Son sürüm güncelleme yayınlandı (Lisanslı ve Deneme sürümü)

Re: ideCAD Statik IDS v10.09 Yayınlandı (02.05.2019)

Merhaba,

Perde devrilme momenti kontrollerinin her blok için ayrı ayrı yapılması gerekir. Bunun için projenizi dilatasyonlardan bölün ve ayrı proje dosyalarında analiz yapın.

Teşekkür ederim Yasin Bey.
Birde idecad 7 ile daha önceden yapmış oldugum projeleri yeni yönetmelikle düzenleyip analiz ettiğimde perdelerde kesme güvenliği yaşıyorum. tüm proje dataları sıfırdan girince cogu zaman düzeliyor. ayarlarla ilgili yapmam gerek birşeymi vardır acaba?

YasinTezel":24m18v5x' Alıntı:
Merhaba,

Perde devrilme momenti kontrollerinin her blok için ayrı ayrı yapılması gerekir. Bunun için projenizi dilatasyonlardan bölün ve ayrı proje dosyalarında analiz yapın.

Ekli dosyalar

• ScreenHunter_141 Jul. 04 09.50.jpg
    ScreenHunter_141 Jul. 04 09.50.jpg
    150.6 KB · Görüntüleme: 40,982

karsaf":306asnwx' Alıntı:
Teşekkür ederim Yasin Bey.
Birde idecad 7 ile daha önceden yapmış oldugum projeleri yeni yönetmelikle düzenleyip analiz ettiğimde perdelerde kesme güvenliği yaşıyorum. tüm proje dataları sıfırdan girince cogu zaman düzeliyor. ayarlarla ilgili yapmam gerek birşeymi vardır acaba?

Bildiğimiz böyle bir sorun yok , Analiz ayarlarında veya modelleme yaparken oluşan farklardan sebep olabilir. Aynı olduğunu düşündüğünüz iki modeli de gönderebilirseniz farkın neden kaynaklandığını tespit etmeye çalışırız.

Merhaba. 5 katlı asmolen yapmamız 'istenen!' bir projemiz var. Merkeze yakın yerlere mümkün olduğunca perdelerimizi yerleştirdik perde devrilme momenti hesabında 0.75 kuralının altında düşemedik. Dengelememiz için ne yapmamız gerekiyor yardımcı olursanız seviniriz. Link aşağıdadır. başka perde yapılmak gerekirse diye mimari kalıpların da resmini koydum engel teşkil edecek birşey olup olmadığı görülebilsin diye.Teşekkürler şimdiden.(hatalı link yenilendi)

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
(mimari kalıp)
(statik proje) (hatalı link yenilendi)

Müsait olduğunuzda bakarsanız seviniriz. Kolay gelsin.

Merhaba
fathhh":22a2qink' Alıntı:
Merhaba. 5 katlı asmolen yapmamız 'istenen!' bir projemiz var. Merkeze yakın yerlere mümkün olduğunca perdelerimizi yerleştirdik perde devrilme momenti hesabında 0.75 kuralının altında düşemedik. Dengelememiz için ne yapmamız gerekiyor yardımcı olursanız seviniriz. Link aşağıdadır. başka perde yapılmak gerekirse diye mimari kalıpların da resmini koydum engel teşkil edecek birşey olup olmadığı görülebilsin diye.Teşekkürler şimdiden.(hatalı link yenilendi)
TBDY2018 asmolen yapıları cezalandırdığı için devrilme ile ilgili madde 4.3.4.6 sağlamanız zor.
Asmolen olarak yaptığınız döşemeleri kare veya kareye çok yakın kaset yaparak çözüm yapın.

Ünver ÖZCAN

Yukarda bahsettiğim proje için ilave perdeler yaptık. 2 tane de grup perde haline getirdik L şeklinde. Bina formu çok karmaşık olmamasına rağmen 3 adet x yönünde 3 adet y yönünde toplam 6 perdesi olan asmolen bir bina oldu. Ancak perde devrilme momenti hala aşağıdaki durumda:

İşin içinden çıkamadık. Hala perde mi ilave etmemiz gerekiyor yoksa zorlanan kolon boyutlarını mı artırmamız gerekiyor yoksa donatı çaplarını mı ? dengelemek için. LÜTFEN Yardımcı olursanız sevinirim olay gelsin. teşekkürler. (son hali aşağıdaki linktedir.)

(statik)
(mimari kalıp)

Ekli dosyalar

• perde rapor.jpg
    perde rapor.jpg
    59.8 KB · Görüntüleme: 40,628

unver":2q4u6kmi' Alıntı:
Merhaba
fathhh":2q4u6kmi' Alıntı:
TBDY2018 asmolen yapıları cezalandırdığı için devrilme ile ilgili madde 4.3.4.6 sağlamanız zor.
Asmolen olarak yaptığınız döşemeleri kare veya kareye çok yakın kaset yaparak çözüm yapın.

Ünver ÖZCAN

İlginiz için teşekkürler Ünver Bey. Kaset olarak yapmak evet dediğiniz gibi perdeli veya perdesiz olarak da yüksek sünek çözebileceğimiz bir sistem. Ancak bu kadar perde ilave etmek,tabiri caizse sistemin tamamını da perde yapsak ancak kurtaracakmış gibi geliyor. Asmolen yapmayın deselerdi keşke..
Teşekkürler ünver bey

linkte verdiğim projeyi bir kontrol etme şansınız varmı acaba mantar olarak çözüm yaptım ama 2 kolonda pursantajı kurtaramadım 2 de perdenin kesme kuvveti

Merhaba
Öneri proje ekte umarım işinize yarar.
Kolonların dar kenarlarını 40 cm veya daha fazla yaparsanız çok iyi olur.
Proje V10.12 çözüldü. Bu versiyon yoksa Bursa ofisi ile yarın görüşün.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• UO TAYFUNER mantar2 perde.cde
    2.6 MB · Görüntüleme: 1,535
Re: ideCAD Statik IDS v10.14 Yayınlandı *Yeni (31.07.2019)*

Sayın Kullanıcılarımız,
ideCAD Statik IDS v10.14 sürümü kullanıma sunulmuştur.
Programı edinmek isteyen kullanıcılarımız, kilit değişimi yapmak için Bursa veya İstanbul ofislerimiz ile irtibat kurabilirler.
(10 versiyon lisansı olan kullanıcılarımız için kilit değişimi gerekmemektedir.)

Saygılarımızla,
ideYAPI A.Ş.

ideCAD Statik IDS v10.14 programını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:

Projede bodrum olmadan tasarım yapıldı , daha sonra bodrum ilave edildi (yükseltme perdesi ) Zemin kattaki radye döşemeyi iptal ettim . kotlar normal ama kolonlar arasında süreksizlik mevcut. V.10.14

Ekli dosyalar

• süreksiz.cde
    201.2 KB · Görüntüleme: 1,431

mgondem":lf40wgl3' Alıntı:
Projede bodrum olmadan tasarım yapıldı , daha sonra bodrum ilave edildi (yükseltme perdesi ) Zemin kattaki radye döşemeyi iptal ettim . kotlar normal ama kolonlar arasında süreksizlik mevcut. V.10.14
-Zemin ve bodrum kat yüksekliklerinin toplamı zemin kat kotunu vermiyor. Temel Seviyesi hücresini tıklayın. Sıfır değerini girip, enter tuşuna basın. Bodrum kat yüksekliği 90 cm. olarak revize edilecek ve düşey süreklilik sağlanacak. Daha sonra kat yüksekliklerini aşağıdan yukarıya doğru istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

- Bodrum katta çevre perdesi yoksa kat rijit kabul edilmemeli.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• kat_Genel.png
    kat_Genel.png
    23.8 KB · Görüntüleme: 38,921
  • ornek.cde
    192.5 KB · Görüntüleme: 1,414

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi yapınca düzeldi . Bodrumda hem çevre, hemde iç bölme perdeler var. Kotu ayarlayamadığım için kirişleri perdeye dönüştürmeden atmıştım örnek projeyi .

1- Ekli çizimdeki gibi Perde donatıları hasır seçildiğinde açılımda ilk donatı 200 cm ve sonraki donatılar tek parça olarak hatalı veriyor. 215/h olarak bindirme boyunu da dikkate alarak sıralaması gerekiyor. Daha önceki versiyonda doğru veriyordu bu arada. Bir yerde ayar var mı biraz baktım tespit edemedim.

2- Son seçim komutu iki boyutta hala çok vasat proje bir miktar büyüdüğünde çalışmıyor. Çizim için önemli bir komut bu konuya çözüm gelirse sevinirim. Özellikle ide 7 ve 8 de çok çok iyi idi.
3- Temel açılımlarında hala kolon donatı filizi veriyor ve bu donatı kolon ortasında birleşmesi gereken boyda değil eski yönetmelik gibi kısa veriliyor.
Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Perde açılım.jpg
    Perde açılım.jpg
    162.3 KB · Görüntüleme: 38,138

asmolen yapıları eskiden yaptığımız gibi, kaset sistem olarak girebiliyor muyuz ? bu şekilde 400 cm den büyük nervür kirişlerinide bölüyorduk iyi oluyordu ama.
döşeme tipi seçeneklerinde
1-kirişli veya kaset
2-asmolen
3-mantar
seçeneklerinden dolayı sıkıntı olmazmı.
yani kısacası asmolen yapacağımız yerin dizaynını , programda kaset olarak girmemizde sıkıntı oluyor mu ?

efsane":1u4big0s' Alıntı:
asmolen yapıları eskiden yaptığımız gibi, kaset sistem olarak girebiliyor muyuz ? bu şekilde 400 cm den büyük nervür kirişlerinide bölüyorduk iyi oluyordu ama.
döşeme tipi seçeneklerinde
1-kirişli veya kaset
2-asmolen
3-mantar
seçeneklerinden dolayı sıkıntı olmazmı.
yani kısacası asmolen yapacağımız yerin dizaynını , programda kaset olarak girmemizde sıkıntı oluyor mu ?
Tek doğrultu dişli döşemelerin enine dişlerini kaset döşeme komutuyla oluşturabilirsiniz. TBDY sihirbazında döşeme tipini "Tek doğrultulu dişli döşemeler(Nervür)" seçeceksiniz.

Merhaba;

TBDY 2018 ile perde devrilme kontrollerinin etabs ile karşılaştırmasını bulabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• BA3 ideCAD ve ETABS Karşılaştırma - DEVRİLME.pdf
    1 MB · Görüntüleme: 1,260

merhabalar, rijit bodrum katta bulunan ve üst katlarda devam etmeyen (hw/lw>2 olan) perdelerde başlık bölgesi oluşturuluyor,yönetmelikte de bulamadım.Neden oluşturuluyor?

hasank":3n62nugp' Alıntı:
merhabalar, rijit bodrum katta bulunan ve üst katlarda devam etmeyen (hw/lw>2 olan) perdelerde başlık bölgesi oluşturuluyor,yönetmelikte de bulamadım.Neden oluşturuluyor?
Türkiye Bina Deprem yönetmeliği Mayıs 2018 Sayfa 127 madde 7.6.2.1

Geri