V10.94 Son sürüm güncelleme yayınlandı (Lisanslı ve Deneme sürümü)

Re: ideCAD Statik IDS v10.14 Yayınlandı *Yeni (31.07.2019)*

merhaba, ilgili maddeyi biliyorum, ben yorumlarken rijit bodrum kat üstünden devam eden perdeler için hep yorumluyordum, sadece bodrumda olan üst katlara devam etmeyen perdelerde başlık oluşturmak çok da gerekli değil diye düşünüyorum.İlginiz için teşekkür ederim.

Re: ideCAD Statik IDS v10.14 Yayınlandı *Yeni (31.07.2019)*

hasank":2bzlh8zw' Alıntı:
merhaba, ilgili maddeyi biliyorum, ben yorumlarken rijit bodrum kat üstünden devam eden perdeler için hep yorumluyordum, sadece bodrumda olan üst katlara devam etmeyen perdelerde başlık oluşturmak çok da gerekli değil diye düşünüyorum.İlginiz için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• perde.JPG
    perde.JPG
    89.4 KB · Görüntüleme: 24,743
Re: ideCAD Statik IDS v10.14 Yayınlandı

merhabalar, sorularım olacaktı yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim;
1) analiz yapılırken 4 tane model olurturulyor (E1,E2,E3,E4) bu dört modelde de ayrı ayrı periyot hesaplanıyor doğal olarak raporda da gösterliyor ancak ekte de görüldüğü sadece biri üzerinden karşılaştırma yapılıyor.Neden?
2) yapı toplam serbest kütlesi,hareketli yükler dahil yapı toplam ağırlığından çok çıkıyor normalde az çıkması gerekmiyor mu? Bu duruma tam rijit diyafram yada yarı rijit diyafram analiz farkı etkisi var mı?
3) program analiz yaparken kütle merkezini kaydırarak yapıyor peki arka planda kütle merkezini kaydırmadan analiz yapıyor mu? (çok da gerekli olmadığını düşünüyorum ama yinede meraktan sordum).

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    32.6 KB · Görüntüleme: 24,161

hasank":19zfayul' Alıntı:
merhabalar, sorularım olacaktı yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim;
1) analiz yapılırken 4 tane model olurturulyor (E1,E2,E3,E4) bu dört modelde de ayrı ayrı periyot hesaplanıyor doğal olarak raporda da gösterliyor ancak ekte de görüldüğü sadece biri üzerinden karşılaştırma yapılıyor.Neden?
2007 yönetmeliğinde tek modal analiz yapıldığı zamanda eklenmiş bir kontrol olup, 2018 Deprem yönetmeliği ile birlikte en yüksek değeri veren modal analize ait sonuç raporda verilmektedir. Bu gösterimin amacı kontrol eden mühendisler için dinamik analiz raporundan önce özet bilgi vermek ve genel olarak yapının elastik tasarım spektrumunun hangi bölgesinde olduğunu göstermektir. Kısacası bu bir kontrol değildir bu nedenle yönetmelikte bulamazsınız.

2) yapı toplam serbest kütlesi,hareketli yükler dahil yapı toplam ağırlığından çok çıkıyor normalde az çıkması gerekmiyor mu? Bu duruma tam rijit diyafram yada yarı rijit diyafram analiz farkı etkisi var mı?
Projenizi eklerseniz inceleriz.

3) program analiz yaparken kütle merkezini kaydırarak yapıyor peki arka planda kütle merkezini kaydırmadan analiz yapıyor mu? (çok da gerekli olmadığını düşünüyorum ama yinede meraktan sordum).
Arka planda (Analiz modelinde) Kütle merkezi kaydırılarak analiz yapılıyor.

Merhaba,

Nervürlü döşemede dağıtma donatısı oranı her zaman Q8/18 hesaplanıyor. TS500 e göre plak kesitinin 0,0015'i kadar olması gerekmiyor mu? 50 cm lik nervürlü döşeme yapıp üstteki plağın kalınlığını da 25 cm yapmama rağmen sonuç değişmeyince fark ettim bu durumu.

Merhaba,

Geoteknik raporlama işi gerçekten çok iyi oldu ellerinize sağlık. Burada temel isimlerinin yanına parantez içinde kalınlık bilgisi de basılabilirse faydalı olur. İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• TEMEL-KALINLIK.png
    TEMEL-KALINLIK.png
    25.3 KB · Görüntüleme: 23,881

Merhabalar;

Ekteki projemde PB17 perdesinde raporlarda gövde donatısı 20 adet 12 lik donatı olmasına karşın çizdirdiğimde 18 adet 12 lik donatı çiziyor. Analizi ne kadar tekrarlasam da sonuç değişmiyor. Sorunun nereden kaynaklandığı konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Teşekkür ederim.

emreyaykin":3akwm8t0' Alıntı:
Ekteki projemde PB17 perdesinde raporlarda gövde donatısı 20 adet 12 lik donatı olmasına karşın çizdirdiğimde 18 adet 12 lik donatı çiziyor. Analizi ne kadar tekrarlasam da sonuç değişmiyor. Sorunun nereden kaynaklandığı konusunda yardımcı olabilir misiniz?
Teşekkür ederim.

Merhaba,
Bahsettiniz perdede, perde detayında görünen 18 adet gösterimi doğrudur. Bazı durumlarda, perde raporunda 2 adet fazla donatı görünmesi ise bildğimiz bir husustur. İlerleyen versiyonda bu husus düzeltilecektir.
İyi çalışmalar

kat kuvvetleri raporunda katlara etkiyen yatay yükler bölümünde fx:kullanılan YÖNEME göre hesaplanan... kısmındaki yöneme yanlış mı yazılmış.
not:10.14 demo versiyonda dikkatimi çekti.

Ekli dosyalar

• hata.JPG
    hata.JPG
    64 KB · Görüntüleme: 23,652

Merhaba,

2018 çizim antetlerinde zemin taşıma gücü yazacağına hala zemin emniyet gerilmesi yazıyor. Tüm çizimlerin antetlerinde bunları elle düzeltmek gerekiyor. Sonraki güncelleme de düzeltebilirmisiniz?

Teşekkürler

ssesli":3gcj6g73' Alıntı:
Merhaba,
2018 çizim antetlerinde zemin taşıma gücü yazacağına hala zemin emniyet gerilmesi yazıyor. Tüm çizimlerin antetlerinde bunları elle düzeltmek gerekiyor. Sonraki güncelleme de düzeltebilirmisiniz?
Teşekkürler

Sizde eski antetler görünüyor.
Programı kapatın. C:\ProgramData\ideCAD10\ANNOTATIONS klaöründeki bulunan tüm dosyaları silin. Programı tekrar çalıştırdığınızda güncel antetleri görebilirsiniz. Sorunuz çözülmezse Bursa teknik servisimizi arayabilirsiniz.

Not : "C: \ProgramData" klasörünü görebilmeniz için windows klasör seçeneklerinden "gizli dosyaları göster" seçeneğinizi işaretlemelisiniz.

Ekli dosyalar

• 1.PNG
    1.PNG
    95.9 KB · Görüntüleme: 23,631

civilization":yevdozvh' Alıntı:
kat kuvvetleri raporunda katlara etkiyen yatay yükler bölümünde fx:kullanılan YÖNEME göre hesaplanan... kısmındaki yöneme yanlış mı yazılmış.
not:10.14 demo versiyonda dikkatimi çekti.

Yazım hatasının düzeltildiği ekteki png dosyasını, program klasörü altında bulunan "rptimage" klasörü altına eskisinin yerine kopyalayınız.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• KAT_YATAY_YUKLERI.png
    KAT_YATAY_YUKLERI.png
    49.6 KB · Görüntüleme: 55

İyi günler. Yapılmış olan projede S2 kolonu devasa donatı çıkıyor. Sorunu çözemedim yardımcı olurmusunuz ?

İSİMSİZ_PROJE.rar.html

indirme linki

batuhann28522":3jpr5myl' Alıntı:
İyi günler. Yapılmış olan projede S2 kolonu devasa donatı çıkıyor. Sorunu çözemedim yardımcı olurmusunuz ?

İSİMSİZ_PROJE.rar.html

indirme linki

Merhaba,

Projenizi 10.14 güncel versiyonda analiz ettiğimde böyle bir sorun göremedim. Siz eski bir versiyonla çalışmışsınız. Güncelleme yapın, tekrar analiz yaptıktan sonra projenize devam edin.

YasinTezel":37jpwhjy' Alıntı:
batuhann28522":37jpwhjy' Alıntı:

İSİMSİZ_PROJE.rar.html

indirme linki
Merhaba,
Projenizi 10.14 güncel versiyonda analiz ettiğimde böyle bir sorun göremedim. Siz eski bir versiyonla çalışmışsınız. Güncelleme yapın, tekrar analiz yaptıktan sonra projenize devam edin.
Merhaba,
İlave olarak projenizde döşeme tipi tek doğrultulu dişli döşeme, ancak karma sünek çözüm koşulları sağlanmıyor. X ekseni doğrultusunda hiç perde yok. Y ekseninde doğrultusunda da toplamMdev<0.75 Mo. ( Perde Devrilme Momenti Kontrolü raporu incelenebilir.)
DTS=3 olmasına rağmen BYS<7 olduğu için sınırlı sünek çözüm yapmak da uygun olmaz. (TBDY 2018 madde 4.3.4.3, madde 4.3.4.6, madde 4.3.4.7, Tablo 4.1 incelenebilir.)
İyi çalışmalar

Merhaba,

Kalıp planında kolon başlığının gösterilmesi ve donatı detayının çizimi,

İki ucu farklı kotta eğimli perde modellenmesi,

Üst katta küçülen kolonların boyuna donatı çiziminin iyileştirilmesi,

beklediğim güncellemeler. Umarım kısa vadede gelir. İyi çalışmalar.

MaFiAMaX":2hhtfmly' Alıntı:
Merhaba,

Kalıp planında kolon başlığının gösterilmesi ve donatı detayının çizimi,

İki ucu farklı kotta eğimli perde modellenmesi,

Üst katta küçülen kolonların boyuna donatı çiziminin iyileştirilmesi,

beklediğim güncellemeler. Umarım kısa vadede gelir. İyi çalışmalar.

Kemer kiriş modellemesi de olmalı. Parça parça kiriş ile yapması kotları bulmak açısından zaman kaybettiriyor. Çelikte olduğu gibi betonarmede de olamıyor mu?

Kesiti değişen kolon düşey açılımında donatı;
kiriş yüksekliğince eğimle çizilmesi gerekirken çıktıda kiriş üstünde eğimle devam etmekte.
Sonraki güncellemede dikkate alınırsa sevinirim.
iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    61.4 KB · Görüntüleme: 22,863

Merhaba,

Perde yatay donatı çiziminde iki hata var:

1- Boyu uzun olduğunda ilk 12 m yatay donatıdan sonraki donatıları 12 m kesime göre çizilmiyor.
2- Perde içinde kolon olduğunda her iki taraftan yapılan gönyelerin çizimi üst üste bindiğinden çizim net anlaşılmıyor ve bu tür durumlarda 12 m lik donatı boyu 1201 cm olarak yazılıyor.

Ekli dosyalar

• DONATI-BOYU-HATASI.png
    DONATI-BOYU-HATASI.png
    18.6 KB · Görüntüleme: 22,699
  • DONATI-CIZIM-HATASI2.png
    DONATI-CIZIM-HATASI2.png
    30.5 KB · Görüntüleme: 22,696

MaFiAMaX":w6jk8x6s' Alıntı:
Merhaba,

Perde yatay donatı çiziminde iki hata var:

1- Boyu uzun olduğunda ilk 12 m yatay donatıdan sonraki donatıları 12 m kesime göre çizilmiyor.
2- Perde içinde kolon olduğunda her iki taraftan yapılan gönyelerin çizimi üst üste bindiğinden çizim net anlaşılmıyor ve bu tür durumlarda 12 m lik donatı boyu 1201 cm olarak yazılıyor.

Erhan Bey Merhaba,

Bahsettiğiniz durum yakın zamanda gelecek olan 10.16 versiyonda düzeltilmiş olacak.
Bu sorunları yaşadığınız projelerinizi bana gönderebilirseniz test projelerimize ekleyebiliriz.

Geri