V10.94 Son sürüm güncelleme yayınlandı (Lisanslı ve Deneme sürümü)

Re: Kolon kiriş birleşim güvenliği görüntülenmiyor v10

EAKCAY":23x9zac2' Alıntı:
BİRLEŞİM KESME GÜVENLİĞİNİ İDECAD V10 VERSİYONUNDA GÖRÜNTÜLEYEMİYOR VE RAPORLARA YANSITAMIYORUM. GÖZDEN KAÇIRDIĞIM BİR ŞEY Mİ VAR ACABA?

Projeyi ekleyiniz.

Re: Asansör kenarı perdeler

Apocalpyse":3e0oke2l' Alıntı:
Ismail bey öncelikle cevabınız için tesekkur ederim.

Evet perdeler grup olarak tanımlanmalı ancak ekteki durumda donatı yerleşimi mi hatalı? Veya düzeltmenin imkanı varmı? Genelde merdiven kovası geniş oluyor, asansör daha dar. Arada 50-60cm perde kolu gerekiyor. Nasıl bir çözüm olmalı?

Iyi çalışmalar.

Merhaba
v10.02 mevcut olmadığı için bende açamadım projenizi ama dediğiniz kısım için madde 4.5.3.3 ü okursanız sorunuzun yanıtını bulabilirsiniz

Re: Asansör kenarı perdeler v10

Apocalpyse":1kkeemif' Alıntı:

Evet perdeler grup olarak tanımlanmalı ancak ekteki durumda donatı yerleşimi mi hatalı? Veya düzeltmenin imkanı varmı? Genelde merdiven kovası geniş oluyor, asansör daha dar. Arada 50-60cm perde kolu gerekiyor. Nasıl bir çözüm olmalı?

Iyi çalışmalar.

Dediğiniz gibi yapabilirsiniz. Yani 70 cmlik dik kısmı başlık olarak kullanabilirisiniz. Bu 70 cmlik ve uzun perdeyi kabuk eleman olarak girip guruplamanız doğru.
70 cm olan perdeye sol sadece başlık olarak bilgi girin. Perde ozelliklerinde başlık bölgesi uzunluğu sol başlık 70 sağ 0 yapın.
Diğer uzun perdeye sol başlık sıfır yapın.
hesap sonrası 70 cm lik perdenin orta bölge donatılarını sıfırlayın.

70 cm olan perde sadece başlık olduğunda perde gurubunun moment eğrilik ilişkisinde moment kapasitesi artıyor.

Başlık bölgesi yatay iken moment eğrilik ilişkisi

Ekli dosyalar

• baslik dik.png
    baslik dik.png
    181.4 KB · Görüntüleme: 13,351
  • 70 cm olan perde.png
    70 cm olan perde.png
    204.9 KB · Görüntüleme: 13,346
  • kol dik moment egrilik.png
    kol dik moment egrilik.png
    43 KB · Görüntüleme: 13,343
  • Baslik yatay moment egrilik.png
    Baslik yatay moment egrilik.png
    40.8 KB · Görüntüleme: 13,343
Re: ideCAD Statik IDS v10 Yayınlandı

nurgulkaya":1bmwr9g7' Alıntı:
Not: 4.3.4.5 kontrolü R değerini belirlemek içindir. Eğer sınır şart sağlamaz ise Ryeni=(4/5)*R olarak hesaplayıp analiz ayarlarından R bölümüne girmeniz gerekmektedir.

Isterseniz devrilme momenti tahkiki yapmadan Ryeni=(4/5)*R
R degerini dogrudan boyle girebilirsiniz. Kimse sizden devrilme
Momenti tahkiki istemez. Cunku zaten bastan R katsayisini 0.20 daha kucuk girmis oluyorsunuz.
Resimdeki maddede söylenen alt sınır koşulunu sağlamama durumunda "izin verilen en üst BYS'nin bir fazlası alınacaktır" kısmı nasıl yapılacak?Sonuçta kat yüksekliğine göre otomatik belirleniyor biz bunu nasıl değiştireceğiz?Sizin söylediğiniz yöntemle R katsayısını değiştirsek de rapordaki hatayı nasıl gidereceğiz?

Ekli dosyalar

• devrilme.jpg
    devrilme.jpg
    42.7 KB · Görüntüleme: 13,345

EAKCAY":3h7ldu3w' Alıntı:
BİRLEŞİM KESME GÜVENLİĞİNİ İDECAD V10 VERSİYONUNDA GÖRÜNTÜLEYEMİYOR VE RAPORLARA YANSITAMIYORUM. GÖZDEN KAÇIRDIĞIM BİR ŞEY Mİ VAR ACABA?
Merhaba
Bu tahkik;
Süneklilik düzeyi yüksekte yapılır,
Sınırlı ve Karmada yapılmaz.

Ayrıca Temel-zemin hesabınızı "Kirişsiz radyenin zemin em...." göre yaptırın. Min, ortalama, maks gerilmeler kurtarmıyor.
Zemin taşıma gücü de az gibi.

Ünver ÖZCAN

Re: Asansör kenarı perdeler v10

Ismail Hakki Besler":38noq2pg' Alıntı:
Apocalpyse":38noq2pg' Alıntı:

Iyi çalışmalar.

Dediğiniz gibi yapabilirsiniz. Yani 70 cmlik dik kısmı başlık olarak kullanabilirisiniz. Bu 70 cmlik ve uzun perdeyi kabuk eleman olarak girip guruplamanız doğru.
70 cm olan perdeye sol sadece başlık olarak bilgi girin. Perde ozelliklerinde başlık bölgesi uzunluğu sol başlık 70 sağ 0 yapın.
Diğer uzun perdeye sol başlık sıfır yapın.
hesap sonrası 70 cm lik perdenin orta bölge donatılarını sıfırlayın.

70 cm olan perde sadece başlık olduğunda perde gurubunun moment eğrilik ilişkisinde moment kapasitesi artıyor.

Başlık bölgesi yatay iken moment eğrilik ilişkisi
İsmail bey cevabınız için tşkler. Çok faydalı oldu.

unver":ci6stmpj' Alıntı:
EAKCAY":ci6stmpj' Alıntı:
Merhaba
Bu tahkik;
Süneklilik düzeyi yüksekte yapılır,
Sınırlı ve Karmada yapılmaz.

Ayrıca Temel-zemin hesabınızı "Kirişsiz radyenin zemin em...." göre yaptırın. Min, ortalama, maks gerilmeler kurtarmıyor.
Zemin taşıma gücü de az gibi.

Ünver ÖZCAN
teşekkürler..

MrtGrsl":3jrr0jlv' Alıntı:
nurgulkaya":3jrr0jlv' Alıntı:
Not: 4.3.4.5 kontrolü R değerini belirlemek içindir. Eğer sınır şart sağlamaz ise Ryeni=(4/5)*R olarak hesaplayıp analiz ayarlarından R bölümüne girmeniz gerekmektedir.

Momenti tahkiki istemez. Cunku zaten bastan R katsayisini 0.20 daha kucuk girmis oluyorsunuz.
Resimdeki maddede söylenen alt sınır koşulunu sağlamama durumunda "izin verilen en üst BYS'nin bir fazlası alınacaktır" kısmı nasıl yapılacak?Sonuçta kat yüksekliğine göre otomatik belirleniyor biz bunu nasıl değiştireceğiz?Sizin söylediğiniz yöntemle R katsayısını değiştirsek de rapordaki hatayı nasıl gidereceğiz?

MrtGrsl":3jrr0jlv' Alıntı:
nurgulkaya":3jrr0jlv' Alıntı:

Öncelikle bahsi geçen devrilme kontrolleri 2 farklı kontrol olup bizim bahsettiğimiz Ryeni= (4/5)R olması durumu madde 4.3.2.4 olup her bir perdenin tek başına karşıladığı devrilme momentinin tüm sistemin karşıladığına oranı ve kenar akslarda yer alan perdelerin karşıladığı devrilme momentine tüm sistemin karşıladığının oranları sağlamaz ise R değeri değiştirilir. Bu uyarı raporlarda verilmektedir. R katsayısını Analiz Ayarları TBDY 2018 Seçenekleri sekmesinden düzenleyebilirsiniz.

Sizin karıştırdığınız durum olan madde ise 4.3.4.5 - 4.3.4.6 -4.3.4.7 maddelerindeki sınır değerler sağlamaz ise kullanmanız gereken BYS bir üst sınıfa çıkacağından dolayı bazı durumlarda süneklik düzeyini değiştirmek, R ve D katsayısını değiştirmek gibi cezalarla karşılaşabilirsiniz. Bu cezalar yerine mühendis olarak sistem rijitliğini düzenleyebilirsiniz ki devrilme sorunu yaşamayın. Veya mühendis olarak bu cezaya göre tasarım yapmak isterseniz, işlemi sihirbazdan yapmak zorunda değilsiniz. Bu ayarlamaların tamamı analiz ayarlarında TBDY Seçenekleri sekmesinden yapılabilir. Sihirbaz yönetmelikteki koşulları görebilmeniz için oluşturulmuş bir araçtır. Program sizi sihirbaz yoluyla tamamen kısıtlamaz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• analiz ayarları.png
    analiz ayarları.png
    40.7 KB · Görüntüleme: 13,262
  • devrilme 1.png
    devrilme 1.png
    90.5 KB · Görüntüleme: 13,262
  • devrilme 2.png
    devrilme 2.png
    63.4 KB · Görüntüleme: 13,262

MYSA.MUH.":2cx2z7m1' Alıntı:
Herkese Merhabalar.
Programda neden güncellemenin bu kadar eksik kaldığını gerçekten anlamadım.aylar öncesinden kesinleşen yönetmeliği programa adapte etmek için yeterli zaman mı olmadı onuda düşünüyorum fakat. Farklı bir program kullanan arkadaşlarım yeni yönetmelik ile mantar döşemeye kadar her hesabı yapabiliyor. fakat bizde durum hiç parlak değil elimizdeki işlerin hepsi bekliyor. perde devrilme kontrolü daha bir veya iki güncelleme sonra gelecek. keza yanılmıyorsa performans ve mantar döşeme analizi hiç yok. Herşey bir yana bütün bunlar yokken birde yüksek yapılarda çözülmüyor. oda ayrıca satın alınacakmış artı güncelleme fiyatları bana göre çok yüksek yine kıyaslama yapmak istemiyorum ancak diğer firmalar yine daha uygun. hem daha çok para verip hemde proje çözemiyoruz şuanda bu eleştiriyi yapamadan daha fazla duramadım... güncelleme ve güncelleme hızı ve ödenen fiyat ve performans orantısız. İsmail bey bence buna İDE9 da deseydiniz olurdu kıyılamıycak birşey göremiyorum şahsen....

Ismail Hakki Besler":2cx2z7m1' Alıntı:
Gec kalinlinmis bir durum yok.
Yabanci kaynakli programlar ile bu is olmaz. Diger iki yerli bizden fersah fersah geride.
Gec kalindigini dusunuyorsaniz, gidin bunlara sorun ne yaptiklarini size dokumanlari ile anlatsinlar yaptiklarini
Sonra karsilastirin. Ve burada orantisiz ahkam kesmek yerine, orantili bir tercih yapin.

10 versiyona eklenen 2018 deprem yonetmeligi maddeleri:

Merhabalar. Öncelikle bu konuda İsmail Bey'e katıldığımı söylemek istiyorum. Forumda mesajlarımı aratırsanız programı en çok didikleyen - eleştiren kullanıcılardan birisi olduğumu görebilirsiniz. Bir o kadar da açmadığım ve kendim araştırarak bulduğum konu vardır. Ancak sizin buradaki eleştiriniz çok acımasızca ve araştırmadan yapılmış. Diğer yerli programlardan birinin çelik modülü henüz 2016 yılında çıkmış Türk Çelik Yönetmeliğini desteklemiyor. Her ikisinin betonarme modülünde son deprem yönetmeliğine uymayan kısımlar var. Belediye kontrolünün o kısımları atlıyor olması o yazılımları yönetmeliğe tam uyumlu yapmaz. Elbette İdeninde eksikleri var ancak geliştirici ekipleri iyi çalışıyor ve güncellemeler hızlı geliyor. Bu arada idecad her yönüyle diğer yerli yazılımlardan üstündür demiyorum. Daha kötü kısımları var. Ancak genel olarak epey öndeler.

Ben de teknik ekiple eksik veya geliştirilmesi gerektiğini düşündüğüm bir çok noktayı paylaşıyorum. Dünyada eksiği olmayan yazılım yok zaten. Önemli olan bunları kapatmaya çalışıyorlar mı çalışmıyorlar mı?

Diğer 2 yerli yazılımda da çok önemli eksikler var ve üstelik şu an yönetmeliğe tam uyumlu musunuz dediğinizde de evet uyumluyuz diyebiliyorlar. Birinin direkt sahibi ile konuştum ve bana bunu diyebildi. ideCAD ise bir kaç ay önce yazılımın yapabildikleri ile henüz yapamadıklarını sayfalarca doküman halinde yayınladı. Bunun Türkiye'de eşi yok, dünyada ise saygın yazılımlar yapar.

Yazılımı geliştirirken çekilen zorluklar karşısında ismini 9 yerine 10 verilmesine layık görmeleri ve bunu sizin küçük görmeniz hoş bir tutum değil. miralay beyin dediği gibi evet diğer yazılımlara göre geride olduğu noktalar var ama alt alta yazıp toplarsanız iyi ki ideCAD kullanıyorum dersiniz. Bu ülkede yıllarca bir yazılım, deprem yönetmeliğinde tanımlanan kolonlardaki minimum etriye koşulanu kontrol etmedi. Sonra bir gün bu kontrolü opsiyonlarda tercihe bağlı hale getirdiler. Kendileri tabi ki bu durumun farkındadır ama artık metraj fazla çıkıyor baskısında mıdır bilemem umursamadılar... Diğer 2 yazılımın da piyasada olması elbette ki bir artı değer. ideCAD de onlara bakıp eksiklerini tamamlıyordur, onlar da ideCAD e bakıp aynısını yapıyordur. Piyasada çeşitliğin olması her zaman iyidir.

İsmail Bey biraz sert tavır ile karşılık veriyor zaman zaman. Ama, empati yapıp onu da anlamaya çalışıyorum. Ülkede bir çok şeyde olduğu gibi yazılım üretmenin de dünyaya kıyasla pek değeri yok ki yazılım işi gerçekten uzun süre yatırım gerektiren bir iş. Kendisini şahsen tanımıyorum ama bu yazılımı ülkeye kazandırdıkları için teşekkür ederim. Evet parası ile alıyorum ama verdiğim her kuruşa değdiği için içim rahat.

Merhabalar,

Dlubal Rfem, Midas Gen, Staad.Pro, RAM, Robot, SAP2000, Etabs gibi birçok yabancı ve başta ideCAD Statik olmak üzere bildiğiniz diğer yerli yapı mühendisliği yazılımlarını detaylı şekilde kullanmaktayım.
Bunların arasında ideCAD Statik;

* Yazılım güncelleme raporlarının düzgün, açıklayıcı, şeffaf ve profesyonel şekilde tutulduğu ve sunulduğu,
* Hepsini yakından tanıdığım ve gerçekten kaliteli, profesyonel, akademik seviyede çalışan teknik destek ve yazılımcı grubu bulunduran,
* Kapsamlı modelleme, yerli/yabancı yönetmelik kontrollü analiz ile tasarım, birleşim tasarımları, genel konstrüksiyon çizimleri, imalat çizimleri ve raporlamanın tümünün tek yazılım altında entegre şekilde pratik kullanım kolaylıklarıyla toplandığı global kulvarda dahi ender bir yazılım.

İdeCAD Statik'te tüm kullanıcı geri bildirimlerinin ve iç tetkiklerde tespit edilen problemlerin detaylı olarak ele alınarak teknik destek ve yazılım güncelleştirmeleriyle profesyonel ve şeffaf bir şekilde çözülmeye çalışıldığını bizzat yakından takip ediyorum. Yeni deprem yönetmeliğimiz bir öncekine kıyasla çok daha detay içerdiğinden ve sadece anlamasının bile zor olduğu karmaşık, girişken ve bir yapı için çok sayıda farklı analiz yapılmasını gerektiren uygulama ilerleme akış diyagramları gerekliliğini doğurduğundan, bunların yazılım altyapısında tam anlamıyla kurgusunun zaman alacağı aşikardır. Bu arada yazılımda yeni yönetmelik uyumluluğu haricinde çelik yapılar da dahil birçok konuda yeni özellikler eklenmiştir. Yürürlükteki yeni yönetmekliklerle tam uyumu esas alan İsmail Bey ve tüm ekibinin büyük saygı hakettiğini düşünüyorum.

Küçük bir anıyla farklı bir hava katmak istiyorum:
Yıllar önce bir çok yeniliğin geldiği bir versiyonda kullanıcılardan biri ısrarla "kubbe çözümü var mı?" diye sormuştu. İsmail beyin cevabı çok manidar: ya kardeşim, ömründe belki de bir kez kubbeli yapı yapacaksın, habire bunu soruyorsun. Bu kadar iş yapmışız neden görmüyorsun demişti. :) yine hatırlıyorum, kubbe çözümü programa eklenince; yaptık işte :) başınız göğe mi erecek demişti. :D :lol:

Evet İsmail beyin farklı bir tavrı ve tarzı var. Bunu da yaptığı işe duyduğu heyecana bağlıyorum. Yapılan işte genelin sıkıntı çektiği problemi çözme konusu ön planda tutuluyor. İdeCAD'de popülariteden öte realite ön plandadır.
İdeCAD arge anlamında bence diğer yazılımların çok ötesindedir. Bireysel çabalardan öte bu iş profesyonelce yürütülmeye çalışıyor. Yani bir ekip var. Diğer yazılımlarda, hem işin ön planında hem de arka planında bu kadar geniş bir ekibe rastlayamazsınız.

Re: ideCAD Statik IDS v1O Hakkında sorularım

Marifet iltifata tabidir der atalarımız, ben ide ekibine minnettarım hem mimari hemde statik-çelik yazılımları için.

Yerli yazılımlara karşı olan bu sert tavrın bir nedeni de akademik çevre. Ağızlarında sakız tutturmuşlar bir inek-sucuk lafı başka bir şey demiyorlar. Geçenlerde İzmir'deki yönetmelik tanıtım toplantısında kısa bir sohbet imkanı buldum hocalarla. Genel olarak yerli yazılımların mühendisliği körerttiği ve ehli olmayan kişilerin bile proje üretmesine imkan tanıdığını söylüyorlar. Tespitleri doğru ancak bunun suçu yerli yazılımlar mı? Her yıl binlerce yeni mezunun katıldığı, doğru dürüst proje kontrolünün olmadığı, komik rakamlara projelerin yapıldığı bu piyasada yazılımcılara olan talep tabiki olabildiğince otomatik proje üretebilen yazılımlar olur. Ayrıca yerli yazılımlarda ciddi hatalar olduğundan bahsettiler. Ülkemizde üretilen yapıların çok büyük bir kısmı yerli yazılımlarla yapılmakta. Bu yazılımlarda hocaların dediği gibi ciddi hatalar varsa bunları tespit etmek ve gereğini yapmak biz mühendisler kadar onlarında görevidir. Akademisyen, üniversite ve benzeri yüksek öğrenim kurumlarında öğretimi gerçekleştiren, araştırma yapan ve özgün araştırmalarıyla alanına katkıda bulunan kişilere verilen genel mesleki unvandır. Umarım bir gün kendi yetişdirdikleri mühendisleri ve yerli yazılımları aşağılamayı bırakıp, mühendislik camiasının gerçek sorunlarına el atarlar.

Öncelikle V10 programı için emeğinize sağlık. Ancak yönetmelikte DTS=1 olan bölgelerde yapı yükseklik sınırı tek yönlü nervürlü döşemeler için 17.5 metredir. Bu nedenle bir çok betonarme yapı kirişsiz plak (mantar) döşemeye dönmektedir. Programda çözüm için değil, ancak çizim ve kontrol açısından ciddi eksiklikler olduğunu düşünüyorum. Özellikle iki perde arasındaki kirişlerin olduğu kısımlarda, büyük şaftların etrafındaki kirişlerde ve perimeter çevre kirişlerinin olduğu yerlerde kirişsiz plak tablasız döşeme kalınlığı L/30 dan hesaplamak yerine, tek yönlü veya çift yönlü çalışan kirişli plak döşemeler gibi hesaplayıp daha fazla kalınlık bulmaktadır. Bu da hesap raporunda minimum kalınlıkları sağlamadığımızı söylemektedir. Bunun dışında kolon başlıklarında döşeme zımbalama kontrolü de yapılamamaktadır. Bunun dışında çizimlerde de eksiklikler var ancak hesap açısından belirttiğim hususların piyasada iş yapan firmalar için acilen ele alınması gerektiği kanaatindeyim.

Uska":dznlinz4' Alıntı:
Öncelikle V10 programı için emeğinize sağlık. Ancak yönetmelikte DTS=1 olan bölgelerde yapı yükseklik sınırı tek yönlü nervürlü döşemeler için 17.5 metredir. Bu nedenle bir çok betonarme yapı kirişsiz plak (mantar) döşemeye dönmektedir. Programda çözüm için değil, ancak çizim ve kontrol açısından ciddi eksiklikler olduğunu düşünüyorum. Özellikle iki perde arasındaki kirişlerin olduğu kısımlarda, büyük şaftların etrafındaki kirişlerde ve perimeter çevre kirişlerinin olduğu yerlerde kirişsiz plak tablasız döşeme kalınlığı L/30 dan hesaplamak yerine, tek yönlü veya çift yönlü çalışan kirişli plak döşemeler gibi hesaplayıp daha fazla kalınlık bulmaktadır. Bu da hesap raporunda minimum kalınlıkları sağlamadığımızı söylemektedir. Bunun dışında kolon başlıklarında döşeme zımbalama kontrolü de yapılamamaktadır. Bunun dışında çizimlerde de eksiklikler var ancak hesap açısından belirttiğim hususların piyasada iş yapan firmalar için acilen ele alınması gerektiği kanaatindeyim.
İlginiz için teşekkürler,
Kirişssiz döşeme çizimleri ile ilgili çok kapsamlı bir güncelleme üzerinde çalışıyoruz. Ancak bu bir ara güncelleme şeklinde olmayacak ve 10.xx kullanıcılarına ücretsiz verilecek.

Ismail Hakki Besler":17sprzxr' Alıntı:
İlginiz için teşekkürler,
Kirişssiz döşeme çizimleri ile ilgili çok kapsamlı bir güncelleme üzerinde çalışıyoruz. Ancak bu bir ara güncelleme şeklinde olmayacak ve 10.xx kullanıcılarına ücretsiz verilecek.

İsmail bey,
Çalışmalarınız elbette çok kıymetli bizim için. Kirişsiz döşeme konusu gerçekten önemli bir konu haline geldi. Ama ben bir şey daha eklemek istiyorum. Bu, biraz yukarıda yazdığım kubbe konusuna benzeyecek gibi ama keşke bu kadar değişiklikler yapılırken boşluklu döşemelele ilgili de bir şeyler yapılmış olsa. Bu konuda sürekli talep alıyorum. Modelleme anlamında elbet bir takım çözümler üretilebiliyor. Fakat denetleyen birimlere izah konusunda sıkıntı yaşadığım için ciddi sayılabilecek bir çok işi alamadım.

İyi çalışmalar diliyorum.

N. YILMAZ

Geri