Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız
Merhaba , projem için kurtarmayan kolonlar ve perdeler ile alakalı neler yapılabilir? Yaptığım işlemlerle ben çözüme ulaşamadım.Resimde görülen perde grubu kolu görüntüsündeki hatayı nasıl giderebilirim? ve diğer resimdeki 120 cm düşük döşeme eleman tanımlamaları doğru mudur? o kısımda ki - kot , + kot verdiğim kolonlar perdeler için doğru çözüm nedir bunu öğrenmek istiyorum.Tavsiyelerinizi bekliyorum ,teşekkürler.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

canerozen:8pnf9hjs' Alıntı:
Levent Özpak:8pnf9hjs' Alıntı:
canerozen:8pnf9hjs' Alıntı:
Merhaba ,Resimde görülen perde grubu kolu görüntüsündeki hatayı nasıl giderebilirim?
Merhaba,
Proje dosyasını eklerseniz inceleriz.
İlk link proje dosyam,açılmıyor mu ?

Projenize ulaştım.
-Kısa perdenize bağlanan K174 kirişinin kaçıklığını 79.9 cm tanımlı olarak düzenleyiniz. Sorun düzelecektir.
-Düşük döşemenin olduğu bölgedeki Zemin kattaki DP7-8-9-11-12-13 perdelerini ve aradaki kolonları kat yüksekliğinde tanımlayın. Aynı kolon ve bodrum perdelerini 1. katta tanımlayıp, üst kotlarını uygun şekilde düzenleyiniz.(Kademe olan bölgede 180 cm yüksekliğinde kirişler girmek yerine sıfır kotunda ve -180 cm kotunda
üst üste kiriş şeklinde modelleme seçeneğini değerlendirilebilir)

Diğer bazı tespit ve öneriler;
-Dilatasyonları ayrı proje dosyalarında modellenmesi Taşıyıcı sistem tipi (R) seçimi ve devrilme kontrollerinin her bir blok için ayrı ayrı yapılması açısından uygun olur.
-P02 ve P04 perdeleri kısa başlık perdesi olarak tanımlanabilir.
-Döşeme hareketli yükleri 1.5-2 tf/m2 gibi değerler görünüyor.
-Birleşim kesme güvenliği sorunlarının çözümü için sıkça sorulan sorular dokümanı 9. madde incelenebilir.
-Perde grubu kapasite sorunlarının çözümü için;
Perde grubundaki perdelerin kalınlığı veya plandaki uzunluğu attırılabilir, Perde başlık bölgesi donatıları attırılabilir.
-Kolonlardaki kesme güvenliği sorunlarının çözümü için;
Ve tasarım kesme kuvveti yönetmelik gereği kontrol edilmesi gereken Vmax değerini aşarsa, en kesit boyutları büyütülebilir, daha yüksek dayanımlı beton kullanılabilir vb.
Vr kesme kapasitesi Ve tasarım kesme kuvvetinden küçük ise; Donatı Seçimi diyaloğunda ilgili eleman için kullanılabilecek enine(etriye seçimi için) donatı çapları attırabilir, daha yüksek dayanımlı beton kullanılabilir, kolon boyutları büyütülebilir vb.

Re: Yetersiz olan döşeme ya da hatalı döşeme aksı

Radye temelde bu hatayı almaktayım birden fazla hatalı döşeme gösteriyor. Lakin objeyi bul dediğimde bulunamadı uyarısı alıyorum. Projem için yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Re: Yetersiz olan döşeme ya da hatalı döşeme aksı

ffatihzor":7h9rxd8t' Alıntı:
Radye temelde bu hatayı almaktayım birden fazla hatalı döşeme gösteriyor. Lakin objeyi bul dediğimde bulunamadı uyarısı alıyorum. Projem için yardımcı olabilir misiniz?
Projede hatalı tanımlanan radyeler sebebiyle bu mesajı alıyorsunuz.
Hatalı döşemeleri silmek için;
-Mimari modda "Geometri Kontrolü" komutunu çalıştırın. Açılan diyalogda "Yetersiz olan döşeme veya hatalı döşeme aksı" satırını seçin. "Objeyi Seç" satırını tıklayın. Mouse'un sol tuşu ile plan penceresini tıkayın. Klavyeden "Delete" tuşuna basın. Hatalı tanımlanan döşeme/döşemeler silinecektir.

Veya;
-Radye komutunu tıklayın.
-"Hepsini Seç" komutunu tıklayın. Bütün radyeler seçilecektir.
-Klavyeden "delete" tuşuna basın. Seçilmiş radyeler silinecektir.
-Projedeki radye temeli tekrar tanımlayın.
Hatalı radyelerin silindiği proje ektedir.

Bazı notlar;
-TBDY 2018 madde 3.3.1.1.a) ya göre Bodrum katın rijit kabul edilmesi uygun değildir.
-Bodrum kattaki P21-23-24 perdelerinin kotları radye ile uyumlu değil.
-Bodrum katta olan ve üst kata devam etmeyen perdeleri perde özelliklerinden "subasman/üst kata devam etmeyen perde" olarak işaretlenmesi uygun olur.
-TBDY sihirbazında Taşıyıcı sistem tipinin A11 seçilmesi uygun olur.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• g_k.png
    g_k.png
    24.5 KB · Görüntüleme: 3,476
  • örnek.ide10demo
    örnek.ide10demo
    1.2 MB · Görüntüleme: 61
teşekkür ederim tavsiyeleriniz için.Bir de yarı rijit çözmek istiyorum ama 3 saatten fazla sürmüştü analizi.herhangi bir değişiklikte bu süre beklenecek sanırım.Şuan için beni yavaşlatmasın diye tam rijit çalışıyorum.bu şekilde mi olacak ?

canerozen":3329so14' Alıntı:
teşekkür ederim tavsiyeleriniz için.Bir de yarı rijit çözmek istiyorum ama 3 saatten fazla sürmüştü analizi.herhangi bir değişiklikte bu süre beklenecek sanırım.Şuan için beni yavaşlatmasın diye tam rijit çalışıyorum.bu şekilde mi olacak ?
Yarı rijit çözümde analiz süresini kısaltmak için, döşeme, perde, radye sonlu eleman genişliklerini büyütüp, nihai tasarım için yapılan analizde küçültebilirsiniz.
Ayrıca dilatasyonları ayrı proje dosyalarında çözdüğünüzde analiz süresi kısalacaktır.

Merhaba proje balkon döşeme donatıları ve Çelik merdiven için yaptığım döseme boşlukları sebebiyle yapı denetimden geçmiyor.önerilerde bulunabilir misiniz lütfen

Sucree":34ir8ic5' Alıntı:
https://we.tl/t-ulboLHA7RE
Merhaba proje balkon döşeme donatıları ve Çelik merdiven için yaptığım döseme boşlukları sebebiyle yapı denetimden geçmiyor.önerilerde bulunabilir misiniz lütfen
bakabilecek birisi var mı acaba?

Merhaba;

- merdiven boşluğu açtığınız döşemenin donatı tipini X ve Y yönü için Alt+Üst düz olarak seçiniz
- Balkonlarda donatı tipini kısa yönde Kolsol donatısı, uzun yönde Alt+Üst düz olarak seçiniz

bu söylediklerimi hesap modelinde uygulayarak ve merdiven boşluklarını açarak analiz ediniz, modeliniz ile çizim paftanız uyuşmamakta.

örnek olarak ekteki paftada balkon ve merdiven döşemelerinin donatı düzenini inceleyiniz.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• döşeme donatısı.JPG
    döşeme donatısı.JPG
    99.1 KB · Görüntüleme: 4,128
2m proje":ap6jzefm' Alıntı:
Merhaba;

- merdiven boşluğu açtığınız döşemenin donatı tipini X ve Y yönü için Alt+Üst düz olarak seçiniz
- Balkonlarda donatı tipini kısa yönde Kolsol donatısı, uzun yönde Alt+Üst düz olarak seçiniz

bu söylediklerimi hesap modelinde uygulayarak ve merdiven boşluklarını açarak analiz ediniz, modeliniz ile çizim paftanız uyuşmamakta.

örnek olarak ekteki paftada balkon ve merdiven döşemelerinin donatı düzenini inceleyiniz.

Saygılarımla.
cok tesekkür ederim

Çok basit 1 katlı yapıda aşağıdaki hataları alıyorum

Merhaba çok basit 1 katlı projede aynı hataları nedense sürekli alıyorum ilk defa başıma geliyor hataları ekte görebilirsiniz yardımcı olursanız sevinirim..
Neyaptıysam düzeltemedim

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (3).png
    Ekran Görüntüsü (3).png
    14.8 KB · Görüntüleme: 3,816
  • Ekran Görüntüsü (4).png
    Ekran Görüntüsü (4).png
    249.4 KB · Görüntüleme: 3,815
Re: Hatalar

AUGURD":v2gpsyfc' Alıntı:
Merhaba çok basit 1 katlı projede aynı hataları nedense sürekli alıyorum ilk defa başıma geliyor hataları ekte görebilirsiniz yardımcı olursanız sevinirim..
Neyaptıysam düzeltemedim
Merhaba,
-Eklediğiniz rapor resminde;
1. ve 2. satırdaki hata mesajının sebebi ve çözümü;
-Projede TBDY sihirbazında Süneklik düzeyi sınırlı seçilmiş. Deprem Tasarım Sınıfı DTS=3 ve DTS=4 dışındaki binalarda Taşıyıcı sistem tipinin A33 seçilmesi durumunda Madde 4.3.4.7' de atıfta bulunulan Denklem 4.3'e göre Toplam Mdev>0.75Mo koşulunun sağlaması gerekiyor.
3. satırdaki hata mesajının sebebi ve çözümü;
-Taşıyıcı sistem tipi X yönünde A33 seçilmiş ancak, X yönünde perde yok. A31 seçilmesi gerekiyor. (TBDY sihirbazda A31 seçilemiyorsa yönetmelik izin vermiyor demektir)
4. satırdaki hata mesajının sebebi ve çözümü;
Y yönünde madde 4.3.2.4.a) ve b) de belirtilen koşullardan biri sağlanmıyor. Analiz ayarları/TBDY Seçenekleri sekmesinde "(4/5)R uygula" satırının işaretlenmesi gerekir.

Eklediğiniz resme göre projenizde TBDY Sihirbazında Süneklik düzeyini "Yüksek", Taşıyıcı sistem tipini X yönünde A11, Y yönünde A15 seçiniz. Bu durumda ilk 3 satırdaki hata mesajlarını almazsınız.

Proje dosyasını eklerseniz daha detaylı inceleriz.

Teşekkür ederim cevabınız için fakat her yolu denedim süneklilik düzeyi sınırlı olmasına gerek yok her süneklilik düzeyinde aynı hatayı alıyorum herhangi değişiklik olmuyor a31 seçemiyorum malesef dosyayı eke bıraktım incelerseniz sevinirim bide neye göre süneklilik düzeyini seçeceğimi bukadar az perde varken söylerseniz sevinirim teşekkür ederim dosyanın boyutu 17 mb nasıl yükleyebilirim?

AUGURD":2yj8eqdg' Alıntı:
Teşekkür ederim cevabınız için fakat her yolu denedim süneklilik düzeyi sınırlı olmasına gerek yok her süneklilik düzeyinde aynı hatayı alıyorum herhangi değişiklik olmuyor a31 seçemiyorum malesef dosyayı eke bıraktım incelerseniz sevinirim bide neye göre süneklilik düzeyini seçeceğimi bukadar az perde varken söylerseniz sevinirim teşekkür ederim dosyanın boyutu 17 mb nasıl yükleyebilirim?
vb. bir siteye yükleyip linkini verebilirsiniz.

X Yönümde perde olmamasına rağmen perde var gibi davranıyor oyüzden a15 seçmek zorunda kaldım. "(4/5)R uygula" seçeneği tamamı perdeyle çevrili yapılarda kullanmam gerekmiyor mu?
Subasman perdelerimi subasman olarak işaretledim fakat normal perde olarak görüyor olabilir linkten bulabilirsiniz dosyayı.

AUGURD:16hv212j' Alıntı:
X Yönümde perde olmamasına rağmen perde var gibi davranıyor oyüzden a15 seçmek zorunda kaldım....
Subasman perdelerimi subasman olarak işaretledim fakat normal perde olarak görüyor olabilir linkten bulabilirsiniz dosyayı.
X yönünde P24 perdesi subasman olarak işaretlenmemiş. P24'ü "subasman/tüm katlarda devam etmeyen perde" olarak işaretleyiniz. Taşıyıcı sistem tipini X yönünde A11 seçiniz. Analiz Ayarları/TBDY seçenekleri sekmesinde X yönü için "(4/5)R uygula" satırını işaretlemeyiniz.

Kolon Kiriş Birleşim Kesme Güvenliği(B) sorunlarının çözümü için "Sıkça sorulan sorular ve cevapları dokümanı 9. maddeyi inceleyebilirsiniz. (Analiz Ayarları/Yük Güvenlik sekmesinde "TS 500 yeniden dağılım maddesini uygula" seçeneğini işaretlenmesi sorunun çözümüne katkı sağlayabilir.)

"(4/5)R uygula" seçeneği tamamı perdeyle çevrili yapılarda kullanmam gerekmiyor mu?
Madde 4.3.2.4'ün sadece perdeli sistemlerde uygulanması gerektiğini düşünüyorsanız, Analiz Ayarları/TBDY Seçenekleri sekmesinde "4.3.2.4 maddesini tüm perdeli sistemlere uygula" satırındaki işareti kaldırabilirsiniz. Bu konuyla ilgili aşağıdaki bağlantıda yapılan paylaşımları inceleyebilirsiniz.

Hata

3 katlı yapıda bukadar çok hata alıyorum normal mi? nasıl bir çözüm üretebilirim?

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (5).png
    Ekran Görüntüsü (5).png
    67.7 KB · Görüntüleme: 3,757
Geri