ideCAD Mimari 6 kullanımıyla ilgili sorular

yani obje adlandırma için verilen özellik iyi olmuş tabii ama tümünü seçme özelliği için olmamış dedim.tüm kapı ve pencereleri seçmek için iki ayrı komut kullanıyoruz

Sadece kapılarınızı seçip özelliklerini değiştirmeyi de isteyebilirsiniz. Diğer türlü hepsi seçilince bu şansınız kalmıyordu.Teker teker seçmeniz gerekiyordu. Kapı pencere komutundayken hepsini seç deyince tümü seçilebilir eskiden olduğu gibi. Bunun notunu aldık zaten bildiriminizle. Öte yandan çizilmiş bir objeyi seçip hepsini seç deyince sadece kapı veya pencerelerin seçilmesi faydalı bir özellik diye düşünüyorum.

Arzu hanım merhaba.
kapıların ve pencerelerin ayrı ayrı seçilebilir olması aslında güzeldi. neden değiştirmeye gerek duydunuzki. hatta kapatmak istediğimizde de bunları ayrı ayrı kapatabilsek dahada güzel olurdu. çünkü elektrik ve sıhhi tesisat çizimleri için yolladığımızda istedikleri şey, kapı yerlerinin boş olması.bunları tek kalemde seçip kapatabilirdik.

Merhaba Zeliha Hanım,
kapı pencerelerin ayrı ayrı seçilebilir olmasını kaldırmadık aksine yeni yaptık yani şu an kapılar ayrı pencereler ayrı seçilebiliyor.

Diğer konu sadece kapıları veya sadece pencereleri kapatmak için layerlarını ayırmak lazım. Programın layerları ayırması faydalı olur.
O zaman sizin istediğiniz gibi sadece kapıların layer'ını kapat sadece pencereleri kilitle gibi imkanlarınız otomatik olur. Layerları şimdilik kendiniz
de ayırabilirsiniz. Örneğin kapı isimli yeni bir katman oluşturun. Çizdiğiniz bir kapıyı seçip hepsini seç deyin. Sadece kapılarınız seçilir.
Obje katmanı değiştir komutuna girip listeden yeni oluşturduğunuz kapı katmanını seçin. Katman listesinden kapı katmanını kapattığınızda
sadece pencereleriniz görünecektir.

idecad 6 v.6.0101 güncellemesini yükledikten sonra zaten var olan program çökmeleri bariz bir şekilde arttı, artık neredeyse açar açmaz çöktüğüde oluyor, ram 2GB, harddisklerde c de 57 GB, d'de 33 GB boş yer var. Bu program çökmesi neden kaynaklanıyor...

gokalp":e97dr8xc' Alıntı:
idecad 6 v.6.0101 güncellemesini yükledikten sonra zaten var olan program çökmeleri bariz bir şekilde arttı, artık neredeyse açar açmaz çöktüğüde oluyor, ram 2GB, harddisklerde c de 57 GB, d'de 33 GB boş yer var. Bu program çökmesi neden kaynaklanıyor...

Bu tarz program kırılmaları donanımsal bir uyumsuzluktan kaynaklanabilir. Ekran kartınız nedir? Özellikle ekran kartı sürücülerini güncelemenizi, diskinizi defrag yapmanızı ve bilgisayarın sanal belleğini arttırmanızı önerim. Program kesilme aşamalarını netleştirmeden isabetli bir yorum yapabilmek güç... Sorunu adım adım tanımlayan bir proje olabilirse daha iyi olur...

Acil yardım!!!2b çizim penceresinde ki çizimler kendiliğinden kayboldu lütfen yardımcı olun.çizim anında ekranda kısa bir donmadan sonra 'cepheler' olarak adlandırdığım 2b penceresinde ki 4 adet görünüş yok oldu...

Sn erturan,
projenizi cde dosyası haline getirerek durala@ideyapi.com.tr adresine gönderir misiniz? Bir de yedek dosyalar (bak dosyalarınıza) bakın. back up dosyasında görünüşlerinize ulaşabiliyor musunuz bakabilirsiniz.

sayın ilgili benim sorunum

yeni olarak eklene blok yap ve pafta bloğu yardımcı komutlarını kullanırken daha önceden kendine has katmanda olan objeler standart katmanına otmatik dönüşmektedir.
örneğin bir kaç çizgiden oluşan objeleri daha önce çizgi katmanında kapatıp açabiliyorken blok yapınca yaa pafta bloğu haline getirince standart katmanına dönüştüğü görülmektedir.
bu durumu düzeltmenin bir olu varmıdır.? eğer yoksa
yeni hazırlanan versiyonda bu detayın düzeltilmesi veya seçmeli olarak eklenmesini talep ediyorum
ilginize teşekkür.

Yeni merdiven oluşturma ile ilgili Yasin Tezel'in hazırladığı bir eğitim videosu vardı, sitede bulamadım birtürlü, projemde özürlü rampası oluşturmam gerekiyor , rota komutuyla merdiven çizimi anlatılıyordu videoda...selamlar...

videoyu buldum oluşturmak istediğim merdiven tipini ekte gönderdim, dönüşlü bir rampa yapmak istiyorum rota ile böyle bir rampa oluşturabilirmiyim yardımlar için teşekkürler...

rampayı oluşturdum, dönüş kısmı uğraştırdı biraz, ama basitmiş videoda tekniği güzel bir şekilde anlatılmış ,ancak bu videonun merdiven eğitim videolarına eklenmesi gerekir tabii kullanıcıların rahatlıkla ulaşması için..

Bilgisayarımda 6.0101 versiyon yüklü, program çok sıklıkla çöküyor ve çalışmalarım kaydetmediğimde gidiyor. Günde 5-10 kere çöktüğü oluyor.. bunun sebebi nedir, bilgisayar bellek 2GB, harddisk 160 GB ve yeterli boş alan var....

Program çökmeleri sanırım 6 versiyonunun windows xp ile uyumsuzluğundan kaynaklanıyor, windows 7 ultimate de kurdum programı şuan için hiç sorun yok, yalnızca yapı bileşenleri metrajı alınamıyor.. metrajı da windows 7 xp modundan alacağım. (program çökmeden yetişebilirsem!)

Programın Windows XP ile bir uyumsuzluk sorunu yoktur, şu an birçok bilgisayarda Windows XP üzerinde sorunsuz çalışmaktadır. Büyük ihtimalle sizin Windows kurulumunuzda programın bu kadar göçmesini gerektirecek bir driver, konfigürasyon vb problemi vardı.
Yani Ultimate 7 yerine XP'yi sıfırdan kurmuş olsaydınız belki gene de problemler ortadan kalkacaktı.
Metraj alamadığınız Windows 7 kurulumu 64 bit midir?

windows 7 de sorunsuz çalışan projem bu sabah xp de açınca çöküverdi yine , metraj alımı win 7 64 bitte alınmıyor demiştim ancak biraz bekleyince geliyor daha sonra başka bir projede denedim hata yazısı geldi, 32 bit win7 ilede sanırım aynı sorunu yaşamıştım...

Yapı bileşenleri metrajı sorunu için windows 7'de aşağıdaki adımları uygular mısınız?

1-) Denetim masası/ program ekle kaldır'da "crystal reports" programı kurulu olup olmadına bakın varsa programı kaldırın.

2-) Ekteki linkten "crystal reports" programını indirin ve tekrar kurun.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Sorunuzunuz giderilmezse teamviewer programı ile uzaktan erişimle bilgiyarınıza bağlanıp soruna bakabilirim. Bağlantı için Bursa ofisten (0224 220 67 17) bana ulaşabilirsiniz
---------------

Windows Xp için;

Program windosws Xp'de sorunsuz çalışmaktadır.

Sizde göçmeye neden olan olası durumları tespit etmek için gözlem yapmak gerekir. Böyle durumların genelde ekran kartı uyumusuzluklarından kaynaklandığını düşünüyoruz. Bunun için öncelikle son ekran kartı sürücülerinin sisteminizde kurulu olup olmadığını denetleyin. Değilse güncelleyin. Programda genel ayarlarda "3b çizim modunu " ve "3B'de ilkel objelerini göster" seçeneklerini iptal etmek bu tarz sorunları giderebilir.

Geri