Bim Çelik Tasarım kullanımıyla ilgili görüşler sorular

Re: ideCAD Çelik 8 kullanımıyla ilgili görüşler sorular

İyi günler. İdecad8 çelikte değişik şekillerde stad dış görünüşü gibi şekiller yapmak mümkünmüdür eğimli/dalgalı şeklinde yoksa Sap2000 ne başvurarak mı devam etmeliyiz

Merhaba;

Farklı stadları tasarlayabilirsiniz, SAP2000' e geçiş yapmanıza gerek yoktur.

Modellemeniz devam ederken takıldığınız noktalarda teknik destek veya forum üzerinden sorularınızı sorabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

İyi günler arkadaşlar.Betonarme proje üzeri çelik çatım var. Kolon uç son noktası yani makas-kolon birleşimini yapamıyorum yardımcı olabilcek varmı acaba

Merhaba;

Birleşimlerden mesnet birleşimini seçiniz. Hızlı modu kapatınız. Önce kolon ardından makas alt başlığını seçiniz.

Ekli dosyalar

• birleşim.png
    birleşim.png
    48.6 KB · Görüntüleme: 13,802
  • mesnet birleşimi.png
    mesnet birleşimi.png
    40.8 KB · Görüntüleme: 13,803

nurgulkaya":10pcck8t' Alıntı:
Merhaba;

Birleşimlerden mesnet birleşimini seçiniz. Hızlı modu kapatınız. Önce kolon ardından makas alt başlığını seçiniz.

Teşekkürler. Bir sorum daha olucaktı makasların uçlarına saçak şeklinde uzatmak istiyorum ancak ek özellik kısımları kapalı işlem yapamıyorum

Merhaba;

Ek özellikler bölümünden düzenleme yapabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• makas ayarları.png
    makas ayarları.png
    60.8 KB · Görüntüleme: 13,784

nurgulkaya":31xtgpon' Alıntı:
Merhaba;

Ek özellikler bölümünden düzenleme yapabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Biliyorum ancak açık değil orası ondan bahsediyorum kapalı işlem yapamıyorum neden olabilir.Ek özellik yok kutucuğu işaretli kaldıramıyorum. Birde mod sayısı yetersiz diyor arttırıyorum sürekli sorun gidene kadar arttırcakmıyım

Merhaba;

"Ek özellik yok durumu " aktif olduğundan dolayı diğer opsiyonlar kapalıdır. Ek ayarlar sayfasında yer alan her bir ibarenin yanındaki daireye işaret yerleştirmeniz halinde aktif hale gelecektir ve mesafeleri girebileceksiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• makas.png
    makas.png
    66.2 KB · Görüntüleme: 13,756

nurgulkaya":2bwbsb1k' Alıntı:
Merhaba;

"Ek özellik yok durumu " aktif olduğundan dolayı diğer opsiyonlar kapalıdır. Ek ayarlar sayfasında yer alan her bir ibarenin yanındaki daireye işaret yerleştirmeniz halinde aktif hale gelecektir ve mesafeleri girebileceksiniz.

İyi Çalışmalar.

mod sayısı yetersiz için ne yapabilirim sürekli mod sayısını yükseltmem mi gerekiyor

Merhaba;

Yapı Ağacı - Analiz - Modal Analiz - Modal alt sekmesinden yöntem değiştirebilir veya hedeflenen mod sayısını arttırabilirsiniz. Ritz vektörleri yöntemi daha az sayıda mod ile yeterli kütle katılım oranına ulaşmanızı sağlar.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• modal.png
    modal.png
    40.9 KB · Görüntüleme: 13,625

Çelik tasarım seçeneklerinde,
Moment aktaran çerçeve
Merkezi çaprazlı çerçeve
Dış merkez çaprazlı çerçeve seçenekleri var.

Bunun ile ilglili pek bir akademik bilgiye ulaşamadım, sorum şu: Kolon-makas birleşiminde mesnet birleşimi yaptığım bir yapıda hangisini neye göre seçmeliyim?
Tek katlı, hayvancılık yapısında bu seçim neye göre olmalı, yapının yan cephesinde kolonlar arasında çaprazların olması ve olmaması durumuna göre hangisini seçeceğimiz değişir mi?

Ekli dosyalar

• Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    42.2 KB · Görüntüleme: 13,258

Çelik halat kullanımı mümkünmüdür ben bulamadımda. Birde çelik kolonlara eğrisellik vermek istiyorum ancak açısını kaç yazarsam yazayım 3D görünümde değişen birşey olmuyor.

Merhaba;

1- Eğrisel kolon için çelik kolon ayarları - eğrisellik bölümünden yarıçap girmeniz ve düşey veya yatay seçimi yapmanız halinde istediğiniz geometriyi elde edebilirsiniz.
2- Çelik halat programda mevcut değildir. Modelleme ve çizim açısından kullanmak için yapı ağacı - kesitler - sağ tuş - yeni kesit ekle - dolu daire seçimi yapmalısınız.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• eğrisel kolon.png
    eğrisel kolon.png
    68.1 KB · Görüntüleme: 13,188
  • yeni kesit ekle.png
    yeni kesit ekle.png
    9.4 KB · Görüntüleme: 13,188
  • dolu daire.png
    dolu daire.png
    15.3 KB · Görüntüleme: 13,188

mehmetba":17hcqyce' Alıntı:
Çelik tasarım seçeneklerinde,
Moment aktaran çerçeve
Merkezi çaprazlı çerçeve
Dış merkez çaprazlı çerçeve seçenekleri var.

Bunun ile ilglili pek bir akademik bilgiye ulaşamadım, sorum şu: Kolon-makas birleşiminde mesnet birleşimi yaptığım bir yapıda hangisini neye göre seçmeliyim?
Tek katlı, hayvancılık yapısında bu seçim neye göre olmalı, yapının yan cephesinde kolonlar arasında çaprazların olması ve olmaması durumuna göre hangisini seçeceğimiz değişir mi?

Kaynadı mı arada bu soru :)

Merhaba;

Kusura bakmayın, soruyu gözden kaçırmışız. Aşağıdaki linkte yer alan pdf ve videonun ilk bölümünde bulabilirsiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

İyi Çalışmalar.

Teşekkürler.

Sorun mudur emin olamadım, aşık grubunu ayırıp tek aşığa çevirince makasta daha yüksek kesitler kullanmak gerekiyor, aşık grubu birlikte hareket edince daha düşük kesitler kullanabiliyoruz makasta mantığı nedir bunun, yükün noktasal olarak etkiyor oluşu mu?

Merhaba;

Farkın sebebi tek parça olması ile bölünmesi durumlarında moment diyagramlarının farklı oluşmasıdır.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    149.3 KB · Görüntüleme: 30
  • 2.png
    2.png
    178.8 KB · Görüntüleme: 12,882

Aşıklara kutu profil atayıp aşık bağlantı levhalarının yönünü değiştiğimizde şöyle bir görüntü çıkıyor ortaya, düzeltmek mümkün mü herhangi bir şekilde?

Ekli dosyalar

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    48.3 KB · Görüntüleme: 12,734

Merhaba;

Kutu profiller ile kullandığınız aşık birleşimi sahada monteye uygun değildir. Ancak kullanmak isterseniz birleşim menüsünde tip alt sekmesinden levha bölümünden yön değiştirebilirsiniz. Veya kaynaklı birleşim kullanabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• aşık 1.png
    aşık 1.png
    60.4 KB · Görüntüleme: 12,666
  • kaynaklı birleşim.png
    kaynaklı birleşim.png
    52.3 KB · Görüntüleme: 12,666

Sahada monte açısından ne gibi bir uygunsuzluk mevcut?
Sizin belirttiğiniz değişiklikleri yapınca zaten bu durum ortaya çıkıyor, levhanın yönünü değiştirince levhayı aşığa içeriden bağlıyor, dışarıdan bağlaması gerekiyor.

Geri