Bim Mimari Tasarım Kullanımıyla İlgili Görüşler Sorular

Re: ideCAD Mimari 7 kullanımıyla ilgili görüşler sorular

MEHMETSIRAY":38liasws' Alıntı:
ARZU HANIM HERHANGİ BİR PC DE SIK KULLANILANLAR DA OLUŞTURDUGUMUZ OBJELER HANGİ KLASÖR VE İSİM ALTINDA KOPYALANIYOR ONU BAŞKA BİR BİLGİSAYARA AKTARABİLİRMİYİM ? . TEŞEKKÜR EDERİM SAYGILARIMLA

Mehmet Bey merhaba,
çalıştığınız bilgisayarda c: program data/ idecad altında archiSetFavor.set isimli bir dosya göreceksiniz. Bunu diğer bilgisayarda aynı yere taşırsanız favorileriniz de taşınmış olacaktır.
İyi çalışmalar dilerim

idecad çalışmayı durdurdu diyor bu sorunu nasıl çözebilirim. sürekli kapanıyor.

baverinanc":2wgtcbyj' Alıntı:
idecad çalışmayı durdurdu diyor bu sorunu nasıl çözebilirim. sürekli kapanıyor.

Merhaba,

Bursa ofisimizden bizi ararsanız uzaktan erişimle bilgisayarınıza bağlanır, soruna bakabiliriz.

0 224 220 67 17

rota komutunda katman sorunu

Merhabalar
V ersiyon 7,18 de ROTA komutunu kullanırken katman otomatik olarak Standart oluyor. çizmeden önce değiştirmeye çalıştığımda program hata verip kendini kapatıyor.

Bildiriminiz için teşekkürler. Çözüm olarak şöyle yapabilirsiniz:
Rota isimli yeni bir katman açın. Rota komutuna girmeden katmanı rota olarak seçin. Sonra komuta girip çizmeye başlayın. Sıkıntı olmuyor.

Arzu Dural Gök":7myuv5sj' Alıntı:
Bildiriminiz için teşekkürler. Çözüm olarak şöyle yapabilirsiniz:
Rota isimli yeni bir katman açın. Rota komutuna girmeden katmanı rota olarak seçin. Sonra komuta girip çizmeye başlayın. Sıkıntı olmuyor.
İlginiz ve çözümünüz için tşkler. ben önce çizp sonra katman değiştirme yapıyorum. 7,019 versiyona bakmadım henüz düzeltilmiş olabilir

Rica ederim. Daha önce tespit ettiğimiz bir durum olmadığı için 7.019'da da aynı durum devam ediyor. Bildiriminizle tespit listemize aldık. Teşekkürler.

ARZU HANIM RENDER ALIRKEN İLK DEFA BAŞIMA Bİ DURUM GELDİ "KOD AĞACI OLUSTURULURKEN HATA OLUŞTU" KOMUTU VERİYOR VE BEN RENDER ALAMIYORUM YARDIMCI OLMANIZI RİCA EDERİM. SAYGILARIMLA

Mehmet Bey merhaba,
KD ağacı... hatası, render için gereken alanın bilgisayarınızın kapasitesini aştığını gösterir. Optimum ram 8 gb'sa arttırılabilir. 32 bit işletim sistemi kullanılıyorsa 64'e geçilebilir. Konfigurasyonunuz yeterli ama bu hatayı
alıyorsanız sahne çok yoğundur, sadeleşmeye gitmek gerekir. Ağaç, bitki gibi peyzaja yönelik yoğun kütüphanelerin yerine,kameraya uzak ve sayıca çok kullanacaklarınızı daha az detaylı, sahne önündekileri daha detaylı seçmek,
3d insan, ağaç vb kullanmak yerine opaklık özelliği ile bunları tek yüzeyli kullanmak
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
, dış mekan render'ı alıyorken içte ve arkada görünmeyen detayları silmek gibi yöntemler faydalı olacaktır.

İyi çalışmalar

MEHMETSIRAY:3o28lav5' Alıntı:
ARZU HANIM RENDER ALIRKEN İLK DEFA BAŞIMA Bİ DURUM GELDİ "KOD AĞACI OLUSTURULURKEN HATA OLUŞTU" KOMUTU VERİYOR VE BEN RENDER ALAMIYORUM YARDIMCI OLMANIZI RİCA EDERİM. SAYGILARIMLA

selam.
render programında render alırken kilit başka bir bilgisayarda kullanılabiliyor.
ancak bu kullanıcıların hiç bir işine yaramıyor desek yeridir.
1-idecad mimari de 60-70 mb olan dosya boyutu render programında 400-500 mb a kadar çıkabiliyor. bu durumda da bilgisayar ne kadar güçlü olursa olsun aşırı şekilde kasıyor.
3770 K işlemci
16 gb ram
ssd harddisk
gddr 5 gtx 550 ti ve quadro 4000 ekran kartı olan masaüstü pc resmen kasılıyor.
idecad mimaride ise tabiri caizse yağ gibi kayıyor. hatta intel hd 3000 entegre grafik kartı bile çok rahat bir şekilde çalışıyor.
2- render programında kiliti çıkarıp başka bir bilgisayarda kullanıyoruz. render işlemi devam ediyor. ancak render bittikten sonra programı kullanmaya devam edemiyoruz. yani kiliti taktığımız halde bile tekrardan render veremiyoruz. kapatıp açmak gerekiyor.
3- bu özellik idecad mimari içinde olsa çok daha olumlu bir yaklaşım olacak. Ayrıca render esnasında çizimde faarkettiğimiz aksaklıkları düzeltme şansımız yok. tekrardan programdan düzeltip render e aktarmak gerktiği için render programını (kilit başka bir bilgisayarda lazım olmadığı sürece) ben şahsen kullanmıyorum.
4- rota objesini alan konturu olarak kullanmak istediğimi daha öncede belirtmiştim. yada bununla ilgili ayrı bir alan ploigon layer ı oluşturulamaz mı. taslakları autocad de yapmak çok daha zahmetli oluyor.

iyi çalışmalar...

ARZU HANIM EN SON VERSİYONDA KAPI PENCERE CİZERKEN İKONA BASTIĞIMIZDA PENCERE TİPLERİ KARŞIMZA GELİYOR DAHA SONRA BOYUT AYARLARINI YAPIP PENCEREYİ YERLEŞTİRİYORUZ VE TEKRAR AYNI PENCEREYİ ÇİZMEK İSTERSEK YİNE İKONA TIKLADIĞIMIZDA EN SONDA BIRAKTIĞIMIZ ( DAHA ÖNCEKİ VERSİYONLARDA ÖYLE İDİ ) BOYUTLAR BÖLÜMÜ KARŞIMIZA ÇIKACAĞI YERDE YİNE KAPI PENCERE TİPLERİ ÇIKIYOR TEKRAR BOYUTLARA DÖNMEK GREKİYOR. ÖZEKLLİKLE HAZIR PENCERELERİ EDİT LERKEN BU BİZE ÇOK ZAMAN KAYBETTİRİYOR. SAYGILARIMLA.

Yanlış anlamadıysam söylediğinizin versiyonla alakası yok. Ekteki resimdeki gibi Genel Ayarlar menüsünde ilk sekmede bulunan "son kullanılan sekmeyi hatırla" kutucuğu işaretli olursa diyalog menülerinde nerede bıraktıysanız orası gelir. Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• Ayarlar.png
    Ayarlar.png
    23.9 KB · Görüntüleme: 18,111

SCETCHER":43znjkj1' Alıntı:
selam.
render programında render alırken kilit başka bir bilgisayarda kullanılabiliyor.
ancak bu kullanıcıların hiç bir işine yaramıyor desek yeridir.
1-idecad mimari de 60-70 mb olan dosya boyutu render programında 400-500 mb a kadar çıkabiliyor. bu durumda da bilgisayar ne kadar güçlü olursa olsun aşırı şekilde kasıyor.
3770 K işlemci
16 gb ram
ssd harddisk
gddr 5 gtx 550 ti ve quadro 4000 ekran kartı olan masaüstü pc resmen kasılıyor.
idecad mimaride ise tabiri caizse yağ gibi kayıyor. hatta intel hd 3000 entegre grafik kartı bile çok rahat bir şekilde çalışıyor.
2- render programında kiliti çıkarıp başka bir bilgisayarda kullanıyoruz. render işlemi devam ediyor. ancak render bittikten sonra programı kullanmaya devam edemiyoruz. yani kiliti taktığımız halde bile tekrardan render veremiyoruz. kapatıp açmak gerekiyor.
3- bu özellik idecad mimari içinde olsa çok daha olumlu bir yaklaşım olacak. Ayrıca render esnasında çizimde faarkettiğimiz aksaklıkları düzeltme şansımız yok. tekrardan programdan düzeltip render e aktarmak gerktiği için render programını (kilit başka bir bilgisayarda lazım olmadığı sürece) ben şahsen kullanmıyorum.
4- rota objesini alan konturu olarak kullanmak istediğimi daha öncede belirtmiştim. yada bununla ilgili ayrı bir alan ploigon layer ı oluşturulamaz mı. taslakları autocad de yapmak çok daha zahmetli oluyor.

iyi çalışmalar...

arzu hanım mrb.
bu isteklerimiz için herhangi bir çalışma yapılıyor mu? özellikle alan layer ı

HAKLISINIZ BOŞLUĞUMA GELDİ YAKLAŞIK 18 YILDIR İSE KULLANICISIYIM AMA ATLADIM

Autocad aktarımda uyumluluğu biraz arttırmak, yazı şekilleri, kalınlıkları direk aktarma gibi, birde çatı oluşturmada iki cephesi veya üç cephesi kapalı binalarda yan tarafta duvarları oluşturabilecğimiz bir mod olsa işler dahada kolaylaşır, bunları şimdide yapabiliyoruz ama dahada kolaylaştırılması daha çok iş görür

Merhaba.
Idecad 8 de alan poligonu ve yazilara cift tikladigimizda yazi özellikleri yerine yazi toolbar inin acilmasi ni talep ediyorum. Dosya boyutlarinin (özellikle 3d icin) azaltılması icin bir çalışma varmi.

kütüphane isimler.

Merhabalar ,
Kütüphnelerin plnada üzerine ismlerini yazılması fena olmaz. örneğin buzdolabı fırın çamaşır mak. vestiyer gardrop vb. gibi.

daha öncede istekte bulunmuştum ama normal yazı özelliklerine yazı değiştir kısmını eklmek
bu istekler üzerine biçimli yazı komutu eklendi ama tam bir hüsran benim için.
yazıyı yazmak için zorlanıyorum boyutu , değiştirmesi bir sorun. ayırca biçimli yazı ÖLÇEKLENME YAPILAMIYOR ÇOK GARİP...

PAFTA BLOĞUNDAKİ KATMANLAR HALEN AYNI.
STANDART OLUNCA ÖZEL OLARAK PARÇLANIP BAŞKA İŞLENLER İÇİN. DÜZENLMELERDE ZORLUYOR.
BİR YAY PARÇASINA HALEN ÖLÇÜ VEREMİYORUZ.

bitmap taramaya bir ölçek verilmesi

diğer cad programları ile layer kalınlık uyumu
ölçülendirmede daha farklı işaretlerr olmalı
dış ölçülendirmede daha fazla seçenek ve daha fazla hassasiyet olmalı.

Resimdeki merdiveni çizemiyorum .
meriven tanımlandığında planda ara ve kat sahanlılara otomatik kot verilmesi daha kolay bir tasarım ve çizim hızı sağlayacaktır.
kapı pencerelerin isimlendirmesinin farklı gösterilmesi.

şnada hatırıma gelen görüşleriğm bunlar...
ayrıca yeni güncellmelerdeki genel iyileştirlmelerin açıklnması.

yani bir iyileştirlme yapıldıysa bunu neden bilmeiyoruz iyileştirlien özellik komut veya her ne sie bilmek o iyilikten faydalanmamıza neden olacaktır. ilgilenen ve ekleme yapan tüm arge ekibine teşekkürler...

Ekli dosyalar

• MERİDEVEN.JPG
    MERİDEVEN.JPG
    73.4 KB · Görüntüleme: 17,733

Ara sahanlıklı merdiven oluştururken, Merdiven/Merdiven oluştur deyip merdivenin birinci kolunu oluşturduktan sonra Merdiven/Merdiven alanı ekle komutu ile sahanlığı seçerek ilk oluşturduğunuz merdiven kolunun son kotunu otomatik alıp ara sahanlık oluşturabilirsiniz. Ayrıca kot vermenize gerek kalmaz.

Resimdeki merdiveni Rota objesi ile, üç ayrı kapalı poligon ve çıkış hatlarını tarifleyerek oluşturabilirsiniz.

Betul Bassimitci":3c832n4l' Alıntı:
Ara sahanlıklı merdiven oluştururken, Merdiven/Merdiven oluştur deyip merdivenin birinci kolunu oluşturduktan sonra Merdiven/Merdiven alanı ekle komutu ile sahanlığı seçerek ilk oluşturduğunuz merdiven kolunun son kotunu otomatik alıp ara sahanlık oluşturabilirsiniz. Ayrıca kot vermenize gerek kalmaz.

Resimdeki merdiveni Rota objesi ile, üç ayrı kapalı poligon ve çıkış hatlarını tarifleyerek oluşturabilirsiniz.

Betul hanım , denedim ama garip şekiller çıkıyor. oluşturabilirmisiniz.

ideCAD'de oluşturduğunuz merdivenin dosyasını yükleyin, nerede hata olduğuna bakayım ve doğru halini göndereyim.

Geri