V10.94 Son sürüm güncelleme yayınlandı (Lisanslı ve Deneme sürümü)

Re: ideCAD Statik IDS v1O Hakkında sorularım

servany2":245wxgls' Alıntı:
-asmolen döşemeleri sistemlerde merdiven kulesiyle Hn=17.5 i geçince program izin veriyor sistemi yasak olmasına rağmen (merdiven kulesi yeni yönetmelikte belirtildiği gibi ihmal edilebilir ,kullanıcı insiyatifi) program da bunu seçme alternatifi sunulacakmıdır şuan bys lerde herhangi bir kısıtlama yoktu sihirbaz izin veriyor
Merhaba, DTS=3, 3a, 4, 4a olan binalarda BYS=6 için kat yükseklik sınırı 28 m. Sizin binanın DTS= 1,1a, 2 veya 2a mı?

Yanitlariniz icin tesekkur ederim.

MaFiAMaX":11e0jkm2' Alıntı:
Merhaba, DTS=3, 3a, 4, 4a olan binalarda BYS=6 için kat yükseklik sınırı 28 m. Sizin binanın DTS= 1,1a, 2 veya 2a mı?
Merhaba dts 1 için deneme yaptım asmolen döşeme seçimi aktif kalıyor

Re: Seçtigim altlik varken çok kasiyor v10

servany2":2qnn4gow' Alıntı:
yasin bey
eğilim tüm katları v10 ile açınca dediğiniz gibi belirttiğiniz sıkıntılar oluyo ancak v10 ile veri girişi yapılmış aynı taşıyıcı sistemi (aynı proje) incelediyseniz (NADİ FINDIK) çok nbüyük farklar olduğu aşikar göreli kat ötemelerinin 0.015 iken v10 veri girişinde bu öteleme miktarı 0.0068 gibi oldukça küçük bir değer bu da korkutucu geliyor bana çünkü bu kadar fark olması normal değil veri girişi bire bir aynı olmasa da yüklerde ufak tefek farklar vardır tüm betonarme eleman kesit bpyutları, uzunlukları eşit inceleme fırsatınız olduysa yorumunuzu merakla bekliyorum

Yeni yönetmelikte zemin sınıfı, ivme parametrelerinden sonra binaya etki eden deprem yüklerini belirleyen en önemli faktör olmuş durumda. Zemin sınıfına bağlı olarak bina rijitliği ve dolayısı ile göreli kat ötelemeleri çok değişiklik gösterebilmekte.
Muhtemelen zemin etüdü önceden yapılmış. Mesela önceden yapılan etüdlerde verilen C gurubu zemin sınıfı yeni yönetmelikteki zemin sınıflarından C ye denk gelmiyor. Muhtelemelen D'ye yada E'ye denk gelecektir. Zemin sınıfı sayısı 4 ten 6 ya çıkmış durumda.

Zemin sınıfınızın kontrolünü yaparak tekrar analiz yapabilirsiniz.

Merhaba;
Programda sihirbazı takip etmeniz halinde Tablo 4.1'den R seçimi yaparken programın asmolen döşeme içeren tipleri kapalı hale getirdiğini görebilirsiniz. Sihirbazı adım adım takip etmeniz halinde durumu siz de gözlemleyeceksiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• asmolen döşeme.png
    asmolen döşeme.png
    171.4 KB · Görüntüleme: 34,984
Re: Raporda rijit bodrum gösterimi v10

Merhaba, gelecek güncellemelerde değiştirilecekmiş.

Re: ideCAD Statik IDS v10 Yayınlandı

afrasiyab45":fj1f0opw' Alıntı:
Merhabalar;

Bodrum olmayan yapımda rapor kısmında rijit bodrum hatası alıyorum. Gözden kaçırdığım bir nokta mı var?

İyi çalışmalar.

merhabalar
sizin projede bina yüksekliği ;
yeni deprem yönetmeliğinde Hn temel üst kotundan itibaren alınacaksa bys 7 olması gerekmez mi?

Re: Perde Eğilme M. T. , Devrilme M. T. Oran : 0.4 tan küçük

YASİN BEY MERHABA,

BENDE AYNI ÖZELLİKLERDE BİR PROJE ÇÖZMEKTEYİM. DST=1 BYS=8 2 KATLI ASMOLEN VİLLA.
MUSTAFA BEYE VERDİĞİNİZ CEVABINIZDA SINIRLI SÜNEKLİK DÜZEYİNİ SEÇEBİLİRSİNİZ DEMİŞSİNİZ AMA SINIRLI SÜNEKLİK DÜZEYİNİ TBDY 2018 4.3.4.3 MADDESİNDE DTS=3 VE DTS=4 OLAN BİNALARDA KULLANILMALI OLDUĞU YÖNÜNDE BİR İBARE VAR. BİZİM PROJEMİZİN TASARIM SINIFI DTS=1 BU İBAREYE RAĞMEN SÜNEKLİK DÜZEYİNİ SINIRLI SEÇMEMİZ DOĞRU MUDUR. İYİ ÇALIŞMALAR.

Re: ideCAD Statik IDS v10 Yayınlandı

Merhaba;

Güncellemeler ile birlikte burada yer alan dosyalar da güncellenecektir.

İyi Çalışmalar.

V10 düğüm noktasında kolon yerleşimi yapmak istediğimde, kolon yönünü ayarlarken taslak kolon görüntüsü kayboluyor. V8 gibi olabilir mi?

ahmet_divan:3q7i4bpp' Alıntı:
V10 düğüm noktasında kolon yerleşimi yapmak istediğimde, kolon yönünü ayarlarken taslak kolon görüntüsü kayboluyor. V8 gibi olabilir mi?

Merhaba
Ver 10'da bahsettiğiniz duruma ilişkin bir değişiklik yapılmadı. Problemi ekran görüntüsü ve bir proje üzerinde detaylandırın. Alternatif olarak Bursa ofis teknik servisimizi arayıp, bilgisayarınıza uzaktan erişimle bağlanmamızı sağlayarak durumu bize gösterbilirsiniz.

Bursa ofis teknik servis:
0 224 220 67 17

Uzaktan destek almak için kullanabileceğiniz yazılım:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Uzak bağlantı ile anlatmak için açtığımda aynı sorunla karşılaşmadım. Tekrar karşılaşırsam uzak bağlantı için arayacağım. Teşekkürler.

Asmolen döşeme hata veriyor v10

Merhabalar
1) Geometri kontrollerindeki hataları neden veriyor anlayamadım.
Birde v10 analiz yaparken ,analizi yapmadan program kapanıyor.Çözüm nedir?
İyi çalışmalar

2) bir de 25/50 kiriş tanımlarken döşeme kirişin üzerine geliyor.Aynı kirişi 50/32 yapınca kiriş üzerine denk gelmiyor.Defalarca sildim,çizdim aynı şekilde oluyor.Nedeni nedir?

3)Projede yaklaşık 8 m yakın açıklıklar var.Bu açıklıktaki sistemleri dağıtma dişi attığımız için kaset olarak çözüyorduk.Yeni sistemde bunu kaset olarak mı seçmem lazım yoksa nervür olarak mı çözmem gerekir?Birde bodrum kat plak olacak,tek bir döşeme sistemi olmadığı için sihirbazda ki hangi döşeme sistemini seçmem gerekli ?

4)Döşeme düzlem içi gerilmeler kurtarmıyor. Bu hatayı nasıl giderebilirim?

projenin son hali:https://www.dosyaupload.com/eoW2

Re: Kaset döşeme hata veriyor V10

Tabletten yazıyorum. Bu nedenle proje dosyasını indirip bakamadım. Fakat hatalar ile ilgili şunları söyleyebilirim.
1- küçük açılı obje : projenizde tam yatay yada tam dik olmayan fakat dik yada yatay gibi duran objeler var. Örneğin resimdeki k62 kirişi. Bu bir hata değil "uyarı" mesajıdır. Bazen yanlışlıkla yapılıyor. "Bunu yaptığınızdan emin misiniz " anlamındadır.
2- kirişli döşemelerde nervür kirişlerle ilgili ekteki resimdeki maddeye göre tasarım yapınız. (5558 ile biten resim) madde 11.3.2
3- bu maddede döşeme kalınlıkları ile ilgili ön sınırlamalar bulunmaktadır. Ekteki resimden yine bu sınırlamalara bakınız. (000301 ile biten resim)

N. YILMAZ

.

v10' u eski versiyonlardaki renklere nasıl getirim

merhaba
v10' u eski versiyonlardaki görseldeki renklere nasıl getirebilirim.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    253.3 KB · Görüntüleme: 34,434
Re: Asmolen döşeme hata veriyor V10

actombo":1p55fkcj' Alıntı:
1) Geometri kontrollerindeki hataları neden veriyor anlayamadım.
Eklediğiniz ekran görüntüsünde referans olarak verilen maddeleri inceleyin.

Birde v10 analiz yaparken ,analizi yapmadan program kapanıyor.Çözüm nedir?
Mesajın sonunda eklediğiniz projede analiz yaparken program kapanma sorunu oluşmuyor. Sorunu yaşadığınız projeyi eklerseniz bakabiliriz.

2) bir de 25/50 kiriş tanımlarken döşeme kirişin üzerine geliyor.Aynı kirişi 50/32 yapınca kiriş üzerine denk gelmiyor.Defalarca sildim,çizdim aynı şekilde oluyor.Nedeni nedir??
Eklediğiniz ekran görüntüsüne göre , K62 sağ ucunun trim yöntemini değiştirin.

3)Projede yaklaşık 8 m yakın açıklıklar var.Bu açıklıktaki sistemleri dağıtma dişi attığımız için kaset olarak çözüyorduk.Yeni sistemde bunu kaset olarak mı seçmem lazım yoksa nervür olarak mı çözmem gerekir?
Projede, nervürlü sistemlerde konstrüktif dağıtma dişinin olması, yönetmekte verilen kaset döşemeler sınıfına girmesi için yeterli değildir. Döşeme tipinin kaset olabilmesi için iki yönde de aynı ya da yakın sayıda dişlerin var olması gereklidir.

Birde bodrum kat plak olacak,tek bir döşeme sistemi olmadığı için sihirbazda ki hangi döşeme sistemini seçmem gerekli ?
Bodrum katta kirişli plak olsa bile, diğer katlarda tek yönde nervürlü sistem var olduğu için yapınız tek yönlü nervürlü sistem sınıfına girer. Bu nedenle programda yönetmelik sihirbazında nervürlü sistem seçmeniz daha uygun olur.

4)Döşeme düzlem içi gerilmeler kurtarmıyor. Bu hatayı nasıl giderebilirim?
Döşeme düzlem içi gerilmelerin kurtarmaması ile ilgili incelemelerimiz halen devam etmektedir.

Re: v10' u eski versiyonlardaki renklere nasıl getirim

Merhaba,

Mesaja eklediğim beyaz şablonda istediğiniz düzenleme yapılmıştır. Şablon dosyasını program klasörüne kopyalayabilirsiniz. Gelecek güncellemelerde diğer şablonlarda da düzenleme yapılıp otomatik olarak kuruluma eklenecektir. Döşemelerde şeffalık özelliği şu an görünmemektedir. Bu husus da gelecek güncellemelerde düzeltilecektir.

Ekli dosyalar

• Beyaz arkaplan_10.ide10
    278.1 KB · Görüntüleme: 635

nurgulkaya":2lo8y0ta' Alıntı:
Merhaba;
Programda sihirbazı takip etmeniz halinde Tablo 4.1'den R seçimi yaparken programın asmolen döşeme içeren tipleri kapalı hale getirdiğini görebilirsiniz. Sihirbazı adım adım takip etmeniz halinde durumu siz de gözlemleyeceksiniz.

İyi Çalışmalar.

merhaba nurgül hanım ekliyeceğim deneme projesinde dts 1 de r katsayısına sihirbaz izin veriyor inceleyebilirsiniz sistemde perde olmamasına rağmen,( madde 4.3.4.3)
amacım sizleri eleştirmek değil lütfen yanlış anlamayın beni gördüğüm kısımları belirtmek istedim

Sanırsam sihirbazın amacı bu işte tecrübeli büyüklerimizi değilde ortalama bi kullanıcıyı denetlemek, ideyapı kullanıcılarını düşünüyor herhangi bir zorunluluk olmamasına rağmen bu konuda hepinize teşekkür etmek gerekir

Geri