V10.94 Son sürüm güncelleme yayınlandı (Lisanslı ve Deneme sürümü)

Re: Bunu biliyor muydunuz? (İpucu)

-Çizim alırken kalıp planı veya kolon apl. da üst üste gelen yazılar için
-Perde ve döşeme yırtıklarının çevresini yeni yönetmeliğe göre etriyeli bir şekilde donatılandırmak için bir çalışma var mı?

Re: ideCAD Statik IDS v10.17 Yayınlandı *(Yeni 20.01.2020)*

merhabalar;

Çizgilerden poligon kolon tanımlarken önceki versiyonlarda kolonun tanımlandığı düğüm noktasını kırmızı rengiyle görebiliyordum. Son güncellemeden sonra bunu göremiyorum. Düğüm noktalarını göster seçeneği de aktif. Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi çalışmalar.

Selamlar,

İdecadde modellenen çok katlı binanın kiriş tablolarını alırken. bir pafta içerisinde tüm katların kiriş tabloları bir anda akratırabiliyormu.

çok katlı binalarda tek tek her katın kiriş tablosunu alıp kopyalamak yerine bir anda hepsini almak mümkünmü?

Çizimler-Betonarme-Kiriş Açılımları-Benzer Katlar kısmından aynı katları benzer işaretleyerek alabiliyorsunuz

Merhaba. Kolon aplikasyon planındaki , antet kısmında , zemin emniyet gerilmesi değeri sabit kalıyor. Arkadaşlar İnceleyebilirmisiniz. Sadece bendemi oluyor ? Saygılarımla ...

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

efsane":2vjcppal' Alıntı:
Merhaba. Kolon aplikasyon planındaki , antet kısmında , zemin emniyet gerilmesi değeri sabit kalıyor. Arkadaşlar İnceleyebilirmisiniz. Sadece bendemi oluyor ? Saygılarımla ...
Merhaba,
Kolon Aplikasyon Planı ayarlarında TBDY 2018 için hazırlanan anteti seçerek çizim alınız.

Ekli dosyalar

• 2018.png
    2018.png
    50.4 KB · Görüntüleme: 20,143

Merhaba.
Perde grubu eğilme tasarımı hatasında müdahale etmem gereken yer neresidir acaba?

Ekli dosyalar

• 2020-02-18_19-42-21.png
    2020-02-18_19-42-21.png
    22 KB · Görüntüleme: 19,919

Merhaba;

Benzer bir soruya İsmail beyin cevabı:
Son iki madde sorununuzu çözecektir.

Ismail Hakki Besler":13az57jd' Alıntı:
Ayrı çozum yapmayın mutlaka poligon çozun
Beton dayanımını düşürmek kirişlerde sadece minimum donatı ile ilgilidir.
Beton kalitesini düşürmeyin
Perde başılık bölgelerini buyutun
Başlık bolgesi donatı alanını arttırın

Saygılarımla.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2m proje":1zz0ewvr' Alıntı:
Merhaba;

Benzer bir soruya İsmail beyin cevabı:
Son iki madde sorununuzu çözecektir.

Ismail Hakki Besler":1zz0ewvr' Alıntı:
Ayrı çozum yapmayın mutlaka poligon çozun
Beton dayanımını düşürmek kirişlerde sadece minimum donatı ile ilgilidir.
Beton kalitesini düşürmeyin
Perde başılık bölgelerini buyutun
Başlık bolgesi donatı alanını arttırın

Saygılarımla.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Aradım aslında ama bulamamıştım forumda bu konuyla ilgili sorunları. Teşekkür ederim sorunum düzeldi başlık bölgesini büyütünce.

Levent Özpak":f5559z7m' Alıntı:
efsane":f5559z7m' Alıntı:
Merhaba,
Kolon Aplikasyon Planı ayarlarında TBDY 2018 için hazırlanan anteti seçerek çizim alınız.

Levent Bey standart anteti seçtiğimde yine aynı durumla karşılaşıyorum ben. Zemin emniyet gerilmesi ve yerel zemin grubu görünüyor hala.
Bunları iptal edip yerine zemin taşıma gücünün görünmesini nasıl sağlayabilirim?

Ekli dosyalar

• 2020-02-20_18-04-14.png
    2020-02-20_18-04-14.png
    16 KB · Görüntüleme: 19,835

aykut_k":36nx6elh' Alıntı:
Levent Bey standart anteti seçtiğimde yine aynı durumla karşılaşıyorum ben. Zemin emniyet gerilmesi ve yerel zemin grubu görünüyor hala.
Bunları iptal edip yerine zemin taşıma gücünün görünmesini nasıl sağlayabilirim?
Programı kapatın. "C:\ProgramData\ideCAD10" klasörünü silin. Tekrar Kolon aplikasyon planı alın. (ProgramData klasörünü göremiyorsanız, gizli konumda olabilir. "Klasör ve Arama seçenekleri" bölümünden "Gizli dosya ve klasörleri göster" seçeneğini işaretleyerek görünür hale getirebilirsiniz.) Sorun çözülmezse teamviewer programını kurup Bursa ofisimizle iletişime geçebilirsiniz.

Levent Özpak":znhenk30' Alıntı:
aykut_k":znhenk30' Alıntı:
Programı kapatın. "C:\ProgramData\ideCAD10" klasörünü silin. Tekrar Kolon aplikasyon planı alın. (ProgramData klasörünü göremiyorsanız, gizli konumda olabilir. "Klasör ve Arama seçenekleri" bölümünden "Gizli dosya ve klasörleri göster" seçeneğini işaretleyerek görünür hale getirebilirsiniz.) Sorun çözülmezse teamviewer programını kurup Bursa ofisimizle iletişime geçebilirsiniz.

Dediğnizi yapınca düzeldi. Çok teşekkür ederim

Merhaba,

Grafik ekranda perde üzerinde mouse la bir işlem (perde ucunun taşıma vs gibi) yaptığımızda yazılım perde komutunda kalıyor. Farklı bir komutu aktif etmeden mousela tekrar bir taşıma işlemi yapılamıyor

Selamlar,
Kiriş çirozları ile ilgili çalışma olursa sevinirim.
İyi çalışmalar, iyi günler

Ekli dosyalar

• Screenshot_2.jpg
    Screenshot_2.jpg
    310.5 KB · Görüntüleme: 19,457

Merhaba,

Bizim de belediyedeki projemizde yüksek kirişlerde çiroz istediler.

Merhaba.

Hesap raporunda "Hesap yöntemi ve R katsayısının seçim yönetmi" başlığında;

1-) TBDY Madde 4.3.2.4.b 'de "X ve Y yönünde kenar perde bulunmadığı için kontrol yapılmamıştır" diyor. Bunun sebebi P05 ve P06 perdelerinin etrafında konsol çıkma olması mıdır acaba?

2-) TBDY Madde 4.3.4.5 'de "X ve Y yönünde BYS=;BYS>=3 koşulu sağlanmadı (Tbl4.1)" yazıyor ve tik işareti var. Bu kısmı anlayamadım.

Acaba açıklayabilir misin? Şimdiden teşekkür ederim.

Proje linki:

puncover":113j78ep' Alıntı:
Merhaba.
1-) TBDY Madde 4.3.2.4.b 'de "X ve Y yönünde kenar perde bulunmadığı için kontrol yapılmamıştır" diyor. Bunun sebebi P05 ve P06 perdelerinin etrafında konsol çıkma olması mıdır acaba?
Merhaba,
Projenizdeki sorun incelenmek üzere ar-ge ekibine iletilmiştir.

puncover":113j78ep' Alıntı:
2-) TBDY Madde 4.3.4.5 'de "X ve Y yönünde BYS=;BYS>=3 koşulu sağlanmadı (Tbl4.1)" yazıyor ve tik işareti var. Bu kısmı anlayamadım.
Yapı Özet Raporunda TBDY 2018 madde 4.3.4.5 Denklem 4.2' de istenen 0.40Mo<Mdev koşulu sağlanmadı için "...koşul sağlanmadı" şeklinde mesaj verilmekte, ancak bina yükseklik sınıfı izin verilen sınırların içinde kaldığı için yeşil tik konarak sorun olmadığı belirtilmektedir.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• 4.3.4.5.png
    4.3.4.5.png
    118.8 KB · Görüntüleme: 19,092

Levent Özpak":o6q0oah8' Alıntı:
puncover":o6q0oah8' Alıntı:
Projenizdeki sorun incelenmek üzere ar-ge ekibine iletilmiştir.

Yapı Özet Raporunda TBDY 2018 madde 4.3.4.5 Denklem 4.2' de istenen 0.40Mo<Mdev koşulu sağlanmadı için "...koşul sağlanmadı" şeklinde mesaj verilmekte, ancak bina yükseklik sınıfı izin verilen sınırların içinde kaldığı için yeşil tik konarak sorun olmadığı belirtilmektedir.
İyi çalışmalar
Teşekkür ederim Levent Bey, iyi çalışmalar

Kolon etriyeleri program tarafından otomatik olarak tanımlanmaktadır.
İstenmesi durumunda ek kolon etriyesi çizimi (artırımı) yapılabilir mi? Çiroz donatısı atılması yerine etriye atmak istiyorum.Bu mümkün mü?

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    217.6 KB · Görüntüleme: 21,120
Geri