Re: Mimari projedeki merdiveni idecadde oluşturma

brk5672":2ixxwkr5' Alıntı:
Herkese selam elimde bi kat planı var ve bir türlü merdiveninin eğik kısmını idecad ortamında oluşturamadım.Eğik kısmı rota ile oluşturduğumda sahanlık olarak algılıyor program.Yardımcı olabilirseniz çok makbule geçecek.Şimdiden herkese teşekkürler...

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhabalar ,

Merdiveninizi oluşturdum. Çizimde kat yüksekliği belli olmadığı ve rıht yüksekliği yanlış olduğu için merdivenin yüksekliğinizi mevcut merdiveninize göre ayarlama yaparsınız.

Merdiven stm dosyası ektedir. Merdiven kütüphanesine koymanız gerekiyor.
Bunun için programın kurulu olduğu dizine gidip "C:\Program Files\ideCAD\ideCAD Statik 8.62\stair" stair dosyasının içine indirdiğiniz dosyayı kopyalayın.
Daha sonra programı başlatın Ribbon menüden Merdiven -> Merdiven Ayarları -> Merdiven tiplerinden stair dosyasına attığınız merdiven tipini seçin.

Ekli dosyalar

• Tek kollu Merdiven.STM
    6.2 KB · Görüntüleme: 642
El ile çizilen merdivende donatıların çizimi

- bayadır sormak istiyordum bugüne nasipmiş. el ile merdiven çizip donatı aksı atayınca donatılar içiçe çok çıkıyor her basamak için ayriyeten donatı yazıyor taslak merdivenlerdeki gibi olmuyor
sanırım bilmediğim bir nokta var. Donatı aksı nasıl tanımlanıyor acaba ?

- bir de zemin kat merdivenini oluşturmak için bayağı uğraştım nasıl olduysa 13.basamak olması lazım ... basamakta anormal bi kot düşüklüğü var bu nasıl oldu anlamadım anlayan varsa anlatabilir mi ? bi daha aynı hataya düşmüyüm ilk defa oldu gerçi
bir de düzeltmek için ne yapabilirim tüm basamağı baştan mı çizeceğim yoksa son 3 basamağı silebiliyor muyum ?

Şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• ideforum naz.er..cde
    1.5 MB · Görüntüleme: 655
Re: El ile çizilen merdivende donatıların çizimi

Merhabalar
bayadır sormak istiyordum bugüne nasipmiş. el ile merdiven çizip donatı aksı atayınca donatılar içiçe çok çıkıyor her basamak için ayriyeten donatı yazıyor taslak merdivenlerdeki gibi olmuyor
sanırım bilmediğim bir nokta var. Donatı aksı nasıl tanımlanıyor acaba ?

Hesap aksını tanımlamışsınız.Fakat her basamağı tek tek alan olarak tanımlayarak merdiveni girmişsiniz.Döner merdivenleri 2 alan tanımlayarak oluşturabilirsiniz.Ayırca döner merdivenlerin donatı ve kesit çizimlerini 2 boyut çizim olanaklarını kullanarak sizin düzenlemeniz gerekiyor.Kollu merdivenler gibi düzgün donatı çizimi olmuyor.
bir de zemin kat merdivenini oluşturmak için bayağı uğraştım nasıl olduysa 13.basamak olması lazım ... basamakta anormal bi kot düşüklüğü var bu nasıl oldu anlamadım anlayan varsa anlatabilir mi ? bi daha aynı hataya düşmüyüm ilk defa oldu gerçi
bir de düzeltmek için ne yapabilirim tüm basamağı baştan mı çizeceğim yoksa son 3 basamağı silebiliyor muyum ?

Bu sorun her basamağı farklı alan olarak tanımlamanızdan kaynaklanıyor.Merdiveni modelinizde oluşturdum.Sizin oluşturduğunuz merdiveni de silmedim.İkisini inceleyip farkı anlayabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• İSİMSİZ PROJE1.rar
    1.4 MB · Görüntüleme: 303
  • ac.PNG
    ac.PNG
    29.3 KB · Görüntüleme: 15,352

Berat Bey çok teşekkürler

- sizin yaptığınız gibi daha da pratik fakat her zaman mimari ile uyumlu oluyor mu ? tam uyumlu olsun diye basamak basamak yapmıştım.

- aslında direk taslak merdiveni deformasyon yapıp da bu hale getirebilir miydik acaba ?

- benim için merdiveni de yapmışsınız çok sağolun. "Bu sorun her basamağı farklı alan olarak tanımlamanızdan kaynaklanıyor." demişsiniz fakat ben kendim bi daha yaptım bu sefer sıkıntı çıkmadı. Ama bir daha yaparsam sizin yöntemi deneyeceğim ilk başta

mkrts88":2bqowc9l' Alıntı:
Berat Bey çok teşekkürler

- sizin yaptığınız gibi daha da pratik fakat her zaman mimari ile uyumlu oluyor mu ? tam uyumlu olsun diye basamak basamak yapmıştım.

- aslında direk taslak merdiveni deformasyon yapıp da bu hale getirebilir miydik acaba ?

- benim için merdiveni de yapmışsınız çok sağolun. "Bu sorun her basamağı farklı alan olarak tanımlamanızdan kaynaklanıyor." demişsiniz fakat ben kendim bi daha yaptım bu sefer sıkıntı çıkmadı. Ama bir daha yaparsam sizin yöntemi deneyeceğim ilk başta

İki veya üç alana bölerek merdiveni oluşturduğunuz da mimari ile uyumlu olur.Basamak basamak merdiveni oluşturmayı tercih etmeyin.

Re: Nervürlü döşeme

evanes07":1yr2m1ig' Alıntı:
Bir kat planını attım, ben merdiveni hazır şablondan seçtim, değerleri doğru girdim sanıyorum ama sizde bakarsanız..

Merdiveni oluşturdum.

Merdiven stm dosyalarını merdiven kütüphanesine koymanız gerekiyor.
Bunun için programın kurulu olduğu dizine gidip "C:\Program Files\ideCAD\ideCAD Statik 8.61\stair" stair dosyasının içine indirdiğiniz dosyayı kopyalayın.
Daha sonra programı başlatın Ribbon menüden Merdiven -> Merdiven Ayarları -> Merdiven tiplerinden stair dosyasına attığınız merdiven tipini seçin.

Merdiveni modelinize ekleyip,metraj durumunu kontrol ettiğimde bir sorun oluşmamaktadır.
Merdivenin modele eklenmiş görünümü ;

Merdivenin eklenmiş olduğu modeli indirmek için ;
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• 222.PNG
    222.PNG
    43.3 KB · Görüntüleme: 15,272
  • Döner Merdiven.STM
    11.8 KB · Görüntüleme: 1,095
  • 3333.PNG
    3333.PNG
    52.6 KB · Görüntüleme: 15,241

Çizim için teşekkürler, fakat merdiven için 14 lük donatı bile seçtim, donatı kurtarmıyor..neden kaynaklanıyo olabilir ?

evanes07":749u8f9l' Alıntı:
Çizim için teşekkürler, fakat merdiven için 14 lük donatı bile seçtim, donatı kurtarmıyor..neden kaynaklanıyo olabilir ?
Merdiveni yapı ile beraber çözecekseniz merdiven mesnet koşullarını gözden geçirin.Her kenar için uygun mesnet koşulunu seçin.Yapı ile beraber çözüm yapıyorsanız temele ankastre bağlamayın,basit bağlayarak merdiven ile yapının beraber çalışmasını sağlayın.

Bu işlemlerden sonra merdiven hesap akslarını da kontrol edin.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    42.7 KB · Görüntüleme: 15,215

Hesap akslarını 3 dikey 1 yatay yapınca yapıdan bağımsız da hatasız çıkıyo, bu şekilde sade hesap aksı doğru mudur? Ayrıca yapıyla birlikte çözünce de problem çıkmıyor, teşekkürler..

Ekteki merdiveni oluşturamadım

Merhabalar herkese. ekteki merdiveni oluşturamadım.Lütfen yardımcı olurmusunuz ? idecad 7.022 kullanıyorum.Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• merdiven.cde
    755.3 KB · Görüntüleme: 964
Re: Ekteki merdiveni oluşturamadım

Merhaba,

Merdiveni ekte bulabilirsiniz. Merdiven döner merdiven sınıfına girdiği için oluşturulan detay çizimlerini 2b çizim araçları ile düzenlemeniz gerekecektir.

Ekli dosyalar

• Merdiven.ide7
    1.5 MB · Görüntüleme: 833
  • merdiven.png
    merdiven.png
    105.3 KB · Görüntüleme: 15,160
Re: Yeni Merdiven Tipi Oluşturma

Merhaba; göndermiş olduğum resimlerdeki merdiveni rota komutu ile yapmaya çalıştım fakat 6. ve 11. basamaklarındaki görüntü normal midir yoksa bunu nasıl düzeltebilirim. Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• merdiven.PNG
    merdiven.PNG
    328.9 KB · Görüntüleme: 14,696
  • merdiven2.PNG
    merdiven2.PNG
    19.9 KB · Görüntüleme: 14,696

hknsen":3hgk6jrl' Alıntı:
Merhaba; göndermiş olduğum resimlerdeki merdiveni rota komutu ile yapmaya çalıştım fakat 6. ve 11. basamaklarındaki görüntü normal midir yoksa bunu nasıl düzeltebilirim. Teşekkür ederim.

Merhaba,
Oluşturduğunuz merdiveni mesaja ekler misiniz?

proje ektedir

Ekli dosyalar

• İSİMSİZ PROJE.ide8demo
    1.9 MB · Görüntüleme: 848

hknsen":xquchrur' Alıntı:
Merhaba,
6. ve 11. basamakları sahanlık olarak tanımlayıp, Merdiven Ayarları/Alanlar sekmesinde tüm kollar için "Son basamak üst kot seviyesinde" satırını işaretlemeyiniz.
Örnek merdiven ektedir.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• m2.ide85
    687.6 KB · Görüntüleme: 812
  • m1.PNG
    m1.PNG
    71.6 KB · Görüntüleme: 14,588

Göstermiş olduğunuz ilgi ve alakanızdan dolayı çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi yaptım o sorunum düzeldi fakat bu seferde basamak yüksekliğimi otomatik olarak kendisi düşürüyor. Oluşturmak istediğim merdivende 5 basamak 17.65cm rıht yüksekliğim varken son basamak üst kot seviyende seçeneğini kaldırdığımda rıht yüksekliğini 14.71cm düşürüyor. sizin göndermiş olduğunuz merdiven istediğim gibi olmuş lakin aynı merdiveni sizin proje üzerinde yapmaya çalıştığımda aynı sorunu alıyorum. yapmam gereken bir ayarlama mı var acaba?

Ekli dosyalar

• mm.PNG
    mm.PNG
    145.7 KB · Görüntüleme: 14,572

hknsen":2xdoqkan' Alıntı:
Göstermiş olduğunuz ilgi ve alakanızdan dolayı çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi yaptım o sorunum düzeldi fakat bu seferde basamak yüksekliğimi otomatik olarak kendisi düşürüyor. Oluşturmak istediğim merdivende 5 basamak 17.65cm rıht yüksekliğim varken son basamak üst kot seviyende seçeneğini kaldırdığımda rıht yüksekliğini 14.71cm düşürüyor. sizin göndermiş olduğunuz merdiven istediğim gibi olmuş lakin aynı merdiveni sizin proje üzerinde yapmaya çalıştığımda aynı sorunu alıyorum. yapmam gereken bir ayarlama mı var acaba?
Merdiven kollarının yüksekliklerini kontrol ediniz.

Ekli dosyalar

• kol.png
    kol.png
    44.2 KB · Görüntüleme: 14,572
Geri