Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız
Re: Yarı/tam Rijit Çözüm Sürekliliği olmayan konsol kaset/ne

3428":2qifkdx0' Alıntı:
tali kiriş yapamadım maalesef . nasıl yapacağım konusunda yardımcı olur musunuz?
Görseldeki K03 ve K04 kirişlerini tanımlamak için önce bu bölgedeki döşeme kenarlarını silip, yerlerine kiriş komutuyla kiriş tanımlayacaksınız.

MANTAR DÖŞEMELi PROJE HATALARI

Mantar döşemeli projemde bu hatalarla karşılaşıyorum fakat projemde perde de gerekli a13ü de seciyorum projemdeki hatalarımda yardımcı olabilecek düzeltebilecek var mı .Bu projeye doğrusal performans analizi yapacağım döşemelerde zımbalama cıktı , yapı mevcut yapıdır.

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    15.5 KB · Görüntüleme: 1,849
  • proje 2.cde
    proje 2.cde
    1.4 MB · Görüntüleme: 42
Peki Ünver Bey dinamik analizde mod sayısı yetersizdir diyor,ben mod sayısını 2 katı 3 katına çıkarmama rağmen yine aynı sorunlar karşılaşıyorum.

Merhabalar. Deneyimlerinizden fikir almak istiyorum

Betonarme tasarımını yaptığım yapının zemin katı işyeri olarak planlanmış ve kat yüksekliği 450cm
Dolayısıyla perde minimum kalınlığını 450/16=28.125 = 30cm yapmam gerekiyor.

Zemin kattan sonra perdeleri 25 cm olarak devam etmemde ne gibi problemler ortaya çıkabilir acaba?

Merhaba
puncover":25v0krm4' Alıntı:
Betonarme tasarımını yaptığım yapının zemin katı işyeri olarak planlanmış ve kat yüksekliği 450cm
Dolayısıyla perde minimum kalınlığını 450/16=28.125 = 30cm yapmam gerekiyor.

Zemin kattan sonra perdeleri 25 cm olarak devam etmemde ne gibi problemler ortaya çıkabilir acaba?
Önerilerim;
Problem olmaz. Kesit azalttığınız yerde donatı geçişlerini kontrol edin,
Ayrıca yönetmeliklerde bir şart olmamasına rağmen kolonlarda dar kenarı h/10=450/10=45 az yapmayın.

Ünver ÖZCAN

Merhaba
mehdiduman":iovk9mo2' Alıntı:
merhaba. RD01 ve M03 kurtaramdım yardımcı olur musunuz
--Radye döşeme donatılarını Q14/10 yapın,
--Merdiven mesnetlemesini düzeltin,
--Merdivenin oturduğu döşemeyi konsol döşeme olarak girin.
--Merdivenin altına küçük bir temel yapın.

Ünver ÖZCAN

herkese selamlar.
bir şey sormak isitoyrum. örneğin 3 metre kat yükseklikli bir proje var. kalıp planı alırken örneğin 2.40, 2.65 ve benzeri kotlarında kalıp planı alınabilir mi?(zemine paralel kesit)

Ünver bey, cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Sizlere tekrar birşey danışacağım. Kirişsiz döşemeli b+z+3 bir yapı modelliyorum. Her iki yönde de perdelerim mevcut, merdiven-asansör etrafında kirişlerim mevcut. Düşey taşıyıcı elemanlar arasındaki maks. mesafe 490.
Sormak istediğim şey, kolonları bant kiriş dediğimiz gizli kiriş ile birbirine bağlamak zorunda mıyım acaba? Benim düşünceme göre yapıya bir fayda sağlamayacak gibi geliyor. Ts500 veya TBDY2018'de bir şart bulamadım.

İlave olarak döşeme kalınlığım 20cm. Sistemdeki kirişlerimin yüksekliğini 60 değil de, 50 cm yapsam, nasıl olur acaba

Merhaba
puncover":ylionhup' Alıntı:
kolonları bant kiriş dediğimiz gizli kiriş ile birbirine bağlamak zorunda mıyım acaba? Benim düşünceme göre yapıya bir fayda sağlamayacak gibi geliyor.
Bant kirişler hesaba katılmıyor, zorunluluk zaten yok, kullanma yeri burası değil,
puncover":ylionhup' Alıntı:
İlave olarak döşeme kalınlığım 20cm. Sistemdeki kirişlerimin yüksekliğini 60 değil de, 50 cm yapsam, nasıl olur acaba
olmaz yönetmeliğe uygun değil.

Ünver ÖZCAN

Zdemirkol":29pzc53k' Alıntı:
Ekteki projede verilen kenetlenme boyu hatalarını gideremiyorum.Yardımcı olur musunuz?
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Merhaba,
"Kiriş kenetlenme boyu kontrolü ile ilgili TBDY 2018 madde 7.4.3.1.b) yi inceleyebilirsiniz.

Kenetlenme boyu yetersizliği sorunlarının çözümü için:

-a+b>lb'yi sağlamak için, kolon/perde genişliğini ve/veya kiriş yüksekliğini artırabilirsiniz.

-a>0.4lb'yi sağlamak için kolon/perde genişliğini arttırabilirsiniz.

-b>12fi'yi sağlamak için donatı çapını azaltabilirsiniz.

Not:
Projenizde kiriş parametreleri diyaloğunda beton örtüsü 5.5 cm kolon ve perde parametrelerinde 4.5 cm. girilmiş. Bilginize
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• 7.4.3.1.png
    7.4.3.1.png
    47.2 KB · Görüntüleme: 1,465
Levent Özpak":18rrw5b5' Alıntı:
Zdemirkol":18rrw5b5' Alıntı:
Ekteki projede verilen kenetlenme boyu hatalarını gideremiyorum.Yardımcı olur musunuz?
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Merhaba,
"Kiriş kenetlenme boyu kontrolü ile ilgili TBDY 2018 madde 7.4.3.1.b) yi inceleyebilirsiniz.

Kenetlenme boyu yetersizliği sorunlarının çözümü için:

-a+b>lb'yi sağlamak için, kolon/perde genişliğini ve/veya kiriş yüksekliğini artırabilirsiniz.

-a>0.4lb'yi sağlamak için kolon/perde genişliğini arttırabilirsiniz.

-b>12fi'yi sağlamak için donatı çapını azaltabilirsiniz.

Not:
Projenizde kiriş parametreleri diyaloğunda beton örtüsü 5.5 cm kolon ve perde parametrelerinde 4.5 cm. girilmiş. Bilginize
İyi çalışmalar

Donatı çapını azaltınca problem çözüldü.Teşekkür ederim.

proje hakkında öneriler

arkadalar merhaba. idacad öğrenmeye çalışıyorum. 4.sınıftayım. ide10demo da bir çalıma yaptım eğitim videosunda öğrendiğim kadarıyla çalıştım birşeyler lakin doğrumu yanlışmı donatı azaltmayı nasıl yaparımı .gibi yada önerileriniz varsa paylaırsanız çok sevinirim.

Ekli dosyalar

Geri