Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız
unver":o1itaul5' Alıntı:
Merhaba
mühendise":o1itaul5' Alıntı:
Ünver bey rica etsem sizde gönderime bakabilir misiniz ?
Öneri proje ekte.
Bu durumda Radye temelde zımbalama donatısı koymanız veya radye kalınlığını artırmanız gerekir.
Bu durum sizin tercihiniz olacak.

Ünver ÖZCAN
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Ünver bey tekrar rahatsız ediyorum kusura bakmayı lütfen, projeye baktım öncelikle ellerinize sağlık. Göreli kat ötelenmesi hatasını nasıl giderdiğinizi anlamadım, projeyi buraya yüklediğim ilk haline sizin yüklediğiniz kolon sistemini girdim B hatası tamamen gidiyor ama göreli kat ötelenmesi hatası yine mevcut oluyor o ilk halinde, rica etsem nasıl giderdiğinizi yazar mısınız? ve dinamik dış merkezliği hangi durumlarda seçmeliyiz.Lütfen yanlış anlamayın amacım sadece yanlışlarımı hatalarımı öğrenerek hatasız proje yapmaya bir adım daha yaklaşmak.

Re: GÖRELİ KAT ÖTELENMESİ VE ZAYIF KAT SORUNU

mühendise:1324hczh' Alıntı:
Merhaba, göreli kat ötelenmesi sorununu bir türlü gideremedim, c30 yaptım kesit büyüttüm perde ekledim olmadı bakabilir misiniz
link ekledim
Merhaba,
Projenizde Zemin sınıfı ZE gibi oldukça zayıf bir zemin olduğu için göreli kat öteleme değerleri yüksek çıkıyor. Göreli kat öteleme sorunu ve olası çözümleri hakkında aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.
-Birleşim Kesme Güvenliği sorunu(B) ile ilgili olarak TBDY 2018 Madde 7.5 ve Sıkça sorulan sorular ve cevapları dokümanı 9. maddeyi inceleyebilirsiniz.
Projedeki Birleşim kesme güvenliği uyarısı veren S05 kolonuna Y yönünde bağlanan K25-K26 kirişlerinin ortak kesişim alanı hiç yok. Bu iki kirişin sürekli çözümlenmemesi seçeneğini değerlendiriniz. (K25 kirişinin özelliklerinden "Donatılar" sekmesinde "Sağ uçta kirişi sürekli kabul et" satırının işareti kaldırılabilir)
-Radye temel zımbalama sorunları ve olası çözümleri için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.
İyi çalışmalar

Döşeme donatısı ve kolon kiriş birleşim güvenliği sorunu

Merhabalar, projemde DZ02 döşemesi donatı yetersiz hatası veriyor donatı artışı yaptığımda çok fazla donatı çizimi oluşuyor veri girişinde mi bir hata var bir türlü düzeltemedim
kolon kiriş birleşim güvenliği sorunu aşılamıyor kolonlar çok büyüyor yardımcı olabilirseniz memnun olurum şimdiden teşekkürler ve iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Re: Döşeme donatısı ve kolon kiriş birleşim güvenliği sorunu

sara:j3h5jdb6' Alıntı:
Merhabalar, projemde DZ02 döşemesi donatı yetersiz hatası veriyor donatı artışı yaptığımda çok fazla donatı çizimi oluşuyor veri girişinde mi bir hata var bir türlü düzeltemedim
kolon kiriş birleşim güvenliği sorunu aşılamıyor kolonlar çok büyüyor yardımcı olabilirseniz memnun olurum şimdiden teşekkürler ve iyi çalışmalar.
Merhaba,
-Projenizde zemin katta merdiven alt kolu temele mesnetlenmediği için analiz modeli hatalı oluşuyor. Merdiven alt kenarının temele mesnetlenebilmesi için subasman katında alt kenarın bağlanabileceği subasman perdesi girebilirsiniz. Aynı durum subasman katındaki merdivenlerin alt kenarları için de geçerlidir. Ayrıca Yapı ile birlikte çözüm için mesnetlenme koşulları belirlenirken, merdiven kenarı hangi elemana mesnetleniyorsa sadece o elemana bağlı olduğu belirlenmeli, diğer taşıyıcı elemanlar boş bırakılmalıdır.

-Birleşim kesme güvenliği sorunu ile ilgili TBDY 2018 madde 7.5 ve Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları dokümanı 9. maddeyi inceleyebilirsiniz.

Not:
Su basman katında diyafram(döşeme) olmadığı için katın rijit kabul edilmemesi uygun olur.

İyi çalışmalar

İyi günler dilerim...
Dün hiçbir sorun olmayan projemi kaydedip çıktığımda bugün açıp analiz ettiğimde bütün kaset döşemelerimde donatı eksik uyarısı alıyorum. Bunun sebebi ne olabilir. proje boyutum bayağı büyük bu sebeple yüklemek problem oldu. Bu sebeple resim gönderebildim...

Ekli dosyalar

• hatalı.JPG
    hatalı.JPG
    149.9 KB · Görüntüleme: 3,527
  • hatasız.JPG
    hatasız.JPG
    182.3 KB · Görüntüleme: 3,527
Şunu da belirteyim. Projeyi kaydedip iskele projesine döndürüldükten sonra tekrar açtığımda bu sonunla karşılaştım.

hkaragoz":dblrobld' Alıntı:
İyi günler dilerim...
Dün hiçbir sorun olmayan projemi kaydedip çıktığımda bugün açıp analiz ettiğimde bütün kaset döşemelerimde donatı eksik uyarısı alıyorum. Bunun sebebi ne olabilir. proje boyutum bayağı büyük bu sebeple yüklemek problem oldu. Bu sebeple resim gönderebildim...
hkaragoz":dblrobld' Alıntı:
Şunu da belirteyim. Projeyi kaydedip iskele projesine döndürüldükten sonra tekrar açtığımda bu sonunla karşılaştım.
Merhaba,
İdeCAd proje dosyasını wetransfer vb. siteye yükleyip linkini verebilirsiniz.
İyi çalışmalar

Levent Özpak":1a0e17m2' Alıntı:
hkaragoz":1a0e17m2' Alıntı:
İyi günler dilerim...
hkaragoz":1a0e17m2' Alıntı:
Merhaba,
İdeCAd proje dosyasını wetransfer vb. siteye yükleyip linkini verebilirsiniz.
İyi çalışmalar
buyrun iyi çalışmalar...

Merhaba,
Eklediğiniz projede ismi 1.4G+1.6Q+ 1.6H olan ancak hiç bir yükleme seçilmeyen boş bir yükleme kombinasyonu tanımlanmış. Bu yükleme kombinasyonunu silince kaset döşemelerdeki sorun düzelecektir.
Kombinasyonu silmek için Yapı ağacında ilgli kombinasyonu seçip, sağ tuşa basın açılan menüden "Sil" satırını tıklayınız.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• r_1.png
    r_1.png
    55.7 KB · Görüntüleme: 3,498
  • r-2.png
    r-2.png
    41.9 KB · Görüntüleme: 3,499
Levent Özpak":12hfo9ru' Alıntı:
Merhaba,
Eklediğiniz projede ismi 1.4G+1.6Q+ 1.6H olan ancak hiç bir yükleme seçilmeyen boş bir yükleme kombinasyonu tanımlanmış. Bu yükleme kombinasyonunu silince kaset döşemelerdeki sorun düzelecektir.
Kombinasyonu silmek için Yapı ağacında ilgli kombinasyonu seçip, sağ tuşa basın açılan menüden "Sil" satırını tıklayınız.
İyi çalışmalar
Çok teşekkür ederim. Bu kombinasyondan olacağı hiç aklıma gelmemişti. İyi çalışmalar...

Herkese merhaba. Farklı renk ve tonlarda olan değerleri nasıl okumalıyız. Normal, mavi, turuncu.

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (16).png
    Ekran Görüntüsü (16).png
    966.6 KB · Görüntüleme: 3,317
mehdiduman":3iawto3p' Alıntı:
herkese merhaba. farklı renk ve tonlarda olan değerleri nasıl okumalıyız. normal, mavi, turuncu???
Merhaba,

siyah(normal) renkteki değerler artırılmamış sonuçlardır.

Turuncu(kiremit rengi) renkteki değerler yönetmelik koşulları uygulanmış, bu nedenle değişime uğramış ve dizayna giden uç kuvvetlerini gösterir. Ayrıca kullanılan değerler kalınlaştırılarak gösterilir.

Mavi ile yazılan değerler Boyuna donatı hesabında kullanılan en gayri musait donatı alanını çıkartan dizayn(tasarım) yüklemesine ait değerlerdir.

İyi çalışmalar

ÖRNEK

Ekteki örnek projedeki temel tasarımı hakkındaki yorum ve önerilerinizi paylaşır mısınız.
İyi çalışmalar...

Re: ÖRNEK

Merhaba,
Projenizde radye içinde taşıyıcı elemanlara bağlanmayan sürekli temel parçaları mevcut. Asansör bölgesinde radye temel tanımlamak istiyorsanız, resimdeki gibi asansör perdeleri altında düğüm noktaları perde düğüm noktalarına denk gelecek şekilde sürekli temel tanımlayıp, ortaya radye temel tanımlayabilirsiniz.

Not:
Sürekli temel düğüm noktaları kolon üzerine gelecek şekilde veri girişi yapınız. Örneğin TK36 sürekli temelinin sağ ucu veTK37'nin sol ucun S10 kolonuna bağlanmıyor.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• ö_1.png
    ö_1.png
    51.6 KB · Görüntüleme: 3,276
merhaba.kaydedip kapatırken bu hatayı veriyor.sorun nedir acaba.?

Ekli dosyalar

• kaydederken hata.v10.20.jpg
    kaydederken hata.v10.20.jpg
    14.9 KB · Görüntüleme: 3,191
efsane":2ggpolma' Alıntı:
merhaba.kaydedip kapatırken bu hatayı veriyor.sorun nedir acaba.?
Merhaba,
-Programı kapatınız.
-C:\Programdadata\ideCAD10 klasörünü siliniz.(ProgramData klasörünü göremiyorsanız, gizli konumda olabilir. "Klasör ve Arama seçenekleri" bölümünden "Gizli dosya ve klasörleri göster" seçeneğini işaretleyerek görünür hale getirebilirsiniz.)
-Klavyenin sol tarafında bulundan Ctrl ve Shift tuşlarına aynı anda ve birlikte basılı tutunuz.
-Masaüstünde program kısayolunu çift tıklayarak çalıştırınız. Ekrana Registry (Kayıtlı) giriş ve ayarları temizlendi" uyarısı gelene kadar Ctrl ve Shift tuşlarını bırakmayınız. (Uyarı arka planda da kalabilir)
-Gelen uyarıda Tamam'ı tıklayınız.
-Tekrar deneyiniz.
İyi çalışmalar

Geri