Performans Analizi

Üst katlarda devam etmeyen su basman bodrum perdeleri her ne kadar bodrum kata gelen kesme kuvvetini paylaşsalar da performans analizinde su basman perdelerine güçlendirme yapılması mantıklı değildir. Hesaplarda su basman perdelerindeki yüksek değerler yeni yapı analiz mantığı ile yönetmelik gereği bodrum perdelerine uygulanan yüksek deprem yüküdür. Ancak hocalar ile de fikir birliğine vardığımız noktada sünek yapılarda ve yeni yapı tasarımı mantığı ile hazırlanan 2.5.2,3, 2.8.5, 3.5.2 gibi maddelerin su basman perdelerine uygulanmaması gerektiği. İde bununla ilgili bir seçenek koydu analiz ayarlarına. Yine de hesap şekli sebebiyle ve rijitlikleri sebebiyle su basman perdelerinde yüksek değerler çıkabiliyor. Ancak benim tavsiyem yapının diğer elemanlarınındaki problemleri çözdükten sonra su basman perdelerine takviye yapmayın. Bu anlamsız pratikte zordur ve maliyeti artırır ve sonuçta ciddi bir para harcamış olur ancak yapının yatay yük kapasitesine olumlu bir katkı yapmış olmazsınız.

Sn suatyy

Tanımlarımızda sanki farklılıklar var gibi.
Sizin "su basman bodrum perdeleri" diye nitelendirdiğiniz perdeler bodrum kat çevresindeki döşemelerin oturduğu perdeler mi?
(Benim su basman perdesi olarak anladığım, temelde üst kat döşemesi taşımayan perdeler.)

Buradaki perdeler üst kat döşemesi taşıyan perdeler. (Bodrum perdeleri)

"Ancak benim tavsiyem yapının diğer elemanlarınındaki problemleri çözdükten sonra su basman perdelerine takviye yapmayın." demektesiniz.

1-Bu projede bodrum perdeleri hariç diğer elemanlarda problem kalmamış durumda. Sizin dediğinizi yapacak olursak programın bodrum perdeleri için verdiği "KESME HASARLI ELEMANLAR (BU ELEMANLAR MUTLAKA GÜÇLENDİRİLMELİ)" hata mesajından nasıl kurtulacağız?
2- Sn suatyy ve benim yorumlarım için IDECAD ne diyor acaba merak ediyorum.

Kolay gelsin.
Ünver ÖZCAN

Su basman perdesinden kasıt, üst katlarda devam etmeyen bodrum katı perdesidir. Yani dışarıda olması da gerekmiyor. Yapı içinde de olsa sadece bodrumda bulunan üst katlara devam etmeyen perdeler yapı deprem kapasitesine katılmazlar. Zaten bilirsiniz rijit katlar deprem hesabına katılmazlar. Bodrum perdeleri için R=1.5 alınıp bir yatay yük hesaplanıp ayrıca verilir. Ancak bu yönetmeliğin design mantığı ile yaptığı bir yüklemedir. Bu yüksek yükleme sebebiyle zaten siz raporda bu durumla karşılaşıyorsunuz. Ancak Performans analizi mantığında biz bunu dikkate almayız. Raporunuzda bunların deprem dayanımına katılmayan ve üst katlara devam etmeyen elemanlar olduğunu belirtirsiniz. O raporda pek çok kirişte de gevreklik veya göçme problemi verecektir. Bu durumda ne yapıyorsunuz? Tüm kirişleri güçlendirmeye mi çalışıyorsunuz?

suatyy":3dal6jst' Alıntı:
Üst katlarda devam etmeyen su basman bodrum perdeleri her ne kadar bodrum kata gelen kesme kuvvetini paylaşsalar da performans analizinde su basman perdelerine güçlendirme yapılması mantıklı değildir. Hesaplarda su basman perdelerindeki yüksek değerler yeni yapı analiz mantığı ile yönetmelik gereği bodrum perdelerine uygulanan yüksek deprem yüküdür. Ancak hocalar ile de fikir birliğine vardığımız noktada sünek yapılarda ve yeni yapı tasarımı mantığı ile hazırlanan 2.5.2,3, 2.8.5, 3.5.2 gibi maddelerin su basman perdelerine uygulanmaması gerektiği. İde bununla ilgili bir seçenek koydu analiz ayarlarına. Yine de hesap şekli sebebiyle ve rijitlikleri sebebiyle su basman perdelerinde yüksek değerler çıkabiliyor. Ancak benim tavsiyem yapının diğer elemanlarınındaki problemleri çözdükten sonra su basman perdelerine takviye yapmayın. Bu anlamsız pratikte zordur ve maliyeti artırır ve sonuçta ciddi bir para harcamış olur ancak yapının yatay yük kapasitesine olumlu bir katkı yapmış olmazsınız.

unver":3dal6jst' Alıntı:
"Ancak benim tavsiyem yapının diğer elemanlarınındaki problemleri çözdükten sonra su basman perdelerine takviye yapmayın." demektesiniz.
1-Bu projede bodrum perdeleri hariç diğer elemanlarda problem kalmamış durumda. Sizin dediğinizi yapacak olursak programın bodrum perdeleri için verdiği "KESME HASARLI ELEMANLAR (BU ELEMANLAR MUTLAKA GÜÇLENDİRİLMELİ)" hata mesajından nasıl kurtulacağız?
2- Sn suatyy ve benim yorumlarım için IDECAD ne diyor acaba merak ediyorum.

suatyy":3dal6jst' Alıntı:
Raporunuzda bunların deprem dayanımına katılmayan ve üst katlara devam etmeyen elemanlar olduğunu belirtirsiniz. O raporda pek çok kirişte de gevreklik veya göçme problemi verecektir. Bu durumda ne yapıyorsunuz? Tüm kirişleri güçlendirmeye mi çalışıyorsunuz?

Kesme hasarlı elemanlar mevcut yönetmeliğe göre güçlendirilmelidir. Program da yönetmeliğe uygun rapor hazırlamaktadır. Bilindiği üzere programda "kesme hasarlı elemanlar" göçme bölme bölgesi dışına tutulabilmektedir. Bu tarz elemenların güçlendirilip güçlendirilmeyeceği ise mühendisin inisiyafindedir.

Proğram elbette yönetmeliklere birebir uyumlu olmak zorundadır Hakan Bey. Bu konudaki kontrolelleri yaptığı ve uyarılarını yaptığı oranda mühendise yol gösterecek ve yardımcı olacaktır.
Ancak mühendisin bir şey yaparken yapıyı daha kötü hale getirmemesi ve yapının deprem kapasitesini artırmakta faydalı olmayacak (hatta bazen zararı olacak) hareketlerden kaçınması gerekir (yönetmelikte yazsa bile). Çünkü bazen yönetmeliğin içinde geçen bazı ifadeler ana fikre ters düşebiliyor. Ana fikirden uzaklaşmamak gerekiyor. Tıpkı yasaların anayasaya ters olamayacağı ve yine yasaları yorumlarken anayasayı temel alınması gerektiği gibi.

Bunu proğramdan yapmasını bekleyemeyiz kimse de beklememeli. Bu mühendisin insiyatifidir. Ancak mühendisin de bu insiyatifi kullanacak bilgi ve tecrübeye sahip olması gerekir.
Kiriş güçlendirmesi konusundaki çekincemi uzun uzun burada anlatmam pek mümkün değil ama kısaca söyleyeyim yönetmeliğe uyayım derken yapıyı daha kötü bir duruma getirebilirsiniz.

merhabala
zemin dğerlerinin değişmesi sonucunda performans raporu almak istedğimiiz yapnın zemin emniyet gerilmesi kurtarmamktadr
1)Performans raporunda temelle iligili bir hata vermemekte temelde müdahale yapmalımıyım?

2)Doğrusal Performans Analizi yapılacak projelerde panellerin çubuk olarak modellenmesi uygun olur.(Kabuk modellenen perdelerde çatlamış kesit rijitliği alınmıyor)(Levent beyin yorumu)
çubuk olarak modelleyeceğimiz paneller mevcut panelleride kapsamaktamı yoksa sadce güçlendirme perdesinimi kapsamakta yoksa herikisidemi?

teşekkürler
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

kasky":1f5mresu' Alıntı:
1)Performans raporunda temelle iligili bir hata vermemekte temelde müdahale yapmalımıyım?
Performans analizi sonuçları üst yapıyı kapsar. TDY 2007 Bölüm 7 de temellerle ile ilgili bir kriter belirtilmemektedir. Temellerin değerlendirilmesi mühünedisin inisiyatifindedir.
kasky":1f5mresu' Alıntı:
2)Doğrusal Performans Analizi yapılacak projelerde panellerin çubuk olarak modellenmesi uygun olur.(Kabuk modellenen perdelerde çatlamış kesit rijitliği alınmıyor)(Levent beyin yorumu)
çubuk olarak modelleyeceğimiz paneller mevcut panelleride kapsamaktamı yoksa sadce güçlendirme perdesinimi kapsamakta yoksa herikisidemi?
Hem mevcut perdelerde hem de güçlendirme perdelerinde perdeler kabuk olarak modellendiğinde çatlamış kesit rijitliği alınmıyor. Buna göre mevcut perdelerin çubuk olarak modellenmesi uygun olur. Güçlendirme perdelerinin çatlamış kesit rijitiliğinin dikkate alınması isteniyorsa çubuk olarak, eğer gerçek rijitliği dikkate alınmak isteniyorsa kabul olarak modellenebilir.

İyi çalışmalar

- Güçlendirme perdelerini 3. katta bırakmayın. 7. kata kadar devam etsin.

Kolay gelsin.
Ünver ÖZCAN[/quote]
Yönetmelik gereğimi devam etmeli yoksa tavsiye niteliğindemi?
Cevaplar için teşekkür ediyorum

Sn kasky

Erzincan, Dinar, Sakarya depremlerini yerinde inceleyerek yapılan proje ve uygulama hatalarını gören biri olarak tavsiye niteliğindedir.

Güçlendirme perdeleri binanın yarısında rijitlik değişimi yapacağı için niçin böyle söylediğimi ekte verdiğim "SILI DEPREMI NEJAT BAYULKE" derlemesinin 60 sayfasından itibaren incelerseniz binada rijitlik değişiminin ne kadar önemli olduğunu görürsünüz.

Kolay gelsin.
Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• SILI DEPREMI NEJAT BAYULKE.rar
    3.7 MB · Görüntüleme: 637
merhabalar
Ekteki projede mümkün olduğu kadar belkide abartılı bir şekilde mantolama ve perde koymama ragmen deprem yönetmelğinin istediği performansı saglayamadım bu konuda yardımlarınızı bekliyorm . Gönderdiğim şekilde yapılan analizde hemen kullanım cıkmakta ama çatı katı s03 kolonuna bağlanan P05 perdesini sildikten sonra performans göçme öncesi çıkmakta bu perde sağdece çatı katında mevcut diğer katlarda yok?
Saygılarımla

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

kasky":2vf3rlen' Alıntı:
merhabalar
Ekteki projede mümkün olduğu kadar belkide abartılı bir şekilde mantolama ve perde koymama ragmen deprem yönetmelğinin istediği performansı saglayamadım bu konuda yardımlarınızı bekliyorm . Gönderdiğim şekilde yapılan analizde hemen kullanım cıkmakta ama çatı katı s03 kolonuna bağlanan P05 perdesini sildikten sonra performans göçme öncesi çıkmakta bu perde sağdece çatı katında mevcut diğer katlarda yok?
Saygılarımla

Merhaba,

Öncelikle perdelerin tüm katlarda girilmesi gerekiyor. Sadece çatı katında girilen bir perde düşey süreklilik sağlanmadığı için hatalı sonuçlar verir.
Bunu dışında projede üst yapı etkileşimli çözüm yapılmış. Ancak sistemde tekil temeller de var. Üst yapı etkileşimli çözüm programda süreki temel ve kirişsiz radye temel sisteminde uygulanabilir.
Çatı katındaki perde silinip, üst yapı etkileşimli çözüm seçeneğinin işareti kaldırılarak sırasıyla analiz ve performans analizi yapıldığında yapıldığında,sadece 3. katta K52 kirişinin göçme durumunda olması nedeniyle yapı performansı -Ey yüklemesinde Göçme Öncesi çıkıyor.
Projenizi bu bilgiler ışında tekrar değerlendiriniz.

İyi çalışmalar

İyi günler,

Ekli dosyadaki gibi bir binanın performans analizi ve güçlendirmesi üzerinde çalışıyorum. Sormak istediğim nokta, döşeme yüklerinin bir kısmını (elbette kontrol amacı ile) 20 t/m² girmeme rağmen, hiç bir elemanda hata vermiyor. Temellerdeki zemin emniyet gerilmeleri, izin verilen değerlerin çok üzerinde çıkıyor, demek ki yükleri bir şekilde görüyor. Fakat bu yüklerin performans analizinde çıkması gerekmez mi? Ben mi yanlış düşünüyorum?

Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Sil.rar
    3.9 MB · Görüntüleme: 556
Merhaba,

Projenizde perdelerin bazıları güçlendirme perdesi olarak işaretlenmiş, bazıları işaretlenmemiş. Bu yüzden bazı perdelerde düşey süreklilik sağlamıyor. Perspektif pencresinde 3b çerçeve modunda üsreklilik sağlanmayan perdeler görülebilir. P27 perdesinin üzerinde kiriş yok ama negatif üst kot verilmiş.
Zemin katta S216-S214-S207 arasında girilen perdelerin 1. katta da aynı şekilde girilmesi gerekiyor.(1. katta S214 kolonu girilmediği için S307-S316 kolonları arasına tek bir perde girilmiş)

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• perdesüreklilik.PNG
    perdesüreklilik.PNG
    139.9 KB · Görüntüleme: 22,583
İyi günler,

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Güçlendirme hesabını ilk defa yaptığım için bazı noktaları gözden kaçırmışım gibi görünüyor. Bir sorum daha olacak;

Deprem yönetmeliğinde (7.2.6.2, 7.2.5.2 ve 7.2.4.2 maddelerinde) bahsi geçen "donatı gerçekleşme katsayısı"nı programda nereye gireceğimi göremedim. Acaba bu katsayıyı girebileceğim bir yer var mı yada bunu ayrıca başka bir yerde mi gözönüne almam gerekiyor ?

Yardımlarınız ve yorumlarınız için teşekkürler.

Yağmur Can KOÇAK

yagmurcankocak":17hu5ett' Alıntı:
Deprem yönetmeliğinde (7.2.6.2, 7.2.5.2 ve 7.2.4.2 maddelerinde) bahsi geçen "donatı gerçekleşme katsayısı"nı programda nereye gireceğimi göremedim. Acaba bu katsayıyı girebileceğim bir yer var mı yada bunu ayrıca başka bir yerde mi gözönüne almam gerekiyor ?

Yardımlarınız ve yorumlarınız için teşekkürler.

Yağmur Can KOÇAK

Merhaba

Analiz ayarları/Güçlendirme sekmesinde donatı gerçekleşme katsayısı değerlerini tanımlayabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    54.6 KB · Görüntüleme: 22,557
İyi günler,

Bu gösterdiğiniz tablo 7.019 versiyonunda mı eklendi? Bende 7.018 versiyonu var ama bu tabloyu göremedim. Bendeki tablo şu şekilde açılıyor;

not: 7.019 çıktığının farkında değildim, yeni indiriyorum.

Ekli dosyalar

• analiz ayarları.JPG
    analiz ayarları.JPG
    71.5 KB · Görüntüleme: 22,550
İyi günler,

Yeni versiyonu indirdim ve çalışıyorum. Performans analizi raporları gerçekten çok güzel olmuş. Önceki versiyonda bu kadar takip edilebilir değildi. Nitekim aşağıda ekran görüntüsünü paylaştım, kiriş yükleri kısmında bütün yükleri göstermiş. Ve her kirişte bu miktarlar farklı gözüküyor. Normalde kirişlere sadece duvar yükü tanımladım, hareketli yük yok. Onun dışında döşemelerden gelen yükler olması lazım, ki bir kiriş üzerinde 2 tane döşeme yükü (hareketli & sabit olsa bile, en fazla 4 yük eder) olmalı. Ama burada biraz fazla olmuş sanki. Bunun sebebi nedir? Acaba bir yerde farkında olmadan mükerrer yük mü tanımladım ?

Teşekkürler,

Yağmur Can KOÇAK

Not: projeyi eklenti olarak paylaştım.

Ekli dosyalar

• Döşeme yükleri.JPG
    Döşeme yükleri.JPG
    89.7 KB · Görüntüleme: 22,543
  • Sil.rar
    3.9 MB · Görüntüleme: 491
Merhaba,

Bahsettiğiniz durum kabuk olarak modellenen panel üzerinedeki kirişlerde söz konusu ve gösterimle ilgili... Kirişlere gelen yükler, rapor dikkatle incelenirse aynı elemanın tekrarlı bir şekilde basılmasından ibaret.(Fazla yük aktarımı gibi bir durum söz konusu değil.) Panel objelerini kabuk olarak modellemeyin... Bu durumda panel üzerindeki kirişlere gelen yükler tekrarlı bir şekilde basılmaz.

Not: Ayrıca programda şu anda kabuk olarak modellenen perdelerin çatlamış kesit rijitliği dikkate alınmıyor. Panellerde de çatlamış kesit rijitliğinin dikkate alınması için kabuk olarak modellenmemesi uygun olur.

İyi çalışmalar

Geri