Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız
Re: 2 KATLI BİNADA RADYE DONATI YETERSİZ

Üst yapı etkileşimli çözersen sorun kalmıyor ama yatak katsayısından emin misin ?

Çok fazla geldi genel formüle göre.

YATAK KATSAYISI DOGRU DEĞİL ZEMİN DEĞERLERİ YAKLAŞIK GİRİLDİ.
İLAVE DONATILARDA 4 YERDE EL İLE 32 LİK 5 CM ARALIK YAPINCA GİRİNCE DÜZELİYOR O DA YÖNETMELİĞE UYMUYOR . ÜST YAPI ETKİLEŞİMLİ Bİ DENEYEYİM .
PEKİ 50 TONA YAKIN DONATI D-FAZLA DEĞİL Mİ 2 KATLI BU YAPI İÇİN ZEMİN KÖTÜ VE BKS 1 TAMAM AMA YİNE DE ÇOK GELDİ BANA. YANILIYOR MUYUM ?

@HRS0571":rki5pp4d' Alıntı:
2 KATLI OLAN BU YAPIDA TEMEL YÜKSEKLİĞİNİ 80 CM BİLE YAPTIM DONATI YETERSİZ HATASI DEVAM EDİYOR.
AŞIRI DONATI ÇIKIYOR LÜTFEN YARDIM EDER MİSİNİZ? BÖYLE BİR YAPIDA BU KADAR DONATI FAZLA DEĞİL Mİ ?
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
İZ.ide10.html
Projenizde
-Analiz Ayarları /Temel-Zemin sekmesinde "Üst yapı etkileşimli" çözüm seçeneğini değerlendiriniz.
-Analiz Ayarları/Temel Zemin Sekmesinde "Bağlantı bölgesini büyüt" seçeneğine göre analiz sonuçlarını değerlendiriniz.
-Deprem Yönetmeliği Genel Raporu incelendiğinde Analiz Ayarları/TDY Seçenekleri sekmesinde "4/5R uygula" satırının işaretlenmesine gerek olmadığı görülüyor.
Yukarıda belirtilen önerilere göre çözüm yapıldığında radye temelde donatı yetersizliği sorunu çözülmektedir. Ana donatılar minimumda çalışmaktadır.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Arkadaşlar benimde bir yorumunuza ihtiyacım olacak bodrum+z+3 köşe kolonlar 30*35 proje Dts2
bodrum perde 2 tarafı var oda pencere hepsi kolonlar birbirine neredeyse bağlantısız bu projeyi kirişli döşeme olarak kabul edebilirmiyiz program hiç bir hata vermemiş C30 beton ile çözülmüş

rcp52":1upblk38' Alıntı:
Arkadaşlar benimde bir yorumunuza ihtiyacım olacak resim eklediğim bir proje onay olarak tarafıma geldi bodrum+z+3 köşe kolonlar 30*35 proje Dts2
bodrum perde 2 tarafı var oda pencere hepsi kolonlar birbirine neredeyse bağlantısız bu projeyi kirişli döşeme olarak kabul edebilirmiyiz program hiç bir hata vermemiş C30 beton ile çözülmüş
Bu proje nereden ve ne zaman onay almış?
Siz ne yapmak istiyorsunuz.

Ünver ÖZCAN

rcp52:2gmur2s8' Alıntı:
Arkadaşlar benimde bir yorumunuza ihtiyacım olacak resim eklediğim bir proje onay olarak tarafıma geldi bodrum+z+3 köşe kolonlar 30*35 proje Dts2
Merhaba,
-Döşemeler direk kolonlara bağlanıyorsa döşeme tipinin kirişsiz döşeme olarak seçilmesi uygun olur. Bu durumda da TBDY 2018 madde 4.3.4.4' te belirtildiği gibi deprem kuvvetlerinin karşılanması için her iki yönde tüm katlarda devam eden taşıyıcı sistem perdeleri olmalıdır.
-Programda TBDY 2018 sihirbazında döşeme tipinin seçimi kullanıcı denetimindedir. Döşeme tipi kullanıcı tarafından "Kirişli veya Kaset Döşemeler" seçilmiş olabilir.
-İlave olarak; Kirişsiz döşeme sistemlerinde TBDY 2018 7.11.5, 7.11.6, 7.11.7, 7.11.8, 7.11.9, 7.11.10, 7.11.11, 7.11.12, 7.11.13 kirişsiz döşemelerde ve kirişsiz plak temellerde zımbalama kontrolü ve zımbalama donatısı uygulaması kullanıcı denetimindedir. Programın yönetmelik uyumluluğu dokümanını inceleyebilirsiniz.

Levent bey yorumunuz için teşekkur ederim
çerçeve oluşmadığından sistemi kirişsiz gibi çözüp perdelerin devrilme momenti kontrolünü yapıyoruz bende aynı mantıkla düşündüm projeci dıştan çerçeve yaptığı için kirişli yarı rijit olarak sistemi çözmüş

Proje tavsiye

Merhaba

İdeCAD ile çizdiğim ilk basit projeyi sizlerle paylaşıp eksik kaldığım noktalarda tavsiyelerinizi bekliyorum.
Kullandığım İdecad sürümü v10 demo sürümüdür. Temeli 40cmde bıraktığımda zımbalama hatası alıyorum 60 cm de bu hata gideriliyor. Zımbalama etkisinin temel ile ilişiği nedir ?

Ekli dosyalar

TBDY 2018 sihirbazını projenize uygun olarak düzenleyiniz.
Örneğin;
Projede tek doğrultulu dişli döşeme tanımlamışsınız. TBDY sihirbazında döşeme tipi 'kirişli ve kaset döşemeler seçilmiş'
Süneklik düzeyi karma seçilmiş, ancak yapıda taşıyıcı sistem perdesi yok.
Tek doğrultulu dişli döşeme tipi çözmek için TBDY 2018 madde 4.3.4.3 madde 4.3.4.6 Tablo 4.1 ve diğer yönetmelik maddelerini inceleyiniz.

Genel olarak TBDY 2018 yönetmeliğini inceleyiniz.
Bu konuyla ilgili eğitim videolarından da yararlanabilirsiniz.

Radye yüksekliği arttığında zımbalama çevresini ve dayanımı arttırır. Betonarme kitaplarından konu ile ilgili detay bilgi bulabilirsiniz.

İyi günler kolay gelsin. Köşelerde ki balkonlarda Kolon-kiriş kesme güvenliği sorununu çözemedim perdeye dönüştürdüm ancak kolon olarak çözüme yardımcı olurmusunuz.Tesekkürler

batuhann28522:330wpnga' Alıntı:
İyi günler kolay gelsin. Köşelerde ki balkonlarda Kolon-kiriş kesme güvenliği sorununu çözemedim perdeye dönüştürdüm ancak kolon olarak çözüme yardımcı olurmusunuz.Tesekkürler

Merhaba,
30/100 boyutundaki dikdörtgen perdeler (P11-12-13) 1/6 boyut oranını sağlamadığı için TBDY 2018' e göre kolon olarak girilmesi gerekir.
Kolon kiriş birleşim kesme güvenliği sorunun çözümü için sıkça sorulan sorular dokümanı 9. maddeyi inceleyebilirsiniz.
İyi çalışmalar

İlginiz için teşekkürler. İnceledim kesme güvenliği sorun çözme seçeneklerini ancak başarılı olamadım rica etsem bir bakabilirmisiniz ektedeki projeye.

PROJE SÜNEKLİLİK DÜZEYİ

PROJEDE Kİ YETERSİZLİKLERİ NASIL DÜZELTEBİLİRİM ?YÜKSEK SÜNEKLİLİK DÜZEYİ HATASI VERİYOR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM DOSYAYI DA YUKLEDIM SİMDİDEN TESEKKUR EDERİM

Re: PROJE SÜNEKLİLİK DÜZEYİ

Merhaba

Projenizde üst katlar nervür döşeme olarak modellenmiş. Bu katlarda kiriş yüksekliğini 55cm nervür döşeme diş yüksekliğini 35 cm yapmışsınız. Kirişleri 55 cm yapabiliyorsanız. döşemeleri plak döşemeye çevirebilirsiniz.
Nervür döşemeli Süneklik düzeyi Karma taşıyıcı sistemlerde Toplam Mdev >= 0,75 Mo koşulunu sağlamanız gerekiyor. Sizin projenizde bu oran 0,24 civarı. Bu oranı sağlamanız zor.
Projeyi nervür olarak çözemezsiniz. Tavsiyem döşemeleri plak yapın.

TBDY 2018 Analiz ayarlarında Yüksek süneklik düzeyi X ve Y yönünde A15 seçin.

Kolon kiriş birleşim kesme güvenliği sorunları çıkacaktır. (B) Sorunlarının çözümü için aşağıdaki linkte açıklanan 9. maddeyi inceleyin.

proje hataları

soru sormak istiyorum acil bi durum var ama Dosya çok büyük, en fazla izin verilen boyutlar 4 MiB. bu hata çıkıyor karşıma zip te kabul etmiyor ne yapabilirim

Ekli dosyalar

• ercn.pdf
    ercn.pdf
    347.3 KB · Görüntüleme: 181
Re: proje hataları

pelinagcan":w8us3u3x' Alıntı:
soru sormak istiyorum acil bi durum var ama Dosya çok büyük, en fazla izin verilen boyutlar 4 MiB. bu hata çıkıyor karşıma zip te kabul etmiyor ne yapabilirim
Proje dosyasını
vb. bir siteye yükleyip, sorun hakkında detaylı bilgi verir misiniz? (Eklediğiniz pdf dosyasında sadece zemin değerleri var)

Geri