

idecad 6.0050 de döşeme kenarı kaldırıldı mı bulamıyorum öyleyse neden?

Şu an kullanımda olan versiyon 6.0051 dir. Öncelikle versiyonunuzu yükseltin.
Döşeme kenarı hiç bir zaman kaldırılmadı resim yardımcı olur sanırım.

idecad 5.14 te kurtaran bi proje 6.0051 de açtığımda bazı kirişler hiç bağlanmamış gözüküyor. bir de kesit artırmak gerekiyor sistemin kurtarması için sanırım yani 5 te kurtaran 6.0051 de kurtarmıyor.

bir çalışma göndereceğim size değişik hatalar çıkıyor bağlantı hataları olabilir.hatalarımı tespit edip yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler

Sayın Musamusa bu projenin 5 datasını koyunuz. Ne hikmet ise bu hatalar bir tek sizde çıkıyor. Ben hiç rastlamadım bu tarz hatalara. 5.14 versiyonu 5 versiyonun son hali değil. Son 5 versiyonu bildiğim kadarıyla 5.511 bu versiyonla yapınız illa 5 kullanacaksanız.

5 versiyonuyla 6 versiyonu arasında bir fark yok 5 te kurtaran 6 da da kurtarır. 6 versiyonda eklenen sehim kontrolu , burulma kontrolu gibi onlarca yeni olanak var . 5 versiyonunda olmayan yeni kontroller geldi . Bu yuzden projeniz bu yeni kontroller yüzünden kurtarmıyor olabilir.

bir de buna bakın o gönderdiğim de yokmuş evet bu 5.14 6 demoda açıyorum böyle oluyor

Geri