Merhabalar,
çalıştığım bir projede asansör perdesi kesme güvenliğini sağlayamıyorum, beton sınıfını artırdım, perde kesitini büyüttüm, etriye çapını artırdım fakat sonuç değişmedi. Farklı olarak ne yapılabilir, yardımcı olursanız sevinirim
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

maalesef benim projemde de bir çok perde de kesme güvenliği sağlamıyor uygun olan arkadaşlar bakabilirse ve tavsiyeleriniz olursa sevinirim

iyi çalışmalar...

WE TRANSFER BAĞLANTISI

Merhaba
Önerilerim:
ertuncsoner":7eaislgg' Alıntı:
maalesef benim projemde de bir çok perde de kesme güvenliği sağlamıyor uygun olan arkadaşlar bakabilirse ve tavsiyeleriniz olursa sevinirim
--En son Versiyon V10.59 kullanın
--Bina yeri koordinatlarını kontrol edin, (bina yeri İzmir koordinat Istanbul)
--Asansör kulesi katını makine dairesi olarak işaretleyin,
--iki yükleme durumu 4.8.5.1 işaretleyin,
--Duvarlar için 4.9.1.3.a işaretleyin,
--1. bodrum katı rijit olarak işaretleyin,
--Geometri kontrolündeki hataları düzeltin,
--Perdeleri GRUP yapın,
--Asansör perdesi ortasındaki kolonu kaldırıp perde yapın onu da kısa başlık perdesi olarak işaretlerin,
--Bina dışındaki P6-7-8-9 perdelerin başlarındaki kolonları kaldırın,

Ünver ÖZCAN

Merhabalar
sanırım gönderdiğim dosyanın indirme süresi dolmuş, bu sebeple tekrar yüklüyorum, sorunlardan birkaçını çözebildim fakat bütün hataları gideremedim yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba
cvlngnr":27ceuf42' Alıntı:
sorunlardan birkaçını çözebildim fakat bütün hataları gideremedim yardımcı olursanız sevinirim.
Önerilerim;
--Merdiven grup perdesine P69 perdesini de ilave edin,
--as1 grup perdesinde, P59-P64 perdelerini kısa başlık perdesi olarak işaretleyin,
--Merdiven mesnetlenmemiş,
--Asansör önüne döşeme koyun,
--2. kat tavanında (çatı katı) döşeme yükleri azaltılabilir, kirişler üzerinde duvar yükleri kaldırılabilir,
Bunlar yapılsa dahi Y yönünde perdelerde yetersizlikler var perde ilavesi yapın.

Ünver ÖZCAN

önerileriniz için teşekkür ederim , hepsini uyguladım ve neredeyse bütün sorunlarım çözüldü fakat; yine 3 perdemde kesme güvenliği sorununu bir türlü aşamadım, yardımcı olursanız çok sevinirim .
iyi çalışmalar dilerim

cvlngnr:2hx3vro2' Alıntı:
önerileriniz için teşekkür ederim , hepsini uyguladım ve neredeyse bütün sorunlarım çözüldü fakat; yine 3 perdemde kesme güvenliği sorununu bir türlü aşamadım, yardımcı olursanız çok sevinirim .
iyi çalışmalar dilerim

Merhaba,
-Bodrum perdelerini grup perde olarak modellemeyiniz.
-P15 perdesi ve P13-P14 kısa başlık perdelerindeki kesme güvenliği sorunu Ve>Vr den kaynaklanıyor. Sorun daha büyük etriye çapları kullanılarak çözümlenebilir.
Perde donatı seçimi diyaloğundan daha büyük etriye donatı çaplarını seçiniz.
Perde grubu betonarme tasarım diyaloğunda P13-P14 perdelerinin etriye donatı çaplarını arttırıp, aralıklarını azaltınız. Örneğin fi10/11 olarak düzenleyiniz.
P15 perdesinde Ds sütunundaki işareti kaldırıp analiz yapınız. Perdelerde kesme güvenliği sorunu çözümlenecektir.
Ver 10.59 sürümünün kullanılmasını öneririz.

Levent Özpak:36uqucza' Alıntı:
cvlngnr:36uqucza' Alıntı:
iyi çalışmalar dilerim

Merhaba,
-Bodrum perdelerini grup perde olarak modellemeyiniz.
-P15 perdesi ve P13-P14 kısa başlık perdelerindeki kesme güvenliği sorunu Ve>Vr den kaynaklanıyor. Sorun daha büyük etriye çapları kullanılarak çözümlenebilir.
Perde donatı seçimi diyaloğundan daha büyük etriye donatı çaplarını seçiniz.
Perde grubu betonarme tasarım diyaloğunda P13-P14 perdelerinin etriye donatı çaplarını arttırıp, aralıklarını azaltınız. Örneğin fi10/11 olarak düzenleyiniz.
P15 perdesinde Ds sütunundaki işareti kaldırıp analiz yapınız. Perdelerde kesme güvenliği sorunu çözümlenecektir.
Ver 10.59 sürümünün kullanılmasını öneririz.

merhaba,
öncelikle ilginiz için teşekkür ederim, fakat bu dediklerinizi de yaptıktan sonra sadece p15 perdesi sorun olarak kalmaya devam etti, perde boyutlarını da büyütmeme rağmen bi sonuç alamadım. V10.59 versiyondaki halini ekledim, inceleyip çözüm önerilerinizi sunarsanız sevinirim. iyi çalışmalar

cvlngnr":awyhxew5' Alıntı:
merhaba,
öncelikle ilginiz için teşekkür ederim, fakat bu dediklerinizi de yaptıktan sonra sadece p15 perdesi sorun olarak kalmaya devam etti, perde boyutlarını da büyütmeme rağmen bi sonuç alamadım. V10.59 versiyondaki halini ekledim, inceleyip çözüm önerilerinizi sunarsanız sevinirim. iyi çalışmalar
Perde Grubu Betonarme tasarım diyaloğunda P15 perdesinde Zemin ve 1. katta DS sütunundaki işaretleri kaldırın. Perde Donatı seçimi diyaloğunda 14' lük etriye çapını seçip, analiz yapın.

merhabalar.
rijit bodrumlu projemde kesme kuvvetleri zemin kata geldiğinden ötürü perdelerimde kesme güvenliği sağlanmıyor. çeşitli varyasyonlar denedim fakat çözüm alamadım. acaba betonarme tasarımı mı değiştirsem veya veri girişinde mi hata yapıyorum bakmanız mümkün mü?

bodrum katta sb02 ve sb 04 kolonlarına fazla donatı atıyor 30x60 kolona 24 Q16 üst kaata 10 adet düşüyor bu sorunu nasıl giderebilirim

merhabalar
ekte olan projemde ne yaptıysam perde grubundaki ASP3 perdesinin kesme güvenliğini sağlayamadım
projemde çizimleri detaylandırdığım cok degişiklik yapmak istemiyorum. cunku raporda sadece tek bir perdemde kesme hatası alıyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba projeyi 10,2 versiyonla çözümlemiştim fakat p16 ve s10 kolonlarındaki kesme güvenliği sağlamıyor koşulunu çözümleyemedim

Ekli dosyalar

• ayni projenin cde hali.cde
    16.1 MB · Görüntüleme: 6
Merhaba
Dolgu duvarlar ile ilgili 4.9.1.3.b işaretlemişsiniz.
Bu seçeneği kullanmak için bağlantı detaylarının deneyle yeterliliği ispatlanması gerekir.
Önerim 4.9.2.3.a seçip Y yönünde gerekirse X yönünde perde ilavesi yapılması.
Dolayısıyla bu seçeneği kullanmanız için kullanılan bağlantı detaylarının deneyle desteklenerek ispatlanması gerekmektedir. Aksi taktirde bu seçenek işaretlenmemelidir. Şuana kadar bildiğim kadarıyla böyle bir detay uygulamada kullanılmamıştır. Osman ALBAYRAK

MERHABALAR
EKTE OLAN PROJEMDE 3 PERDEM SADECE BODUM KATTA KESME HATASI VERİYOR. PERDENIN KALINLIGINI ARTIRMADAN KESME HATASINI KURTARMA İMKANIM VAR MI ? YARDIMCI OLRSANIZ SEVİNİRİM. İYİ ÇALIŞMALAR.

bodrum katta perde kesme güvenliği sağlanmıyor hatası ve donatı yetersizlik hatası alıyorum donatı fazla ve sık uygulamada sıkıntı olacak bir durum yardımcı olabilirseniz sevinirim ?

Ekli dosyalar

• proje1.cde
    14 MB · Görüntüleme: 13
bodrum katta perde kesme güvenliği sağlanmıyor hatası ve donatı yetersizlik hatası alıyorum donatı fazla ve sık uygulamada sıkıntı olacak bir durum yardımcı olabilirseniz sevinirim ?
önerilerim;
--iki yükleme durumunu aktif hale getirin (4.8.5.1)
--pg1 grup perdesinde kullanıcı başlık uzunluklarını 1. kat, zemin, bodrum katta 0.75 m yapın, (p7-p10)
--pg3 grup perdesinde aynı işlemi, yapın,
--pg1 grup perdesinde 1. bodrum da kısa başlık perdeleri tikini kaldırın,
--s39 kolonunu zemin ve 1. bodrum katta 60/80 yapın,
kurtarıyor.

Geri