V10.94 Son sürüm güncelleme yayınlandı (Lisanslı ve Deneme sürümü)

Re: ideCAD Statik IDS v10.14 Yayınlandı

Merhaba
yusuf15hira17":8cbgf1j7' Alıntı:
ekte göndermiş oldugum projeyi analiz yapmıyor kapanıyor program. neden olabilir acaba?
Zemin kat K11 kirişini silin alt kat kalıp planında verin.

Ünver ÖZCAN

merhaaba ;
yeni gelecek sürümde ekte gönderdiğim gibi

1. kare kolonlarda capraz etirye tercihi olabilirmi.
2. L şekindeki perde başlıklarındaki küçük perde parcasının etriyesini elle yapıyoruz bunu program verebilirmi.
3. ebatlaı buyuk kolonlarda cift etirye yapmak istedigimizde 2. etriyeyi ortadan attırmak istiyorum ama program ortadan aynı boyutlarda 2 parca halinde veriyor. kolonun tam etiryesi ve ortadan küçük etirye şeklinde yapılması mümkünmüdür.

Ekli dosyalar

• ScreenHunter_183 Nov. 16 23.42.jpg
    ScreenHunter_183 Nov. 16 23.42.jpg
    47.1 KB · Görüntüleme: 16,966
  • ScreenHunter_181 Nov. 16 23.40.jpg
    ScreenHunter_181 Nov. 16 23.40.jpg
    13.9 KB · Görüntüleme: 16,966
  • ScreenHunter_182 Nov. 16 23.40.jpg
    ScreenHunter_182 Nov. 16 23.40.jpg
    13.8 KB · Görüntüleme: 16,966

yusuf15hira17":3cszs1sd' Alıntı:
merhaaba ;
yeni gelecek sürümde ekte gönderdiğim gibi

1. kare kolonlarda capraz etirye tercihi olabilirmi.
2. L şekindeki perde başlıklarındaki küçük perde parcasının etriyesini elle yapıyoruz bunu program verebilirmi.
3. ebatlaı buyuk kolonlarda cift etirye yapmak istedigimizde 2. etriyeyi ortadan attırmak istiyorum ama program ortadan aynı boyutlarda 2 parca halinde veriyor. kolonun tam etiryesi ve ortadan küçük etirye şeklinde yapılması mümkünmüdür.

Merhaba

Sadece kare kolonlarda , tam kenar ortasında boyuna donatı olduğu koşullarda çapraz etriye çizimi verilir. Diğer istekleriniz notlarımız arasındadır.

Ekli dosyalar

• KAREKOLON.png
    KAREKOLON.png
    28.5 KB · Görüntüleme: 16,865

Mesela asmolen bir projede, kirişlerin üzerinden duvar geçmiyor ise, kirişin yükklerini 0 almak daha mantıklı değil mi acaba? Ancak bu sefer de B1 düzensizliği oluşacaktır. Bu sefer de duvar alanlarını kendimiz hesaplayıp programa girmeliyiz değil mi?

İyi günler kolay gelsin. Yapmış olduğum projede yapıdenetimden gelen eksiklikler var raporda bağzı kirişlerin pilye çizimi hatalı gibi. yardımcı olurmusunuz?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
İSİMSİZ_PROJE.rar.html

K432-433-434-435 kiriş açılımında pilye çizimi hatalı
K411 sistem içersinde konsol kiriş olarak tanımlanmış. Sistem belirsizliğine yol açan bir durum kiriş açılımı hatasına sebep olmuş.
K114-K115 konsol çalışmış-K111 konsol çalışmış açılım hatalı. montaj-üst donatı sıfır çıkmış.

Birde merdivende arasağanlığa kiriş atmasak olurmu ? Yapı denetim kiriş atılmak zorunda deniliyor.

Bu projeyi Yapı Denetim iyiki geri göndermiş.
YENİDEN MODELLEYİN.

Ünver ÖZCAN

batuhann28522":3dlkzsmx' Alıntı:
İyi günler kolay gelsin. Yapmış olduğum projede yapıdenetimden gelen eksiklikler var raporda bağzı kirişlerin pilye çizimi hatalı gibi. yardımcı olurmusunuz?

İSİMSİZ_PROJE.rar.html

K432-433-434-435 kiriş açılımında pilye çizimi hatalı
K411 sistem içersinde konsol kiriş olarak tanımlanmış. Sistem belirsizliğine yol açan bir durum kiriş açılımı hatasına sebep olmuş.
K114-K115 konsol çalışmış-K111 konsol çalışmış açılım hatalı. montaj-üst donatı sıfır çıkmış.

Birde merdivende arasağanlığa kiriş atmasak olurmu ? Yapı denetim kiriş atılmak zorunda deniliyor.

Yapı denetim sisteme de bakmamış. Çizimsel (şekilsel) hatalara takılmış. Halbuki binada çerçeve davranışı olmadığı halde kirişli plak olarak çözülmüş.

Dış kolonlar birbirine bağlanarak çerçeve oluşturulmalı vede içte.
(Bazı şehirlerde dış kolonlar çerçeve oluşturmuyorsa Yapı Denetimler ve Belediyeler projeleri kabul etmiyorlar. Bana göre doğru karar.)

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• KALIP PLANI.png
    KALIP PLANI.png
    55 KB · Görüntüleme: 16,200

unver":3407nezb' Alıntı:
Dış kolonlar birbirine bağlanarak çerçeve oluşturulmalı vede içte.
(Bazı şehirlerde dış kolonlar çerçeve oluşturmuyorsa Yapı Denetimler ve Belediyeler projeleri kabul etmiyorlar. Bana göre doğru karar.)

Ünver ÖZCAN

Çerçevede sorun yok kabul ediliyor oluşturulmaması. Yazdığım diğer sorunlardan yada şikayet var yardımcı olabilirmisiniz. tasarımlık bir problem yok şehir geneli böyle çerçeve oluşturulmadan

Önerilerim:
batuhann28522":3hgear6i' Alıntı:
Çerçevede sorun yok kabul ediliyor oluşturulmaması. Yazdığım diğer sorunlardan yada şikayet var yardımcı olabilirmisiniz. tasarımlık bir problem yok şehir geneli böyle çerçeve oluşturulmadan
Bana göre çok yanlış bir kabul. (Yaklaşık 34 sene önce aynı durumdaki bir binanın köşelerinde deprem olmadan kolonlar ezilmişti. Binayı yerinde inceledim. Resim ekte)
Kirişlerdeki pilyeleri kaldırın.
Ben 20 seneden beri pilye kullanmıyorum
batuhann28522":3hgear6i' Alıntı:
İki tarafta perde olduğundan merdiven perdelere mesnetlenebilir.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• eski.png
    eski.png
    1.3 MB · Görüntüleme: 16,179

Ünver Bey,

Bence boşuna kendinizi perişan etmeyin. Boş verin ne diye projeleri inceliyorsunuz. Baksanıza altına imza atacak mühendis sorun yok diyor siz hala örnekler gösteriyorsunuz (!)

"Bana göre yanlış kabul" diyerek mütevazi davranmaya gerek yok. Bildiğiniz YANLIŞ bir karar.

Riskli Bina Analizi sonrası raporu ekrana geliyor, projeyi kaydettikten sonra tekrar rapor almak istediğimde program kapanıyor.

Mahmut Şengül":1x3129rx' Alıntı:
Riskli Bina Analizi sonrası raporu ekrana geliyor, projeyi kaydettikten sonra tekrar rapor almak istediğimde program kapanıyor.
Merhaba,
Bu durumu kendi bilgisayarlarımızda oluşturmadık. Projeye özgü bir durum mu anlayabilmemiz için projenizi ekleyebilirsiniz veya Bursa ofisimizi arayıp, teknik destek ekibimizin bilgisayarınıza uzaktan erişimle bağlanmasını sağlayarak teknik destek ekibimize durumu gösterebilirsiniz.

Uzaktan destek almak için kullanabileceğiniz yazılım:

Asansör makine dairesi Hn yükseklik hesaplarına dahill edilmiş olmamasına karşılık hesap çıktılarında Hn yüksekliğine dahil edilmiş olarak gözükmektedir.

Ekli dosyalar

• hn hatası.png
    hn hatası.png
    80.4 KB · Görüntüleme: 15,880

Oznb":33t8hqr8' Alıntı:
Asansör makine dairesi Hn yükseklik hesaplarına dahill edilmiş olmamasına karşılık hesap çıktılarında Hn yüksekliğine dahil edilmiş olarak gözükmektedir.
Kat Genel Ayarları diyaloğunda "Asansör/Makine dairesi" seçeneğinin işaretlenmesi Bina Yükseklik Sınıfının(BYS) belirlenmesinde etkilidir. İşaretlenen kat, bina yükseklik sınıfı kontrolüne dahil edilmez, yapı analizinde dikkate alınır.

Geri