Ribbon menüde kullanırken zorlandığınız komutları bildirin

İdecad 8.61 Çözünürlük 4k olan ekrandaki başarısızlığı

Merhabalar ben bir şikayetimi dile getirmek istiyorum.
Monitörüm 4k 28 inch büyüklüğünde asus PB287Q modeli
İdecad betonarme 8.61 programı 4k çözünürlüğündeki monitörler için hiçte kullanışlı olmuyor. Çünkü buna yönelik tasarlanmamış.
Ribbon menüdeki bütün iconlar minicik. Gerçekten gözlerim bozulacak artık. Buna acilen bir çözüm getirilmesi lazım aksi takdirde ya gözlerim bozulacak ya da bu kadar para verdiğim severek aldığım monitörümü kullanamayacağım.

Autocad ise 4k monitör desteği gayet başarılı size iki programdanda yaptığım ekran alıntılarını paylaşıyorum resimlere bakınca ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız:

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

ikinci sorunuma gelecek olursak en sol tarafta dik bir şekilde yer alan yardımcı toolbar kutusunu yanlışıkla kapattım. Ve didik didik etmeme rağmen tekrar nereden çıkarılacağını bulamadım.
Bu konularda önerilerinize ihtiyacım var.
bu arada linkteki solda yer alan toolbarı büyütme seçeneği sayesinde büyüttüm bu toolbarı yanlışıkla kapatmadan önce rahat kullanabiliyordum ama ribbon menü için böyle bir büyütme seçeneği konulmamış. Yukarıda anlattığım sorunun ana temeli de bu zaten.
Teşekkür ederim.

Re: Ribbon menüde kullanırken zorlandığınız komutları bildir

Sol taraftaki düşey menüyü yerine getirmenin yolu:
Ribbon menüden normal menüye geçiş yapın.
Menü üzerinde boş bir yerde sağ klik yapın.
Orada "değiştir" menüsünün başına işaret koyun.
Tamam deyin olur.
Sonra tekrar ribbon menüye geçiş yapabilirsiniz.....

N. Y.

Re: Ribon menu

Apocalpyse":2xnvx1mo' Alıntı:
aynen öyle yapıyorum bilgisayar yeniden başlayınca gene ribon menu ile açılıyor

Programı kapattığınızda bir hata alıyor musunuz?. ideCAD Statiği Admin hakları ile çalıştırmayı deneyin. Belki son ayarlar programı kapattığınızda kayıt edilmiyor olabilir.
Sorun devam ederse Teamviewer ile bağlantı kurarak bilgisayarınıza bakabiliriz.

1- klavyede oluşturduğum kısa yolları tekrar oluşturamıyorum.
2-radye temeldeki donatıyı kıvır menüsünü bulamıyorum
3- (genel) yarı rijit diyafram analizi çok kullanışsız. analiz yapabilmek tam bir sorun. zaten uzun sürede yapıyor bir de her seferinde analiz yapılamıyor demesi çok kötü. eğimli döşeme giriyorum analiz yapamıyor. perdeye eğik kiriş bağlıyorum analiz yapamıyor.vs. vs. bide büyük projede hatayı bulmak çok zor oluyor. geometri kontrolde birşey gözükmüyor ama hata veriyor.
4- ben yenimi keşfettim bilmiyorum ama yetersiz elemanları 3 boyutta göstermesi çok hoşuma gitti.(belki eskiden de var olabilir :)
birçok şey hoşuma gitti ama kullanışlı hale gelmesi kendi açımdan zaman alacak gibi. klasik menüyü kullanmıyorum bu sefer kendimi teknolojiden iyice uzaklaşmış gibi hissediyorum. zaten ben ilk öğrendiğim (muhtemlemelen 3veya 4 versiyonu) gibi kullanıyorum. bu yüzden son hali ile çok iyi kullanan birini proje yaparken izlesem herhalde çok şey öğrenirim.
5- hep söylemek istediğim başka birşey kolon boyutlarını girerken tab tuşunu kulanamıyorum. şimdi kiriştede kullanılmıyor.
6- 3b çerçevede düğüm noktaları çok karışık daha sadeleştirilebilirmi kontrol etmek program geliştikçe zorlaşıyor.
7-kirişlerde her iki ucunda ayrı ayrı kaçıklık verilebilmesi bence güzel olur.
8- kalıp planında kalıp plan kesiti çıkarmayı bulamadım
söylediklerim hem ribbon menü hemde başka konularla alakalı oldu.
Bu arada tebrik ederim programı sürekli ileriye götürüyorusunuz.

1- klavyede oluşturduğum kısa yolları tekrar oluşturamıyorum.
Ribon menüde şuan pasif. İstek olarak notlarımıza alıyorum. Komut satırını kullanmanızı öneririm. Komut satırı komutlarını kurulum klasöründeki idecadalias.txt metin belgesi içinde bulabilir ve düzenleyebilirsiniz.

2-radye temeldeki donatıyı kıvır menüsünü bulamıyorum,

Resimdeki şekilde yapılabilir.

3- (genel) yarı rijit diyafram analizi çok kullanışsız. analiz yapabilmek tam bir sorun. zaten uzun sürede yapıyor bir de her seferinde analiz yapılamıyor demesi çok kötü. eğimli döşeme giriyorum analiz yapamıyor. perdeye eğik kiriş bağlıyorum analiz yapamıyor.vs. vs. bide büyük projede hatayı bulmak çok zor oluyor. geometri kontrolde birşey gözükmüyor ama hata veriyor.

Bu versiyonda yarı rijit diyaframa ilişkin birçok iyileştirme ve optimizasyon yapıldı. Sonlu eleman modeli tam rijit diyaframa göre çok büyüdüğü için analiz süresi de buna bağlı artmaktadır.
Analiz yapılamayan projelerinizi teknik desteğimize mail atarsanız. Benzer sorunları önümüzdeki versiyonlarda daha az yaşarsınız.

4- ben yenimi keşfettim bilmiyorum ama yetersiz elemanları 3 boyutta göstermesi çok hoşuma gitti.(belki eskiden de var olabilir :)
birçok şey hoşuma gitti ama kullanışlı hale gelmesi kendi açımdan zaman alacak gibi. klasik menüyü kullanmıyorum bu sefer kendimi teknolojiden iyice uzaklaşmış gibi hissediyorum. zaten ben ilk öğrendiğim (muhtemlemelen 3veya 4 versiyonu) gibi kullanıyorum. bu yüzden son hali ile çok iyi kullanan birini proje yaparken izlesem herhalde çok şey öğrenirim.

5- hep söylemek istediğim başka birşey kolon boyutlarını girerken tab tuşunu kulanamıyorum. şimdi kiriştede kullanılmıyor.
İsteğinizi notlarımıza alıyorum

6- 3b çerçevede düğüm noktaları çok karışık daha sadeleştirilebilirmi kontrol etmek program geliştikçe zorlaşıyor.
Bu durumu resim veya proje ile açılar mısınız?

7-kirişlerde her iki ucunda ayrı ayrı kaçıklık verilebilmesi bence güzel olur.
Bu ihtiyacınızın oluştuğu örnek bir durum paylaşır mısınız.

söylediklerim hem ribbon menü hemde başka konularla alakalı oldu.
Bu arada tebrik ederim programı sürekli ileriye götürüyorusunuz.

Ekli dosyalar

• radye hesapaksı.png
    radye hesapaksı.png
    130 KB · Görüntüleme: 12,333

Bazı komutların daha kolay ulaşılabilir olmasını bekliyorum. Hemen her ortamda lazım olan komutlar:

Katman ile ilgili komutlar
Çizgi komutu
Rota komutu
Ölçülendirme
Alan

Bu tip komutlar çalışma esnasında sıklıkla kullanılan (yada benim kullandığım) komutlar. Sadece çizim ekranında değil veri giriş ekranında da gerekli oluyor. Bu durumda menü değiştirmek pratik değil.
Ayrıca aynı komutlar değişen menülerde sabit yerde kalsa daha iyi olurdu. Örnek: Değiştir komut grubu betonarme menüsünde ekranın başka yerinde, çelik menüsünde başka bir yerde, çizim menüsünde başka bir yerinde çıkıyor. Bu da hafızanın değiştir komut grubunun yerine ilişkin alışkanlığını bozuyor.

NYILMAZ":ew0z9d4l' Alıntı:
Bazı komutların daha kolay ulaşılabilir olmasını bekliyorum. Hemen her ortamda lazım olan komutlar:

Katman ile ilgili komutlar
Çizgi komutu
Rota komutu
Ölçülendirme
Alan

Bu tip komutlar çalışma esnasında sıklıkla kullanılan (yada benim kullandığım) komutlar. Sadece çizim ekranında değil veri giriş ekranında da gerekli oluyor. Bu durumda menü değiştirmek pratik değil.
Ayrıca aynı komutlar değişen menülerde sabit yerde kalsa daha iyi olurdu. Örnek: Değiştir komut grubu betonarme menüsünde ekranın başka yerinde, çelik menüsünde başka bir yerde, çizim menüsünde başka bir yerinde çıkıyor. Bu da hafızanın değiştir komut grubunun yerine ilişkin alışkanlığını bozuyor.

Ben de bu eksikliği hissetmiştim ama hızlı araç çubuğuna sık kullandığım komutları ekleyince çok pratik oldu. Her ekranda da ulaşılabilir. Belki yüksek çözünürlüklü ekranlarda butonlar ufak gelebilir.

Hızlı başlat içerisine yerleştirmeyi düşündüm fakat bu çok kullanışlı gibi görünmüyor.

Hızlı araç çubuğuna eklediğimiz komutların ikonları ribon menülerdeki ikonlar gibi biraz daha büyük olursa daha kullanışlı olacaktır. Biraz küçük kalmış durumdalar. 81 cm genişliğinde Samsung curved monitör kullanmama rağmen küçük kaldılar.
Klavyeden kısayol atamasında sıkıntı Yok ben hep klavyeden atadığım kısa yollardan kullanıyorum komutları. Neredeyse ihtiyaç duyduğum tüm komutların tamamını.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Diğer bir konu çok çok rica ediyorum eski versiyonlarda olan "Uç noktası edit komutunu " geri verin bize. Düğüm noktasını taşı komutu sorunsuz çalışıyor fakat bir düğüm noktasında birden fazla elemanın olduğu bir düğüm noktasında herhangi bir elemanın düğüm noktasını yakalamak istediğim zaman elemanın düğüm noktasını kimi zaman yakalıyor kimi zaman yakalamıyor. Örneğin perdenin ortasınabinen bir kirişinin ucunu alıp perdenin başındaki kolona koymak istediğimde kimi zaman kolay oluyor kimi zaman almıyor oysaki ' uç noktası edit' komutuy sıfır sorunla istediğimizi yapabiliyor idik. Lütfen komutu geri verin bize

AYDIN":86wvjlkt' Alıntı:
Diğer bir konu çok çok rica ediyorum eski versiyonlarda olan "Uç noktası edit komutunu " geri verin bize. Düğüm noktasını taşı komutu sorunsuz çalışıyor fakat bir düğüm noktasında birden fazla elemanın olduğu bir düğüm noktasında herhangi bir elemanın düğüm noktasını yakalamak istediğim zaman elemanın düğüm noktasını kimi zaman yakalıyor kimi zaman yakalamıyor. Örneğin perdenin ortasınabinen bir kirişinin ucunu alıp perdenin başındaki kolona koymak istediğimde kimi zaman kolay oluyor kimi zaman almıyor oysaki ' uç noktası edit' komutuy sıfır sorunla istediğimizi yapabiliyor idik. Lütfen komutu geri verin bize

Merhaba,
Uç noktası edit komutu kaldırılmamıştır sadece çalışma şekli değişmiştir.

Çalışma şekli ise şu şekildedir:
1) Elemanı seçin,
2) Fareyi ucunu editlemek istediğiniz elemanın ucuna götürün ve tıklayın . Ucu şimdi istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

Kesişimde bulunan birden fazla elemanı işaretleyip, aynı anda hepsinin ucunu editleme imkanınız da bulunmakta.
Ayrıca komut 3B'de de çalışmaktadır.
Deneyin görüşünüzü tekrar bize bildirin lütfen.

İyi çalışmalar

Kalıp planında kalıp plan kesiti çıkarmayı bulamadım.

İyi çalışmalar.

cenkmiri":3graf3bl' Alıntı:
Kalıp planında kalıp plan kesiti çıkarmayı bulamadım.

İyi çalışmalar.

8.62 Versiyonu yükleyin. Araçlar kısmında bulunan Kalıp/ Temel planı kesiti oluştur komutunu kullanabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• araçlar.png
    araçlar.png
    52.5 KB · Görüntüleme: 10,385

Selamlar, Ribbon Menüde "Birleşim Sekmesine", çelik ve betonarme sekmelerinde olduğu gibi "Referans" ve "Analiz" bölümleri eklenebilir mi acaba? İyi çalışmalar

Riskli Bina Analizi seçenek ve raporlarını toolbarda bulamadım yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

damlatpz":asb0v15r' Alıntı:
Riskli Bina Analizi seçenek ve raporlarını toolbarda bulamadım yardımcı olabilirseniz çok sevinirim
Ribbon Memünde -->Betonarme sekmesi--->Analiz-Tasarım Butonu sekmesine tıklayarak açılan pencereden Riskli Bina Analizini seçebilirsiniz.

Analiz sonrası rapor sekmesi de açılacaktır.

Ekli dosyalar

• Ribbon.png
    Ribbon.png
    36.8 KB · Görüntüleme: 10,215

Merhaba,

Ribbon menü betonarme tabına Sürekli Çizgi komutu (proje modellerken referans çizimler yapabilmemiz yada poligon kolonlar oluşturabilmek için)

Yine betonarme tabında dönüştürme komutlarını ilgili eleman butonuna ekleyebilirseniz (örneğin kolon butonu altına Kapalı Poligonu Poligon Kolonu dönüştür, Kiriş butonu altına kirişi perdeye dönüştür veya perde butonu altına)
kullanıcı Betonarme tabından çıkmadan büyük ölçüde yapısının taşıyıcı sistemini modelleyebilir diye düşünüyorum.

Saygılarımla

Yorumu okumuşken bir iki ilave de ben yapayım bari.
Kesit alma komutu da çizim menüsü harici bir yerlere sıkıştırılabilir mi bilmiyorum.
Takıldığım diğer konu da analiz butonu. Analiz butonuna çok kolay ulaşmalıyız. Basit bir çok değişiklik yapıp analiz yapıyoruz. En azından yine betonarme menüsünde olacaksa bile analiz ayarları butonunun yanına konsa iyi olur. Yoksa ekransa bir sağa bir sola koşturuyoruz.
Bir de ölçülendirme... Her daim lazım olan bir komut. Tasarım aşamasında bile. (özellikle serbest ve iç ölçülendirme.)

Geri