Bim Mimari Tasarım Kullanımıyla İlgili Görüşler Sorular

Re: ideCAD Mimari 7 kullanımıyla ilgili görüşler sorular

SAYGILARIMLA; ARZU HANIM RENDER ALIRKEN ÖRNEĞİN ÇATIDA ÜÇGEN ALINLI BİR DUVAR VAR VE BEN BUNUN ÜÇ KENARINADA SİLME YAPMAK İSTİYORUM FAKAT ÇOK DENEDİM İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMADIM BİR YOLU VARMI ? RENDER SUNUMLARI İÇİN ÇOK GEREKLİ ...

LEVENT BEY SAYGILARIMLA; DAHA ÖNCE BANA TARİF ETTİĞİNİZ PROFİL OBJELERİNİN ÇAĞRILMASINDAKİ GECİKMEYİ ÖNLEYEN SORUNU YENİDEN YAŞAMAYA BAŞLADIM. ÇÖZÜMÜ BİR DOSYAYI ÇIKARTMIŞTIK. BANA NE OLDUĞUNU TARİF EDERMİSİNİZ...?

Merhaba Mehmet Bey,

C:\ProgramData\ideCAD\database\ArchitecturalSections klasörü altındaki ideCAD_Arsiv.mdb dosyasını siliyoruz.

İyi çalışmalar

MEHMETSIRAY":1t9m2bpv' Alıntı:
SAYGILARIMLA; ARZU HANIM RENDER ALIRKEN ÖRNEĞİN ÇATIDA ÜÇGEN ALINLI BİR DUVAR VAR VE BEN BUNUN ÜÇ KENARINADA SİLME YAPMAK İSTİYORUM FAKAT ÇOK DENEDİM İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMADIM BİR YOLU VARMI ? RENDER SUNUMLARI İÇİN ÇOK GEREKLİ ...
Mehmet Bey iyi haftalar,
bunu ideCAD Mimari içinde tek tuşla direkt yapamıyoruz maalesef ama yapmak için 3 farklı yöntem önerebilirim.
Eğer "profilim dikdörtgen veya kare kesitli olsun, render'da bu gösterim yeterlidir." derseniz, planda rota komutuyla
çatı konturu kadar bir üçgen çizin. Bu rotayı profilin et kalınlığını verecek kadar içe ofsetleyin. Sonra uzatılmış
obje komutuna girip önce dış sonra içi üçgeni seçin. Uzatılmış obje ayarlarında dönüş açısı X değerini 90 derece girin.
İçi boş üçgen alın objesi dikey duruma geçecektir. Ben olsam, daha pratik olduğu ve cephe render'ında detay çok da fazla
seçilemeyeceği için bu yöntemi kullanırdım.

2.ve 3. seçeneği bu objeye daha yakından bakacağınız bir görsel almayı hedefliyorsanız kullanabilirsiniz. Biraz
daha uğraştırıcaktır sizi çünkü işin içine ideCAD Render'ı da dahil etmeniz gerekir. Şöyle ki: Önce istediğiniz
profili, ideCAD Mimari'de plan düzleminde, rota objesiyle çizip, profil kütüphanesine kaydediyorsunuz.
Sonra bu profili kullanıp yine planda çatı kontur üçgeninizin sınırları olacak bir profil elemanı çiziyorsunuz.
Buraya kadar sıkıntı yok zaten. Sıkıntı mimari program içinde bunları dikeyde açıyla kaldıramamak. Bu olanak
ideCAD Render içinde yıllardır mevcut. Bu işlem için objeyi ideCAD Render'a aktırıp orada döndürüyoruz.
Sonra materyal atayıp ktp2 objesi olarak libraries klasörüne kaydediyoruz. Projenizi açıp kütüphane objesi olarak
seçip kullanabilirsiniz.

3. seçenek yine ideCAD Render desteği gerektiyor. Bu kez loft komutunu kullanacağız. İdeCAD Render'da plan
düzleminde 2 tane rota objesi çiziyorsunuz. (üçgen sınır oluşturacak şekilde) Sonra dolaşacak profili, yine planda
kapalı bir poligon olacak şekilde çiziyorsunuz. Loft komutuna girip, yol al deyip ilk rotayı, şekil al deyip, profil için
çizdiğiniz kapalı poligonu
seçiyorsunuz. Oluştur ve tamam'ı tıkladığınızda seçtiğiniz profil sweep mantığında
sarılacaktır. Aynı işlemi diğer parça için de yapıyorsunuz. Sonra, iki loft objesini 90 derece döndürüp, plan düzleminden
dikey düzleme kaldırıp, yine ktp2 olarak libraries klasörüne kaydediyor ve mimari program içinde kullanıyorsunuz.
Aşağıdaki resimler 3. uygulamayla ilgili fikir verecektir.

Ekli dosyalar

• uzatılmış obje.png
    uzatılmış obje.png
    256.7 KB · Görüntüleme: 18,856
  • adım1.png
    adım1.png
    72.6 KB · Görüntüleme: 18,856
  • adım2.png
    adım2.png
    144.5 KB · Görüntüleme: 18,856
  • adım3.png
    adım3.png
    101.9 KB · Görüntüleme: 18,856

merhabalar ide cad mimari programda proje çizerken kolon çiziyorum fakat katman ayarlarında kolon komutu merdiven olarak gözüküyor. yani kat planımda kolonları kaldırmak istediğimde merdivenin işaretini kaldırmam gerekiyor. kolonun katmanını eski haline getirme imkanım varmı....

Ekli dosyalar

• kolon.JPG
    kolon.JPG
    46.2 KB · Görüntüleme: 18,814

tasarim":1wr02cpx' Alıntı:
merhabalar ide cad mimari programda proje çizerken kolon çiziyorum fakat katman ayarlarında kolon komutu merdiven olarak gözüküyor. yani kat planımda kolonları kaldırmak istediğimde merdivenin işaretini kaldırmam gerekiyor. kolonun katmanını eski haline getirme imkanım varmı....

Merhaba,

1. Tüm kolonları seçin.
2. Toolbardan "Obje Katmanlarını Değiştir" ikonunu tıklayın.
3. Açılan diyalogtan "Kolon" katmanını seçip, "Tamam" butonunu tıklayın.

Yeni kolon girerken ise, kolon komutundayken, "Merdiven" katmanı yerine "Kolon" katmanını kullanın. (Toolbardan katman listesini açıp "Kolon" katmanını seçebilirsiniz)

İyi çalışmalar

3 boyutlu insan, araç ve çeşitli malzemelerin güncellenmesini istiyorum. Varolan linklerin çoğu inaktif olmuş durumdadır.

ARZU HANIM İYİ ÇALIŞMALAR; ÇATI YÜZEYİ OLUŞTURURKEN TÜM YÜZEYLER TAMAMLANDIKTAN SONRA DETAY OLUŞTURMAYA GELDİĞİMDE ÖZELLİKLE GÜVERCIN PENCERESİ TÜRÜNDE ÇATI OLUŞTURDUĞUMDA( ÜÇGEN ALINLIKLI) MAHYA ÇİZİNCE BU MAHYALAR NORMAL ÇATI KOTUNDAN YUKARIDA OLUŞUYOR VE BAZI ELEMANLAR OLUŞTURULMUYOR NEDEN?

Mehmet Bey merhaba,
tarif ettiğiniz durumu gösterir ufak bir örnek ekler misiniz?

mimari 7,717 açma hatası

Merhabalar sayın ilgililer:

mimari 7,17 versiyonu hiç birşey yokken açılmama hatası vermeye başladı.
masa üstü bilgisayarımda mimari 7,17 - 6,54 - 6,2007 ve statik 7,17 versiyonları yüklü.
6,54 ve 6,2007 çalışıyor ama 7,17 çalışmıyor aşağıdaki gibi açma hatası veriyor.

7,71 versiyonu kaldırıp yeniden yükledim ama yine aynı sonuç çıkıyor.
yardımlarınızı bekliyorum .

Ekli dosyalar

• ide 7,17 hata.JPG
    ide 7,17 hata.JPG
    23.7 KB · Görüntüleme: 19,639

Merhaba,

Klavyenizin sol tarafında bulunan CTRL+SHIFT tuşlarına basılı tutarak programı çalıştırmayı deneyin. Bu durumda ekrana "Kayıtlı(Registry) Giriş Ayarları temizlendi" şeklinde bir mesaj gelecek. Tamam ı tıklayıp devam edin. Sorun çözülmezse Teknik Servisimizi arayın.

Levent Özpak":3by9kye6' Alıntı:
Merhaba,

Klavyenizin sol tarafında bulunan CTRL+SHIFT tuşlarına basılı tutarak programı çalıştırmayı deneyin. Bu durumda ekrana "Kayıtlı(Registry) Giriş Ayarları temizlendi" şeklinde bir mesaj gelecek. Tamam ı tıklayıp devam edin. Sorun çözülmezse Teknik Servisimizi arayın.

İlginize Çok teşekür ederim. anlattığınız gibi açtı ama bütün ayarlarım sıfırlandı..

yeni güncellmede bir ricamda şu ayarlamış olğumuz kısa yolları bir soyaya kaydedilmesi. her yeni krulumda yada bu resetlemede yeniden yapmak çok zaman alıyor

KUBA2009":3sigb8q4' Alıntı:
yeni güncellmede bir ricamda şu ayarlamış olğumuz kısa yolları bir soyaya kaydedilmesi. her yeni krulumda yada bu resetlemede yeniden yapmak çok zaman alıyor

Toolbar düzeni ve kısayollar Windows kayıt((registry) defterinde HKEY_CURRENT_USER\Software\ideYAPI\ver6.00Turkish\ideCAD_Statik_7_x64 klasörü altına kayıt ediliyor. Bu kayıtın yedeğini alıp herhangi bir durumda tekrar yükleyebilirsiniz.

Yedekleme işlemi için Windows/Başlat menüsünden Çalıştır satırını tıklayın. Açılan bölümee regedit yazıp, Tamam ı tıklayın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi diyaloğu açılacak. Diyalogta HKEY_CURRENT_USER\Software\ideYAPI\ver6.00Turkish\ideCAD_Statik_7_x64 satırını seçip Dosya menüsünden Ver komutunu tıklayın. Bir isim verip dosyayı kayıt edin.
İlgili dosyayı daha sonra Dosya menüsünden Al komutu ile tekrar yükleyebilirsiniz.

Levent Özpak":3qo5zc7m' Alıntı:
KUBA2009":3qo5zc7m' Alıntı:

Toolbar düzeni ve kısayollar Windows kayıt((registry) defterinde HKEY_CURRENT_USER\Software\ideYAPI\ver6.00Turkish\ideCAD_Statik_7_x64 klasörü altına kayıt ediliyor. Bu kayıtın yedeğini alıp herhangi bir durumda tekrar yükleyebilirsiniz.

Yedekleme işlemi için Windows/Başlat menüsünden Çalıştır satırını tıklayın. Açılan bölümee regedit yazıp, Tamam ı tıklayın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi diyaloğu açılacak. Diyalogta HKEY_CURRENT_USER\Software\ideYAPI\ver6.00Turkish\ideCAD_Statik_7_x64 satırını seçip Dosya menüsünden Ver komutunu tıklayın. Bir isim verip dosyayı kayıt edin.
İlgili dosyayı daha sonra Dosya menüsünden Al komutu ile tekrar yükleyebilirsiniz.

Levent bey Çok Çoook teşekkür ederim bilgi için. siz söyleyince ben bunu nasıl akıl edemedim sorusu geldi aklıma. tabikide pc ortamında herşey kayıt edilir. :)
keza taa ilk 99 versiyonundan buyana sabit alışa geldiğim klavye kısayolarımı yıllardır her yeni kurulumda yeniden yapmam gerekiyordu..

Merhaba.
Idecad versiyon 7 mimari/demo yüklemeye çalışıyorum cd ile. Bilgisayarım Windows 7 ve 64bit.

Yüklerken almış olduğum uyarı şu şekildedir:
6uulD.png

Sorunu çözmem için yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler şimdiden.

NesrinTekmil":15zj9b9f' Alıntı:
Idecad versiyon 7 mimari/demo yüklemeye çalışıyorum cd ile. Bilgisayarım Windows 7 ve 64bit.

Yüklerken almış olduğum uyarı şu şekildedir:

Merhaba,

CD'de okuma problemi var görünüyor. Web sitemizden demo programlarını indirebilirsiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Yeni CD talep ediyorsanız Bursa ofisimizi arayıp talebinizi bildirebilirsiniz.

0224 220 67 17

İyi çalışmalar

ARZU HANIM KULLANDIĞIM PC DE OLUŞTURDUĞUM PROJE PROFİLLERİM HANGİ DOSYA DA KOPYALANIYIR( SİLME VS) ONLARI BAŞKA BİR PC YE KAYDETMEK VE BAŞKA PROJELERDE KUKKANMAK İSTİYORUM. SAYGILARIMLA.

Mehmet Bey selamlar,
öncelikle çalıştığınız projede profil ayarlarına girip "sürükle-bırak" kısmından kopyayı işaretleyin. "Arşiv" kısmından ideCAD'i seçin. Bir altta da profilin hangi klasör altına kopyalanacağını seçin. Örn. Genel) Ardından profili arşive ekleyi tıklayın. Başka bilgisayara aktarmak istediğiniz tüm profiller için bu işlemi yapın. (Bu işlem aynı zamanda, bu projede kullandığınız profilleri, aynı bilgisayarda başka bir projede de kullanmaya da yarar.)
Daha sonra c://program data/ideCAD/database/architectural section klasörü altındaki ideCAD.mdb dosyanızı kopyalayın. Diğer bilgisayarda aynı yere adını değiştirerek yapıştırın. Örneğin ideCAD1.mdb. Bu işlemlerden sonra diğer bilgisayarda programla çalışırken, profiller altında kendi profillerinize erişebilirsiniz. (ideCAD1 klasörü altında)
İyi haftalar dilerim.

MEHMETSIRAY":37m5tjeq' Alıntı:
ARZU HANIM KULLANDIĞIM PC DE OLUŞTURDUĞUM PROJE PROFİLLERİM HANGİ DOSYA DA KOPYALANIYIR( SİLME VS) ONLARI BAŞKA BİR PC YE KAYDETMEK VE BAŞKA PROJELERDE KUKKANMAK İSTİYORUM. SAYGILARIMLA.

Geri