Re: Yeni Merdiven Tipi Oluşturma

Technicalman":30bzmb84' Alıntı:
Tam döner merdiven tipinde donatı hesap aksını sürekli olarak nasıl tanımlayabiliriz?

Tam döner merdivenlerde otomatik çizim verilmemektedir. Hesap aksları yay veya eğrisel olarak tanımlanamaz.
Merdiven detaylarını 2B çizim araçlarını (Çizgi, çember yay gibi) kullanarak çizebilirsiniz

Re: ideCAD Betonarme 8 kullanımıyla ilgili görüşler sorular

Merhaba arkadaşlar, internetten video izleyerek kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Fakat merdiven çiziminde oldukça sıkıntı yaşıyorum. Rotalı merdiven çiziminde bu hatayla karşılaşıyorum. Mantığını da pek kavrayamadım, proje ve hata görseli ektedir. Bu sorunu nasıl aşabilirim? Görüşlerinizi bekliyorum.

Ekli dosyalar

• ISIMSIZ PROJE.ide8demo
    1.1 MB · Görüntüleme: 795
  • 5.jpg
    5.jpg
    173.8 KB · Görüntüleme: 15,033
Re: Yeni Merdiven Tipi Oluşturma

Kaan Bey merhaba,

Yeni merdiven oluştururken basamakları tek tek oluşturmanıza gerek yoktur. Merdiveninizin tipine göre alanlara ayırmanızı öneririm. Eklediğiniz projede yer alan merdiveni 3 alana bölerek oluşturabilirsiniz. Döner basamakları, düz basamakları ayrı parçalar şeklinde oluşturabilirsiniz.
Eklediğiniz projedeki merdiveni incelediğimde basamak basamak girmeye başladığınızı görüyorum. Basamaklarınız arasında olan kaplama mesafelerini de ayrı olarak rotayla tanımlamışsınız. Betonarmeden betonamerye oluşturmanız daha doğru olacaktır.
Merdiveni oluştururken çıkış hattınızın oluşturduğunuz alana ait ilk basamakta başlayıp son basamakta bitmesine dikkat edin. Sizin aldığınız hatanın sebebi budur. 2. çıkış hattınız kaplama için tanımladığınız alandan başlıyor son alanda bitiyor. 2 farklı alan olduğu için hata veriyor.
Size örnek olması açısından bahsettiğim işlemleri uygulayarak oluşturduğum merdivenin 1. alanını ekliyorum.

Anlaşılmayan noktada konuyla alakalı İstanbul ya da Bursa ofisimizden uzaktan erişimle teknik destek alabilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim..

Ekli dosyalar

• ISIMSIZ PROJE.ide8demo
    1.1 MB · Görüntüleme: 782
Merhabalar,
Sahanlıkta basamak bulunan bir merdiven tasarlamak istiyorum. Rota ile oluşturduğum kapalı alanlardan oluşturduğum merdivenin 3 boyutlu görüntüsünde sahanlık basamaklarından biri sıkıntılı. Bu durumu nasıl düzeltebilirim?

Ekli dosyalar

• merdiven_2.jpg
    merdiven_2.jpg
    129.2 KB · Görüntüleme: 14,143
onrkrtc":zbvc68qb' Alıntı:
Merhabalar,
Sahanlıkta basamak bulunan bir merdiven tasarlamak istiyorum. Rota ile oluşturduğum kapalı alanlardan oluşturduğum merdivenin 3 boyutlu görüntüsünde sahanlık basamaklarından biri sıkıntılı. Bu durumu nasıl düzeltebilirim?
Merhaba,
Sahanlık geçişinde merdiven kolunu önce iki basamaklı oluşturup, daha sonra merdiven özelliklerinden basamak sayısını 1 olarak düzenleyiniz. Örnek merdiven ektedir.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• merdiven.PNG
    merdiven.PNG
    154.1 KB · Görüntüleme: 14,121
  • merdiven.ide85
    571.4 KB · Görüntüleme: 606
merdiven modelleme

merhaba mimari ve modelini yüklediğim projemde merdiveni oluşturamıyorum.merdiven kat sahanlığını rota ile çizip alan ekle diyince rota objesi saçma bir yerde oluşuyor.merdiven 2 tur dönüyor.2.50 kotuna 15 basamakta çıkıp tekrar 2.50 kotundan başlayıp 5 kotuna çıkıyor yani.yardımcı olursanız çok sevinirim.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: merdiven modelleme

Modelinizin kesit kısmında merdiven kesiti yok sanki 250 kotunda bir sahanlık daha sonra 500 kotuna çıkıyor gibi anladım. eğer öyle ise 250 kotuna kadar çizin bu kottaki sahanlığı bağlayın ve 250 kotundan sonra ilk merdiveni kpyalayın.

evet 2.50 kotunda bir sahanlık var fakat ben sahanlığı merdivene bağlayamıyorum.rota objesiyle çizip merdeiven alanı ekle diyorum sahanlık çok alakasız bir yerde oluşuyor sıkıntı oradan kaynaklanıyor.

iki boyutlu olarak ve basitçe bir plan, kesit çizerseniz forumda yardımcı olacak arkadaşlar çıkar.

hatice.mert":2xi80rbl' Alıntı:
merhaba mimari ve modelini yüklediğim projemde merdiveni oluşturamıyorum.merdiven kat sahanlığını rota ile çizip alan ekle diyince rota objesi saçma bir yerde oluşuyor.merdiven 2 tur dönüyor.2.50 kotuna 15 basamakta çıkıp tekrar 2.50 kotundan başlayıp 5 kotuna çıkıyor yani.yardımcı olursanız çok sevinirim.
Merhaba,
Üst üste gelen merdivenleri iki ayrı merdiven olarak modelleyebilirsiniz.

Merdivenler kat bazinda modellenir. Kattan kata ritmik olarak tekrarlanan merdivenleri kopyalayarak uretebilirsiniz.
Merdiven geometrisi kattan kata degisiyorsa , degisen merdivenleri her kat icin ayri modellemeniz gerekir.

Ekli dosyalar

• örnek_merdivenler.ide7
    1.1 MB · Görüntüleme: 609
  • merdiven1.PNG
    merdiven1.PNG
    71.9 KB · Görüntüleme: 14,061
merhaba kütüphanedeki dönel merdivenin çizimlerinde dönel kısımların kesitleri doğru çıkmıyor. Doğru kesiti almanın bir yolu varmı ?
RI0Ou6.png

Merhabalar bir merdiven oluşturmam gerekiyor.
İlk basamak ve son basamak düz diğerleri dönen merdiven şeklinde çıkan , toplamda 16 basamaktan oluşan bir merdiven .
programda merdiven çizimi için rota komutu vererek merdivenimi oluşturuyorum.
fakat ne yaptıysam programa ilk basamak ve son basamağı düz merdiven olarak çözümletemedim. tüm basamakları döner merdiven olarak çözüyor.ne yapmam gerekir lütfen yardımcı olun

Geri