Betonarme Tasarım kullanımıyla ilgili görüşler sorular

Re: ideCAD Betonarme 8 kullanımıyla ilgili görüşler sorular

Perde üzeri kolon ideCAD Sap2000 karşılaştırması

Ekli dosyalar

• perde kolon sap 1600.png
    perde kolon sap 1600.png
    2.8 MB · Görüntüleme: 23,311
  • perde kolon.cde
    324.3 KB · Görüntüleme: 637

idecad 8 kullanıyorum daha öncede belirttiğim gibi raporu pdf olarak kaydetmek istediğim zaman program otomatik olarak kapanıyor.

özdemirözer38":ra5mok7b' Alıntı:
idecad 8 kullanıyorum daha öncede belirttiğim gibi raporu pdf olarak kaydetmek istediğim zaman program otomatik olarak kapanıyor.

HakanŞahin":ra5mok7b' Alıntı:
özdemirözer38":ra5mok7b' Alıntı:
idecad 8 programını kullanıyorum seçmeli raporları oluşturduktan sonra pdf olarak kaydetmeye çalıştığım zaman hata veriyor ve program kapanıyor. nasıl bir çözüm önerirsiniz.

Merhaba,

Projenin kendisini ve pdf oluşturduğunuz raporu, rpt olarak mesaja ekleyebilir misiniz?

Projenin kendisini ve pdf oluşturduğunuz raporu, rpt olarak mesaja ekleyebilir misiniz?

rpt uzantısı kabul edilmiyor bu şekilde bir sorun teşkil ediyor

Ekli dosyalar

• rapor hata.png
    rapor hata.png
    49.5 KB · Görüntüleme: 23,216

Sayın ismail bey. "ganymede" adlı arkadaşın görüşlerine katılıyorum.
İde8 betonarmede YIĞMA YAPI TASARIMI olmadığı müddetce çok tercih edileceğini düşünmüyorum. Nedeni ise özellikle kırsal kesimlerde normal bir yapı tasarımı için ide7 fazlaşıyla iş görüyor.
ide8 için bahsettiğiniz özellikler normal konut yapıları için(fazla yüksek ve ekstrem bir durum olmayan yapılar) ek özellik getirmiyor. Ben Konyada çalışıyorum ve 3 kattan düşük olan imarlı araziler çok fazla ve buralarda yapılan binalar genellikle yığma yapı olarak yapılıyor. Bizde yığma bir projeyi ide7 den kalıp planı alıp hesaplarını excell de yapmakla uğraşıyoruz (hiç sağlıklı değil bence). Bu şekilde yapılan bir yığma projesinin tamamlanması karkas binadan daha zahmetli oluyor. Bende ide8 de çelik haricinde betonarme için yığma yapı tasarımı olur gözüyle bakmıştım ama maalesef yok.
Demek istediğim ide8 betonarmede Yığma Yapı Tasarımı olmadığı müddetçe ide7 den ide8 betonarmeye geçiş olacağını zannetmiyorum. İde7 fazlasıyla işimizi görüyor zaten.

AGLC":xwjo6xvo' Alıntı:
Sayın ismail bey. "ganymede" adlı arkadaşın görüşlerine katılıyorum.
İde8 betonarmede YIĞMA YAPI TASARIMI olmadığı müddetce çok tercih edileceğini düşünmüyorum. Nedeni ise özellikle kırsal kesimlerde normal bir yapı tasarımı için ide7 fazlaşıyla iş görüyor.
ide8 için bahsettiğiniz özellikler normal konut yapıları için(fazla yüksek ve ekstrem bir durum olmayan yapılar) ek özellik getirmiyor. Ben Konyada çalışıyorum ve 3 kattan düşük olan imarlı araziler çok fazla ve buralarda yapılan binalar genellikle yığma yapı olarak yapılıyor. Bizde yığma bir projeyi ide7 den kalıp planı alıp hesaplarını excell de yapmakla uğraşıyoruz (hiç sağlıklı değil bence). Bu şekilde yapılan bir yığma projesinin tamamlanması karkas binadan daha zahmetli oluyor. Bende ide8 de çelik haricinde betonarme için yığma yapı tasarımı olur gözüyle bakmıştım ama maalesef yok.
Demek istediğim ide8 betonarmede Yığma Yapı Tasarımı olmadığı müddetçe ide7 den ide8 betonarmeye geçiş olacağını zannetmiyorum. İde7 fazlasıyla işimizi görüyor zaten.

Yakın bir gelecekte ideCAD YIĞMA YAPI TASARIMI EKLEMEYECEKTIR. Yedinci versiyonda da yığma yapı tasarımı yok ve en çok tercih edilen program oldu ideCAD 7 versiyon itibariyle.

Dokuzuncu versiyonda belki planlarız. Siz sekizinci versiyona upgrade etmeyip zamanı gelince dokuzuncu versiyona, versiyon isteklerinizi karşılarsa upgrade edersiniz. Yok yine beklentilerini karşılamazsa onuncu versiyonu beklersiniz.

Saygılarımla

İsmail Hakkı Besler

Ismail Hakki Besler":caokz31q' Alıntı:
Yakın bir gelecekte ideCAD YIĞMA YAPI TASARIMI EKLEMEYECEKTIR. Yedinci versiyonda da yığma yapı tasarımı yok ve en çok tercih edilen program oldu ideCAD 7 versiyon itibariyle.

Dokuzuncu versiyonda belki planlarız. Siz sekizinci versiyona upgrade etmeyip zamanı gelince dokuzuncu versiyona, versiyon isteklerinizi karşılarsa upgrade edersiniz. Yok yine beklentilerini karşılamazsa onuncu versiyonu beklersiniz.

Saygılarımla

İsmail Hakkı Besler

Hocam siz kısaca boşu boşuna beklemeyin gelmeyecek deseniz yeterli idi. Anlaşılan hiç bir zaman böyle bir planınız da yok. Bu durumda update yerine yığma tasarım yapan bir program almak benim için daha mantıklı olacak.

AGLC":3d7a99vs' Alıntı:
Ismail Hakki Besler":3d7a99vs' Alıntı:

Saygılarımla

İsmail Hakkı Besler

Hocam siz kısaca boşu boşuna beklemeyin gelmeyecek deseniz yeterli idi. Anlaşılan hiç bir zaman böyle bir planınız da yok. Bu durumda update yerine yığma tasarım yapan bir program almak benim için daha mantıklı olacak.

Yığma yapı tasarımı yapan program planımız var fakat bizim için öncelikli değil.

İsmail bey kolay gelsin.
Yeni Çelik 8 programınızı aldım.Alırken bana betonarme çizimde yapabileceğim söylendi ancak henüz çelik kolonların altına tekil temel bile çizemiyorum eksik bişimi var benmi çözemiyorum.Biraz program ile haşır neşir olup eğitim için İstanbul a gelmek istemiştim.Ancak başlangıçta tıkanınca sıkıntı oldu.
Bursa ofiste sadece beton eğitimi olduğu söylendi. Benim ağırlıklı olarak çelik sorunum var . :?:
Ancak en azından temelleri çözebilmeliyim.Birde tanıtım videolarınızda ses neden yok hızlandırılmış çekim mi kullanıyorsunuz.En azından bizler için bu çekimlerin yavaşta olsa sesli halini yollama şansınız var mıdır. :?:
Forumda beta kullanıcılar var demişsiniz ancak o forumu bulamadım.
İlginize şimdiden teşekkürler.
Ergin COŞKUN

Ekli dosyalar

• DENEME SÜZE.ide8
    960.2 KB · Görüntüleme: 583

Kalıp planı kısmına geçin, betonarmedeki gibi temel oluşturun.

Kolay gelsin
Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• temel.png
    temel.png
    304.5 KB · Görüntüleme: 21,498

Ünver arkadaşımında dediği gibi betonermede nasıl kat ve kalıp planına geçiyorsanız öyle çeliktede yapabilirsiniz. Bunaları yaparken çizeceğiniz elemanın yapıda hangi kotta olacağına bakın ve uygulayın.

idecad 8 rapor hatası

Ekli dosyalar

• İSİMSİZ PROJE.ide8
    93.1 KB · Görüntüleme: 528

ekteki 7 versiyonunda yaptığım projeyi 8 de denediğimde analiz yapmıyor. hata veriyor. geometri kontrolü yaptım sıkıntı yok.

Ekli dosyalar

• deneme 1.cde
    1,013.6 KB · Görüntüleme: 550

Hiç bir problem yok. Hiç bir şeyine dokunmadan denedim analiz yapıyor. Bilgisayarınızla alakalı bir durum olabilir.

NYILMAZ":1616pvh4' Alıntı:
Hiç bir problem yok. Hiç bir şeyine dokunmadan denedim analiz yapıyor. Bilgisayarınızla alakalı bir durum olabilir.
aynen hiç bir sıkıntı yok. problemler var ancak analiz yopılıyor.

baktığınız için teşekkürederim. Fakat ben de bu hatayı veriyor. idecad statik v8.029 kullanıyorum....

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    237.5 KB · Görüntüleme: 21,302

sorunu keşfettim..projeyi direk ide8 de açıp analiz yaptığımda bahsettiğim hatayı veriyor. foruma yüklediğim şekilde sıkıştırarak kaydet yapıp cde dosyasına çevirip ide8 de açtığımda sorun kalmıyor. ilginç bir durum...

metinkacar":17500iss' Alıntı:
sorunu keşfettim..projeyi direk ide8 de açıp analiz yaptığımda bahsettiğim hatayı veriyor. foruma yüklediğim şekilde sıkıştırarak kaydet yapıp cde dosyasına çevirip ide8 de açtığımda sorun kalmıyor. ilginç bir durum...

Sorunlu olan projeyi ekler misiniz? cde yapmadan önceki halini...

Geri