Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Son sürüm güncelleme yayınlandı (Lisanslı ve Deneme sürümü)

Re: ideCAD Statik IDS v10.09 Yayınlandı *Yeni*(02.05.2019)*Y

Resimdeki donatıların çaplrı farklı, doğal olarakta donatı filiz boyu değişken olacaktır.

saridurmus":2uk4blb4' Alıntı:
Resimdeki donatıların çaplrı farklı, doğal olarakta donatı filiz boyu değişken olacaktır.

Muhammed Bey filiz görselini perde başlık ve gövde donatısı ölçülerinin üst üste geldiğini göstermek için paylaşmış. Bu sorunu önceki versiyonda ben de bildirmiştim.

Erhan Bey açıklama için teşekkürler..

Ömer Bey nasıl yaptınız o açıklamayı açıkçası şaşırdım:) yine de bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

Ayrıca, temel apl. planında verilen filiz detayları ile kolon/perde düşey detaylarında verilen filizler örtüşmemektedir.

bu ifadeden kastım için de bir görsel ekliyorum. Umarım daha rahat anlaşılır...

Programdan beklentim uygulama pratiği açısından, temel apl.planında verilen filizlerle, kolon boy açılımlarındaki detayların örtüştürülmesi...

iyi çalışmalar, saygılar..

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    100 KB · Görüntüleme: 20,184

merhaba, denemle amaçlı yaptığım basit bir projede( süneklik düzeyi yüksek seçildi) son kat perdelerimde ekte de görüldüğü gibi moment kapasitesi gibi değerler sıfır gözüküyor nedeni nedir? yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler..

Ekli dosyalar

• moment kapasites.JPG
    moment kapasites.JPG
    56.2 KB · Görüntüleme: 20,119
  • perdee.JPG
    perdee.JPG
    90.2 KB · Görüntüleme: 20,119

Merhaba;

Bu perdelerde asagida yönetmeliklten alinti yaptigim durum olustugu icin, denklem 7.16 da verilen Ve yerine Sekil 7.12 de bahsedilen tasarim degeri kullaniliyor ve bu durum raporda açikça belirtiliyor.

Alinti;
yükler ile Bölüm 4 e göre depremden hesaplanan kesme kuvvetinin 1.2D (boşluksuz perdeler) veya 1.4D ( bağ kirişli perdeler) katı ile büyütülmesi ile elde edilen değerin, Denk. (7.16) ile hesaplanan Ve den küçük olması durumunda, Ve yerine bu kesme kuvveti kullanılacaktır.

Denk.(7.16) da Hw/3 bölgesi boyunca Bölüm 7.6.6.3 'te anlatıldığı şekilde kesme kuvveti değerleri bulunmaktadır.

Hw/lw>2 koşulunu sağlayan perdelerde,

Hw/3 bölgesi boyunca Bölüm 7.6.6.3 'te Denklem 7.16 dan bulunan kesme kuvveti değeri ile, düşey yükler ve deprem etkilerinin 1.2D (veya 1.4D) ile büyütülmesinden hesaplanan kesme kuvveti değerleri karşılaştırılır ve bu kesme kuvvetlerinden küçük olan Ve olarak kullanılır. Bu denklemde Mp perdenin moment kapasitesini Md ise yük birleşimlerinden gelen moment değerini gösterir.

Raporda gördüğünüz Ve' değeri Denklem 7.16 ile bulunan kesme kuvveti, Ve(sınır değer) değeri de deprem yüklerinin 1.2D ile arttırılması ile elde edilen kesme kuvveti , Ve değeri ise tasarımda kullanılan kesme kuvvetidir.

Hw/3 bölgesinin üzerindeki bölgede kesme kuvveti değerleri için 7.6.6.3 te kullanılan arttırım dışında bir de Şekil 7.12 'de belirtilen grafikteki kesme kuvveti değeri de karşılaştırma içine girmektedir. Arttırılmış deprem kuvvetleri ile bulunan kesme kuvvetleri dışında bir de Şekil 7.12(b) deki grafik değerleri de dikkate alınmaktadır. Bu durumda grafikten bulunan kesme kuvveti ve arttırılmış kesme kuvveti değerlerinden büyük olan değer eğer tasarım kesme kuvveti ise sizin de raporda işaretlediniz uyarı çıkıyor ve tasarım kesme kuvveti grafikten bulunan değer olarak yazılıyor.

Sekil 7.12 deki grafikten bulunan kesme kuvveti hesabinda, Md ve Mp gibi değerler kullanilmadigi için raporda o sütünlarda hesabin hangi yöntemle yapildigini anlatan bilgi gösterilmektedir.

Saygılarımla...

Ekli dosyalar

• tasarım kesme kuvveti.png
    tasarım kesme kuvveti.png
    56.2 KB · Görüntüleme: 20,042
  • 7663.png
    7663.png
    69.5 KB · Görüntüleme: 20,042

Mirza":3hraapl8' Alıntı:
Merhaba,
1. Annotations klasöründeki bloklarda yaptığım değişiklikleri program algılamıyor. ProgramFiles ve ProgramData klasörlerinin ikisinde de denedim ancak sonuç alamadım. Oluşturduğum bloklarla antet oluşturamıyorum.. V7'de sorun yoktu..
2. 2B çizim düzenleme pencerelerinde "Son Seçim" çalışmıyor, çok ağır işlem yaptıktan sonra son seçilen objeyi bulamıyor... Matematik model penceresinde ise çok geç algılıyor objeyi..(çizimlerde en sık kullanılan komutlardan biri)
3. V7'de fare ile obje seçim penceresi sağdan sola iken V10'da soldan sağa yapıyor bu işlemi... değiştirme imkanı var mı?
4. 2B çizimler export edilirken, çizimlerde yer alan rota objeleri ölçeklenemiyor... (birimi metre ise aynen kalıyor, cm yapılması durumunda ölçekleme olmuyor)
5. "Düğüm noktası taşı" komutuyla seçilen düğümler belirgin hale gelirdi eski versiyonlarda, V10'da anlaşılmıyor...
6. "Objeden ayarları al / ver" komutu genişletilebilir... hangi ayarların alınıp alınmayacağını belirten menü eklenebilir... ihtiyaç: renk ve desen dışında katman adının da alınıp/verilmesi... (Autocad---match özelliği yada Sap2000--- Copy Assigns/Paste Assigns)
7. Çizimlerde çok fazla eleman olmamasına rağmen ağır çalışıyor program...

iyi çalışmalar, saygılar...

Bu ufak problemler benim de dikkatimi çekmişti. Güncellemede dikkate alırsanız çok memnun olurum.

Merhabalar..Bu projeyi başka bir sayfaya daha atmıştım ama işin aciliyeti olduğu için buraya da atıyorum..
Bir türlü hesabı kurtaramadık. Zemin değerlerinin düşmesinden dolayı kirişli radyeye çevirdik. Ayrıca sistemi tam rijit diyaframa göre analiz etmişiz şimdi yarı rijite çevirdiğimizde;
-Perdelerde ki kesme kuvvetini fazlalığını engelleyemedik
-Bir de kolonlara çok fazla donatı gelmiş ( 35/60'a 24 adet mesela) bunu nasıl dengeleyebiliriz ebat artırma yoluna girerek mi?
-Sürekli temellerin bazılarında da hata çıktı.
Yardımcı olursanız çok seviniriz işin içinden çıkamıyoruz.
Kolay gelsin. son hali aşağıdaki linktedir.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba,

Tekil temellerde üstte dağıtma donatısı çizimi yapılacak mı? Çizmesi sorun değil de metraja da katmak zaman alıyor.

Pek sık kullanmasak da sağlam zemin ve fabrika gibi geniş açıklıklı yapılarda tekil temel kullanmak durumunda kalabiliyoruz.

MaFiAMaX":2djpjanw' Alıntı:
Merhaba,

Tekil temellerde üstte dağıtma donatısı çizimi yapılacak mı? Çizmesi sorun değil de metraja da katmak zaman alıyor.

Pek sık kullanmasak da sağlam zemin ve fabrika gibi geniş açıklıklı yapılarda tekil temel kullanmak durumunda kalabiliyoruz.

Merhaba

Erhan bey isteğinizi notlarımıza alıyorum.

Merhabalar,

Modelimi analiz etmeye çalışırken analiz esnasında program hata vermeden kapanıyor. İlgilenebilir misiniz?

Ekli dosyalar

DATA KONTROL YAPINCA KİRİŞ EN KESİT KOŞULLARI 2007 DEPREM YÖ

MERHABA HERKESE KOLAY GELSİN.
DATA KONTROL YAPINCA KİRİŞ EN KESİT KOŞULLARI 2007 DEPREM YÖNETMELİĞİ MADDE(3.4.1.1 NUMARASI YAZIYOR. YENİ YÖNETMELİKTE 7.4.1.1 OLARAK GEÇİYOR.
İYİ ÇALIŞMALAR

Ekli dosyalar

• 10.jpg
    10.jpg
    69.3 KB · Görüntüleme: 19,520
Re: DATA KONTROL YAPINCA KİRİŞ EN KESİT KOŞULLARI 2007 DEPRE

mustafaureyen":2lr5ezlp' Alıntı:
MERHABA HERKESE KOLAY GELSİN.
DATA KONTROL YAPINCA KİRİŞ EN KESİT KOŞULLARI 2007 DEPREM YÖNETMELİĞİ MADDE(3.4.1.1 NUMARASI YAZIYOR. YENİ YÖNETMELİKTE 7.4.1.1 OLARAK GEÇİYOR.
İYİ ÇALIŞMALAR

Merhaba,

Bildiriminiz notlarımıza alınmıştır. Teşekkür ederiz.

emreyaykin":zu23sw3v' Alıntı:
Merhabalar,

Modelimi analiz etmeye çalışırken analiz esnasında program hata vermeden kapanıyor. İlgilenebilir misiniz?

Proje iskele projesi dosyasında modellenmiş. Analiz yapabilmeniz için siyah şablonla boş bir proje açıp kat genel ayarlarından katları oluşturun. Sonra bu projedeki her katı dosyaya kopyala/dosyadan yapıştır komutlarını kullanarak açtığınız şablon projeye kopyalayın.

Ekli dosyalar

• data 3.png
    data 3.png
    106.5 KB · Görüntüleme: 19,459

Çok teşekkür ederim. Bende sizlere gönderdikten sonra farkettim ve dediğiniz şekilde sorunsuz biçimde analizi tamamladım.

İyi çalışmalar.

İdeCAD Betonarme ( GENEL , YARDIM )

İyi Günler Merhaba ;

İdeCAD betonarme modülü ile ilk ciddi projem , sormak istediğim birkaç husus var ;

1- ) Proje analiz sonuçlarını kontrol ediyorum analiz kısmında sadece AS donatı yetersizliği sorunu kaldı onuda bir türlü aşamıyorum donatı parametrelerine gelip temel ve döşeme için kullanmak istediğim çap ve aralığı seçmeme rağmen en son cıkmak istediğimde döşeme donatı çapı seçilmedi ... vs gibi uyarılarda bulunuyor . Daha sonra ayarladığım donatı çapları değişiyor her defasında girip düzeltmek zorunda kalıyorum

2- ) Geometri kontrolünde kücük açılı obje hatası nedir ?

3- ) 4 Bodrumda yetersiz olan döşeme yada hatalı döşeme aksı uyarısı veriyor objeyi seç diyorum bulamadım

4- ) Proje 4 bodrum + z + 13 normal kattan oluşmaktadır. Periyodu 1.7 sn sanırım şuanki yönetmelik için normal

5- ) Projede bazı akslada kolonları bağlayamadım mimari sebeplerden dolayı firma odalardan kiriş geçirilmesini istemiyor . Bina yükseklik sınırlamasında olduğu için diğer döşeme sistemlerini değerlendiremedik , imar yönetmeliği kat yüksekliği sınırlarına takıldığımız için salonlarda 14cm diğer odalarda 12 cm kullanmak durumunda kaldım .

Projede eksiklikler varsa gördüğünüz ufak tefek düzenliyebilirmisiniz rica etsem.

Proje Link :

Teşekkürler .

Saygılarımla.

Re: İdeCAD Betonarme ( GENEL , YARDIM )

Merhabalar;

1- ) Proje analiz sonuçlarını kontrol ediyorum analiz kısmında sadece AS donatı yetersizliği sorunu kaldı onuda bir türlü aşamıyorum donatı parametrelerine gelip temel ve döşeme için kullanmak istediğim çap ve aralığı seçmeme rağmen en son cıkmak istediğimde döşeme donatı çapı seçilmedi ... vs gibi uyarılarda bulunuyor . Daha sonra ayarladığım donatı çapları değişiyor her defasında girip düzeltmek zorunda kalıyorum
Modelinizde As donatı hatası aldığınız döşemelerde,ilave donatıları artırmanız halinde bir sorun gözükmemektedir. Programda ana donatıları ,donatı sabitleme ile kitleyebilirsiniz fakat her analizden sonra ilave donatıları kontrol etmeniz gerekir.

2- ) Geometri kontrolünde kücük açılı obje hatası nedir ?
Geometri kontrolündeki "küçük açılı obje" mesajı bir "uyarı" mesajıdır. Eğer modelinizde objeler projede de o açıya sahipse uyarıyı dikkate almanıza gerek yok.

3- ) 4 Bodrumda yetersiz olan döşeme yada hatalı döşeme aksı uyarısı veriyor objeyi seç diyorum bulamadım

Modelinizde her katta kırmızı ile işaretlediğim bölgede mouse ile sağdan sola seçim yaparsanız, komut satırında seçilenler:3 şeklinde bağımsız elemanların mevcut olduğunu göreceksiniz. Seçimleri yapıp her katta bu elemanları silin.

5- ) Projede bazı akslada kolonları bağlayamadım mimari sebeplerden dolayı firma odalardan kiriş geçirilmesini istemiyor . Bina yükseklik sınırlamasında olduğu için diğer döşeme sistemlerini değerlendiremedik , imar yönetmeliği kat yüksekliği sınırlarına takıldığımız için salonlarda 14cm diğer odalarda 12 cm kullanmak durumunda kaldım .

Modelinizde bodrum katlar ve zemin kat mantar döşeme geri kalan katlar kirişli döşeme olduğu için projeyi sunduğunuz merci sizden TBDY 2018 madde 4.3.4.4 e göre çözüm yapmanızı isteyebilir.Döşeme tipi olarak Analiz ayarları sihirbazında kirişli döşemeyi işaretlediğiniz için şuan bu çözümü yapmıyorsunuz. TBDY 2018 madde 4.3.4.4 e göre çözüm yapmak için Analiz ayarları sihirbazında mantar döşemeyi seçin.Yönetmelikte karma döşeme sistemleri ile ilgili bir madde bulunmadığı için bu durumu kontrol makamına sorabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• dd.png
    dd.png
    13.7 KB · Görüntüleme: 19,341

Berat Bey ;

Söyledğiniz kısımları düzenledim şuanda problem görünmüyor . Başka programlarlada modelledim çerçeve , temel ve döşemeleri o programlarlada irdeliyorum donatı dizaynını ona göre yapıcam .

İyi çalışmalar.

Saygılarımla...

Demo sürümünde Riskli yapı analizi başlattığımda program kapanıyor.Kullandığım 3 bilgisayarın 1 tanesinde çalıştırabiliyorum. Diğer 2 tanesinde analiz penceresi açılıp işleme başladıktan sonra program kapanıyor. Acaba bilinen bir sebebi ve çözümü var mıdır?
Hata veren bilgisayarlardaki işletim sistemi Windows 7 Enterprise x64 ve Windows 10 Pro x64.

S.Onur":a7g8i1xs' Alıntı:
Demo sürümünde Riskli yapı analizi başlattığımda program kapanıyor.Kullandığım 3 bilgisayarın 1 tanesinde çalıştırabiliyorum. Diğer 2 tanesinde analiz penceresi açılıp işleme başladıktan sonra program kapanıyor. Acaba bilinen bir sebebi ve çözümü var mıdır?
Hata veren bilgisayarlardaki işletim sistemi Windows 7 Enterprise x64 ve Windows 10 Pro x64.

Teamviewer ı kurup bizi ararsanız uzaktan erişimle bilgisayarınıza bakarak sorunu tespit etmeye çalışırız.

Merhabalar;

eski yönetmelikle yapılan bir proje için kat yukseklikleri ve kolon boyutu ile ilgili değişiklikler yapacagımız tadilat projesi için push over analizi yapmamız doğru olurmu. olursa push over analiz sonuclarına ait raporu nasıl cıkarabiliriz.

iyi çalışmalar dilerim.

Geri